Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: LINUX

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Πανταχού παρών και τα πάντα πλειρών
    Μηνύματα
    193

    Προεπιλογή LINUX

    Χαιρετώ τη παρέα του forum! Θα ήθελα να να ρωτήσω για τα περιβόητα LINUX. Από που θα τα κατεβάσω? Πώς θα τα εγκαταστήσω (να έχω και LINUX και τα "παράθυρα")? Τι διαφορές έχουν με τα windows?
    Ευχαριστώ και αναμένω απαντησούλα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Προσοχή: η μακροχρόνια έκθεση σε ηλεκτρομαγνητικό πεδίο προκαλεί θερμικές και βιολογικές επιπτώσεις στον άνθρωπο!
    Με πλήρη επίγνωση των συνεπειών της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας
    HOMO MATHEMATICUS

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Eδώ θα σου λυθούν αρκετές απορίες:

    http://www.linux.gr/index.php?action...le=whatislinux

    επίσης για κατέβασμα:

    http://www.linux.gr/index.php?action...icle=downloads

    Παιδιά συνήθως λέμε " το linux " και όχι "τα linux" !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Πανταχού παρών και τα πάντα πλειρών
    Μηνύματα
    193

    Προεπιλογή

    Έχω αρκετές απορίες... 1ον: δεν κατάλβα πώς θα εγκαταστήσω το linux στον Η/Υ ενώ παράλληλα να έχω διαθέσημα (με reboot) τα XP. 2ον στο linux.gr βρήκα έναν σύνδεσμο για το http://www.zeuslinux.gr/modules.php?...download&cid=1 τι είν' τούτο? απο το ΕΜΠ λέει αλλα μήπως έχει κανένα επιβλαβές προγραμματάκι?? (γνωστόν πως τα παιδάκια εκεί παίζουν την τεχνολογία στην παρανυχίδα....) Για linux έχουμε κανένα αντιβιοτικό? Έχω καταμπερδευτεί τι πρέπει τελικά να κατεβάσω? Αυτά τα 2 cd από το ΕΜΠ τελικά κάνουν…??????

    0 Not allowed! Not allowed!
    Προσοχή: η μακροχρόνια έκθεση σε ηλεκτρομαγνητικό πεδίο προκαλεί θερμικές και βιολογικές επιπτώσεις στον άνθρωπο!
    Με πλήρη επίγνωση των συνεπειών της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας
    HOMO MATHEMATICUS

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Πολύ καλό το ότι έχεις απορίες γιατί δείχνει πως θες να ασχοληθείς εκ βαθέων!!



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από homo mathematicus
    1ον: δεν κατάλβα πώς θα εγκαταστήσω το linux στον Η/Υ ενώ παράλληλα να έχω διαθέσημα (με reboot) τα XP. :

    Ποια έκδοση(distribution) θες να εγκαταστήσεις; Σε γενικές γραμμές το λίνουξ θέλει ένα partition για πάρτυ του και άλλο ένα που θα είναι το swap partition (κάτι σαν το swapfile των windows). H συνηθισμένη εφαρμογή που ασχολείται με τα partitions και την δυνατότητα dual boot στο linux είναι το lilo.

    Σε γενικές γραμμές κάνε τα εξής: Φτιάξε 3 partitions.Βάλε τα XP σε ένα partition και άσε κ ένα μεγάλο γύρω στα 4 GB για το linux και ένα μικρότερο για swap ανάλογα με την RAM σου. Θα μπορέσεις να το κάνεις αυτό εύκολα με το partition magic 8 από τα ΧΡ. Oι γνωστότερες νεες διανομές linux βλέπουν αυτοματα το partition του linux καθώς και το swap καθώς κάνεις την εγκατάσταση του linux από CD/DVD. Σε κάποιο μάλιστα σημείο θα σε ρωτήσει περί του θέματος.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από homo mathematicus
    2ον στο linux.gr βρήκα έναν σύνδεσμο για το http://www.zeuslinux.gr/modules.php?...download&cid=1 τι είν' τούτο? απο το ΕΜΠ λέει αλλα μήπως έχει κανένα επιβλαβές προγραμματάκι?? (γνωστόν πως τα παιδάκια εκεί παίζουν την τεχνολογία στην παρανυχίδα....) Για linux έχουμε κανένα αντιβιοτικό? Έχω καταμπερδευτεί τι πρέπει τελικά να κατεβάσω? Αυτά τα 2 cd από το ΕΜΠ τελικά κάνουν…??????
    Oxι δεν έχει κανένα πρόβλημα η έκδοση αυτή !!!Και δεν είναι παιδάκια βρε φίλε οι δημιουργοί )))

    Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για mandrake/suse/debian διανομές....μπορείς το περιβάλλον τους να το παραμετροποιήσεις για να έχεις πλήρως ελληνικά μενού αν αυτό είναι το ζητούμενο.....αντιβιωτικό υπάρχει για λινουξ και οι ιοι των win$ δεν κολλάνε στο linux! Παράδειγμα δωρεάν αντιβίωσης εδώ:

    http://www.johannrain-softwareentwic...linux_free.htm

    Ελπίζω να βοήθησα λίγο....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Επειδη την εχω "πατησει" δυο φορες θα προτεινα αν εχει καποιον δισκο να το βαλει μονο του το linux σε εναν δισκο και σε ενα αλλο τα Windows...

    Αφου ειναι καινουριος ολο και καποια στραβη μπορει να γινει

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Πανταχού παρών και τα πάντα πλειρών
    Μηνύματα
    193

    Προεπιλογή

    Αν κατεβάσω την ελληνική έκδοση του ΕΜΠ θα δουλέψει μόνη της ή χρειάζεται κάποιο υπάρχον λειτουργικό λίνουξ?
    Θα φτιάξω παρτίσιον για τα λίνουξ (έχω το παρτίσιον μάτζικ 8 γι αυτό το λόγο). Το παρτίσιον του λίνουξ (4 γκίγκα μου είπες) θα χρεισιμεύει και σαν μέσο αποθήκευσης των εφαρμογών του λίνουξ? (σηνεπώς πρέπει να το μεγαλώσω?) Το swap partition πόσο να το κάνω και σε τι χρεισιμεύει? (έχω ράμ στα 2 γκίγκα)
    Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός με τόσες ερωτήσεις...
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...
    Κάτι άλλο, αυτή είναι η 100στή δημοσίευση μου, τι μα πώ? Να τις 100000000000000000000000000000000000000000000000σω !

    0 Not allowed! Not allowed!
    Προσοχή: η μακροχρόνια έκθεση σε ηλεκτρομαγνητικό πεδίο προκαλεί θερμικές και βιολογικές επιπτώσεις στον άνθρωπο!
    Με πλήρη επίγνωση των συνεπειών της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας
    HOMO MATHEMATICUS

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από homo mathematicus
    Το παρτίσιον του λίνουξ (4 γκίγκα μου είπες) θα χρεισιμεύει και σαν μέσο αποθήκευσης των εφαρμογών του λίνουξ? (σηνεπώς πρέπει να το μεγαλώσω?)!
    Συνήθως φτάνει για τις πιο πολλές περιπτώσεις τώρα εξαρτάται και τι θα του βάλεις. Στο linux μπορείς να κάνεις προσθήκη παραπάνω από ενα δίσκο/partition στο ήδη υπάρχον σύστημα όπως και στα xp και να το βλέπεις......επιπλέον αφού έχεις και το partition magic μπορείς από τα xp νομίζω να αλλάξεις το μέγεθος του linux partition αν σου φαίνεται δύσκολο το παραπάνω! Επιπλέον το linux στις πιο γνωστές διασκευές του βλέπει απο την κατασκευή του κάθε γνωστό partition από windows ως και amiga και θα στα εμφανίζει στο γραφικό περιβάλλον εργασίας αν το έχεις επιλέξει να εμφανίζεται ως εικονίδια δίσκων σαν πάλι τα xp !Aν θες μπορείς να του δώσεις και ένα καινούργιο δίσκο για προσθήκη έξτρα χώρου, δες εδώ:

    http://yolinux.com/TUTORIALS/LinuxTu...HardDrive.html





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από homo mathematicus
    Το swap partition πόσο να το κάνω και σε τι χρεισιμεύει? (έχω ράμ στα 2 γκίγκα)!


    http://www.tldp.org/HOWTO/Partition/....html#SwapSize


    Γιαυτό είναι το forum Mιχάλη για να ρωτάμε ))

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Πανταχού παρών και τα πάντα πλειρών
    Μηνύματα
    193

    Προεπιλογή

    Για να εγκαταστήσω την έκδοση ζεύς β.2 από το ΕΜΠ (ελληνική) θα πρέπει πρώτα να έχω τον πυρήνα? Τελικά μάλλον θα βάλω εξωτερικό σκληρό για να μην γίνει καμιά στραβή...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Προσοχή: η μακροχρόνια έκθεση σε ηλεκτρομαγνητικό πεδίο προκαλεί θερμικές και βιολογικές επιπτώσεις στον άνθρωπο!
    Με πλήρη επίγνωση των συνεπειών της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας
    HOMO MATHEMATICUS

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από homo mathematicus
    Για να εγκαταστήσω την έκδοση ζεύς β.2 από το ΕΜΠ (ελληνική) θα πρέπει πρώτα να έχω τον πυρήνα? Τελικά μάλλον θα βάλω εξωτερικό σκληρό για να μην γίνει καμιά στραβή...
    Ο πυρήνας εγκαθίσταται αυτόματα από το πρόγραμμα εγκατάστασης!Απλά κατέβασε τα δύο iso images και κάψε τα σε δυο cdz ! Βάλε το πρώτο, κάνε boot από το cdrom/dvdrom και ακολούθησε τις οδηγίες !Είναι πολύ εύκολο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Πανταχού παρών και τα πάντα πλειρών
    Μηνύματα
    193

    Προεπιλογή

    Ok aenios κάτι τελευταίο (ελπίζω), θα πάρω έναν εξωτερικό σκληρό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303825 για να βάλω εκεί το λίνουξ. Όμως θέλω να τον κάνω εξωτερικό με αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700802 .Το πρόβλημα είναι το εξής: ο σκληρός λέει υποστηρίζει σύνδεση serial ata την υποστηρίζει όμως η 'θήκη σκληρού'? Επίσης αναγράφει οτι η θήκη είναι συμβατή με χπ/ΜΕ/98 αλλά όχι από λίνουξ πώς θα το έγκαταστήσω αν δεν είναι συμβατά? (ο εσωτερικός σκληρός δεν έχει και πάρα πολύ χώρο για να το βάλω εκεί)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Προσοχή: η μακροχρόνια έκθεση σε ηλεκτρομαγνητικό πεδίο προκαλεί θερμικές και βιολογικές επιπτώσεις στον άνθρωπο!
    Με πλήρη επίγνωση των συνεπειών της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας
    HOMO MATHEMATICUS

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αντικατασταση xp με linux
    By katmadas in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 13:30
  2. LINUX
    By Αποστόλης1 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-10, 00:59
  3. Windows ή Linux.Linux ή Windows ???
    By manos_3 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-08, 18:40
  4. προβλημα με linux
    By sofaki in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-08, 13:38
  5. linux kubuntu
    By johny16 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-08, 21:49

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας