Σελίδα 7 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 107

Θέμα: 50-150 Mhz 450W RF Amplifier Witn Eimac Tetrode 4X150-4CX250

  1. #61
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που θυμαμαι εγω παντως γιωργο ειναι οτι μονο το νουμερο κοιταγαμε τοτε και δευτερον απλως να μην ειναι τα νηματα σε 26 βολτ και δεν συμφωνουν με τον μετασχηματιστη μας. σε μια περιοδο η 250 ειχε ακριβύνει τοσο πολυ λογω ζητησης που παιρναμε 350 στα 3/4 της 250. καποια αλλη στιγμη ειχαν εξαφανιστει ολες οι ομοαξονικες και τις παιρναμε απο εξω. στην αμερικη απο οτι ξερω κυκλοφορούν κανονικα ολες. τωρα ουδολως νομιζω μας ενδιαφερει αν ειναι γιαλινη,κεραμικη η πλαστική. παντως στην αρχη που παιρναμε απο εκποιησεις στρατιωτικων μηχανηματων ηταν ολες κεραμικες. στην επισημη σελιδα τους η γραμμη αυτη μονο ειναι σε γκρι χρωμμα και γραφει Χ που σημαινει αλλαγη προιοντος. ειχαν βγαλει και εναν αλλο τυπο 250 BS που ειχαν κανει αλλαγη στην στηριξη των νηματων[ ῶσ βελτιωση] και δεν μπορουσες να την δουλεψεις οριζοντια [την απέσυραν]. παντως εχουν διαφορες μεταξυ τους αν πιασουμε τα ακρα, αν ομως ζηταμε μια ισχυ με λιγες ρυθμίσεις κατα μερος, ολες μας κανουν και περισσοτερο η 350 αρκει να εχουμε επάρκεια τροφοδοτικου.οι 150 εχουν κεφαλι φρεζατο και ολες οι υπολοιπες κυλινδρικο.
    Καλα,μιλαμε οτι μετα απο 23 χρονια (1990) που ειχα αγοραση απο καταστημα-παλαιοπωλειο μοναστηρακιου ''τοτε'' 2 φαρακια 4CX250B και 4CX250FG ,,ΤΩΡΑ ''εμαθα'' ΓΙΑΤΙ η ρημαδα η 4CX250FG ΔΕΝ δουλευε με τιποτα....... .......πουτ@να επαρχια,μια ζωη πισω εισαι,εισουν και θα εισαι........το θεμα ειναι οτι υπαρχουν ακομα και οι λαμπες και τα λοιπα υλικα..........κεφι δεν υπαρχη για να ξαναμονταριστουν .......

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nightkeeper : 29-07-13 στις 21:45

  2. #62
    Μέλος Το avatar του χρήστη WIZARD
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A--15 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Μας ξυπνάτε μνήμες, και έχουμε ακόμα εκείνες τις ράδιο-ερασιτεχνικες ανησυχίες.
    Μιας και πιάσαμε το θέμα, υπήρχε και η 7034 (4Χ150 Α) χωρίς γυαλακι και η 7609 (με γυαλακι).
    Θα συμφωνήσω πως, δεν υπάρχει 4CX150, παρά μόνον 4Χ150 και οι ξαδέρφες της.

    Συνημμένο Αρχείο 45139Συνημμένο Αρχείο 45140http://tubedata.tubes.se/sheets/164/4/4X150A.pdf
    http://tubedata.tubes.se/sheets/140/7/7034.pdf

    ακόμα γυαλίζουν οι άτιμες , και με προκαλούν.
    Μετά τιμής
    Κωνσταντίνος

    δεν ξερω αν ειχατε εκει κατω,
    παντως υπηρχαν
    http://www.alldatasheet.com/view.jsp?Searchword=4CX150

    http://forums.qrz.com/showthread.php...3-4CX150-VALVE

    http://www.google.gr/#output=search&...w=1024&bih=629

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #63
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WIZARD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη αν μου δείξεις φώτο (οχι απο photoshop) και αν η cpi το επιβεβαιώσει τότε τι να πώ...έχω όλα τα datasheet τους μέχρι σήμερα απο το 1956 δεν υπάρχει ρε παιδιά είναι λάθος...
    Σε αυτά που έβαλες γράφουν πραγματικά ότι θέλουν και ότι τους κατέβει "είναι επαγγελματίες βλέπεις" ...κεραμική 4CX150 με την αυτή κωδική ονομασία δεν υπάρχει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #64
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Αν και το συγκεριμένο linear δεν είναι ό,τι καλύτερο από πλευράς κατασκευής για ιστορικούς και μόνο λόγους παραθέτω τις παρακάτω φωτογραφίες.Καλό οφθαλμόλουτρο σε όλους






    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  5. #65
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Radioamateur καλώς τον τι μας δείχνεις βρέ όλα σε ένα..βομβίτσα ρε σύ είναι?
    Ομως θα σε μαλώσω αυτό τα "πυκνωτάκια" εκεί κάτω τα "πορσελάνινα" στην άνοδο τα σταθερά παραλληλόγραμα λέω αυτό που έχει ενώσει άνοδο με το πηνίο ανόδου & το άλλο στο RFC δεν έχει χάσει χωρητικότητα?
    Είναι δεν είναι σχεδόν 1pf (ώχ 1.25pf να τα αφήσω θα τα πάρετε)...εγώ χθές και σήμερα έμαθα οτι είναι πυκνωτής αυτό μέχρι τώρα το ήξερα μονωτήρα-αποστάτη (μην πάει ο νούς σου σε άλλες εποχές)...δεν σου έχει σκάσει ακόμη, αν όχι βάλε απλούς πυκνωτές στα 6kv πολλούς μαζί να έχει μπούγιο και δεν θα έχεις πρόβλημα, επίσης τι RFC είναι αυτό βρέ τόσο μικρό και τόσο μακρυά απο την άνοδο δεν το φοβάσαι...θα λακίσει?
    Επίσης έμαθα πως δεν βγάζει η 4CX250Β 400W και λέει ψέματα φρικτά το datasheet της eimac, εγώ, και η μία απο τις Bird μου...
    Εμαθα οτι είμαι μυθομανείς και οτι κατεβάζω απο το net φωτογραφίες δήθεν προσωπικής μου συλλογής που δεν έχω...
    Αύριο πάω ψυχανάλυση σε "επαγγελματία" ψυχαναλυτή και θα φέρω και πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων...απο μαιευτήρα!!!
    Κι ύστερα υπάρχει η απορία γιατί δεν γράφει κόσμος εδώ μέσα...
    Κωσταντίνε και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις μην τα σβύσετε αυτά σας παρακαλώ...όπως έπεσε τρολάρισμα σε αυτό το νήμα έτσι κάπως μου ήρθε...δικαίωμα...καταλαβαίνεις πιστεύω.
    Πέρα απο πλάκα τώρα ο εξόδου φλόγες δεν βγάζει πολύ πυκνός δεν είναι? λές να είναι πετρογκάζι?
    Ωραίος ευχαριστούμε για την φώτο πολύ καλά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #66
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dovegroup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη αν μου δείξεις φώτο (οχι απο photoshop) και αν η cpi το επιβεβαιώσει τότε τι να πώ...έχω όλα τα datasheet τους μέχρι σήμερα απο το 1956 δεν υπάρχει ρε παιδιά είναι λάθος...
    Σε αυτά που έβαλες γράφουν πραγματικά ότι θέλουν και ότι τους κατέβει "είναι επαγγελματίες βλέπεις" ...κεραμική 4CX150 με την αυτή κωδική ονομασία δεν υπάρχει...
    ενας επαγγελματιας που κανει σερβις σε επαγγελματικους σταθμους δεν γραφει οτι του κατεβει.....με συγχωρεις παρα πολυ. τωρα αν θεωρεις οτι εσυ εχεις περισσοτερες γνωσεις και μορφωση και πληροφορηση απο εναν επαγγελματια......ενταξει με συγχωρεις. φωτο θα ανεβασω σιγουρα οταν θα εχω διαθεση για βιολογικο πλυσιμο και να υποστω την ταλαιπωρια του ψαξιματος αν και το σωστοτερο και το πιο ανώδυνο ειναι να πω οτι ειμαστε ολοι εμεις παραφρονες και εσυ που ασχολησαι καθε καλοκαιρι με αυτά εχεις δικιο. ενταξει οτι πεις .....ειναι και η google λαθος και οι κινεζοι που βγαζουν τα αντιγραφα;;;;οταν θα φτασεις στο ενα δακτυλακι του PAUL θα το ξανασυζητησουμε.και κατι αλλο πολυ σοβαρο.....μα πολυ σοβαρο.....μα πολυ σοβαρο δεν ειναι υποχρεωμενος καποιος επειδη υπαρχει καποια απορια/διαφορα /ἔνημερωση/σκοπιμοτητα να καθεται να σου βρισκει σελιδες PDF φωτο η οτι αλλο ζητησης. νομιζω και ειμαι σιγουρος οτι δεν κανω λαθος σε αυτα. τωρα αν μπορεις να πεις στον οποιονδηποτε paul οτι βαζεις ασφαλεια στο σκριν το λιγοτερο που θα σου πει ειναι " ἑυχαριστω και καληνυκτα ". δεν εχεις καμια υποχρεωση να θεωρεις νομο αυτα που λεμε εμεις...εσυ θα κανεις οτι νομιζεις...
    θα σου ανεβασω το λινκ του ανθρωπου και διαβασετο....αν θες.
    ωφειλω και μια φωτο της μηχανης στον κωστα ,μετα τον κεραυνο τι βγαζει....την οποια θα ανεβασω αυριο βραδυ.

    αυτο ειναι το πιο ωραιο που ειπες........[[[[[[Σε αυτά που έβαλες γράφουν πραγματικά ότι θέλουν και ότι τους κατέβει "είναι επαγγελματίες βλέπεις" ]]]]]]και αυτο νομιζω οτι ηξεραν οτι οι δυο μας εχουμε μια διαφορα και προσπαθουν οι ανθρωποι να με καλυψουν...αυτη η google πολυ με συμπαθει τελικα.ξεχασε το κοιταξε να διορθώσεις και να φερεις το μηχανημα σε σημειο σωστης λειτουργιας και δεν μου καιγεται καρφακι αν την ονομαζαν και 4CXDFS 150 RSTE......αδιαφορώ πληρως. Αν βγαλεις τα βαττ που λεει ο κατασκευαστης....εστω 10% λιγοτερα ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΤΕ ΕΝΤΑΞΕΙ.σε λιγο το λινκ....
    ΤΟ ΛΙΝΚ......http://www.engineeringradio.us/blog/
    κανεις επιθεση στον radioamateur για να καλυψεις την ασχετοσυνη;;;; σου εβαλε φωτο να δεις πως ειναι οι σωστη κατασκευη.....εσυ δεν φτανει που ΠΕΡΝΑΣ 400 βαττ απο ενα πυκνωτη στα 3 kv κεραμικο......εχεις και τα πηνια της εξοδου αναποδα. οποτε......βλεπουμε .....βλεπουμε.....βλεπουμε τελευταια τεχνολογια της RCA.καποιος αλλος ερωτευμενος με τον γιατρα μας ειπε οτι εαν βαλουμε τοροντιαλ θα μας βγαλει........865743 βαττ αρκει να ειναι γιατρα ο μετασχηματιστης....στους 144 παρακαλωωω.
    τωρα σου φταιει και ο κωστας;;;; ελεος ακη
    και ερωτω......οπως εχεις τα πηνια σου σου δειχνει η γεφυρα 400 βαττ.....ασφαλως και δεν χρειαζεται να απαντησης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john micros : 30-07-13 στις 01:43

  7. #67
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Γιάννη μου μήν ψάξεις έλεος πιστεύω βρέ για να το λές εσύ κάτι θα ξέρεις...μην παθιάζεσε…βλέπω πως παθιάζεσε…γιατί?

    [QUOTE=john micros;610081]
    http://www.ebay.com/itm/EIMAC-4CX150A-RF-POWER-TUBES-qty-4-/321158470987?pt=US_Radio_Comm_Tubes&hash=item4ac68 95d4b

    ριξτε και μια ματια εδω τι υπαρχει..... http://www.cpii.com/library.cfm/9[/QUOTE]

    Εδώ έλεγες πώς έχεις…τελικά έχεις...αλλά μην ψάξεις σε παρακαλώ θα εκτεθώ αν είναι για αυτό να εκτεθώ χαλάλη βρέ...

    [QUOTE=john micros;610113]υπαρχει...αλλα δεν υπαρχει λογος διαφωνιας....στο υπογειο καπου εχω καμμια δεκαρια μαζι με 250,γιατι τοτε βαζαμε 350.τωρα αν εννοεις οτι δεν βρίσκεις στο εμποριο,εχει ο βενιερης...σε αλμυρη τιμη,και μαλιστα και την G ομοαξονικη για τηλεοπτικη χρηση. δεν εχω ζητησει απο το εγχωριο εμποριο πολλα χρονια λυχνιες και δεν ξερω τι παιζει. ο χρηστος παντως εχει οποια θες ακομη. http://hamradiosz.info/sk-630a-tube-socket-eimac-johnson-usa-4cx150-4cx250-chiminey[/QUOTE]

    Πάμε στοιχηματάκι πώς δεν έχει 4CX150? G...θα έχει γιατί να μην έχει…άλλωστε...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπαινει ασφαλεια στα 50ma [ασε που δεν υπαρχει], αλλα δεν κανει και τιποτα. αν δεν εχει σταθεροποιημενη ταση στο σκριν παιζουν σε μεγαλο βαθμο με το παιχνιδι του συντονισμου. παντοτε εχει εν σειρα το σκριν αντισταση και οι "πονηροι", βαζουν μια 47 ΩΜ/1/2 ΒΑΤΤ[μισο βαττ] ακριβως για ασφαλεια.
    οι πυκνωτες της βασης δεν αντικαθιστανται με τιποτα [σχεδον] γιατι ειναι σε τετοια ισομερη αποσταση οι πυκνωτες ωστε το λαμαρινακι που αποτελεί την εξωτερικη επαφη του σκριν της λυχνιας [εκτος απο το πιν] να μην συντονιζει πουθενα και να γειωνει την τυχον RF της ανοδου που περνα απο το εξαερισμο της βασεως προς το σκριν και το οδηγο..οταν χρειαζονται επι πλεον πικνωτες.....συμβαινουν αλλα πραγματα....για να δουλεψει στους 450 MCπρεπει να εισαι γνωστης της RF. ενα καλο βοηθημα για αυτες τις συχνοτητες με πληρεις κατασκευες ειναι το VHF/UHF MANUAL.τωρα αν κλεισεις την ανοδο και τροφοδοτηται μονο το σκριν τοτε τραβα 45 ma [πχ] ,αν ανοιξης την ανοδο τοτε πεφτουν στα 25 ma. αν μετρησης την ταση [στο σκριν]την ωρα που δουλευει η ανοδος και κλεινοντας την ανοδο, θα δεις μεγαλες διαφορες στο σκριν [ταση]. και σε τελικη αναλυση ο καθε ενας την δουλευει οπως θελει, αρκει να μην την παρει στο χερι.
    Εδώ αγνοείς την ύπαρξη βασικών εξαρτημάτων π.χ. 50 ma ασφάλεια να σε βοηθήσω λοιπόν.
    http://uk.farnell.com/fuses_cartridg...a/pg/110131950

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλως οτι πεις.

    SK-630A Tube Socket by EIMAC/JOHNSON-USA for 4CX150,4CX250…with CHIMINEY new

    ham radio #

    Hamradioszʼs review of the SK-630A Tube Socket by EIMAC/JOHNSON-USA for 4CX150,4CX250…with CHIMINEY new .

    You are bidding for 1 (one) piece of sk-630a/124-115 tube socket desig


    Εδώ εμφανίζεις έναν φιδέμπορα που δεν ξέρει τα πουλάει και τι γράφει για αντικειμενική πηγή πληροφόρησης μάλιστα…η cpi θα γελάει πάρα πολύ…

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    το 4 σημαίνει τετροδος
    το C σημαινει ψυξη με αερα
    το w σημαινει ψυξη με νερο
    και ακολουθουν τα υπολοιπα που χαρακτηριζουν τον τυπο της λυχνιας
    το τελευταιο γραμμα χαρακτηριζει την ταση των νηματων
    και ολα αυτα βαση της εταιρειας κατασκευης


    τωρα για να δουλευει 10++ χρονια νομιζω οτι ξεπερασε κατι χρονια τις ωρες λειτουργιας του κατασκευαστη.....
    δεν αποχωριζομαι ποτε εξαρτηματα η οργανα,γιατι περασα πολλες ωρες με αυτα και εχω συνδεθει ψυχολογικα μαζι τους, αλλα και δεν υπαρχει και κανενας λογος.
    Εδώ μαθαίνω κωδικοποίηση eimac από την αρχή δάσκαλε!!!
    (Για λόγους ηλικίας αφού είπες πως είσαι 56+ και ευγενείας θα σε αποκαλώ έτσι)!
    Επίσης μαθαίνω πως σύμφωνα με εσένα όπως το καταλαβαίνεις πως ένα μηχάνημα με λάμπα το δουλεύω για 10 χρόνια + με την ίδια λάμπα…μάλιστα…έ από κάπου πρέπει να πιαστείς…για να συνεχίσει η εκτόνωση…
    Επίσης δεν υπάρχει κανένας λόγος να μας δείξεις τα λαμπιόνια ε όπως «σκέφτεσαι» και ενεργείς δάσκαλε θα το «πάμε»…

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω δωσει στην αρχη ολον τον πινακα απο την EIMAC, αν τον ανοιξουμε θα δουμε και τους χαρακτηρισμους αλλα και τους τροπους λειτουργιας....ριχτε μια ματια εχει και ολη την θεωρεια για τις αντιστασεις που ρωτησε....τωρα Ακη.....ειμαι 56 χρονων .....θα κατεβω στο υπογειο να ψαχνω λαμπες πριν 20-30 χρονια για νατις βγαλω φωτο;;ασφαλως και δεν ξερεις ποσα πραγματα θα πρεπει να μετακομησω και ειναι πιο ευκολο να πω οτι εχεις δικιο παρα να κανω φωτο για πλακα...νομιζω οτι ετσι ειναι,και θα γλυτωσω και το μπανιο.
    ακη γραφεις 24/24 και 10 χρονια.....για ξανακοιταξετο λιγο....ο μετασχηματιστης σιγουρα θα δουλευει 20 χρονια η λαμπα ποτε...
    Τον πίνακα ποιόν πίνακα μόνο link βλέπω που για να ψάξεις θα φάς καμμιά μέρα…
    Δεν σου ζήτησα να ψάξεις απλά να σκεφτείς την πιθανότητα λάθους σου…
    Ε είπαμε από κάπου να «κρεμαστούμε» πάλι τα ίδια (ενώ έχω απαντήσει) με τα 10+ οπότε μάλλον δεν καταλαβαίνεις πραγματικά με κουράζει αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην παθιαζεσαι και μην αγχωνεσαι με τις κατασκευες......το σωστο ηταν να υπηρχε ρολοι ωρων λειτουργιας επανω στο λινεαρ να βλεπεις ποσες ωρες σου κρατα καθε λυχνια....και η διαφορα που εχουν βαση αλλων ψιλων γραμματων μετα τον τυπο τους ,γιατι βγαινουν πολλες παρτιδες....αλλα δεν νομιζω οτι εχει και μεγαλη σημασια ..... οταν θα εχω λιγη ορεξη για βρωμα θα σου βγαλω μερικες φωτο καθως και αυτα που δουλευαμε την εποχη του 80, για 4cx...μιλω, παντως η τελεια κατασκευη ειναι αυτη που ανεβασε ο παναγιωτης.τυχερος οποιος το πηρε εστω και για διακοσμηση στο σαλονι....αν θυμαμαι καλα σου λειπει η καμιναδα [αν δεν κανω λαθος] που σημαινει μειωση ζωης κατα 30%.αντεγραψε μηχανολογικα αν μπορεις για βελτιωσεις τον πανο.
    τωρα που το ειδα σου λειπει η καμιναδα και ο πυκνωτης της ανοδου θελει αλλαγη με ειδικο για RF, αυτος εχει πολυ μεγαλες απωλειες σε αυτες τις συχνοτητες...αυτος που εχεις απο ανοικτο καφε χρωμα θα ειχει γινει μαυρος και χωριτικοτητα .....αγνωστη και παλλόμενη.
    Εδώ στο δικό μου πυκνωτής δεν υπάρχει σε σειρά με την άνοδο σταθερός, δίσκος, unelco, semco, yagamoto κλπ…που τον βλέπεις, αποστάτης είναι, είναι δυνατόν να κάνεις τέτοιο λάθος επαγγελματίας άνθρωπος?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εχω διωρθωσει εγω τιποτα μονο συμπληρωνω....παω πισω να το δω. μην ανεβαζεις φωτο απο νετ.....τις εχουμε δει αυτες.εχω μνημη ελεφαντα και φημηζομαι γι αυτο....οταν αρχισω και τα χανω...σιγουρα θα το καταλαβω ​δεοντως...
    το παθος οδηγει σε περιεργα μονοπατια..........οποτε εχεις ακομη 5,000 ωρες στοναερα μονο με αυτες.....
    ειλικρινά δεν σε καταλαβαινω......τι εννοης οτι κρατησε μεχρι σημερα;;;;δεν κουραζονται τα μεταλλα,η δουλευουν η οχι.
    δεν εχω διωρθωσει τιποτα....απλως απαντω στον κωστα #20 που βρηκε δυο λυχνιες .....εκει που λεει ΑΑΑ ....ειναι ο κωστας.....
    Σωστά τι να διορθώσεις…συμπλήρωνε να σε θαυμάζω…
    Από net δεν είναι kardia μου αυτά που βλέπεις είναι εντελώς προσωπικά κομμάτια και αν ήσουν λίγο σχετικός και προσεκτικός με το spor υπολογιστής θα έβλεπες πότε τραβήχτηκαν και με τη κάμερα…
    Αφού όμως έχει μνήμη ελέφαντα και είσαι υπερήφανος και για αυτό σε παρακαλώ με αποδείξεις να με αποκαλείς ψεύτη και όχι απλά να πετάς λασπίτσα…ξέρεις το να χάνεις μνήμη κάνει καλό σου μιλώ από προσωπική εμπειρία αναγκάζεσαι εκ των πραγμάτων να μην ψεύδεσαι…οπότε θα το καταλάβεις αυτό που σου λέω…δεόντως, το άσχημο είναι "η σχιζοειδής διαταραχή προσωπικότητας" που απέκτησε ένας καταπληκτικός μου φίλος και με αποκαλεί «μάστορα» γι αυτόν μπορώ να στεναχωρηθώ για όλα τα άλλα με τπτ.
    Αραγε το πάθος εμένα οδηγεί σε περίεργα μονοπάτια? Μέχρι τώρα ποιος άραγε έχει χάσει την ψυχραιμία του?
    Ακούγοντας την «συμβουλή» σου αποφάσισα σήμερα να δώσω σε ένα φίλο ειδήμονα στην αντοχής υλικών την εντολή να βγάλει ακτινογραφίες και φωτογραφίες στο σασί μπάς και έχουμε ρωγμές και θα σου πώ….αν έχουμε κομμένος ο αέρας δεν ξαναπετάει το εργαλείο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτα τα δυο εννοω
    επισης κοιταζοντας σημερα απο την αρχη ....ειδα οτι εχει επανω 250 ,[γιατι το καπελο της ειναι κυλινδρικο ενω στις 150 ειναι φρεζατο παντα....και το επομενο απο που βγαινει;;;;
    400 βαττ απο 250;;;;πρεπει να κοιταξης ξανα το data γιατι αυτες οι σειρες δεν βγαζουν τετοια ισχυ ποτε, τουλαχιστον απο οτι βλεπω εγω.

    προσθετω και μια συζητηση επαγγελματιων οσο αναφορα την 4CX150A.....
    Πραγματικά τώρα πιστεύεις το dataheet της μαμάς ή έναν «επαγγελματία» από αυτά τα παιδιά εκεί κάτ?
    Αλλά τι να λέω εγώ εδώ μιλάνε οι επαγγελματίες οι άσχετοι σωπαίνουν…θα σωπάσω λοιπόν…μισό να αυτοκοιμηθώ...σσσσς κοιμήσου αγγελούδι μου κοιμήσου εσύ μωρό μου νάνι νάνι…χρρρρ ώχ τον πήρα τον ύπνο…μην με ξυπνάτε από τις cx αφήστε με να πέσω από μια 7CX12345670000000d με τάση νημάτων 125KV…πέφτω ώχ ξύπνησα…φτού όνειρο ήταν!!!
    Οτι αφορά το post #66 δεν σε αμφισβητώ μόνος σου αρπάζεσε... ή με υποτιμάς δικαίωμα σου όπως και δικό μου...
    Αν εννοείς τα παρακάτω και το παρακάτω φαντάζομαι δεν τα εννοείς ε απλά με υποτιμάς...αλλά θα το αντέξω...

    Πάρτε δωράκια (τα έχω ξαναδώσει εδώ μέσα πολλές φορές)

    http://www.muenster.de/~dl5qe/qexartic.pdf
    http://www.cpii.com/docs/related/22/C&F1Web.pdf

    Α όσο για τον Paul τον ξέρω προσωπικά πολύ καλός άνθρωπος...συνεργαζόμαστε στενά τα τελευταία 10 χρόνια φοβερός IT...και οι Beatles μου αρέσουν και τα φρεζαρίσματα σε στάδια εξόδου ενισχυτών αυτοκινήτου και κόβω σωληνάκια απο push pull και παίζει η μία...και είμαι και τρίτος ξάδερφος του Network Analyzer...όταν τα κάνω αυτά...αλλά στο ξαναλέω εγώ τα κάνω μην με παρεξηγήσεις εεε..
    Ψυχραιμία τώρα λοιπόν σου είπα άλλωστε οτι θα έχεις απάντηση "ερασιτεχνική"...όπως το ανέκδοτο με τον επαγγελματία και τον ερασιτέχνη πιστολά στο far...far....west.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #68
    Μέλος Το avatar του χρήστη A--15
    Όνομα
    Κὠστας
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Πειραιευς
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα στον Γιάννη (WIZARD), και σε όλη την παρέα, που μας έχετε γυρίσει πολλά χρόνια πίσω, ίσως την εποχή με τις καλύτερες αναμνήσεις μου, και ανάμεσα σε αυτές και η τελευταία μου κατασκευή κάπου στο 1983-84, που έπαιζε μέχρι και το 1990 έως ότου, βγουν εκείνα, τα τέρατα και τελικά εμείς, να εγκαταλείψουμε το χόμπι αυτό. Γιάννη, δεν γνωρίζω την ηλικία σου, και θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω, για τα links που παρέθεσες. Μια φωτογραφία θα ήταν, πιο κατατοπιστική. Παραθέτω ένα link αρκετά γνωστό στην παρέα του Hlektroniκa με τα χαρακτιριστικα των κεραμικων, και όχι μονο λυχνιων.
    http://tubedata.tubes.se/sheets42.html
    Επίσης θα παρακαλούσα να ξαναδούμε το bonus που μας έδωσε απλόχερα ο Γιάννης ο dovegroup με όλα τα χαρακτηριστικά των eimac (τουλάχιστον εκεί δεν υπήρχαν 4cx150) αλλά πραγματικά θα ήταν ενδιαφέρον να διαψευστούμε όλοι μας (τουλάχιστον όσοι επιμένουν !!!)
    Σαν τελευταίο Γιάννη, δεν ξεχωρίζω τους επάνω με τους κάτω. Έτσι το σχόλιο αυτό το θεωρό ατυχές.
    RADIOAMATEUR καλησπέρα και σε εσένα. Το εικονιζόμενο το είδα κάπου προς πώληση. Δεν μπορώ να διακρίνω ένα καλό Blower παρά μόνον δυο φυσητήρια (εάν μου επιτρέπετε η έκφρασης ). Όσον αφορά το μεταβλητό εξόδου …. Σαν μεγάλος μου φαίνεται ( ίσως και 100 p ) και αρκετά πυκνόφυλλος. Η κατασκευή όμως μου αρέσει. Σε ευχαριστούμε για την παρένθεση.
    Μόνο για τον τύπο, η καλύτερη βάση για αυτές της κούκλες την έχω δει εδώ στο δικό μας το forum από δικό μας άνθρωπο και σας τις παραθέτω.

    Σας ευχαριστώ όλους για την ευχάριστη ανάδρομη και ταξίδι
    Μετά τιμής
    Κωνσταντίνος

    p.s. Γιάννης (Johm micros) εκτιμώντας (καταλαβαίνοντας) και την ηλικία, αλλά και την εμπειρία σου μέσα από τα γραφόμενα σου, θα εκπλαγώ ευχαρίστα, αν μετά από μια …… όπως καταλαβαίνω σκονισμένη ημέρα, θα καταφέρεις να βγάλεις μια, δυο φωτογραφίες, έτσι ώστε να μπορέσεις να ικανοποίησης την άγνοια μου, και την απειρία μου. Σε ευχαριστώ.
    sock_4cx..jpgsocket_4cx.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το να μεγαλὠνεις....εἰναι υποχρεωτικὀ............το να ωριμἀζεις.....εἰναι προαιρετικὀ

  9. #69
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dovegroup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Radioamateur καλώς τον τι μας δείχνεις βρέ όλα σε ένα..βομβίτσα ρε σύ είναι?
    Ομως θα σε μαλώσω αυτό τα "πυκνωτάκια" εκεί κάτω τα "πορσελάνινα" στην άνοδο τα σταθερά παραλληλόγραμα λέω αυτό που έχει ενώσει άνοδο με το πηνίο ανόδου & το άλλο στο RFC δεν έχει χάσει χωρητικότητα?
    Είναι δεν είναι σχεδόν 1pf (ώχ 1.25pf να τα αφήσω θα τα πάρετε)...εγώ χθές και σήμερα έμαθα οτι είναι πυκνωτής αυτό μέχρι τώρα το ήξερα μονωτήρα-αποστάτη (μην πάει ο νούς σου σε άλλες εποχές)...δεν σου έχει σκάσει ακόμη, αν όχι βάλε απλούς πυκνωτές στα 6kv πολλούς μαζί να έχει μπούγιο και δεν θα έχεις πρόβλημα, επίσης τι RFC είναι αυτό βρέ τόσο μικρό και τόσο μακρυά απο την άνοδο δεν το φοβάσαι...θα λακίσει?
    Επίσης έμαθα πως δεν βγάζει η 4CX250Β 400W και λέει ψέματα φρικτά το datasheet της eimac, εγώ, και η μία απο τις Bird μου...
    Εμαθα οτι είμαι μυθομανείς και οτι κατεβάζω απο το net φωτογραφίες δήθεν προσωπικής μου συλλογής που δεν έχω...
    Αύριο πάω ψυχανάλυση σε "επαγγελματία" ψυχαναλυτή και θα φέρω και πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων...απο μαιευτήρα!!!
    Κι ύστερα υπάρχει η απορία γιατί δεν γράφει κόσμος εδώ μέσα...
    Κωσταντίνε και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις μην τα σβύσετε αυτά σας παρακαλώ...όπως έπεσε τρολάρισμα σε αυτό το νήμα έτσι κάπως μου ήρθε...δικαίωμα...καταλαβαίνεις πιστεύω.
    Πέρα απο πλάκα τώρα ο εξόδου φλόγες δεν βγάζει πολύ πυκνός δεν είναι? λές να είναι πετρογκάζι?
    Ωραίος ευχαριστούμε για την φώτο πολύ καλά...
    Οι φωτογραφίες σε λίγο καιρό δεν θα ύπάρχουν στο internet και επαναλαμβάνω ότι ανήκουν μαζί με πολλές άλλες σε προσωπική συλλογή.Πολύ περισσότερες είχα ανεβάσει στο site pirateradio.freeforums.org αλλά αναγκαστήκαμε να τις σβήσουμε γιατί μας γέμισαν spam το site.
    Τι να πρωτοπούμε για φωτογραφίες της Electronic Center, της Αkron κτλ.Αν τα εν λόγω μηχανήματα αποτελούσαν προσωπική συλλογή θα έπρεπε να ήμουν απόγονος του Ωνάσση.Σε κάθε περίπτωση αν κάποιος ενοχλείται ή θίγεται μπορεί να ζητήσει στον διαχειριστή να τις διαγράψει.






    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη radioamateur : 30-07-13 στις 01:47
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  10. #70
    Μέλος Το avatar του χρήστη A--15
    Όνομα
    Κὠστας
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Πειραιευς
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    [QUOTE=dovegroup;610374]

    Πάρτε δωράκια (τα έχω ξαναδώσει εδώ μέσα πολλές φορές)

    http://www.muenster.de/~dl5qe/qexartic.pdf
    http://www.cpii.com/docs/related/22/C&F1Web.pdf

    σε ευχαριστουμε Ακη.

    χαιρετισμους
    Κωνσταντινος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το να μεγαλὠνεις....εἰναι υποχρεωτικὀ............το να ωριμἀζεις.....εἰναι προαιρετικὀ

Σελίδα 7 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 150 W SSB/CW AMPLIFIER
    By p.gabr in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-12, 03:51
  2. Ψαχνω σχεδιο για rf amplifier για 223 mhz
    By andreasgr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-09, 08:42
  3. 50-150 Mhz 450W RF Amplifier Witn Eimac Tetrode 4X150-4CX250
    By dovegroup in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-08, 00:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας