Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Περίεργο crossover

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή Περίεργο crossover

    Εχω δει κατι κροσσοβερ που συνδέονται σε στερεο ενισχυτες και δίνουν έξοδο για 2 ηχεια left-right και subwoofer αξίζουν?? πως φτιάχνωνται (σχηματικό)?
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή Re: Περίεργο crossover

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaNzA
    Εχω δει κατι κροσσοβερ που συνδέονται σε στερεο ενισχυτες και δίνουν έξοδο για 2 ηχεια left-right και subwoofer αξίζουν?? πως φτιάχνωνται (σχηματικό)?
    Δημήτρη, προφανώς αναφέρεσαι σε ενεργά κροσσοβερ και όχι παθητικά. Νομίζω ότι έχω ένα άρθρο - κατασκευή από το Ελεκτορ ή το Everyday Practical Elektronics (μάλλον το Ελέκτορ), το οποίο έχει την κατασκευή ενός συστήματος με ενεργό κροσσοβερ δυο δρόμων και στέρεο και ένα σχέδιο για subwoofer, το οποίο παίρνει την στερεο είσοδο και μετά από μίξη τα οδηγεί σε έναν τελικό ενισχυτή και από εκεί στο subwoofer. Αν ανδιαφέρεσαι να το ψάξω και πρέπει να το έχω σε ηλεκτρονική μορφή για να στο στείλω.

    Με την ευκαιρία, (offtopic) επειδή έχεις ασχοληθεί από ότι βλέπω αρκετά με τους ενισχυτές ακουστικών συχνοτήτων (ενισχυτές κ.λ.π.) τι άποψη έχεις για τις κατασκευές που υπάρχουν στο site του SAM (http://users.otenet.gr/%7Eathsam/index.htm); Είναι αξιόπιστες; Με ενδιαφέρει περισσότερο κάποιος ενισχυτής από εκεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Οι ενισχυτές από 'κει είναι καλοί. Εχώ φτιάξει μερικούς , αλλά και άλλοι φίλοι που έχουν φτιάξοι, ευχαριστημένοι έχουν μείνει. Για ποιον ενδιαφέρεσαι;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Μπάμπη αν ειναι σου ειναι ευκολο βρες ενα σχέδιο για ενεργό crossover και ποσταρε το να δω πως γίνεται γιατι με ενδιαφέρει αρκετά.
    Ο Sam έχει και καλά και αξιόπιστα σχέδια.. στον προτείνω με κλειστά μάτια

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaNzA
    Μπάμπη αν ειναι σου ειναι ευκολο βρες ενα σχέδιο για ενεργό crossover και ποσταρε το να δω πως γίνεται γιατι με ενδιαφέρει αρκετά.
    Ο Sam έχει και καλά και αξιόπιστα σχέδια.. στον προτείνω με κλειστά μάτια
    Ορίστε το σχέδιο (σε χαμηλή ανάλυση).
    Αν χρειάζεσαι μπορώ να σου στείλω όλο το άρθρο με τις πλακέτες κ.λ.π. και εννοείται με πολύ καλύτερη ανάλυση. Στείλε ΠΜ.



    eebabs2000: Δεν ενδιαφέρομαι άμεσα για κάποιον, αλλά βλέπω ότι έχει πολλά και ενδιαφέροντα σχέδια. Ο ενισχυτής που ανέφερες μου "γυάλισε" και μένα.... στο μέλλον ίσως.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    τα ενεργα crossover απο το ελεκτορ μπορεισ να μου πεισ απο ποια τευχη ειναι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maouna Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα ενεργα crossover απο το ελεκτορ μπορεισ να μου πεισ απο ποια τευχη ειναι?
    Που το ξέθαψες ρε θηρίο, σχεδόν 3 χρόνων θέμα;

    Τέλος πάντων, να ψάξω λιγάκι και θα σου πω σε λίγο.

    Υ.Γ. Το παραπάνω σχέδιο είναι από το Everyday Practical Electronics, όχι από το Elektor.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Το crossover είναι δημοσιευμένο στο Everyday Practical Electronics και συγκεκριμένα στο τεύχος Φεβρουαρίου 2006

    Το άρθρο σε pdf μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    babisko ευχαριστω .εψαχνα κατι ενεργα crossover με γραμικοτητα φασης που ειχε δημοσιευσει το elektor αλλα δε ξερω σε ποιο τευχος ειναι γαμωτο.αν ξερει καποιοσ ασ βοηθείσει....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή φιλε μπαμπη

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babisko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημήτρη, προφανώς αναφέρεσαι σε ενεργά κροσσοβερ και όχι παθητικά. Νομίζω ότι έχω ένα άρθρο - κατασκευή από το Ελεκτορ ή το Everyday Practical Elektronics (μάλλον το Ελέκτορ), το οποίο έχει την κατασκευή ενός συστήματος με ενεργό κροσσοβερ δυο δρόμων και στέρεο και ένα σχέδιο για subwoofer, το οποίο παίρνει την στερεο είσοδο και μετά από μίξη τα οδηγεί σε έναν τελικό ενισχυτή και από εκεί στο subwoofer. Αν ανδιαφέρεσαι να το ψάξω και πρέπει να το έχω σε ηλεκτρονική μορφή για να στο στείλω.

    Με την ευκαιρία, (offtopic) επειδή έχεις ασχοληθεί από ότι βλέπω αρκετά με τους ενισχυτές ακουστικών συχνοτήτων (ενισχυτές κ.λ.π.) τι άποψη έχεις για τις κατασκευές που υπάρχουν στο site του SAM (http://users.otenet.gr/%7Eathsam/index.htm); Είναι αξιόπιστες; Με ενδιαφέρει περισσότερο κάποιος ενισχυτής από εκεί.

    εδω εχεις κανει λαθος ....πραγματι υπαρχουν παθητικα κροσσοβερ οπου παιρνουν σημα στερεο απο την εξοδο και των δυο καναλιων και βγαζουν ενα μονο σημα αθροισμα και των δυο καναλιων ( με αναστροφη φασης ) και μεσα απο αυτο οδηγας ενα σαμπακι για το συστημα σου ....

    δουλευει οχι και τελεια παντως καθως επισης ειναι κια αρκετα δυσκολο φορτιο για τον ενισχυτη μας και επισης δεν ειναι για εφαρμογες πολυ μεγαλης ισχυος ....

    το κακο με αυτα ειναι οτι αν παθουν κατι ( και παθαινουν αρκετα ευκολα σε μεγαλη ισχυ ) οτι αν καουν σου παιρνουν και τον ενισχυτη μαζι ακομα και αν εχει αρκετα καλη προστασια .

    φυσικα και το ενργο ειναι η ποιοκαλη λυση αλλα μην ξεχναμε τοι θελει και αλλον ενα ενισχυτη ....

    αυτα

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. περίεργο ( ;)προβλημα
    By thangr in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-15, 13:52
  2. Πρόβλημα περίεργο με παλμοτροφοδοτικό.
    By driverbulba in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-13, 11:34
  3. περίεργο πρόβλημα με pc
    By Panοs in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-13, 21:23
  4. Περίεργο φαινόμενο
    By panos318 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-11, 01:49
  5. Ενα περίεργο φαινόμενο
    By electron in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-04, 05:42

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας