Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Λογισμικό DivX Player...

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή Λογισμικό DivX Player...

    Συνάδελφοι,

    έχοντας ένα 'αρχαίο' Η/Υ χρησιμοποιούσα έναν αντίστοιχα 'αρχαίο' DivX Player (ζητώ εκ των προτέρων από τον web-master συγνώμη για τις ελάχιστες αλλά αναγκαίες λέξεις στα Αγγλικά!). Έτσι μπορούνα να παίζω κάποιες ταινιούλες που είχα μαζέψει από τα κατα καιρούς ενδιαφέροντα e-mail φίλων...

    Όταν προχώρησα σε αναβάθμιση του εξοπλισμού μου παρατήρησα ότι οι ταινίες αυτές είτε δεν έπαιζαν καθόλου είτε είχαν προβλήματα στο παίξιμο (π.χ. δεν ολοκληρώνονταν) και αυτό συνέβαινε όχι μόνο με τον Windows Media Player αλλά και με την αντίστοιχη της αρχικής αλλά νεώτερη εφαρμογή αυτής που είχα από τον δικτυακό τόπο της DivX.

    Για να μην λέω πολλά, έκτοτε ποτέ δεν κατάφερα να παίξω σωστά τα αρχεία αυτά τα οποία είχα επίσης καταφέρει να διασώσω σε backup και μεταφέρει στο νέο Η/Υ, η παλιά εφαρμογή (μπορώ να θυμηθώ ίσως το όνομα) δεν μπορεί να παίξει σε WinXP, δοκίμασα ανεπιτυχώς προγράμματα διόρθωσης αρχείων DivX για την περίπτωση να δημιουργήθηκε corruption κατά την μεταφορά...

    Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια σύγχρονη εφαρμογή που να μπορεί να τα παίξει στο αρχικό DivX format καθότι το πρότυπο έχει βελτιωθεί και πιστεύω ότι αυτό είναι η αιτία του κακού. Το νέο πρότυπο δεν εμπεριέχει το παλιό και επομένως δεν είναι απόλυτα συμβατό.

    Οποιαδήποτε σχετική γνώμη εκτιμάται ιδιαίτερα,

    Χαιρετώ/Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη gRooV
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Dec 2002
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Δοκίμασε και το BSPlayer που είναι αποκλειστικά ένας divx player.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και πεζούς χαρακτήρες!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή BS...

    Δοκίμασα να το εγκαταστήσω, αλλά:

    1. η έκδοση download όταν τρέξεις το setup ζητά να ξανασυνδεθεί στο διαδίκτυο να κατεβάσει και άλλα πράγματα και τί άλλο (ποιός ξέρει?) να στείλει(!). Δεν τα γουστάρω τα προγράμματα όπου ο χρήστης καθαρά αδιαφανώς δεν ξέρει πραγματικά τί παίζεται από κάτω... (τύπου Adware)...

    2. Το uninstall μέσα από τον πίνακα ελέγχου αφήνει σκουπίδια, η εφαρμογή ξανακαλείται και τα files της παραμένουν στο δίσκο. Γενικά δεν γουστάρω εφαρμογές που δεν έχουν διαδικασία uninstall.

    Πλέον έχω κάποια γνώση στο να τα στέλνω από εκεί που ήρθαν και έτσι έκανα με το συγκεκριμένο χωρίς να το ψάξω παραπέρα. Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση και τον χρόνο που αφιέρωσες...

    Χαιρετώ,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Φίλε μου, δοκίμασε τον VLC παιζει τα άπαντα....όπως επίσης κατέβασε και το CCCP codec pack http://www.cccp-project.net/ και έχει τελιώσει η υπόθεση Ελπίζω να σε βοήθησα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ,

    δουλεύουν όλα, αλλά έχω να παρατηρήσω:

    - άλλες εφαρμογές παίζουν video σε μικρό παράθυρο οθόνης ενώ άλλες απαιτούν fullscreen. Το ίδιο πρόβλημα έχω και με την κάρτα TV (Hauppauge), πράγμα που δεν με βοηθάει ότι θέλω να παίζει μινιατούρα και στο background της εφαρμογής που δουλεύω.

    - τα AVI που δεν μου έπαιζαν καταλήγω ότι είναι corrupted από τη μέση και μετά με αποτέλεσμα να διακόπτονται όταν φτάνω στη μέση και επιπλέον να μην έχω τη δυνατότητα να τα παίξω πιό κάτω σέρνοντας τη μπάρα προόδου. Κατά καιρούς δοκίμασα διάφορα διορθωτικά που δεν κατάφεραν τίποτε, οπότε πολύ πιθανό να έχουν υποστεί μη αναστρέψιψη βλάβη anyway...

    Keep going...

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. λογισμικό για προγραμματισμό.
    By TPLK in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-14, 05:25
  2. Κακόβουλο λογισμικό
    By patent61 in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-12, 14:31
  3. Λογισμικό κυκλωμάτων
    By dim4 in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-11, 23:27
  4. Ενεργοποίηση DivX player από το USB των τηλεοράσεων
    By nikolaras in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-10, 22:16
  5. DivX vs. MP4 σε DVD Player...
    By Γιώργος Ανώνυμος in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-07, 09:41

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας