Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: Πάει η κεραία...

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Οποιος εχει πρόβλημα με τις κεραίες κινητης τηλεφωνίας λογικά δεν θα πρέπει να εχει και να χρησιμοποιεί κινητό τηλέφωνο.

    Ποσοι απο εσας που είστε υπέρ των καταστροφών κεραιών , εχετε κινητό και το χρησιμοποιείτε? Είμαι σιγουρος πως όλοι!

    Διαλέξτε τι θέλετε.

    Για να εχετε κινητό στα χέρια σας απαραίτητα πρέπει να υπάρχουν και κεραίες. Χωρίς κεραίες δεν υπάρχουν κινητά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Επίσης ο πομπός που χρησιμοποιώ για να κάνω την πλάκα μου στα FM είναι κατά πολύ περισσότερο βλαβερός απο εναν σταθμό βάσης κινητής τηλεφωνίας ο οποίος εκπέμπει το πολύ στα 10w.
    Η ενταση του ηλεκτρομαγνητικού πεδίου γύρω απο την κεραία μου και μέσα στο δωμάτιο που έχω το linear είναι 100αδες φορές μεγαλύτερη απο την ακτινοβολία μιας κεραίας κινητης.
    <<Παίζω>> με τα RF απο τα 16 μου σε σεβαστή ισχύ εκπομπής και είμαι 36 , ακόμα δεν εχω πάθει καρκίνο αλλά ουτε και εχω σκοπο!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Ας απαντήσω λοιπόν

    Βρε sigmacom μπας και δουλεύεις σε εταιρεία κινητής τηλεφωνίας και φοβάσαι μήπως χάσεις τη δουλειά σου σε εποχή υψηλής ανεργίας? Γιατί πολύ ενημερωμένο σε βλέπω τεχνικά αλλά εντελώς ανενημέρωτο στις επιπτώσεις της χρήσεις τους στην υγεία και πολύ αδιάφορο στο θέμα της εξαπάτησης του τί υπάρχει τελικά πίσω από την κουκούλα, όχι των κουκουλοφόρων που παίρνουν τα ρίσκα τους σε τελική ανάλυση αλλά του θερμοσίφωνα ή καμινάδας μπροστά στον καρκίνο που επίσης δεν παραδέχεσαι των εταιρειών που μόνο το επιχειρηματκό ρίσκο λαμβάνουν υπόψη...
    Έχω την ίδια "τεχνική ενημέρωση" σε ραδιοτηλεοπτικούς πομπούς, σε επίγειους δορυφορικούς σταθμούς, σε κινητή και σταθερή τηλεφωνία, σε δίκτυα data ενσύρματα και ασύρματα. Ασχολούμαι επαγγελματικά με τηλεπικοινωνίες και στήνω τέτοια από πολύ νεαρή ηλικία. Δυστυχώς ή ευτυχώς ΠΡΕΠΕΙ να είμαι γνώστης στην δουλειά μου, ο ανταγωνισμός δεν συγχωρεί.

    Όσον αφορά το απόσπασμα που έκανα bold από το κειμενό σου, με λυπείς και με αδικείς (και μάλιστα με ελαφρά την καρδία). Χωρίς ΚΑΝ να έχω πάρει θέση πάνω στο θέμα που θίγεις, πως γίνεται να κρίνεις αν είμαι "εντελώς ανενημέρωτος" ή όχι?
    Για την ιστορία πάντως -εκτός των σπουδών μου- έχω συμμετάσχει σε αρκετά σεμινάρια και συνέδρια περί επιπτώσεων της Η/Μ ακτινοβολίας ώστε να μπορώ να λέω ότι έχω άποψη επί του θέματος. Όταν κινούμαι όλη μέρα χρόνια τώρα, μέσα σε ηλεκτρομαγνητικά πεδία των όποιων kW και GHz, λες να είμαι ΤΟΣΟ βλάκας που να μην ενδιαφέρθηκα να μάθω αν θέτω σε κίνδυνο την υγεία μου?

    Θα σιχαθείτε αν μάθετε τι παιχνίδια παίζουν μερικοί δήμαρχοι και ακαδημαϊκοί, εκμεταλλευόμενοι την φοβία και την άγνοια του κόσμου πάνω στο θέμα. Υπάρχει κόσμος (γνώστης του αντικειμένου) που κλαίει / γελάει από τα νεύρα του όταν ακούει να λένε επανηλειμμένα για "ραδιενέργεια από τις κεραίες"...
    Ένα άλλο εκπληκτικό φαινόμενο που δεν έχω κατορθώσει ακόμα να το εξηγήσω, είναι το πόσο εύκολα υιοθετεί ο κόσμος (και με τι φανατισμό υποστηρίζει στη συνέχεια) ότι κεραία = καρκίνος, ραδιενέργεια, θάνατος κλπ. Σε αντίθεση, δέχεται εξαιρετικά δύσκολα (συνήθως καθόλου) οποιαδήποτε άποψη για το αντίθετο! Είναι εκπληκτικό!!! Τόση τρομολαγνεία πια? (Πικρόχολο σχόλιο: η ραδιενέργεια, ραδιενέργεια, αλλά το κινητό κολλημένο στ' αυτί, και τα τσιγάρα τρία-τρία στο στόμα - υπόψιν κι εγώ καπνιστής είμαι...)

    ΠΟΛΥ ΑΠΛΟΠΟΙΗΜΕΝΑ:
    Η δική μου θέση είναι ότι η Η/Μ ακτινοβολία είναι επιβλαβής όταν ΔΕΝ τηρούνται κάποια όρια ασφαλείας. Το να έχω την κεραία κινητής πάνω στην ταράτσα μου δεν θα με ανησυχεί καθόλου. Για να το απλοποιήσω κι άλλο, οι κεραίες εκπέμπουν το σήμα τους όπως ένας φάρος το φώς, σε κατευθυνόμενη δέσμη δηλαδή. Όταν είσαι κάτω από τον φάρο δεν βλέπεις την μύτη σου όπως ξέρετε. Είναι όμως κακό να περνάω 4+ ώρες κάθε μέρα μέσα στην κύρια δέσμη φωτός (Η/Μ ακτινοβολίας) του φάρου (κεραία), σε κοντινή απόσταση. Η απόσταση και ο χρόνος έκθεσης έχει να κάνει με την συχνότητα εκπομπής, την ισχύ εκπομπής, το κέρδος (gain) της κεραίας και την φυσικές μου διαστάσεις (μάζα, ύψος). Εκτός κι αν ο φάρος (κεραία) έχει τραγικά χαμηλή ισχύ, οπότε δεν τρέχει τίποτα.

    Τέλος, είμαι κατά των ενεργειών όπως αυτές που έγιναν σε εκείνη την κεραία κινητής τηλεφωνίας. Ηταν λίαν επιεικώς απαράδεκτες. Αν υπάρχουν ανησυχίες, ορίστε οι αρμόδιες υπηρεσίες να επιληφθούν (Δημόκριτος, ΕΕΤΤ). Ότι μας ανησυχεί / δεν μας αρέσει δηλαδή πάμε και το σπάμε? Τι είμαστε, που ζούμε? Στην ζούγκλα? (μην πει κανείς σας "ναι"... )

    Χίλια συγνώμη για το λογύδριό μου, ελπίζω να μην σας κούρασα (πολύ).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    846

    Προεπιλογή

    Παιδια διαβαζωντας το σχετικο θεμα στο φορουμ
    και ουσιαστικα μην μπορωντας να καταλαβω τις
    θεσεις μερικων ατομων για την ακτινοβολια
    θα ρωτησω και εγω μερικα προαγματα για να
    μου λυθουν καποιες αποριες.
    Γραφω προκαβολικα οτι δεν εχω σκοπο να θιξω κανενα
    μελος του φορουμ απλα εχω μεγαλες αποριες

    1) Παιδια πιο ειναι το ελαχιστο οριο κεραιας
    απο κατηκημενη περιωχη(μπορει να μην υπαρχει
    2) Γιατι ειναι καμουφλαρισμενες οι εν λογο κεραιες;
    3) Το ρευμα για την λειτουργεια τους (αναφερομαι
    στην σχολη) ποιοι το πληρωνουν;
    4) Ποιο ειναι το μεγιστο οριο της (ενεργειας-ακτινοβολιας)
    που πρεπει να λανβανουμε σε 24ωρη βαση;
    5) Αυτες οι κεραιες ειναι μεσα στα ορια;
    Εν κατακλειδι παιδια εγω θα σας γραψω για την
    δικια μου εμπειρια στο θεμα και το γιατι ειμαι
    εναντιων στην χρηση κεραιων εκτος νομοθετικου
    πλαισιου που πιστευω οτι ειναι οι εν λογω κεραιες
    Στην θεσ\νικη που σπουδασε η αδερφη μου στο σπιτι δεν ειχε
    καθολου "σημα" στην αρχη.
    Οταν αρχισε να εχει "σημα" παραλληλα αρχισε να εχει και πονοκεφαλους.
    Μπορει να ειναι και συπτωση αυτο ,τωρα που δεν ειναι εκει ολα καλα
    δεν ξερω παντως δεν μου το βγαζει απο το μαυλο οτι απλα βαλανε
    μια κεραια στην γειτονια της.
    ΑΑ! Και κατι αλλο :
    Σε κεραιες πχ FM -TV αν βαλεις μια λαμπα φθοριου διπλα αυτη αναβει
    απο τον ιονισμο αν δεν κανω λαθος, αυτο που κατα πασα πιθανοτιτα θα
    γινεται και στις κεραιες των 900-1800-1900 mhz (κινητα) δεν ειναι επικινδινο;
    Δεν ειναι βεβαια λογικη το οτι αν εχεις χρησιμοποιησει κινιτο δεν μπορεις
    να εχεισ αποψη εναντιων των κερεαιων, πως το εβγαλες ρε φιλε αυτο το
    λογικο συμπερασμα;
    Η τεχνολογια ειναι για να μας εξυπηρετει παιδια και οχι να την χρεισιμοποιουν
    "μαγκες" με την "καλυτελη καλυψη πανελλαδικα" για να μας "γαμ**ε με την ανοχη μας
    Ναι ρε , καλα κανανε τα οποια ατομα το κανανε και την καταστρεψανε την κεραια
    γιατι να εχουμε καθε Αρχι*ι που θα καπηλεβεται το γεγονοσ οτι ειναι εχει μια καρεκλα για
    να βγαλει λεφτα "αρκετα φαγανε" με τα προγραμματα στις σχολες.
    και με την ηγεια των ατομων που υποθυκευουν το μελλον τους σε "τοστεριες"
    θα παιζουν οι εν λογω "κυριοι".
    Παιδια η αποψη μου ειναι οτι καλα κανανε και καταστρεψανε την κεραια και αν
    δεν εχουν δικαιο για αυτο , ας μιλησει ο παραγων της εταιριας που εβαλε εκει την
    κεραια . Να διξει ομως και την αποφαση του αρμοδιου "αργανου" που του δινει το
    δικαιωμα να τοποθετισει την κεραια εκει ,Και ποιοι "κυριοι" υπογραψαν για αυτο.
    Προσωπικα πιστευω οτι το ολλο θεμα εχει λυξει γιατι απλα η κεραια ειναι
    παρανομη.
    Και παλυ λεω οτι δεν θελω να θηξω κανεναν με τα λεγομενα μου και στο σημειο
    που αναφερομαι στο erazor για την προταση του δεν ειμαι εναντιων του erazor
    αλλα στα λεγομενα του.
    Φιλικα Γιωργος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η ενεργεια πρεπει να ειναι δωρεαν για ολους.

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Δέχομαι ότι η αντίδρασή μου ήταν υπερβολική και είχε περισσότερο να κάνει με τους αρμοδίους που ανέφερες που είναι οι γνωστοί όχι άγνωστοι αλλά ανευθυνουπεύθυνοι όλων των αρχών (Υπουργεία, Καθηγητάδες και κάθε μορφής καρεκλοκένταυροι) που αποφασίζουν για μας χωρίς εμάς (δηλ. χωρίς να μας ρωτήσουν), παραφράζοντας το τραγούσι του Παπακωνσταντίνου.

    Βεβαίως και κανένας δεν επικροτεί βανδαλιστικές και άλλες παρόμοιες ενέργειες αλλά έχεις διερωτηθεί αν είναι σε κάποιες περιπτώσεις ο μοναδικός ίσως τρόπος αντίδρασης... Τυπικά η διαδικασία θα ήταν η καθαρή γραφειοκρατία με αρχή π.χ. κάποια αίτηση που θα υπέφραφε ο σύλλογος των φοιτητών που διαμένουν στην εστία σε κάποιο υπουργείο, να πάρει πρωτόκολλο, να περάσει από επιτροπή σε κανένα 6μηνο, να ζητηθεί η συνδρομή των ειδικών οι οποίοι θα χρειαστούν χρόνο να αποφανθούν, πιθανά να κάνουν αυτοψία και να κάνουν μετρήσεις, πιθανά να διαπραγματευτούν συμβιβαστική λύση (π.χ. υπερύψωση της κεραίας) κλπ. κλπ., οπότε θα έχουν αποφοιτήσει μέχρι τότε τα άτομα της εστίας... Πάντως ο τύπος με τη βαριοπούλα πρέπει να το ευχαριστήθηκε πολύ, αν και εφόσον πίστευε ότι είχε το δίκιο με το μέρος του!!!

    Η συζήτηση για τις επιπτώσεις της Η/Μ ακτινοβολίας είναι μεγάλη, γι'αυτό και ο χορός συμφερόντων, επιτροπών εμπειρογνωμόνων καλά κρατεί με τις νέες νόρμες που έρχονται να διορθώσουν τις παλαιότερες κλπ. και όλα αυτά στο πλαίσιο της ευρωπαικής νομοθεσίας. Βλέποντας το θέμα τεχνικά έχω να παρατηρήσω ότι δεν είναι απλό με την έννοια όταν πολλές παράμετροι μέχρι να ληφθούν υπόψη ώστε αν δράσουν συνδιαστικά να έχουμε τις αρνητικές επιπτώσεις. Μία βασική παράμετρος είναι η πυκνότητα ακτινοβολίας που με απλά λόγια και ανεξάρτητα από την υποδομή που χρησιμοποιείται (ισχύς πομπού, απολαβή κεραίας, απόσταση κλπ.) είναι πόση ενέργεια RF παραλαμβάνεταιτελικά κάθε χρονική στιγμή σε συγκεκριμένη περιοχή π.χ. εγκέφαλος. Λαμβάνεται υπόψη επίσης η σύσταση του ανθρωπίνου σώματος (π.χ. πλειονότητα νερό σε ιστούς) και η αντίδραση των ιστών στην επίδραση της Η/Μ ακρινοβολίας (π.χ. επίδραση πολωμένων μορίων νερού αν το θυμάμαι καλά στην RF, αρχή η οποία αξιοποιείται στους μαγνητικούς τομογράφους). Επίσης η διαπεραστικότητα αν το λέω καλά της ακτινοβολίας ως συνάρτηση της συχνότητας. Οι υψηλές συχνότητες σαφώς και έχουν χειρότερα αποτελέσματα. Επίσης κάποια αποτελέσματα στο ανθρώπινο σώμα είναι αθροιστικά, επομένως η μακροχρόνια έκθεση σε ακτινοβολία όταν η κεραία π.χ. έχει εγκατασταθεί φάτσα-κάρτα μπορεί να είναι επιβλαβής τη στιγμή που η πυκνότητα ακτινοβολίας είναι σχετικά μικρή για να συμβεί στιγμιαία βλάβη. Και ας μην παρεξηγούμε τον απλό κόσμο που αναφέρεται σε ραδιενέργεια αντί για Η/Μ ακτινοβολία εν δυνάμει επιβλαβούς για την ανθρώπινη υγεία από μακρόχρονη έκθεση σε αυτήν. Πολλοί π.χ. εμπειρικά παρατηρούν ότι ζεσταίνεται το κεφάλι τους όταν μιλάνε πολλή ώρα σε κινητό ή ασύρματο-DECT τηλέφωνο. Οι πιό υποψιασμένοι από αυτούς το αποδίδουν στην ακτινοβολία χωρίς βέβαια τεκμηρίωση...

    Όπως σε όλα τα πράγματα που δεν τοποθετούνται αυστηροί και σαφείς κανόνες ή οι νόρμες εξασφαλίζουν ότι η πλειονότητα των συστημάτων συναντούν αυτές τις νόρμες και επομένως είναι ελαστικές, κάποιοι το εκμεταλλεύονται κατά τη ρήση 'Στην αναμπουμπούλα χαίρεται ο λύκος'. Πχ. η πτώση του Toupolef αεροπλάνου από Ρωσία στην Κατερίνη αν θυμάμαι καλά με προορισμό την Θεσ/κη θα είχε αποφευχθεί αν είχε φτιαχθεί το radar στην κατάλληλη θέση που είχε αποτραπεί από τα τοπικά συμφέροντα με πρόσχημα την υγεία τους και σημείο αναφοράς μία σχετική μελέτη. Την περίπτωση τυγχάνει να τη γνωρίζω, επειδή όμως δεν θέλω με όλο το σεβασμό να κοπεί η απάντησή μου από qmaster θα βάλω ... και σταματάω εδώ.

    Συμβουλή (αν μου επιτρέπετε): μην ψάχνεται απαντήσεις σε αρμόδιους φορείς γιατί απλά δεν υπάρχουν. Δραστηριοποιηθείται στις τοπικές κοινωνίες σας για θέματα που σας απασχολούν και δώστε τη δικιά σας δημοσιότητα με όποιο τρόπο μπορείται... Στην ανάγκη χρησιμοποιείστε και τα ΜΜΕ ακόμα και αν τα μισείτε...

    ΥΓ. Τελικά το κοτόπουλο που ψήνεται στον φούρνο μικροκυμάτων με RF είναι υγιεινό? Σκεφτήκατε γιατί δεν χρησιμοποιούν βραχέα να το ψήσουν και ποιά είναι η αρχή λειτουργίας του? Εντάξει, το δέχομαι ότι δεν χρησιμοποιούν και GSM...

    Φιλικά,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Θα με δείρουν οι mods για τα μακροσκελή μου posts...


    1) Παιδια πιο ειναι το ελαχιστο οριο κεραιας απο κατηκημενη περιωχη(μπορει να μην υπαρχει?)
    Δεν υπάρχει όριο έτσι απλά. Έχει σημασία η συχνότητα και η ένταση του πεδίου που φτάνει στην κατοικημένη περιοχή. Χρειάζεται ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ανά περίπτωση και μετά τα συμπεράσματα και οι ενέργειες. Δεν υπάρχουν στάνταρ και να το πω με παραδείγματα.
    Μπορώ να βάλω μια κεραία κινητής τύπου micro στο υπόγειο της οικοδομής σου, και να μην φτάνει το σήμα της ούτε στον δεύτερο όροφο. Παρ' ότι η κεραία θα βρίσκεται στα 10μ από σένα, θεωρείς ότι ελοχεύει κάποιον κίνδυνο από τη στιγμή που το σήμα δεν επαρκεί ΚΑΝ για να το πιάσει το κινητό σου τηλέφωνο? Σαφώς όχι.
    Αντίθετα μπορώ να στήσω μια π.χ. ραδιοφωνική κεραία στο 1 χλμ, ισχύος 2-3 kW, με τις κεραίες στοχευμένες σπίτι σου, και να αναρωτιέσαι γιατί δεν έχεις ανάγκη να ανάψεις το καλοριφέρ Χριστουγεννιάτικα...
    Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο, αυτό θέλω να πω.

    2) Γιατι ειναι καμουφλαρισμενες οι εν λογο κεραιες;
    Το είπα εν συντομία στο αρχικό μου post: για αποτροπή πρόκλησης των περιοίκων. Όταν έχει καρφωθεί στο μυαλό του (μη-σχετικού-με-το-αντικείμενο) κόσμου, ότι οποιαδήποτε κεραία = ραδιενέργεια = καρκίνος, ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΕΙΘΕΙΣ για το αντίθετο, γιατί απλά ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να τον πείσεις για το αντίθετο. Από την εμπειρία μου στο λέω, ξέχνα το. Δεν πα' να παίζεις πιο χαμηλά από τα ανώτατα όρια ισχύος, να έχεις όλες τις μελέτες, εγκρίσεις και άδειες από τον Δημόκριτο την ΕΕΤΤ κλπ. Δεν καταλαβαίνει ο συγκεκριμένος κόσμος από αυτά. "Είναι κι αυτοί μέσα στο κόλπο" ή "τα αρπάζουν κι αυτοί" σου απαντούν. Οπότε βάζεις ένα καμουφλάζ και μετά προσεύχεσαι.
    Προσωπικά πάνε δυο χρόνια που έχω εγκαταλείψει τις προσπάθειες να εξηγώ σε παπούδες και γιαγιάδες ότι δεν υπάρχουν μάγισσες να ρίξουν στην πυρά...

    3) Το ρευμα για την λειτουργεια τους (αναφερομαι στην σχολη) ποιοι το πληρωνουν;
    Δεν ξέρω για την συγκεκριμένη. Πιθανώς να βάλανε ξεχωριστό μετρητή και πληρώνει η εταιρεία κινητής, ή έχουν κάνει κάποια ιδιαίτερη συμφωνία με την σχολή. Δεν ξέρω.

    4) Ποιο ειναι το μεγιστο οριο της (ενεργειας-ακτινοβολιας) που πρεπει να λανβανουμε σε 24ωρη βαση;
    Ανάλογα την συχνότητα. Π.χ. για την κινητή τηλεφωνία στους 900 MHz για τους κοινούς θνητούς είναι 0.5mW/cm^2, ενώ για την ραδιοφωνία FM είναι πιο αυστηρό:

    (photo by www.rfsafetysolutions.com)

    Σχετικό link στην ΕΕΑΕ: http://143.233.238.6/el/topics/mobile_phones/index.html
    Σχετικό link στο Phusics4u: http://www.physics4u.gr/faq/radiationcells1.html
    Σχετικό link στο ΕΡΜΗΣ: http://www.hermes-program.gr/gr/faq.jsp
    Σχετικό link στο ICNIRP: http://www.icnirp.de/pubEMF.htm

    5) Αυτες οι κεραιες ειναι μεσα στα ορια;
    Με τον καινούριο Νόμο, ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΔΕΙΑ αν δεν προσκομίσουν μετρήσεις & μελέτη από την ΕΕΑΕ. Οι κεραίες που στήθηκαν πριν αυτόν τον Νόμο, περνάνε σιγά-σιγά από επανεξέταση, αλλιώς τους παίρνουν την άδεια.

    Δεν ειναι βεβαια λογικη το οτι αν εχεις χρησιμοποιησει κινιτο δεν μπορεις να εχεισ αποψη εναντιων των κερεαιων, πως το εβγαλες ρε φιλε αυτο το λογικο συμπερασμα;
    Έχει απόλυτη λογική και χειροπιαστή εξήγηση. Η ακτινοβολία που δέχεται το κεφάλι σου από το κινητό όταν το κολλάς στ' αυτί, είναι εξαιρετικά πολλές φορές μεγαλύτερη από μια κεραία κινητής τηλεφωνίας στα 300μ. Handsfree rulezzz!

    Γιώργος Ανώνυμος, στην δεύτερη τοποθέτησή σου με βρίσκεις σχεδόν σε όλα τα σημεία σύμφωνο!
    ΥΓ. Τελικά το κοτόπουλο που ψήνεται στον φούρνο μικροκυμάτων με RF είναι υγιεινό? Σκεφτήκατε γιατί δεν χρησιμοποιούν βραχέα να το ψήσουν και ποιά είναι η αρχή λειτουργίας του? Εντάξει, το δέχομαι ότι δεν χρησιμοποιούν και GSM...
    Η συχνότητα περί των 2500 MHz βρέθηκε ότι είναι η "συχνότητα συντονισμού" των μορίων(?) του νερού. Όταν διεγερθούν από μεγάλη ισχύ σε αυτή την περιοχή συχνοτήτων, παρουσιάζουν αυξημένη κινητικότητα και ανεβάζουν θερμοκρασία λόγω των τριβών μεταξύ τους -> ψήνεται το κοτόπουλο (σχετικό link: http://home.howstuffworks.com/microwave.htm). Αυτή είναι η συχνότητα που λειτουργούν οι φούρνοι μικροκυμάτων και σε τρελή ισχύ (800W) για τόσο μικρό και κλειστό (ηλεκτρομαγνητικά) χώρο. Αυτό θα πει ότι αν εκπέμψεις 800W στους 2.5 GHz με μια κεραία σε ανοιχτό χώρο, δεν ψήνεις κοτόπουλο. Αυτές είναι οι ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΕΣ επιπτώσεις ενός ΙΣΧΥΡΟΥ μη ιονίζοντος Η/Μ πεδίου: μόνο θερμικές. Δεν μπορούν να διαπάσουν το DNA, ούτε τίποτα παρόμοιο όπως οι ιονίζουσες ακτινοβολίες (π.χ. ακτίνες Χ, ακτίνες Γ)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή


    [offtopic]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sigmacom
    Θα με δείρουν οι mods για τα μακροσκελή μου posts...
    ...
    Τέτοια μακροσκελή post μακάρι να είχαμε κάθε μέρα...[/offtopic]

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sigmacom
    Θα με δείρουν οι mods για τα μακροσκελή μου posts...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster
    Τέτοια μακροσκελή post μακάρι να είχαμε κάθε μέρα...[/offtopic]

    και σωστά τεκμηριωμένα και σωστά δομημένα ανεξαρτήτως αν συμφωνούμε ή όχι........βεβαίως, βεβαίως κύριε συνάδελφε !

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Sigmacom,

    η τεκμηρίωση περί αποδεκτών ή μη αποδεκτών ορίων έχει από την φύση της το στοιχείο της υποκειμενικότητας διότι, φαντάζομαι θα συμφωνήσεις μαζί μου και το ίδιο οι συνάδελφοι του forum, ότι οι συνέπειες από μακροχρόνια έκθεση σε κάτι είναι δύσκολο να τεκμηριωθούν, χρειάζονται μεγάλο χρονικό παράθυρο, αξιόπιστο και ικανό στατιστικό δείγμα και είναι εντέλη ιδιαίτερα ευαίσθητες και ευπαθείς στο να αμφισβητηθούν από τους κατά τα συμφέροντα 'ειδίμονες'. Παράδειγμα μία που εμμένεις στους χαρακτηρισμούς των γιαγιάδων περί ραδιενέργειας ενώ σου εξήγησα πως θα χαρακτηριζόταν το αίτημά τους πιο εμπεριστατομένα (Η/Μ ακτινοβολία εν δυνάμει επιβλαβούς για την ανθρώπινη υγεία από μακρόχρονη έκθεση σε αυτήν): αν έχετε δει την ταινία με το ρωσικό πυρηνικό υποβρύχιο με βλάβη στο σύστημα ψύχης, οι προσπάθειες που έγιναν από κάποια μέλη του πληρώματος προς επισκευή με υποτυπώδη μέσα (πλαστικες φόρμες), οδηγούσαν σε φαινόμενα άμεσης προσβολής (εμετούς, τύφλωση, εγκαύματα κλπ.) και στο βέβαιο θάνατο μετά από μερικές μέρες (διευκρίνηση της ταινίας που βασίζεται σε αληθινά γεγονότα: όλοι οι επισκευαστές οι οποίοι εκτέθηκαν πέθαναν τελικά!!!). Για ενδιάμεσεης διάρκειας αποτελέσματα θα μιλήσω για τις επιπτώσεις του Τσέρνομπιλ σε κοντινές περιοχές του ατυχήματος (τερατογεννέσεις και άλλα παρόμοια) και για τις μακροχρόνιες για τις επιπτώσεις του ίδιου πυρηνικού ατυχήματος π.χ. στην χώρα μας. Και επίσης ο Δημόκριτος στον οποίο ήδη αναφέρθηκες έχει κάνει κάποιες σχετικές μελέτες αν θεωρείς ότι είναι ισχυρά τεκμηριωμένες και έχουν κάποια χειροπιαστά αποτελέσματα (με την έννοια καταγραφής πιθανών συνεπειών όχι εν δυνάμει αλλά στατιστικά τεκμηριωμένες) να μας τις παρουσιάσεις. Η κινητή τηλεφωνία πόσα χρόνια ζωής έχει στην EU και ποιό άραγε είναι το χρονικό βάθος των μελετών μακροχρόνιων επιπτώσεων (που βασίζονται σε μελέτη δείγματος για αναγκαία μεγάλο χρονικό ορίζοντα, όπως προανέφερα)?

    Η ενημέρωσή σου είναι καλοπροαίρετα αποδεκτή και ξαναλέω βασίζεται στα όποια ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ δεδομένα (θεωρητικά, πρακτικά-στατιστικά). Βλέπετε και νέες κατηγορίες ανθυγιεινών επαγγελμάτων που προστίθονται στα ήδη υπάρχοντα επειδή επιβεβαιώνονται οι μακροχρόνιες επιπτώσεις στην υγεία.

    Τώρα όσον αφορά τους παππούδες και τις γιαγιάδες, αυτές φαντάζομαι έχουν παιδιά και εγγόνια οπότε υποθέτω ότι ενδιαφέρονται για το δικό τους μέλλον. Διότι έχουν αναμνήσεις επαρχίας οι περισσότεροι, πριν την εποχή με τα φυτοφάρμακα, όπου δεν αρρώσταιναν εύκολα και δεν πέρνανε φάρμακα επειδή απλά δεν υπήρχαν... Βέβαια δεν μπορεί να φανταστεί ότι το μεταλλικό ματζαφλάρι που της βάλανε φάτσα-κάρτα μοιάζει με την... λεμονιά που μύριζε όμορφα στον κήπο...

    Αλλά να σου πω και κάτι, δεν δέχομαι και εγώ έρθει ο χ ιδιώτης ή εταιρεία να κοτσάρει το παλούκι απέναντι μόνο και μόνο επειδή θέλει να κονομήσει. Και πιθανά ο ίδιος δεν μένει εκεί, όπως συμβαίνει συνήθως, νοικιάζει τον χώρο και κάποια ακόμα διαμερίσματα, οπότε στα α... του αν εμένα έχει απέναντι υπνοδωμάτιο το παιδί μου...

    Και εδώ μπαίνει ένα άλλο μεγάλο θέμα. Κατα πόσο ο καθένας μπορεί να βομβαρδίζει το σπίτι μας με ακτινοβολία και τι δικαιώματα έχει ο πολίτης-δημότης στην οικογενειακή εστία του και παρόμοια για τη γειτονειά ΤΟΥ. Δεν αποδέχομαι να έρθει η χ εταιρεία μέ έδρα το Μαρούσσι και μέ κάποιον κερδοσκόπο να αποφασίσουν για μένα χωρίς εμένα για κάτι που θα λουστώ! Και επίσης σ'αυτή την περίπτωση γιατί αγνοούνται τα επόμενα μετά τον απλό πολίτη-δημότη επίπεδα αυτοδιοίκησης (Δήμος, Νομαρχία...) και οι καθ'ύλιν αρμόδιοι (εκτός εισαγωγικών εδώ)!!!

    Επικροτώ λοιπόν την ακραία έστω αντίδραση των κουκουλοφόρων που σήκωσαν κεφάλι στα υψηλά συμφέροντα, επικροτώ τις αντιδράσεις των κατοίκων των περιοχών για την προστασία του χώρου που καθημερινά θέλω να πιστεύω προστατεύουν από τις συνέπειες του χωρίς ελέγχου πλουτισμού κάποιων λίγων που θέλουν να υπονομεύσουν την ποιότητα ζωής σε όλες τις εκφάνσεις της (ρύποι κάθε είδους: καπνοί εργοστασίων, βιομηχανικά απόβλητα κλπ. κλπ).

    Τέλος για τις πιστοποιήσεις κεραιών, συστημάτων κλπ. ανέφερα ότι το πλαίσιο είναι όσο ελαστικό χρειάζεται ώστε στην συντριπτική τους πλειοψηφία να παίρνουν έγκριση τα διάφορα συστήματα είτε είναι κεραίες ή οτιδήποτε και για αυτό να έχουμε εισαγωγή ακατάλληλων προϊόντων στην εγχώρια αγορά, ειδικά από συγκεκριμένη χώρα...

    Η γνώμη μου,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Να αναφαρω κι εγω οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις εκτος της εταιριας που επωφελειται απο την εγκατασταση της κεραίας επωφελειται και ο ιδιοκτητης του οικηματος στο οποιο εγκαθισταται.
    Οπως ανεφερε ο sigmacom, ειναι σαν τον φαρο. Οποτε απ τη στιγμη που η εταιρια αποφασιζει να βαλει κεραια σε μια περιοχη, και σε καποιο σπιτι θα μπει οπως και να εχει ο κατοικος του κεραιουχου σπιτιου δεν παθαινει τπτ [ή σχεδον τπτ σε σχεση με τους γειτονες] οποτε επωφελειται[σχετικα] ενω συγχρονως παίρνει και ενα σεβαστο ποσο. Γνωριζω περιπτωση στη Θηβα[που ειναι μικρη πολη] που στην ταρατσα πολυκατοικιας που βρισκοταν στο κεντρο τοποθετηθηκε κεραια κινητης και ο ιδιοκτητης έπαιρνε το διολου ευκαταφρονητο ποσο των 2.000.000 δραχμών ή αλλιως 6000€ ΤΟ ΜΗΝΑ!!! Δηλαδη 72000ευρω το χρονο Για το τιποτα ουσιαστικα... ουτε δουλευε ουτε τιποτα και με τοσα χρηματα μπορουσε να χτισει και σπιτι οπου γουσταρε... αλλο αν δεν το εκανε γιατι ηταν....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-14, 15:25
  2. Το κλιματιστικό δεν πάει καλά..
    By Peristerofolias in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-13, 19:26
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-13, 15:58
  4. Intel (R) OpenCL SDK Το CUBA πάει περίπατο ...
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-10, 15:13
  5. Κεραία CB
    By Γεώργιος in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 15:18

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας