Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Πτυχια Υπολογιστων

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή Πτυχια Υπολογιστων

    Γεια σας.Θελω να πιστοποιησω τις γνωσεις μου στους υπολογιστες οποτε θελω να κανω καποια σεμιναρια.

    Ομως δεν ξερω τι να κανω.Εχω ακουσει για το ECDL.Αξιζει?Τι αλλο υπαρχει?Ποιο θεωρειτε καλυτερο?

    Ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    846

    Προεπιλογή

    ECDL
    οχι αυτο , με τιποτα
    για τον λογο οτι κραταει για δυο χρονια η πιστοποιηση
    και μετα τπτ δεν ξερεις τις ενοτητες που μαθαινεις
    δηλαδη ΑΠΑΤΗ
    κοιτα για το πτυχιο του κεϊπρηζ που σου κανουν αυτοματη
    ανανεωση του πτυχιου μετα το τελος της περιωδου ησχυος.[/u]

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η ενεργεια πρεπει να ειναι δωρεαν για ολους.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    May 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή Πτυχία Υπολογιστών

    Παιδιά με συγχωρείτε αλλά μάλλον δεν είστε καλά ενημερωμένοι
    Κατ'αρχήν να πούμε ότι ο φορέας ECDL είναι ο πρώτος στην Ελλάδα που έλαβε πιστοποίηση από τον ΟΕΕΚ και έτσι τα πτυχία του έχουν απόλυτη ισχύ στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ και γενικότερα του Δημοσίου. Ύστερα πήραν πιστοποίηση άλλοι φορείς σχετικοί με παροχή γνώσεως υπολογιστών (για να μην βγουν άχρηστα τα πτυχία τους). Επίσης, η διάρκεια όλων των πιστοποιητικών όλων των υπαρχόντων φορέων είναι τριετής και όχι διετής. Διετής ήταν η διάρκεια των πιστοποιητικών που είχαν εκδοθεί μέχρι την ημερομηνία που οι φορείς έλαβαν την πιστοποίηση από τον ΟΕΕΚ. Το ECDL Core απ'ό,τι γνωρίζω μετά την τριετία ισχύει εφόσον κάνει κανείς update μέσω internet στο site της ECDL.
    Αυτά τα ολίγα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Παιδιά νομίζω πως εκτος αν θέλετε να μπείτε στο δημόσιο είναι μεγάλη απάτη να πληρώνεις χρήματα για να πάρεις κάτι τέτοιο.

    Ο κάθε εργοδότης που σέβεται τον εαυτό του και την επιχείρηση του δεν ενδιαφέρεται αν έχεις οποιοδήποτε πτυχίο χρήσης Η/Υ αλλά αν ξέρεις να κάνεις τη δουλειά σου με τον Η/Υ γρήγορα και αποτελεσματικά. Μην μπαίνετε στο τριπάκι των εταιριών που εμπορεύονται την γνώση αν δεν έχετε σοβαρό λόγο(πχ να το απαιτεί η θέση ή ο εργοδότης σας αλλά και πάλι να ξέρετε πως κάποια από τα σεμινάρια έχουν και την συγχρηματοδότηση από τον ΟΑΕΔ.Ψάξτε το λίγο k όσοι εργάζεστε απαιτήστε από τους εργοδότες να σας πληρώνουν σεμινάρια (έτσι και αλλιώς χειρότερους μισθούς από την Ελλάδα μόνο στο τσιμπουτί θα βρούμε)

    Για την ιστορία κάποιοι κάπου σε κάποιο υπουργείο ίσως να τα παίρνουν χοντρά για να υπάρχει το κάθε ecdl/cambridge εδώ. Οι τρείς σύλλογοι Πληροφορικών στην Ελλάδα έχουν ήδη από κοινού προτείνει και πιέζουν για το Ενδεικτικό Χρήσης Υπολογιστή που θα γίνεται με κρατική μέριμνα με εξετάσεις ανά μήνα.

    http://www.epe.org.gr/hmerida/praktika.jsp#16

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.r soutras
    Όνομα
    D.r Soutras
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Αθήνα-Μεθώνη
    Μηνύματα
    209

    Προεπιλογή

    Κοπέλια να σας κάνω κ εγώ μια ερώτηση με τη σειρά μου.
    Όσοι είμαστε ηλεκτρονικοί απο Τ.Ε.Ι χρειαζόμαστε το ECDL για το δημόσιο; Οι απόψεις διύστανται, κάποιοι λένε οτι δεν χρειαζόμαστε το εν λόγω σεμινάριο διότι με το πτυχίο μας είναι σαν να το έχουμε το ECDL, κάποιο κοπέλι όμως (ηλεκτρονικός απο Τ.Ε.Ι) μου είπε οτι σε κάποια δημόσια εταιρία (ΔΕΗ,ΟΤΕ δενξέρω ακριβώς θα σας γελάσω) του το ζητήσανε για να τον πάρουνε στη δουλεία. Μήπως μετράει στα μόρια; ή για ΑΣΕΠ τί παίζει;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό!
    Θεωρία είναι όταν τα ξέρεις όλα κ δεν λειτουργεί τίποτα, πράξη είναι όταν λειτουργούν όλα κ δεν ξέρεις το γιατί!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Για να τεκμηριώσεις στην Ελλάδα την γνώση Πληροφορικής απαιτείται πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης απο τμήμα που να γράφει κ την λέξη Πληροφορική στο πτυχίο που σου δίνει. Δυστυχώς όποιο άλλο τμήμα και να έχεις τελειώσει θεωρούν πως τα μαθήματα πληροφορικής που πέρασες ήταν τσάμπα και βερεσέ! Από εκεί και πέρα το θέμα ξεκαθαρίζεται στην κάθε προκύρηξη για το πως τεκμηριώνεται η γνώση χρησης Η/Υ για τους υποψήφιους. Οσο αφορά τον ΑΣΕΠ παλι το ίδιο ισχύει!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Ελληνικες ηλιθιοτητες για να τα παιρνουν καποιοι...
    Εχω συμμαθητρια που εχει πτυχιο Techno...κατι και ξερει μονο να χρησιμοποιει word,excel,powerpoint.Και μαλιστα μονο τα βασικα!

    Αν παμε για την ιδια θεση και θελουν πληροφορικη, θα προτιμησουν να παρουν αυτη [ΤΗΝ ΑΣΧΕΤΗ!!!] παρα εμενα,παρολο που παιζω τα φορματ, παρτισιονς, προγραμματα, ιστοσελιδες στα δακτυλα! Και μαθαινω κιολας καθε νεο προγραμμα εντος μιας ωρας για βασικη χρηση και εντος μιας μερας για πληρη!

    Αλλα στην Ελλαδα ειμαστε... τι να πει κανεις!


    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Εγώ έχω ακούσει ότι αν έχεις περάσει 4 μαθήματα υπολογιστών στη σχολή σου, δεν χρειάζεσαι ecdl. Τώρα ποιά μαθήματα υπολογίζονται και ποιά όχι αυτό δεν το ξέρω.
    Ίσως είναι φήμες, ίσως όχι, δεν το έχω ψάξει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster
    Εγώ έχω ακούσει ότι αν έχεις περάσει 4 μαθήματα υπολογιστών στη σχολή σου, δεν χρειάζεσαι ecdl. Τώρα ποιά μαθήματα υπολογίζονται και ποιά όχι αυτό δεν το ξέρω.
    Ίσως είναι φήμες, ίσως όχι, δεν το έχω ψάξει.
    Αυτό ισχύει απόλυτα (για σχολές ΤΕΙ και ΑΕΙ όχι συναφείς με πληροφορική). ΠΧ η γυναίκα μου έχει τελειώσει Διοίκηση Επιχειρήσεων ΤΕΙ και έχει παρακολουθήσει τρία μαθήματα υποχρεωτικά σχετικά με Η/Υ (Η/Υ-1, Η/Υ-2 και Η/Υ-3) καθώς επίσης και ένα προαιρετικό επιλογής ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ. Οπότε η γραμματεία της σχολής της βγάζει βεβαίωση για ΑΣΕΠ όπου αναφέρει αυτά τα 4 μαθήματα σχετικά με Η/Υ, την οποία έχει χρησιμοποιήσει 3 φορές σε ΑΣΕΠ και έχει "περάσει" κανονικά. Αλλωστε το αναφέρει ρητά σε κάθε προκήρυξη του ΑΣΕΠ οτι ισχύει.
    Μαθήματα που σχετίζονται είναι όσα αναφέρονται σε Η/Υ πχ σχεδιασμός μεσω Η/Υ, ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ, ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΕ Η/Υ, ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ, CAD-CAM, κ.τ.λ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Πανταχού παρών και τα πάντα πλειρών
    Μηνύματα
    193

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dal_kos
    Ελληνικες ηλιθιοτητες για να τα παιρνουν καποιοι...
    Εχω συμμαθητρια που εχει πτυχιο Techno...κατι και ξερει μονο να χρησιμοποιει word,excel,powerpoint.Και μαλιστα μονο τα βασικα!

    Αν παμε για την ιδια θεση και θελουν πληροφορικη, θα προτιμησουν να παρουν αυτη [ΤΗΝ ΑΣΧΕΤΗ!!!] παρα εμενα,παρολο που παιζω τα φορματ, παρτισιονς, προγραμματα, ιστοσελιδες στα δακτυλα! Και μαθαινω κιολας καθε νεο προγραμμα εντος μιας ωρας για βασικη χρηση και εντος μιας μερας για πληρη!

    Αλλα στην Ελλαδα ειμαστε... τι να πει κανεις!

    Έτσι, !! πέστα ρε άρχοντα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Προσοχή: η μακροχρόνια έκθεση σε ηλεκτρομαγνητικό πεδίο προκαλεί θερμικές και βιολογικές επιπτώσεις στον άνθρωπο!
    Με πλήρη επίγνωση των συνεπειών της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας
    HOMO MATHEMATICUS

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. TELNET ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ
    By kasikis in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-12, 00:53
  2. συνδεση 2 υπολογιστων?
    By artanian in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-12, 16:05
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-12, 09:22
  4. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-09, 18:48
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-06, 12:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας