Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 48

Θέμα: visual basic 6.0

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johny16
    παιδια κατεβασα και εγω την visual basic 2005 express edition αλλα διαφερει πολυ απο την 6.0 ειναι τελιως διαφορετικη οσον αφορα τις εφαρμογες και δυσκολη αφου για κανω a=5 print a και να μου εμφανισει το a οπως στην παλια εκδοση θελει 1002 ιστοριες ειναι φοβερα δυσκολη στο χειρισμο.[/img]
    Δύσκολη ?

    Ρίξτε μια ματιά εδώ:

    http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/ms364065.aspx

    Επίσης για τις παλιές εφαρμογές της vb 6 υπάρχει αυτοματοποιημένη διαδικασία για την μεταφορά τους στην νέα έκδοση....το μόνο μεμπτό που έχω βρει είναι το ότι δεν μπορεί να μεταφέρει σωστά type libraries (αρχεία .tlb) που συνδέονται με εφαρμογές της 6.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω πως να το αρχισω ναι μεν με βγαζει στην φορμα εργασιας αλλα
    μου λεει κατι οτι δεν "χτιστικε καλα" κατι για assemply κατι τετοια. αντε να δω τι θα κανω παντως οποιος μπορει ας βοηθησει μπηκα στο site αλλα δεν καταλαβα και πολλα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Πες το μήνυμα που σου λέει για να το δούμε μαζί!
    Φυσικά σου προτείνω να πάρεις ένα βιβλίο περί της γλώσσας όμως χοντρά χοντρά θα σου έλεγα πως στο απλοικό παράδειγμα που ανέφερες το αποτέλεσμα μια πράξης αν θες να το δείξεις στην αρχική φόρμα μπορείς απλά να βάλεις ένα πχ textbox και να μεταφέρεις το αποτέλεσμα στην ιδιοτητα text του textbox.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Error 2 Name 'a' is not declared. F:\Documents and Settings\johnsen\My Documents\Visual Studio 2005\Projects\Form2.vb 5 15 inputbox




    Error 3 Comma, ')', or a valid expression continuation expected. F:\Documents and Settings\johnsen\My Documents\Visual Studio 2005\Projects\Form2.vb 5 17 inputbox


    Error 4 Name 'a' is not declared. F:\Documents and Settings\johnsen\My Documents\Visual Studio 2005\Projects\UserControl1.vb 4 9 inputbox




    Error 5 Name 'a' is not declared. F:\Documents and Settings\johnsen\My Documents\Visual Studio 2005\Projects\UserControl1.vb 5 15 inputbox




    και εκτος απο αυτα μεσα στον κωδικα μου εχει και αυτα:
    Imports System.Reflection
    Imports System.Runtime.CompilerServices
    Imports System.Runtime.InteropServices

    ' General Information about an assembly is controlled through the following
    ' set of attributes. Change these attribute values to modify the information
    ' associated with an assembly.


    ' TODO: Review the values of the assembly attributes


    <Assembly>
    <Assembly>
    <Assembly>
    <Assembly>
    <Assembly>
    <Assembly>
    <Assembly>

    ' Version information for an assembly consists of the following four values:

    ' Major version
    ' Minor Version
    ' Build Number
    ' Revision

    ' You can specify all the values or you can default the Build and Revision Numbers
    ' by using the '*' as shown below:

    <Assembly>

    αυτα βγαζει και οταν κανω
    a=5
    text=a
    μου βγαζει τα errors που εχω ποιο πανω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Σε λίγο καιρό θα δεις πόσο απλό θα σου φανεί φίλε!
    Πήγαινε και βάλε στην φόρμα σου ένα πλαίσιο κειμένου (textbox). Θα το βρεις στο toolbox αριστερά από την φόρμα!!
    Ονόμασε το πχ myTexbox από το τα properties κάτω δεξιά στην ιδιότητα (Name)

    Kάνε διπλό κλικ στην φόρμα και αντικατέστησε στον κώδικα της φόρμας σου ότι βλέπεις παρακάτω!

    Public Class Form1

    Private Sub Form1_Load(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load

    Dim A As Integer
    A = 5



    myTextBox.Text = A

    End Sub
    End Class

    Τρέξε το κ με γειά σου!


    Οπως είδες στην VB και σε αλλες γλώσσες κάθε μεταβλητή που χρησιμοποιούμε πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να την δηλώνουμε και να τις δίνουμε αμέσως μετά ΑΡΧΙΚΗ ΤΙΜΗ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη kopla
    Όνομα
    Κλεομένης
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.064

    Προεπιλογή

    aeonios
    Οπως είδες στην VB και σε αλλες γλώσσες κάθε μεταβλητή που χρησιμοποιούμε πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να την δηλώνουμε και να τις δίνουμε αμέσως μετά ΑΡΧΙΚΗ ΤΙΜΗ!

    Σκέψου το καλύτερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Πιστεύω πως αν έχεις εμπειρία προγραμματιστική θα ξέρεις ακριβώς τι εννοώ !
    Για σκέψου το λίγο καλύτερα.... με βάση το σφάλμα του φιλου μας αλλά και με κάποια άλλη έννοια

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη kopla
    Όνομα
    Κλεομένης
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.064

    Προεπιλογή

    Έχω εμπειρία, από αρκετή έως πάρα πολύ.
    Δεν έχω διαβάσει όλα τα post, απλά απάντησα βάσει αυτού που έγραψες εσύ. Ναι, πρώτα δηλώνεις μια μεταβλητή και μετά τη χρησιμοποιείς (τουλ. στην VB.NET, C# ...). Η μετάβαση από τη vb6 στην VB.NET είναι λίγο tricky ... ουσιαστικά μαθαίνεις μία καινούργια γλώσσα. Γι όσους διαβάζουν αυτό το thread, μετά τη vb6 ΔΕΝ έρχεται η vb7 ή VB.NET. Ο λόγος είναι ότι η μία είναι event driven ενώ η άλλη fully Object Orientated γλώσσα.
    Ένα κοινό πρόβλημα είναι να χρησιμοποιήσεις μία μεταβλητή σε πράξεις, και η οποία να είναι NULL - δηλαδή να προκύψει runtime σφάλμα null reference (λογκό σφάλμα - μη ανιχνεύσιμο εκτός αν τρέξουμε την εφαρμογή). Αυτό, η μη αρχικοποίηση, αποτελεί τεχνική κάποιες φορές (δε θα αναφέρω λεπτομέρειες).

    Dim a As Integer
    TextBox1.Text = a ' Δε θα προκαλέσει σφάλμα... η default τιμή είναι 0
    ' Το ίδιο θα συμβεί και αν έγραφες Dim a As Integer = New Integer

    Επίσης, κάτι τελευταίο. Το πιο σωστό είναι να γίνεται get-set σε όμοιους τύπους. Δεν προκαλέι σφάλμα στη VB.. (αν θες όμως μπορεί) αλλά το σωστό είναι:
    TextBox1.Text = a.ToString()

    _______________
    Μην το πάρεις με αυτά που έγραψα ότι σε έστησα στα 3 μέτρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Αν είδες μίλησα γενικά και όχι για την vb!!

    Πιστεύω να μην διαφωνείς πως δεν πρέπει ο προγραμματιστής να αφήνει στην τύχη μια μεταβλητή και να μην την αρχικοποιεί στο τμήμα κώδικα που γράφει ιδίως σε περιπτώσεις που πιθανόν η μεταβλητή χρησιμοποιείται σε διαφορετικά σημεία του κώδικα (αυτό το παλιο-Scoping) και σε πολλές ρουτίνες που μπορεί να έχουν γράψει άλλοι!

    Eκει είναι ευαγγέλιο η αρχικοποίηση και περί αυτού μίλησα !

    Μην το βλέπεις μόνο στα "στενά" όρια της vb...

    Δεν ξέρω που σπούδασες προγραμματισμό αλλά πιστεύω πως για όσους ξεκίνησαν από άλλες εποχές όπως εγώ (sco unix/bull - c/cobol κτλ) οι καθηγητές τους τους είχαν ταράξει στην συμβουλή που ανέφερα. Φαντάζεσαι τι σκουπίδια θα εμφάνιζε μια μεταβλητή σε τέτοια περιβάλλοντα αν δεν της είχες περάσει αρχική τιμή αφού κάποιες γλώσσες ΔΕΝ φροντίζουν γιαυτό απλά παίρνουν χύμα στο κύμα ότι βρουν στη διεύθυνση μνήμης που δείχνει η μεταβλητή σου;

    Στη vb δεν προκαλεί σφάλμα όπως είπες γιατί η κάθε μεταβλητη παίρνει Null τιμή by default ( από ότι ξέρω).

    Τι γίνεται όμως σε άλλες γλώσσες και άλλα περιβάλλοντα....Επίσης δεν είναι και τόσο προγραμματιστικά ορθό να αφήνουμε στην γλώσσα το θέμα της αρχικοποίησης.

    Kανείς δεν πιστεύω πως βγήκε ζημιωμένος από κάτι τέτοιο !

    Οσο για το χύμα casting που έκανα έχεις δίκιο αν θέλουμε να είμαστε τυπικοί αλλά αφού όπως είπες η vb αποτυπώνει την εικόνα της μεταβλητής στο textbox k αυτό μας νοιάζει στο παράδειγμα του φίλου μας του Γιάννη! ))Δεν ήθελα να το μπλέξω περισσότερο !

    btw Δεν τα πήρα k δεν νοιώθω στημένος σε καμιά απόσταση, νομίζω τα ίδια φρονούμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη kopla
    Όνομα
    Κλεομένης
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.064

    Προεπιλογή

    Ναι, τα ίδια φρονούμε.

    Θα θίξω κάποια πράγματα,... μήπως θέλουν και άλλα members του forum να μπουν στο "παιχνίδι"!

    Το scope των μεταβλητών και η χρήση τους από διάφορα σημεία της κλάσης ή του project
    Θα αρχίσω με ένα δικό μου παράδειγμα-πραγματικό. Είχα φτιάξει ένα πρόγραμμα... Ο κύκλος ζωής ενός προγράμματος είναι γνωστός (τα στάδια είναι πάνω κάτω: Ιδέα, Προγραμματισμός, Αναβάθμιση, Τέλος). Έβγαλα τελική έκδοση του προγράμματος, και μετά από καιρό έφτασε το σημείο της αναβάθμισης (προσθήκη νέων στοιχείων (new functionallity + code optimizations)). Είχα κάνει τόση κακή χρήση των μεταβλητών, που έπεφτα εύκολα σε λογικά λάθη... δηλαδή χρησιμοποιούσα τη μεταβλητή πριν ακόμα καλέσω τη ρουτίνα που πχ κάνει πράξεις και την αρχικοποιεί. Ο compiler εννοείται δεν χτυπούσε, αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν σωστό. Τελικά αναγκάστηκα να ξαναφτιάξω το πρόγραμμα από την αρχή (χρόνος ~8μήνες δουλειά).
    Με αυτό θέλω να πω ότι το scope των μεταβλητών είναι σημαντικό, και είναι πολύ καλό να είναι όσο το δυνατόν πιο μικρό (private, friend, protected ...). Αλλά θα μου πεις ότι, όσο μικρό και να είναι, η μεταβλητή θα είνια ορατή μέσα στην κλάση. Εδώ ακριβώς έρχονται τα properties.

    Εν ολίγοις, σημαντικός είναι ο σχεδιασμός ενός προγράμματος και η έξυμνη διαχείρηση για μελλοντικές αναβαθμίσεις. Είναι δυνατόν πιο πολύ να κρατήσει ο σχεδιασμός ενός προγράμματος (μολύβι και χαρτί), παρά ο καθεαυτώ προγραμματιστμός του.

    Τώρα, όσο αφορά την αρχικοποίηση:
    Dim a As String = String.Empty ' ή = ""
    a = "Hello"

    Εδώ δεν είναι αναγκαία γιατί κάνω ανάθεση και όχι χρήση. Παρόλα αυτά, εγώ κάνω αρχικοποίηση.

    Η αρχικοποίηση, θα έλεγα ότι είναι σημαντική στις γλώσσες C, όπου γίνεται χρήση των pointers (* &)... Έτσι είναι πολύ εύκολο να πάρεις τα σκουπίδια που έχει η μνήμη σε εκείνο το σημείο!

    Αυτά!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Visual sudio 2012--Ενχειριδιο για κατανόηση της Visual basic
    By Gianno in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-15, 08:33
  2. visual basic!!!
    By johny7 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-12, 10:25
  3. visual basic
    By xampos in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-09, 21:40
  4. visual basic 6
    By ΓΙΑΝΝΗΣ 456 in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-09, 17:03
  5. visual basic
    By alani1984 in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-07, 11:15

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας