Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: Συνδρομητικές υπηρεσίες και Ελευθερία λόγου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή Συνδρομητικές υπηρεσίες και Ελευθερία λόγου

    Split απο: Κουτι Pringls κεραια?
    Εγω ειμαι κατα του να πρεπει να πληρωνεις για την γνωση(βλεπε βιβλια που πρεπει να αγορασεις τοσο ακριβα που τελικα ειναι απαγορευτικα για εναν νεο), κατα του να πληρωνεις κατι παρα πολυ ακριβα για να κερδιζουν καποιοι εκατομμυρια(βλεπε ταινειες, σπορτ, τραγουδια) και υπερ του να μιλαμε για οτιδηποτε (καθως εχουμε αυτο το συνταγματικο διακαιωμα) και απο εκει και περ ο καθενας αποφασιζει πως θα πραξει.

    Αλλα μονο και μονο επειδη γραφτηκα σε αυτην την σελιδα εχοντας δει τους ορους το σεβομαι οτι δεν πρεπει να μιλαμεγια αυτα.Ομως για σκεφτειτε:Τελικα αυτοι που εχουν τα λεφτα μας εχουν περιορισει και αυτο το δικαιωμα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUKE
    Αλλα μονο και μονο επειδη γραφτηκα σε αυτην την σελιδα εχοντας δει τους ορους το σεβομαι οτι δεν πρεπει να μιλαμεγια αυτα.Ομως για σκεφτειτε:Τελικα αυτοι που εχουν τα λεφτα μας εχουν περιορισει και αυτο το δικαιωμα...
    Μου άρεσε αυτό που είπες…

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUKE
    Αλλα μονο και μονο επειδη γραφτηκα σε αυτην την σελιδα εχοντας δει τους ορους το σεβομαι οτι δεν πρεπει να μιλαμεγια αυτα.Ομως για σκεφτειτε:Τελικα αυτοι που εχουν τα λεφτα μας εχουν περιορισει και αυτο το δικαιωμα...
    Σε κανέναν δεν αρέσουν οι νόμοι και οι κανόνες. Μακάρι να μην χρειαζόταν να υπάρχουν κανόνες, αλλά διστυχώς δεν γίνεται αλλιώς. Γενικά μιλάω...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    αγαπητοι φιλοι,
    ολα τα προηγουμενα, ειτε προκειται για υπηρεσιες ειτε για προϊοντα,
    φυσικα και δεν μπορουν να διατιθονται ελευθερα,

    ειναι σαν να εχει καποιος απο εσας ενα καταστημα
    και να αποφασισει να διαθετει τα προϊοντα ελευθερα,
    ειναι αυτο δυνατον; Πως υπαρχει αναλογα η απαίτηση να τα χαιρεστε ελευθερα;

    Το οτι υπάρχει καποιο NOVA και καποιοι προσπαθουν να το δουν ελευθερα
    ειναι σαν το σινεμα που στα παιδικα μας χρονια
    ανεβαιναμε στα γειτονικα δεντρα και βλεπαμε καποια ταινια.

    Ολα πλεον εχουν την τιμη τους, ακομα και οι παραλιες
    που κακως εχουν και αυτες την τιμη τους.

    Η ερωτηση μου ειναι η εξης:
    οσοι ειστε εναντια στην "γνωση" με χρεωση,
    εχετε εκδωσει και μοιρασει καποιο βιβλιο τσαμπα σε καποιους;

    Ειναι γεγονος οτι ολη η χωρα, ακομα και οι δημοσιοι οργανισμοι
    δουλευουν με κλεμμενο λειτουργικο,
    ολοι ακουμε πειρατικα mp3,
    βλεπουμε σπασμενα δορυφορικα,
    ας μην το κανουμε και δικαιωμα...

    Εγω αν ημουν βενζινας δεν θα ανεχομουν να κανουν βολτες
    με την κλεμμενη βενζινη απο μενα.

    Το οτι καποιοι κερδιζουν απο την επενδυση τους,
    δεν δειχνει να ειναι καταδικαστεο,
    εγω πχ εχω επιλεξει να μην βλεπω filmnet,
    δεν αξιωνω ομως να το βλεπω τζαμπα,

    αυτα μονο για να διαφωνισω με αυτες τις λογικες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Αντόνη τα είπες πολύ καλά.
    Άλλωστε ένα βιβλίο που είναι πανάκριβο συνήθως είναι ιδιαίτερα εξειδικευμένο πουλά μικρό αριθμό αντιτύπων και έτσι έχει ακριβό κόστος για συγγραφή και για ανάγνωση.
    Όσο για τα κωδικοποιημένα κανάλια, γιατί κανείς δεν σκεφτεται ότι τα κανάλια αυτά απασχολούν 100δες ή και χιλιάδες εργαζόμενους.. πληρώνουν υπέρογκα ποσά για διακαιώματα προβολής, πιθανότατα πληρώνουν τέλη ακόμα και στην ΕΡΤ για να έχουν δικαίωμα εκπομπής, πληρώνουν ρεύμα, συνδρομές στο OTE για μεταφορά τηλεοπτικού σήματος διαθέτουν πανάκριβο εξοπλισμο...κλπ....? Ακόμα το οτι έχουν κέρδος δεν είναι καταδικασταίο και ακόμα περισσότερο υπάρχουν και φορές που δεν έχουν κέρδος αλλά παθητικό. Αναρωτιέμαι αν κάποιος από αυτούς που υποστηρίζουν την πειρατική λήψη θα είχε την ίδια γνώμη αν εργαζόταν ο ίδιος ή ο πατέρας του σε μία τέτοια εταιρεία.
    Και φυσικά το μόνο που δεν μπορό να ακούω είναι περι θέμα γνώσης... στο πως θα σπάσει κανείς έναν αποκωδικοποιητή... γιατί είναι παιδαριώδες να πούμε οτι μαθαίνει κάποιος ηλεκτρονικά αν του πουν κόψε την τάδε γραμμή του τυπωμένου και βάλε ένα πυκνωτάκι στο τάδε τσιπάκι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Εγω δεν ειπα πως ειναι κακο να υπαρχει τιμη σε ολα αυτα.

    Ειπα απλα τα εξης:

    Οτι οι ιδιοι μας ωθουν στον να τους κλεβουμε αφου βρισκουν τον κοσμο στην 'αναγκη' και βαζουν πολυ ηψηλες τιμες οχι για να βγαλουν καποιο μικρο κερδος που σιγουρα πρεπει να βγαλουν ως επιβραυευσει για την δουλεια και τις υπηρεσιες που προσφερουν αλλα για να πλουτισουν παιρνοντας πολυ περισσοτερα απο οσα αξιζουν.(Δεν ξερω αν με καταλαβαινεται.Δεν ειμαι καλος στην εκθεση).

    και το βασικοτερο που μιλησα και για δικαιωμα αλλα νομιζω καταλαβες λαθος

    οτι για πιο λογο μας επιβαλουν να μην μιλαμε για τον τροπο που μπορουμενα τους κλεψουμε?μπορω να λεω οτι θελω ετσι δεν ειναι?Και δεν προσβαλω κανεναν εχοντας σκεφτει και πει ενα σχεδιο για να κλεψω καποιον.Το θεμα ειναι να μην το πραξω.
    Δηλαδη αν πω τωρα:Θα βρω ενα ελικοπτερο, θα το προσγειωσω μπροστα απο μια τραπεζα, θα ανατιναξω με Semtex το χρηματοκιβωτιο και θα παρω οσα χρηματα μπορω απο εκει διαφευγοντας με το ελικοπτερο.
    Ειμαι παρανομος τωρα που ειπα αυτο?Νομιζω πως ειμαι μαλλον αστειος.Αλλα αν το πραξω, τοτε παρανομω και το καταδικαζω.(Ελπιζω να γινομαι κατανοητος).

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Μπορούμε και κάτι καλύτερο από το να τους διαφημίζουμε/ανυψώνουμε με την όποια "κλοπή/αγορά" μια υπηρεσίας που δεν μας εκφράζει στο κάτω κάτω.

    Αν δούμε τις υπηρεσίες τους ως ανάγκη παίζουμε το καταναλωτικό παιχνίδι τους αν υποθέσουμε πως κάτι τέτοιο υπάρχει.

    Κανείς δεν έπαθε ποτέ τίποτε χωρίς συνδρομητική τηλεόραση. Ιδιαιτερα όταν υπάρχουν και δωρεάν εναλλακτικές λύσεις.

    Να τους γράψουμε στα παλαιότερα των υποδημάτων μας και ας ασχοληθούμε με πιο ενδιαφέροντα πράγματα και ας μην αγοράζουμε/ασχολούμαστε με τις υπηρεσίες τους.

    Αν είναι τόσο κακοί μόνο έτσι τους καταδικάζουμε στην αφάνεια κ στο να κατεβάσουν τα ρολά τους...αν τους κλέβουμε γινόμαστε ίδιοι και χειρότεροι από δαύτους!

    Δεν τα λέω μόνο για τα μονοπώλια στην τηλεόραση αυτά αλλά ιδίως για τις μουσικές βιομηχανίες που πλουτίζουν σε βάρος των καλλιτεχνών οι οποίοι δεν αναζητούν εναλλακτικές μεθόδους προώθησης της μουσικής τους.....και προπάντων οταν πλουτίζουν εις βάρος της τσέπης μας. Εχει υπολογιστεί πως αν πάψουμε να ψωνίζουμε για τρεις μέρες διεθνώς από τα δισκοπωλεία τη μουσική τους θα αναγκαστούν να κατεβάσουν τις τιμές. Το ίδιο περίπου παίζει και στα καύσιμα/ενέργεια που τα πληρώνουμε πανάκριβα!

    Χάρη εσύ ιδίως που πιστεύω πως έχεις ευαισθησία στο παραπάνω θέμα θα μπορείς να καταλάβεις απόλυτα το concept!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aeonios
    Αν δούμε τις υπηρεσίες τους ως ανάγκη παίζουμε το καταναλωτικό παιχνίδι τους αν υποθέσουμε πως κάτι τέτοιο υπάρχει.
    Κανείς δεν έπαθε ποτέ τίποτε χωρίς συνδρομητική τηλεόραση. Ιδιαιτερα όταν υπάρχουν και δωρεάν εναλλακτικές λύσεις.
    Να τους γράψουμε στα παλαιότερα των υποδημάτων μας και ας ασχοληθούμε με πιο ενδιαφέροντα πράγματα και ας μην αγοράζουμε/ασχολούμαστε με τις υπηρεσίες τους.
    Και εγω με την σειρα μου συμφωνω με τους προηγουμενους και στεκομαι σε αυτα που διαβασα απο τον Νικ.
    Χωρις να δηλωνω οτι ειμαι εντελως αθωος, προσπαθω να μην μπαινω στην λογικη οτι μου ανηκει οτιδηποτε,
    αν και δεν εχω ακουσει αγορασμενη μουσικη απο τον καιρο που πληρωνω internet, και αν δεν πληρωσα ποτε μου για software και λειτουργικο, απο εκει και περα προσπαθω να ειμαι εξω απο τα καταναλωτικα "παιχνιδια" που εχουν γεμισει την ζωη μας. Σκεφτομαι οτι απο τον καιρο που ημουν εφηβος μεχρι σημερα που ειμαι πατερας εχουν αλλαξει τοσο πολυ τα πραγματα. Πολλες υπηρεσιες εχουν γινει μερος της καθημερινοτητας μας και τελικα δουλευουμε για αυτες. Πολλες απο αυτες θα μπορουσαν απροβληματιστα να μην υπηρχαν και να μην αλλαζε σε τιποτα η ζωη μας, σκεφτητε (και προσθεστε και αλλα): κινητο, filmnet, nova, adsl, ps2-xbox... απο αυτα μονο κινητο πληρωνω και σκεφτομαι να το κοψω και αυτο, οκ, το ειδα, το επαιξα, καιρος ειναι να παει απο εκει που ηρθε.... Πλεον μου δημιουργει περισσοτερα προβληματα απο αυτα που μου λυνει (με βρισκει η γυναικα μου οταν δεν πρεπει...).
    Και οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω δεν υπαρχει καν θεμα πειραματισμου με το πειραγμα των συσκευων, πλεον τα πειραγματα γινονται με patches και δεν ανοιγεις καθολου τον δεκτη. Ισως τελικα το γεγονος οτι ολα αυτα "κλεβονται" ευκολα, συσκευες και software να μην ειναι τυχαιο, μπορει και να ειναι θεμα εθισμου, αντε να αλλαξω λειτουργικο μετα απο 10 χρονια windows, προφανως καποια στιγμη θα αναγκαστω να τα αγορασω, κατι το οποιο ειναι το φυσιολογικο πχ στην Αμερικη, εκει σε μαζευει το FBI!!! Ακομα και για τα mp3 μπαινουν μεσα!!! Η αγορα εδω ειναι μικροτερη και η αυθαιρεσια δεδομενη, θα ασχοληθουν αργοτερα με εμας.
    Αλλου μπορουμε να κανουμε περισσοτερα και αλλου λιγοτερα, παντως ειναι ανοησια να μην κανουμε τιποτα. Τα καυσιμα ειναι αλλο θεμα Νικ, παντως σημερα που θα παω στο κεντρο, αν και υπαρχουν στην οικογενεια 2 αυτοκινητα και 1 μηχανακι, θα παω με τρενο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p
    Τα καυσιμα ειναι αλλο θεμα Νικ, παντως σημερα που θα παω στο κεντρο, αν και υπαρχουν στην οικογενεια 2 αυτοκινητα και 1 μηχανακι, θα παω με τρενο.
    Οταν έμενα στο Παρίσι σε κάποιο προάστιο είχα μείνει αναυδος που όλοι κάνανε ωτοστοπ για να πάνε στο κέντρο. Εδώ εμείς λέμε πως δεν κάνουμε γιατί έχουμε δήθεν εγκληματικότητα αλλά έστω και λίγοι μήνες σε κάποια ευρωπαική πρωτεύουσα θα μας πείσει πως εδώ είναι παράδεισος στον τομέα της ασφάλειας των πολιτών.
    Ο λόγος του ώτοστοπ είναι πως ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ αυστηρά να πας με το αμάξι σου στο κέντρο και να είσαι μόνος σου. Γιαυτό και οι γείτονες κανονίζουν και πάνε εναλλάξ με το αμάξι του καθενός πχ τη δευτέρα ο ένας και την τρίτη ο άλλος κτλ.

    Οταν πήγαν να το κάνουν εδώ πέσανε πάνω τους να τους φάνε οι καρχαρίες του καρτέλ εμπορίας αυτοκινήτων. Γιατί δεν γίνεται να έχεις μόνο ένα αυτοκίνητο αφού κ η κουτσή μαριώ έχει τρία.

    Κατά τα άλλα βιώνουμε μοναδικά την ελευθερία μετακίνησης στην Ελλάδα όταν η κάθε συντεχνία κλείνει τους δρόμους για την διαδήλωση της και απολαμβάνουμε υπέροχες τραπεζικές συνδρομές του χαμηλότερου ευρωπαικού επιτοκίου για να πάρουμε και ένα ακόμα αμάξι - πως να κυκλοφορούμε όταν είναι τα μονά στο κέντρο !

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUKE
    Εγω δεν ειπα πως ειναι κακο να υπαρχει τιμη σε ολα αυτα.

    Ειπα απλα τα εξης:

    Οτι οι ιδιοι μας ωθουν στον να τους κλεβουμε αφου βρισκουν τον κοσμο στην 'αναγκη' και βαζουν πολυ ηψηλες τιμες οχι για να βγαλουν καποιο μικρο κερδος που σιγουρα πρεπει να βγαλουν ως επιβραυευσει για την δουλεια και τις υπηρεσιες που προσφερουν αλλα για να πλουτισουν παιρνοντας πολυ περισσοτερα απο οσα αξιζουν.(Δεν ξερω αν με καταλαβαινεται.Δεν ειμαι καλος στην εκθεση).
    ...
    Νομίζω μπορείς να επιβιώσεις και χωρίς συνδρομητική τηλεόραση όπως είπε και ο aeonios πιο πάνω.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUKE
    ...
    και το βασικοτερο που μιλησα και για δικαιωμα αλλα νομιζω καταλαβες λαθος

    οτι για πιο λογο μας επιβαλουν να μην μιλαμε για τον τροπο που μπορουμενα τους κλεψουμε?μπορω να λεω οτι θελω ετσι δεν ειναι?Και δεν προσβαλω κανεναν εχοντας σκεφτει και πει ενα σχεδιο για να κλεψω καποιον.Το θεμα ειναι να μην το πραξω.
    Δηλαδη αν πω τωρα:Θα βρω ενα ελικοπτερο, θα το προσγειωσω μπροστα απο μια τραπεζα, θα ανατιναξω με Semtex το χρηματοκιβωτιο και θα παρω οσα χρηματα μπορω απο εκει διαφευγοντας με το ελικοπτερο.
    Ειμαι παρανομος τωρα που ειπα αυτο?Νομιζω πως ειμαι μαλλον αστειος.Αλλα αν το πραξω, τοτε παρανομω και το καταδικαζω.(Ελπιζω να γινομαι κατανοητος).
    Συγνωμή δηλαδή, να σου φέρω ένα παράδειγμα, να μου πείς τι θα έκανες.
    πχ
    Έχεις εσύ πχ στο σπίτι/μαγαζί σου συναγερμό με κωδικό...
    Έχω κι εγώ έναν τρόπο (λέμε τωρα) να γνωρίζω τι κωδικό έχεις κάθε φορά, και τον διαδίδω πχ μέσω ιντερνετ.
    Εσύ τι θα έκανες?
    Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, δεν παρανομώ, αφού δεν σου έχω κλέψει τίποτα. Δεν θα με κυνηγούσες? Θα προτιμούσες κάθε μέρα να βλέπεις να σε κλέβουν?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-15, 21:13
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-14, 08:47
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 11:36
  4. Λόγος ισχύς προς θερμοκρασία ημιαγωγών.
    By spiroscfu in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-12, 15:12
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-08, 12:38

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας