Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: VU-Meter

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή VU-Meter

    Φιλαράκια μου καλησπέρα. πρίν κάτι μέρες έφτιαξα ένα vu-meter μονο με διόδους και ledάκια χωρίς ολοκληρωμένα, εξωτερικά τροφοδοτικά κλπ.. είναι τόσο απλό που μπορείς να το έχεις χωρίς pcb παρακάτω δίνω και μία περιγραφή:

    ---------------------------
    Το κύκλωμα ειναι σχεδιασμένο να λειτουργεί μόνο με την ισχύ εξόδου ενός ενισχυτή ισχύως
    χωρίς τροφοδοσία όπως άλλα παρόμοια VU-Meters.
    Όπως είπαμε πιο πάνω το κύκλωμα εκμεταλεύεται την ισχύ εξόδου ενος ενισχυτη για να
    λειτουργήσει όμως χωρίς να επιβαρύνει τον ενισχυτή.
    Σε δικές μου δοκιμές το συνδεσα σε εναν ενισχυτή Yamaha που διαθέτει προστασία στις εξοδους
    για υπεροδήγηση, υψηλή ωμική αντίσταση, υψηλή παραμόρφωση στην έξοδο κλπ.
    σε χαμηλές εντάσεις δεν παρατήρησα καποια αλλοίωση στον ήχο, και σε πολύ υψηλές εντάσεις ακόμα
    και με πολύ παραμόρφωση ο ενισχυτής δεν επιβαρυνώταν καθόλου απο την κατασκευή ούτε έκλεισε ο
    ενισχυτής απο κάποια προστασία.
    Το κύκλωμα ειναι πολύ απλο στην κατασκευή και δεν χρειάζεται να δώσετε ιδιαίτερη προσοχή σε κάτι
    παρά μονο στην πολικότητα των διόδων και των led.
    Αποτελείται απο 11 διόδους, 11 led και 1 αντίσταση.
    Στην δική μου κατασκευή τοποθέτησα αντίσταση 100Ω/2watt.
    με μικρούς πειραματισμούς στιν τιμή της αντίστασης θα βρείτε την επιθυμητή ένδειξη για την ισχύ του
    ενισχυτή σας. Επίσης μπορείτε να προσθέσετε ή να αφαιρέσετε Led..
    ΤΙΡ: Όσο πιο μεγάλη είναι η ισχύς εξόδου του ενισχυτή σας θα πρέπει να τοποθετήσετε μεγαλύτερης ισχύως
    αντίσταση.. Εμένα με 90watt RMS/8Ω μου έκαψε αντίσταση 1/4watt και το πρόβλημα λύθηκε με μια αντίσταση
    2watt.. αν ο ενισχυτής σας ειναι πάνω απο 120watt RMS καλό θα είναι να τοποθετηθεί αντίσταση 5watt (τουβλάκι)
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Έξυπνη ιδέα με τις διόδους, δεν μπορώ να πώ... με μερικά λαθάκια όμως.

    -Ο διαιρέτης τάσης που δημιουργείται με τις διόδους, είναι μεν σταθερός σε τάσεις, αλλά όχι και τόσο ευέλικτος, γιατί αν κάποιος θέλει να βάλει 10 led για πχ 500W θα πρέπει να βάλει πολλές διόδους σε σειρά....

    -Έστω κάθε led τραβάει 10mA, (που έτσι όπως τα έχεις συνδέσει, τραβάει παραπάνω) όταν ανάψουν όλα τα Led θα τραβάς πάνω απο 100mA απο που? απο την έξοδο του ενισχυτή. δεν μου αρέσει και πολύ αυτό... Βάλε τουλάχιστον μια αντίσταση σε σειρά με κάθε led.

    -Επίσης να προσθέσω ότι τα led ανάβουν γραμμικά, ενώ το ανθρώπινο αυτί ακούει λογαριθμικά...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Πόσα Ω να είναι η αντίσταση που θα μπεί σε σειρά με τα λέντ? εμένα δεν μου παρουσίασε καποιο πρόβλημα αλλά όπως το λές έχεις δίκιο δεν το χα σκευτεί θα το διορθώσω σύντομα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Δεδομένου ότι στα άκρα (του πρώτου πχ led) δεν έχεις πάντα την ίδια τάση, δεν μπορείς να υπολογίσεις μια στάνταρ τιμή.
    Έστω ότι βάζεις μια τιμή για μια τάση Α, άν η τάση αυτή πέσει, δεν θα ανάβει αρκετά το λεντ και δεν θα παίζει το κύκλωμα.

    Τώρα που το ξανασκέφτομαι, αν το βάλεις σε πολύ δυνατό ενισχυτή, τα πρώτα led υπάρχει περίπτωση να καούν απο υπερβολική τάση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    α-χα.. αν εχεις μεγάλο ενισχυτή δεν μπορείς να τοποθετήσεις περισσότερα led? αυτό που έχω φτιάξει ανάβουν όλα τα led αλλα δεν φένεται κανένα να "αλλάζει" χρώμα (ετσι κάνουν αμα δεχτουν υπερβολική τάση νομίζω) ούτε μου έκαψε κάποιο δεδομένο οτι αναβαν όλα επι μισής ώρας και ο ενισχυτης στα ορια του

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. L-C METER
    By terys2 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-20, 18:38
  2. vu meter
    By xristos m in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-13, 22:22
  3. signal meter σε watt meter ???
    By billtsig in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-11, 13:30
  4. VU-METER
    By xifis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-08, 00:29
  5. vu meter
    By AKIS in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-04, 10:56

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας