Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 49

Θέμα: SHIFT LIGHT

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη alexandrosp910i
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή SHIFT LIGHT

    Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο σχέδιο από SHIFT LIGHT αυτοκινήτου δηλαδή όταν φτάνει σε κάποιες στροφές η μηχανή του αμαξιού να ανάβουν LED και με ένα TRIMMER να ρυθμίζουμε τις στροφές που θα ανάβει

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Μια πολυ "μπακαλικη" αναλογικη λυση, ειναι να βαλεις ενα μικροδιακοπτη στον δεικτη των στροφων[απο πισω απο το καντραν] που θα ενεργοποιειται οταν φτανει καποιες στροφες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    αυτη την δουλεια δεν την κανει ο κοφτης???

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη alexandrosp910i
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Σαν θεωρία είναι καλή αλλά όταν θα τρέχω σε κακή άσφαλτο θέλω το SHIFT στον κόφτη και όταν έχει καλή λίγο πριν φαντάζεσαι να βγάζω κάθε λίγο και λιγάκι το καντράν και να ρυθμίζω το SHIFT; και δεύτερον δεν μπορείς να βάλεις διακοπτακι από πίσω μια και η κοντεροπλακα από της μεμβράνες είναι περίπου 3mm

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Εχεις δικιο...δεν γινεται να βγαζεις το καντραν.
    Κοιταξα στο διαδικτυο αλλα απο ψηφιακα[μαλλον ψηφιακα πρεπει να ειναι...] βρηκα μονο προς πωληση

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Ο κόφτης πιάνει δουλειά πολύ μετά το σωστό σημείο που πρέπει να κάνεις αλλαγή.

    Μπορείς να φτιάξεις ένα κύκλωμα που να μετράει τους παλμούς απο το δυναμό και ανάλογα να κάνει αυτό που θες. Η αρχή θα είναι ίδια με αυτή που δουλεύουν τα ηλεκτρονικά στροφόμετρα. Απλά θα ανάβει ένα λεντ στις σωστές στροφές.

    Μπορείς να το κάνεις με δυο τρόπους, και τους δύο τους έχω δοκιμάσει.
    - Να δώσεις τον παλμό απο το δυναμό (ή πριν τον πολλαπλασιαστή) σε κάποιον μικροελεκτή ο οποίος θα μετράει τον χρόνο και θα πράττει αναλόγως...
    - Να δώσεις τον παλμό σε έναν μονοσταθή πολυδονητή, του οποίου η έξοδος θα φορτίζει έναν πυκνωτή. Όταν ανεβαίνουν οι στροφές η τάση του πυκνωτή θα αυξάνεται, γιατί θα φορτίζεται πιο συχνά απο τους παλμούς. Την τάση του πυκνωτή την οδηγείς σε ένα VU meter με LM3915 (ή μήπως 3914, ένα απο τα δυο, αυτό που είναι γραμμικό.) Ρυθμίζεις ανάλογα με ένα τρίμμερ που θα βάλεις στην είσοδο του vumeter. Αν βάλεις και διαφορετικού χρώματος led προς θα έχεις και καλύτερο αποτέλεσμα.
    Αν θες να έχεις μόνο 1 λαμπάκι, μπορείς αντί για VU meter να βάλεις έναν τελεστικό σαν συγκριτή.

    Και μια 3η λύση (τώρα μου ήρθε) είναι να κάνεις έναν συνδιασμό των παραπάνω, δηλαδή να μετράς την τάση του πυκνωτή με έναν μικροελεκτή.

    Ήθελα να φτιάξω κάτι τέτοιο αλλά που χρόνος.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη alexandrosp910i
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dal_kos
    Εχεις δικιο...δεν γινεται να βγαζεις το καντραν.
    Κοιταξα στο διαδικτυο αλλα απο ψηφιακα[μαλλον ψηφιακα πρεπει να ειναι...] βρηκα μονο προς πωληση
    Και εγώ μια από τα ίδια έχω στα χέρια μου κάτι σχέδια αλλά είναι μάλλον στα ισπανικά και τα έχω PDF

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη alexandrosp910i
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster
    Ο κόφτης πιάνει δουλειά πολύ μετά το σωστό σημείο που πρέπει να κάνεις αλλαγή.

    Μπορείς να φτιάξεις ένα κύκλωμα που να μετράει τους παλμούς απο το δυναμό και ανάλογα να κάνει αυτό που θες. Η αρχή θα είναι ίδια με αυτή που δουλεύουν τα ηλεκτρονικά στροφόμετρα. Απλά θα ανάβει ένα λεντ στις σωστές στροφές.

    Μπορείς να το κάνεις με δυο τρόπους, και τους δύο τους έχω δοκιμάσει.
    - Να δώσεις τον παλμό απο το δυναμό (ή πριν τον πολλαπλασιαστή) σε κάποιον μικροελεκτή ο οποίος θα μετράει τον χρόνο και θα πράττει αναλόγως...
    - Να δώσεις τον παλμό σε έναν μονοσταθή πολυδονητή, του οποίου η έξοδος θα φορτίζει έναν πυκνωτή. Όταν ανεβαίνουν οι στροφές η τάση του πυκνωτή θα αυξάνεται, γιατί θα φορτίζεται πιο συχνά απο τους παλμούς. Την τάση του πυκνωτή την οδηγείς σε ένα VU meter με LM3915 (ή μήπως 3914, ένα απο τα δυο, αυτό που είναι γραμμικό.) Ρυθμίζεις ανάλογα με ένα τρίμμερ που θα βάλεις στην είσοδο του vumeter. Αν βάλεις και διαφορετικού χρώματος led προς θα έχεις και καλύτερο αποτέλεσμα.
    Αν θες να έχεις μόνο 1 λαμπάκι, μπορείς αντί για VU meter να βάλεις έναν τελεστικό σαν συγκριτή.

    Και μια 3η λύση (τώρα μου ήρθε) είναι να κάνεις έναν συνδιασμό των παραπάνω, δηλαδή να μετράς την τάση του πυκνωτή με έναν μικροελεκτή.

    Ήθελα να φτιάξω κάτι τέτοιο αλλά που χρόνος.....

    Το κακό σε μερικά δεν έχουν πολλαπλασιαστή έχουν αλλά είναι επάνω στα μπουζί όπως έχουν σχεδόν όλα τα αμάξια από 2002 και μετά λίγα είναι ακόμη με μπουζοκαλώδια σε ένα φιλαράκι μου που έβαλε εξωτερικό στροφόμετρο σε SAXO vts τέτοιο έχω και εγώ το σύνδεσε στο εγκέφαλο από εκεί που παίρνει και το στροφόμετρο του αμαξιού

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Μπορείς να το συνδέσεις με πολλούς τρόπους.
    - Να πάρεις παλμό πριν τον πολλαπλασιαστή
    - ----//---- απο τον εγκέφαλο
    - ----//---- απο το δυναμό
    - Να βάλεις "ματάκι" σε κάποια τροχαλία.
    - Να μετράς τα peak φόρτισης που προκαλεί το δυναμό στα 12V.
    - ......φαντασία να έχεις, κι άλλους τρόπους θα βρείς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη alexandrosp910i
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    αυτό είναι ένα σχέδιο μου το έστειλε ένας φίλος μόλις τώρα
    http://img224.imageshack.us/img224/1...htsch01bt6.gif

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Arduino OBDII Bluetooth Car Engine RPM Shift Light
    By guscokes in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-13, 22:09
  2. shift light βοήθεια
    By rkiller in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-13, 15:05
  3. Sequential Shift Light με microcontroller
    By Inferno in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-13, 20:57
  4. Ρολόι σε shift register
    By oceanborn in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-11, 13:30

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας