Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 44

Θέμα: Συνδεση ενισχυτη σε radio-cd αυτοκινητου.

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη D-NAME
    Εγγραφή
    Nov 2003
    Μηνύματα
    307

    Προεπιλογή

    Παιζει να μην γινετε αυτο γιατι η 2 εισοδει ειναι στο 1ο κ 2ο ποδαρακι που τα χρισςημοποιω. κ οι αλλες ειναι στο 16(3η εισοδος) 17(4η εισοδος). Απ'οτι ειδα στο datasheet.

    Σε ποιο ποδαρακι να τα συνδεσω τις αλλες εισοδους?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη MHTSOS
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Αγ. Ανάργυροι Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    Danza ο D-Name έχει δίκιο. Αυτό που προτείνεις δεν μπορεί να γίνει στο συγκεκριμένο ολοκληρωμένο γιατί δεν βγάζει όλες τις εισόδους από τους 4 ενισχυτές που έχει. Από τους 2 βγάζει την αναστρέφουσα και από τους άλλους 2 την μη αναστρέφουσα. Οι άλλες 4 είναι ενωμένες εσωτερικά με το voltage reference.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ.... ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!!!!!!!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη D-NAME
    Εγγραφή
    Nov 2003
    Μηνύματα
    307

    Προεπιλογή

    OK. Eυχαριστω πολυ παιδια. Το θεμα ειναι οτι δουλευει κ δουλευει σωστα.
    Ας μου πει κ καποιος για τα φιλτρα αν πρεπει να τα αγωρασω η να τα φτιαξω κ με εχετε καλυψει πληρως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Το πιο λογικό θα ήταν να πάρεις (-) για το μεγάφωνο απο το πιν 10, και να βραχυκυκλώσεις τα 8 και 12, αλλά δεν ξέρω αν υποστηρίζεται απο το συγκεκριμένο ολοκληρωμένο αυτή η συνδεσμολογία.

    Λίγο κουφό μου φαίνεται να ακούς διαφορά, αλλά τέσπα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη D-NAME
    Εγγραφή
    Nov 2003
    Μηνύματα
    307

    Προεπιλογή

    Προφανος δεν ειναι 4x50 rms. κ στου πατερα μου εχω φτιαξει τον ιδιο ενισχυτη 2χ28 κ παιζει καλυτερα απ'οι παιζω εγω με τα 4 ηχεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη MHTSOS
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Αγ. Ανάργυροι Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D-NAME
    Προφανος δεν ειναι 4x50 rms. κ στου πατερα μου εχω φτιαξει τον ιδιο ενισχυτη 2χ28 κ παιζει καλυτερα απ'οι παιζω εγω με τα 4 ηχεια.
    Τόσο απλά
    Υποθέτω είναι με MOSFET στην έξοδο οπότε βγάζει 27 W rms όταν τα τρανζίστορ εξόδου είναι στους 25 βαθμούς κελσίου. Όταν η θερμοκρασία τους ανέβει η ισχύς τους πέφτει γιατί αυξάνεται η RDSon. Όταν παίζει τέρμα έχεις πιάσει ποτέ το ολοκληρωμένο να δεις σε τι θερμοκρασία βρίσκεται? Στα διπολικά τρανζίστορ όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία αυξάνεται η ισχύς γιατί μειώνεται η Vbe.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ.... ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!!!!!!!

  7. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη D-NAME
    Εγγραφή
    Nov 2003
    Μηνύματα
    307

    Προεπιλογή

    Το transistor οχι αλλα την ψικτρα μια φορα κ εκεγε χωρις να παιζει τερμα κ οταν επεζε τερμα μετα απο ταξιδι εκεγε ακομα κ το σιδερενιο καλιμα του ψιφιακου ποτενσιομετρου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    [quote="MHTSOS"]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D-NAME
    Στα διπολικά τρανζίστορ όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία αυξάνεται η ισχύς γιατί μειώνεται η Vbe.
    Xάνουν ισχύς αλλά δεν γίνεται αισθητή
    αλλά όπως και να έχει ειναι ολόκληρο τρανζίστορ και για μένα παίζουν ρόλο οι διαστάσεις των εξαρτημάτων, δεν λέω τεχνολογία δλδ απο ενα ολοκληρωμένο να βγάζουν 4x27watt RMS αλλά για φανταστείτε πόσο καταπόνηση υπάρχει στα ολοκληρωμένα γιατι ειναι όλα στριμωχμένα και ειναι σχεδιασμένα να αποδίδουν πάνω απο τις δυνάμεις τους εξού που πέφτει η ισχύς με την άνοδο της θερμοκρασίας... εγώ προτιμώ στο αυτοκίνητο να τοποθετήσω εναν ενισχυτή με διπολικά τρανζίστορ παρά μοσφετ κλπ... το λέω απο απλές εμπειρίες: καλοκαίρι πριν 2 χρονια και με 2 αμάξια γυρνούσαμε απο παραλία.. στο δικό μου αυτοκίνητο είχα εναν ενισχυτή της Philips (ενισχυτής του '88 χειροποίητος απο εξωτερικό με σχεδιο της philips) ενα μαυρο μοσχάρι με 2x120watt RMS με πολλά ζευγη διπολικών τρανζίστορ ανα κανάλι.. κ ο αδερφός μου εναν τεχνολογίας του έτους 2003.. σας πληροφορώ οτι και οι 2 δουλευαν στα όρια τους.. του αδερφού μου (2x 140w Rms) έκαψε 3 φορές ασφάλεια και πάνω του έψηνες λουκάνικα ενώ ο δικός μου είχε μια υποφερτή θερμοκρασία παρόλο που ήταν στο πορτμπαγκαζ και με "ντάλα" τον ήλιο

    (συγνώμη για το μεγάλο πόστ αλλα ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να πώ...)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικήτας
    Εγγραφή
    Dec 2020
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    IMG_20201206_185706349.jpg
    καλησπέρα παιδιά.λίγη βοήθεια χρειάζομαι.η εικονα ειναι η καλωδίωση της πηγής που αγόρασα πρόσφατα(jvc kd-x351dt).έχω 2 θεματάκια.
    1.όταν ανοίγω τον διακόπτη ανοίγει αυτόματα και η πηγή.δεν με ενοχλεί τόσο αύτο όσο το ότι παίζει σε μια default συχνότητα,άκυρη,και ακούω με το που ανοίγω μόνο παράσιτα.κάπου διάβασα ότι λύση μπορεί να είναι η "τράμπα" του κίτρινου καλωδίου με το κόκκινο(αυτό το γράφουν και οι οδηγίες για αυτοκίνητα vw,opel,audi,έχω citroen).τι άποψη έχεται;
    2.σε ποιο καλώδιο της παραπάνω εικόνας θα πρέπει να συνδέσω το λεπτό καλώδιο του rca και πως;αφού το μπλε(οχι γαλαζιο που είναι για χειριστήρια τιμονιού) είναι της κεραίας και το κόκκινο(που ενδέχεται από το παραπάνω ερώτημα να γίνει τραμπα) είναι της εντολής από την μίζα.το λεπτο καλώδιο είναι της εντολής προς τον ενισχυτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikthevlad Εμφάνιση μηνυμάτων
    IMG_20201206_185706349.jpg
    καλησπέρα παιδιά.λίγη βοήθεια χρειάζομαι.η εικονα ειναι η καλωδίωση της πηγής που αγόρασα πρόσφατα(jvc kd-x351dt).έχω 2 θεματάκια.
    1.όταν ανοίγω τον διακόπτη ανοίγει αυτόματα και η πηγή.δεν με ενοχλεί τόσο αύτο όσο το ότι παίζει σε μια default συχνότητα,άκυρη,και ακούω με το που ανοίγω μόνο παράσιτα.κάπου διάβασα ότι λύση μπορεί να είναι η "τράμπα" του κίτρινου καλωδίου με το κόκκινο(αυτό το γράφουν και οι οδηγίες για αυτοκίνητα vw,opel,audi,έχω citroen).τι άποψη έχεται;
    2.σε ποιο καλώδιο της παραπάνω εικόνας θα πρέπει να συνδέσω το λεπτό καλώδιο του rca και πως;αφού το μπλε(οχι γαλαζιο που είναι για χειριστήρια τιμονιού) είναι της κεραίας και το κόκκινο(που ενδέχεται από το παραπάνω ερώτημα να γίνει τραμπα) είναι της εντολής από την μίζα.το λεπτο καλώδιο είναι της εντολής προς τον ενισχυτή.
    Απ'οτι καταλαβα εχει αναποδα το μονιμο ρευμα με το ρευμα απο διακοπτη, δηλαδη με κλειστο διακοπτη εχει ρευμα το κοκκινο καλωδιο αντι του κιτρινου οποτε κανεις αλλαγη τα καλωδια μεταξυ τους και γι'αυτο εχει ετοιμα και τα φισακια, για τον ενισχυτη η εντολη ειναι το μπλε ασπρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. συνδεση ενισχυτη αυτοκινητου
    By kapazo in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-14, 22:49
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-12, 19:41
  3. ΣΥΝΔΕΣΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΕ SUB ΣΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ
    By dannykostas in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-12, 02:29
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-11, 01:54
  5. συνδεση ενισχυτη αυτοκινητου με τροφοδοτικο Pc
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-11, 03:23

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας