Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 37

Θέμα: ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ PLAYBOY ΣΤΟΥΣ 945 KHZ

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Μηνά,

    σε ποιά περιοχή βρίσκεται ο σταθμός? Φαντάζομαι δεν είναι 7-σφράγιστο μυστικό...!!!

    Βρίσκεται σε κάποιο ύψωμα? Δεν θα έλεγα ότι το αποτέλεσμα είναι τόσο ικανοποιητικό καθότι και στο σπίτι σε tuner κλασσικού στερεοφωνικού με την κεραία πλαίσιο από πίσω (όχι ότι καλύτερο, το παραδέχομαι) ο δέκτης (Νότια Προάστια) δεν μπορούσε να κάνει quartzlock στο σταθμό και μόνο με manual συντονισμό τον έπιανε, βέβαια χωρίς παραμορφώσεις και σταθερή στάθμη σήματος.

    Αναρωτιέμαι αν τόσα Kw με την τεράστια κεραία δεν είναι ικανά, πόσα τελικά θα πρέπει να εκπέμπει? Μάλλον είναι ιδίωμα της μπάντας...

    Καλή σας μέρα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Για την περιοχη δεν πρεπει να πω ακριβως,παντως ειναι στην ευρυτερη περιοχη Πειραια (ας πουμε στα βορεια προαστεια Πειραια).
    Ισως φταει και ο προσανατολισμος της κεραιας γιατι κοιταει ανατολη δυση οποτε εκπεμπει βορρα νοτο.Επισης η οριζοντια πολωση δεν ειναι οτι καλυτερο για Local εκπομπες γιατι εχουν μεγαλες γωνιες εκπομπης με αποτελεσμα να παιζουν καλυτερα μακρια απ οτι κοντα.Δεν εκμεταλευονται σωστα το κυμα εδαφους που κανει την εκπομπη ισχυρη σε τοπικο επιπεδο.
    Παντως οι περισσοτεροι συγχρονοι δεκτες tuner ψηφιακα, αυτοκινητου κτλ ειναι αχρηστα για ληψη MW,εχουν την μπαντα μονο για να υπαρχει, δεν ακουνε καλα.
    Εδω στα πατησια που ειμαι ερχεται πολυ ισχυρα,στο ανεπιρεαστο που λενε,με ραδιοφωνακι φορητο της πλακας.Σε τιουνερ ψηφιακο με πλαισιο κεραια οχι τοσο καλα.
    Επισης αυτη η αναδιπλωση στην κεραια ειναι μονο για εξοικονομηση χωρου,μια και το 1 τμημα αναιρει το αλλο οποτε η αποδοση της ειναι μικρη.Αν ειχε λ/2 ευθεια συρμα τα πραγματα πιστευω θα ηταν πολυ διαφορετικα.

    Ολα αυτα τα αναφερω,προς χαριν συζητησεως ετσι...
    Μη θεωρηθει οτι προσπαθω να κανω μαθημα σε ενα σταθμο με τοσα χρονια ιστορια,οταν κατασκευαζε μηχανηματα εγω οχι το κολλητηρι δεν ξερα τι ειναι,ουτε καν υπηρχα...
    Επισης δεν εχω καμμια σχεση με τον εν λογω ρ/φ σταθμο,ουτε με αλλους.Απλα θαυμαζα την τεραστια κατασκευη οποτε περναγα απο εκει και μια και ειδα το σχετικο αρθρο εδω σκεφτηκα να το σχολιασω λιγο.

    Σας χαιρετω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ μαζί σας, τα σύγχρονα ψηφιακά tuner είναι για... κλάματα στη ζώνη των μεσαίων κυμάτων. Πολύ καλύτερη λήψη έχουν οι παλιότεροι δέκτες που πραγματικά χρησιμοποιούντο στα μεσαία όταν τα FM ήταν ακόμη υπανάπτυκτα. Σύγχρονοι ψηφιακοί δέκτες που έχω δοκιμάσει έχουν πολύ μικρή δυναμική περιοχή και "μπουκώνουν" εύκολα από ισχυρά σήματα. Πάντως με καλό δέκτη ο συγκεκριμένος σταθμός ακούγεται πολύ καλά μέχρι τουλάχιστον το Ναύπλιο και τη Θήβα (από προσωπική μου ακρόαση).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Παρατήρησα στις φωτό γνωστών και επώνυμων ερασιτεχνικών σταθμών τους τεράστιους δέκτες Collins με τα πολλά ποτενσιόμετρα, άλλους σε καλύτερη και άλλους σε χειρότερη κατάσταση και άλλους πειραγμένους με πρόσθετο οργανάκι στάθμης σήματος εκτός του οργάνου...!!!

    Προφανώς δεν υπάρχουν καινούργιοι και μάλλον είναι του Αμερικάνικου στρατού? Ειδήμονες, δώστε καμμία πρόσθετη πληροφορία... Ορισμένα πράγματα δεν ξανακασκευάζονται και μάλλον οι συγκεκριμένοι δέκτες ανήκουν σε αυτή την κατηγορία!!! Επομένως είναι ευχάριστο ότι κάποιοι τους χρησιμοποιούν ακόμα για τις δύσκολες ακροάσεις, το μόνο που με ανησυχεί είναι αν υπάρχει αντικαταστάτης τους.

    Το ΑΜ tuner που έχω διαθέτει υποδοχή εξωτερικής κεραίας ΑΜ, αυτό είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω, αλλά πόσα μέτρα σύρμα να απλώσω, οριζόντια ή κατά το δυνατόν κάθετα? 'Η να τύλιγα κανένα μπουκάλι με σύρμα μπας και...

    Φιλικά
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Από ότι γνωρίζω, οι δέκτες ήταν του Ελληνικού Στρατού και πουλήθηκαν στους παλιατζήδες όταν άλλαξε η τεχνολογία και καταργήθηκε ο κώδικας του Μορς (που δεν ήταν του Μορς αλλά του βοηθού το Alfred Veil αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία). Πριν από μερικά χρόνια υπήρχαν σε μάντρες παλιών ηλεκτρονικών, τώρα βρίσκονται πιο δύσκολα. Από προσωπική μου πείρα στα μεσαία κύματα ο δέκτης αυτός χρειάζεται λίγο εξασθένηση στο σήμα της κεραίας διότι η ευαισθησία του δέκτη είναι πολύ μεγαλύτερη από τη στάθμη θορύβου της μπάντας, όχι όμως στα βραχέα. Το S-meter είναι βαθμονομημένο σε ντεσιμπέλ τάσης πάνω από το κατώφλι ευαισθησίας του δέκτη (minimum discernible signal) και είναι ακριβέστατο. Ο δέκτης δεν έχει product dcetector στο ssb/cw και πρέπει να ρυθμίζεται από το if gain. Αν ξέρει κάποιος να το χειριστεί, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μόνο ότι δεν μπορεί να δοθεί ακριβές signal report στο ssb/cw. Η ακουστική πιστότητα του δέκτη δεν είναι η πλέον κατάλληλη για ραδιοφωνική λήψη, μάλλον περισσότερο κατάλληλη για τηλεπικοινωνίες. Εγώ πάντως έχω πολύ θετική γνώμη για τους Collins R388, R390 και R392 αλλά αν ήμουν "μεσαιατζής" θα έφτιαχνα το δικό μου δέκτη με καλή πιστότητα ήχου (και θα ήταν και πιο μικρός). Και κάτι άλλο: Γιατί οι "μεσαιατζήδες" ασχολούνται συνέχεια με τα "κοντρόλ" και την αλόγιστη χρήση ισχύος;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή

    η ισχυς του φαινεται διοτι ανεπηρεαστα μεσημερι τον ακουγα στο αυτ-το μεχρι εξω απο τον βολο,ειναι κλασικο παραδειγμα σχεδομ επαγγελματικου σταθμου καλορυθμισμενου κ.λ.π Η κεραια λεγεται μεανδρος,απλα σηκωνεις καθετο οσο πιο πολυ μπορεις διοτι αυτο εκπεμπει και οτι περισευει το κανεις ζικ ζαγκ χωρις καμια επιδραση στην αποδοση,αν παλι το μηκος δεν φτανει βαζεις αυτα τα πλεγματα στο τελος της να μεγαλωσεις το ηλεκτρικο της μηκος. λ/4 ειναι αυτη και οχι λ/2

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Αντίστοιχα σταθερός σε πρόγραμμα αλλά και σήμα είναι ο σταθμός με τα παλαιά λαϊκά στους 801Κhz, που αναφέρει πως βγαίνει από Κουκάκι (δεν θυμάμαι το όνομα καθότι δεν είμαι φίλος αυτός του είδους μουσικής)...

    Επίσης κάπου στους 1100 είχα ακούσει μία αναμετάδοση του ροκ FM, απλά δεν ξέρω αν ανήκει στο ροκ FM ή απλά κάποιος αναμεταδίδει...

    Χαιρετώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Ωστόσο καμια σχέση σχέση μεταξύ τους δεν έχουν οι προναφερθείς σταθμοι σε επίπεδο προγράμματος.Ο σταθμός στους 801 KHZ εκπέμπει απλά μουσική ενώ ο PLAYBOY στους 945 KHZ προσφέρει πάντα ζωντανές εκπομπές με όλα σχεδόν τα είδη μουσικής.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Να πληροφορήσουμε, έτσι για την ιστορία και μιας και αναφέρθηκε, ότι ο Άγγελος που έβγαινε παλιά από τους 801ΚΗζ, τώρα μεταφέρθηκε πιο βραχέα, στους 909ΚΗζ. Η περιοχή του είναι ο Βοτανικός. Βγαίνει με κάθετο μαστίγιο ύψους 27μ και με ισχύ περί τα 600W, σχεδόν το 1/10 της ισχύος του Playboy.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  10. #20
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Ο σταθμός που άκουγα μέχρι πριν από λίγες μέρες στους 801kHz ήταν πανίσχυρος ενώ στους 909 σήμερα 20/5 είναι δεκάδες ντέσιμπελ πιο χαμηλός.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηχογρασφηση ραδιοφωνικου σταθμου
    By kostantinos19 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-17, 18:04
  2. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 11:40
  3. ΑΔΕΙΟΔΟΤΗΣΗ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ
    By musicfm in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-06, 22:44
  4. ΚΟΣΤΟΣ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ
    By PARANOIA in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-06, 01:16

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας