Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Τυπωση με λαμπα Φθορισμου !!!

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    214

    Προεπιλογή Τυπωση με λαμπα Φθορισμου !!!

    εχω μια λαμπα φθορισμου (μακροστενη) των 9W στο γραφειο μου. Υπάρχει περίπτωση να μπορέσει να "κάψει" μια πλακέτα.
    Εαν ναί το μονο που εχω να κάνω ειναι να βάλω την πλακέτα απο κάτω.Έχω έναν απλο εκτυπωτη τί χαρτι-διαφάνεια να χρησιμοποιήσω για καλύτερο αποτέλεσμα. Ποιός ειναι κατα τη γνώμη σας ο καλήτερος τροπος για να τυπώσω πλακέτες
    με την μέθοδο press n pell ή με φοτοευαίσθητες πλακέτες.Επίσεις έχω μια πρέσα σιδερόματος είναι αληθεια οτι κάνει καλήτερη δουλεια απο το σίδερο (για πλακέτες prees n pell).

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την λάμπα που λες αλλά θα πρέπει να πειραματιστείς λίγο με τον χρόνο και την απόσταση. Χρησιμοποιώ μια τέτοια λάμπα των 10W και έχω την πλακέτα σε απόσταση 10cm. Ο χρόνος είναι στα 15λεπτά.

    Τώρα για το είναι καλύτερο… μάλλον θα πρέπει και εδώ να πειραματιστείς αφού ακόμα και 50 άτομα να σου απαντήσουν ο κάθε ένας θα σου πεις και την δική του γνώμη για το πώς μπορείς να κάνεις ένα PCB. Πίστεψέ με ισχύει!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή Re: Τυπωση με λαμπα Φθορισμου !!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από joke
    ....Επίσεις έχω μια πρέσα σιδερόματος είναι αληθεια οτι κάνει καλήτερη δουλεια απο το σίδερο (για πλακέτες prees n pell).
    Αρκεί να μην την βάλεις στον ατμό. :P

    Επίσης εγώ όταν σιδερώνω βάζω και μια σταθερή πίεση στο σίδερο, δεν ξέρω αν μπορείς να το κάνεις αυτό με την πρέσσα που έχεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    214

    Προεπιλογή

    σε περιπτωση που που αφησω την πλακέτα περισότερη ώρα υπάρχει περίπτωση να πάθει ζημιά?
    Επίσεις όταν βάλω την πλακέτα κάτω απο την λάμπα να είναι απο πάνω της κάπιο γυαλί ή μονο η πλακέτα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη gRooV
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Dec 2002
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από joke
    σε περιπτωση που που αφησω την πλακέτα περισότερη ώρα υπάρχει περίπτωση να πάθει ζημιά?
    Επίσεις όταν βάλω την πλακέτα κάτω απο την λάμπα να είναι απο πάνω της κάπιο γυαλί ή μονο η πλακέτα?
    Λιγότερη ή περισσότερη έκθεση στο "φως" κάθε λάμπας είναι καθοριστικό. Από την μία σου "τρώει" λιγότερο το φωτοευαίσθητο υλικό της πλακέτας ώστε να μην αποχαλκώνεται στην συνέχεια και από την άλλη το "τρώει" περισσότερο ώστε να αρχίζουν να χαλάνε οι "γραμμώσεις" της πλακέτας. Χρειάζεται διαφορετικός χρόνος έκθεσης κάτω από κάθε λάμπα. Το γυαλί το βάζουμε ώστε να τεντώνει την διαφάνεια πάνω στην πλακέτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και πεζούς χαρακτήρες!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    214

    Προεπιλογή

    θα ήταν καλο να είναι σχετικά σκοτεινος ο χορος και να βάλω την πλακέτα μεσα σε κάπιο κουτι (για να υπάρχει περισότερη ακτινοβολία; Γιατί έχω ακούσει κάτι σχετικό, αλλα δεν θυμάμε αν ήταν για αυτο το θέμα

    Μήπος εποείσεις γνωρίζετε που μπορω να βρω φύλλα Press n pell στην Θεσ/νικη;

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Αργει να αναψει λαμπτηρας φθορισμου
    By pettakos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-17, 13:04
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-13, 12:39
  3. Ερωτηση για λαμπες φθορισμου
    By xtreme84 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-11, 12:22
  4. λαμπτήρες φθορισμου και (starter ballasτ )
    By dimitrisfra in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-11, 23:09
  5. βοηθεια με εκκινητη λαμπας φθορισμου
    By ioannis_83 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-11, 00:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας