Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: ΠΩΣ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ... ???

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Ierapetra
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή ΠΩΣ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ... ???

    Γειά χαρά σε όλους!!! Πρόσφατα κατασκεύασα μια ανεμογενήτρια η οποία με ένα δυναμό αυτοκινήτου μου δίνει 12V! Με την τάση αυτή θέλω να φορτίζω 1 - 2 μπαταρίες αυτοκινήτου συνδεδεμένες παράλληλα ή και μία μία καμιά φορά. Το πρόβλημά μου είναι οτι στο εξοχικό δέν υπάρχει ΔΕΗ, και θέλω τη νύχτα να έχω δύο φώτα των 50W συνολικά, και μία τηλεόραση των 75W (δηλαδή MAX 100W με ένα φώς και την τηλεόραση!!!) Η τηλεόραση ήδη δουλεύει με έναν inverter 12V/220V απο τις μπαταρίες, αλλά αδειάζουν πολύγρήγορα, και αναγκάζομαι να τις μεταφέρω για να τις ξαναφορτίσω!!!! ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ για να συνδέσω ττην ανεμογεννήτριά μου - έναν φορτιστή αυτόματο (που να διακόπτει τη φόρτιση οταν φορτίσουν οι μπαταρίες) και τον inverter (για να δουλεύει η TV) μόνιμα χωρίς να χρειάζεται να συνδέω και να ξεσυνδέω κάθε φορά που αδειάζουν οι μπαταρίες???
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Συνήθως τα δυναμό των αυτοκινήτων έχουν ενσωματωμένο αυτόματο φόρτισης οπότε φορτίζει αυτόματα την μπαταρία. Αυτό φαίνεται όταν έχει στο πίσω μέρος κάτι σαν τρανζίστορ μορφής σαν το 1N3055 αυτό που μοιάζει σαν καπέλο

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Το δυναμό του αυτοκινήτου με πόσες στροφές περιστρέφετε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Αυτο νομιζω σου κανει .......... http://www.electronics-lab.com/projects/power/004/
    εχει και ποτενσιομετρα για ρυθμιση στα ποσα volt να ανοιγει /κλεινει .


    τωρα για πες μας σε παρακαλω πως καταφερες να παρεις 12v απο το δυναμο .
    Με ποσες στροφες που ρωτισε πριν και ο φιλος ο athalex....

    Λογικα για να ζητας φορτιστη θα εχεις βγαλει απο πανω απο το δυναμο τον αυτοματο που εχει , τι κανουμε απο εκει και περα ?
    Το θεμα ενδιαφερει πολυ κοσμο ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Γιατί να βγάλει τον αυτόματο φόρτισης που έχει το δυναμό; δεν υπάρχει λόγος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Ierapetra
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Γειά χαρά σε όλους και πάλι! Χαίρομαι που ανταποκριθίκατε τόσο γρήγορα στο πρώτο μου Post!!!
    Κατ΄ αρχήν η ανεμογεννήτρια δέν είναι τίποτα άλλο απο έναν εξαεριστήρα θερμοκηπίου με διάμετρο 1,80 - 2 μέτρα περίπου. Το μοτέρ που τον δούλευε στο θερμοκήπιο ήταν (αν δεν κάνω λάθος) 0,5Hp. Τωρα οι στροφές που δούλευε ο εξαεριστήρας πρέπει να ήταν γύρω στις 1.500 - 2.000... Ωραία μέχρι εδώ???
    Πάμε παρακάτω...
    Συγκρίνοντας την ταχύτητα περιστροφής στο θερμοκήπιο με την ταχύτητα περιστροφής του τώρα, θα έλεγα οτι περιστρέφεται περί τις 1.000 στοφές στον κανονικό αέρα (ούτε ισχυρός αέρας αλλα ούτε και ασθενής)! Επειδή όμως δέν αρκούσε η ταχύτητα αυτή, κόλησα ένα σέτ γραναζιών ποδηλάτου (αυτά με τις πολές ταχήτητες)στον άξονα του εξαεριστήρα, και αναλόγως τον αέρα, επιλέγω και την ταχύτητα του δυναμό!!!
    Με όλη αυτή την ιστορία (Γ---ΜΠΙΠ--α στην Ηλεκτροκόληση) θα έλεγα οτι το δυναμό περιστρέφεται στις 2500-3000 στροφές για να μου βγάλει τα 12,κάτι Βόλτ!!! (μπορεί να πέφτω έξω και λίγο)

    Υ.Γ Το δυναμό δέν έχει ολοκληρωμένο για φόρτιση...
    λοιπόν?

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    τωρα ξεκαθαριζουν λιγο τα πραγματα ή περιπλεκοντε .....

    λογικα πρεπει να εχεις δυναμο με την κυριολεξια της λεξεως , αυτο που ειχαν τα παλια αμαξια δηλαδη που το κυκλωμα της φορτισης (αυτοματος) τον ειχαν εξωτερικα βιδωμενο στο σασι .

    Τα σημερινα αυτοκινητα εχουν alenator ( αλλα εχουμε συνηθισει να το λεμε δυναμο )και εχουν τον αυτοματο πανω τους.

    Αλλα και παλι αφου δεν εχεις αυτοματο ουτε καποιο αλλο κυκλωμα, πως περνει ρευμα η διεγερση ? εχεις φτιαξει εσυ καποιο κυκλωμα ?

    Εαν πραγματι εχεις καταφερει να περνεις πανω απο 1000rpm-1200rpm στον αξονα που περνει κινηση η γενητρια σου , με ενα altenator θα κανεις την δουλεια σου πολυ ανετα και χωρις περαιτερω κυκλωματα.
    Αλλα οι 2500-3000rpm μου φαινοντε εξωπραγματικες τιμες.

    Τα 12 και κατι volt που λες οτι σου δινει τα εχεις μετρησει με πολυμετρο ? σιγουρα δειχνει σωστα..?

    σιγουρα η γενητρια σου ειναι απο αυτοκινητο ή μηπως ειναι απο καποιο αλλο μοτερ με μονιμους μαγνητες..?
    Αν εχεις την δυνατοτητα να ανεβασεις καμια φωτο της γενητριας θα ηταν πολυ χρησιμο.


    Υ.Γ Δεν αμφισβητω την κατασκευη σου αλλα μηπως σε βοηθησε καποιος στην συνδεσμολογια και δεν ξερεις ακριβως τι πατεντα εχει κανει στα ηλεκτρικα..?

    Σε καμια περιπτωση μην νομισεις οτι προσπαθω να σε μειωσω με τις ερωτισεις μου, φιλικα μπαμπης .
    Να μαθω θελω ......

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Φίλε 3zouzou3 καταρχήν συγχαρητήρια για τη προσπάθειά σου.
    Αν υποθέσουμε ότι εχεις επιλέξει δυναμό αυτοκινήτου σχετικά σύγχρονο ( τουλάχιστον της τελευταίας 10ετίας - 15ετίας), λογικά περιέχει τα πάντα για να γίνει σωστή φόρτιση (ανόρθωση, σταθεροποίηση, διέγερση του ρότορα).
    Το πρόβλημα είναι:
    1. αυτά τα δυναμό απαιτούν πολλές στροφές για να αποδώσουν το μέγιστο της ονομαστικής τους ισχύος (περίπου 9000 RPM)
    2. Υπάρχουν πολλές απώλειες μηχανικές και ηλεκτρικές. Μηχανικές γιατί έχουν ψύκτρες (καρβουνάκια) για να μεταφέρουν ρεύμα στα πηνία διέγερσης του ρότορα και ηλεκτρικές γιατί η διέγερση των πηνίων απαιτεί ποσότητα ενέργειας ανάλογη με την ισχύ που πρέπει να παραχθεί.
    Στη πράξη, θα πρέπει το δυναμό να παράγει πάνω από 100 Watt περίπου για να αρχίσει να γίνεται φόρτιση της μπαταρίας.
    Έχε υπόψη ότι στο αυτοκίνητο, ακόμη και στο ρελαντί, γυρίζει με τουλάχιστον 2000 - 2500 RPM λόγω της σχέσης μετάδοσης.
    Το συμπέρασμα είναι ότι η κατασκευή σου θα λειτουργήσει μόνο σε δυνατό άνεμο όπου η ταχύτητα περιστροφής θα είναι αρκετή για να ικανοποιηθούν οι απώλειες και να υπάρχει ενέργεια που να καταλήγει στη μπαταρία.

    Οι ανεμογεννήτριες, για τους παραπάνω λόγους, χρησιμοποιούν γεννήτριες μόνιμων μαγνητών και έχουν τέτοια πηνία ώστε να αποδίδουν ενέργεια από λίγες σχετικά στροφές (250 - 400 και πάνω).
    Επίσης, είναι κρίσιμη η διάμετρος και η μορφή της έλικας για τις στροφές που αποδίδει το δυναμό. Π.χ. μια μεγάλη πτέρυγα σε διάμετρο αποδίδει πολλή ροπή και δύναμη σε χαμηλούς ανέμους αλλά δεν ανεβάζει πολλές στροφές και αντίστροφα.
    Τα παραπάνω ελπίζω να σε βοηθήσουν να κατανοήσεις και να βελτιώσεις τη κατασκευή και όχι να σε απογοητεύσουν.
    Καλή συνέχεια!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Ierapetra
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Κατ΄αρχήν σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας!!

    Το δυναμό μου το έδωσε ένας φίλος μου ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων, και αυτό μου μου έκανε εντύπωση είναι οτι όταν του ζήτησα κάποια πατέντα για ανεμογεννήτρια, το μόνο που μου είπε είναι οτι δέν πρόκειτε να βρώ δυναμό που να δουλέψει με μια απλή φτερωτή, αλλά πρέπει να αυξήσω κατά πολύ την ταχύτητα περιστροφής του ρότορα του δυναμό που θα συνδέσω...
    Γι΄αυτό και η όλη πατέντα με το ποδήλατο και τις ταχύτητες (δηλαδή όταν δέν έχω πολύ αέρα αλάζω γρανάζια στο ποδήλατο, και αυξάνονται οι στροφές στο ρότορα)
    Μήπως δέν υπολογίζω σωστά τις RPM του δυναμό και είναι παραπάνω????? Με μία περισρτοφή της φτερωτής, γίνεται μία περιστροφή σχεδόν και του ρότορα στο δυναμό... άρα αλάζοντας το γρανάζι της φτερωτής με ένα διπλάσιας περίπου διαμέτρου, έχω τις 2πλάσιες περίπου στροφές στο ρότορα του δυναμό εγώ κατάφερα να τις 5πλασιάσω και άρα μάλον έχω κάνει λάθος στις στροφές που πέρνει ο ρότοτρας και πρέπει να είναι γύρω στις 5.000 RPM!!! (όσο για τον αέρα... όσο θέλετε)
    Το δυναμό αυτό μου το έδωσε σαν το πιο κατάλληλο για τέτοια δουλειά, και υπάρχει και η περίπτωση να έχει μόνιμους μαγνήτες, ή και να μήν είναι και απο αυτοκίνητο!!! (εγώ είπα οτι είναι απο αυτοκίνητο επειδή είναι ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων ο τύπος)
    Το μόνο που δέν ξέρω ακόμα είναι άν έχει ολοκληρωμένο για φόρτιση ή όχι!!! Απ΄έξω όμως δεν φένεται να έχει τίποτα. (Δέν θέλω όμως και να το ανόιξω, για να μη σπάσω τίποτα)
    Τα 12V τα μέτρησα με πολύμετρο.
    Μήπως έπεσα σε καμία περίπτωση παλιάς ανεμογεννήτριας????
    Θα ξαναρωτήσω τον τύπο και θα σας πώ αν είναι υτοκινήτου ή κάτι άλο...
    Δέν ειναι κοντά το δυναμό για φωτο αλλά άμα ξαναπάω για ΣΚ θα βγάλω μία και θα το δείτε.
    Συγνώμη αν σας ζαλίζω, αλλά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, και μόλις μονιμοποιήσω την τοποθέτησή της θα βγάλω φωτό όλης της κατασκεύής για να το δείτε κι εσείς!!!
    ΜΑΝΟΣ

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    καθολου δεν μας ζαλιζεις φιλε μου ...αντιθετα εμεις θα σε ζαλισουμε γιατι η κατασκευη σου να περνεις τοσες στροφες απο τον ανεμο ειναι φοβερο επιτευγμα .

    Ρωτα τον φιλο σου και πες μας αν ειναι οντως απο αυτοκινητο η γεννητρια.
    Εαν ειναι ,τοτε ειναι μεγαλος μαγκας και αν θελει να μοιραστει μαζι μας τις μετατροπες που εχει κανει των ευγνομονω .

    Με μεγαλυτερο ακομα ενδιαφερων περιμενουμε και φωτο της κατασκευης .

    το κυκλωμα που εδωσα σε προηγουμενο ποστ εχεις την δυνατοτητα να το φτιαξεις ? πλακετες κτλ.?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πως να συνδεσω 3-4 led RGB σε σειρα?? γινετε??
    By stavroskaloxrist in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-14, 01:59
  2. ποσα ballast πρεπει να συνδεσω?????
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-12, 12:32
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-10, 00:28
  4. πως να συνδεσω μια camera στο pc μου ?
    By mitsakostsi in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-10, 10:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας