Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Πομπός μεσαίων - έξοδος????

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giannis511
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Aθήναι
    Μηνύματα
    704

    Προεπιλογή Πομπός μεσαίων - έξοδος????

    Καλησπέρα και καλό μήνα (αν και λίγο καθυστερημένα). Δυστυχώς δεν υπήρχε χρόνος αρκετός για να μπώ στις συζητήσεις λόγω σχολείου κλπ. Ετοιμάζω έναν πομπό μεσαίων κυμμάτων για πειραματικούς & εκπαιδευτικούς σκοπούς στα πλαίσια του μαθήματος "Τεχνολογία Επικοινωνιών" που κάνουμε στην Τεχν. Κατεύθυνση, με τα εξής χαρακτηριστικά. Ταλάντωση 6SK7 σε τοπολογία Colpitts και buffer 6L6. Τώρα, έξοδο θέλω τουλάχιστον 100 W ίσως και κάτι παραπάνω και εξέταζα την περίπτωση του ζεύγους των 2 EL504 γιατί έχω μια πεντάδα τέτοιες, σύμφωνα με ένα σχέδιο 120W που έχει στο site. Πιστεύετε ότι θα δουλέψει καλά? Η γνώμη σας θα μου ήταν ιδιαίτερα πολύτιμη!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giannis511
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Aθήναι
    Μηνύματα
    704

    Προεπιλογή

    H 6SK7 και η 6L6 θα τροφοδοτούνται με 300V έκαστη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Γιάννη σε συμβουλεύω να ακολουθήσεις το κύκλωμα της δικής μου κατασκευής που βγάζει μετρημένα με γέφυρα 95-100W έξοδο (δες παρουσίαση κατασκευών). Η έξοδος είναι με δύο 807. Οι άλλες δύο λάμπες είναι 6SK7 και 6L6.
    Το προτείνω γιατί είναι δοκιμασμένο και αποδίδει.
    Μην ξεχάσεις να μάθεις για εκείνο που σε είχα πάρει τηλέφωνο.
    Τα λέμε.
    Βαγγέλης

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    2 504 δεν νομιζω οτι ειναι ικανεσ να βγαλουν 100-120 βατ. μεχρι 60-70 ισως. για τετοια ισχυ βαλε 2 807 παρραλληλα στα 800 βολτ ανοδο και οδηγησε τες με την 6λ6 και εισαι οκ.
    τωρα με 504 δεν ξερω αν βαλεις 4 παρραληλα φανταζομαι θα εχεις μια τετοια ισχυ(δεν εχω δουλεψει 4 παρραληλα να σου πω)
    αλλιως με μια 813 στα 1000 βολτ θα εχεις μια τετοια ισχυ.
    σιγα που θες βεβαια να πειραματιστεις μονο με τα 120 βατ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Το μηχάνημα με τις δύο 504 είναι από ένα τεύχος των ηλεκτρονικών επιλογών του Νόστη. Αν όχι από το πρώτο τεύχος, από κάποιο από τα πρώτα τεύχη. Μιλάμε για τα χρόνια 1981-82. Η 504 είναι πολύ καλή λυχνία. Τη δούλεψα όπως ακριβώς δούλευα τις 509 ή 519, δηλ με τις ίδιες αντιστάσεις στο σκρην(4,7 ΚΩ σε γραμμη με ταση 250) και στο γκριντ (10ΚΩ). Στα νήματα δέχεται τα ίδια βολτ(6,3) και τραβάει το ίδιο ρεύμα(2Α), με την 509. Στην άνοδο δεν ξέρω πόσο ρεύμα μπορεί να τραβήξει. Αναγκάστηκα να τις φέρω σε συντονισμό 450 μιλλιαμπέρ και τις δύο, γιατί το μιλλιαμπερόμετρο που είχαμε βάλει μετρούσε μέχρι 500. Νομίζω ότι τα βιβλία λένε ότι μπορεί να τραβήξει και περισσότερο. Αυτό που μου άρεσε σ' αυτό το μηχάνημα, ήταν η ωραία διαμόρφωση που έβγαζε. Κάποιες λυχνίες αδικούνται από την εμφάνισή τους. Όπως πχ η 6146 ή η 504 περί της οποίας και ο λόγος. Από την 807 νομίζω βγαίνει καλύτερα. Ενα ενδεικτικό στοιχείο για να καταλάβεις αν μια λυχνία είναι ισχύος, είναι από το ρεύμα που τραβάει στα νήματα. Μια λυχνία χαμηλης ισχύος τραβάει χαμηλό ρεύμα και μια πιο μεγάλης ισχύος τραβάει περισσότερο.
    Είχα κάνει και μερικές αλλαγές ακόμη στό σχέδιο. Γιάννη σου τις έχω πεί. Προχώρα στην κατασκευή αφοβα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Η EL504 τραβάει στα νήματα 1,38Α και η τάση τους είναι 6,3V. Την είχα δουλέψει επανειλημμένως στα FM κατά τα έτη 1990-1992. Απέδιδε στα FM με σχετικό ζόρισμα περί τα 45W, ως αυτοταλαντωτη. Για τα μεσαία δεν ξέρω αν και κατά πόσο αποδίδει. Αν δεν κάνω λάθος, είναι λυχνία ρεύματος και όχι τάσεως, πράγμα που την καθιστά πιο καλή από την 807. Η 807 όμως, είναι μεγάλης αντοχής, ενώ οι EL504 και EL519 είναι πιο "ευαίσθητες". Έτσι, η EL504 δεν "σηκώνει" και πολύ ζόρισμα με υψηλή τάση (το είχα διαπιστώσει στα μηχανήματα των FM), πράγμα που η 807 σαφώς το ανέχεται. Αν λοιπόν, θέλουμε να βγάλουμε λίγα περισσότερα Watts με την 807 μπορούμε να την "τσιτώσουμε", ενώ με την EL504 τα πράγματα δυσκολεύουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giannis511
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Aθήναι
    Μηνύματα
    704

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθειά σας! Τελικά θα ξεκινήσω με τις 504 μιας που έχω μια τετράδα καινούργιες.


    @evbellis: Βαγγέλη δεν σε ξεχνάω απλώς θα περιμένεις λίγο γιατί είμαστε και μαθητές λυκείου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    Παιδιά συγνώμη θα βγω λίγο offtopic, αλλά θέλω να πω κάτι: Tzitzika σε παρακαλώ πάρα πολλύ αν μπορείς κοίτα λίγο και τα προσωπικά σου μηνύματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα ηλεκτρονικά μπορούμε να πετύχουμε ότι θέλουμε.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Βαγγέλη έχεις δίκιο. Η ελ504 στα νήματα τραβάει 1,38Α.
    Με πόση τάση τη δούλευες και πόσο ρεύμα τραβούσε στην άνοδο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Ηλία στην EL 504 έριχνα γύρω στα 500-550V στην άνοδο. Αλλά πόσο ρεύμα τραβούσε δεν θυμάμαι γιατί έχω να τη χρησιμοποιήσω εδώ και 15 χρόνια. Πάντως 45βαττ τα έδινε ως αυτοταλάντωτη στα FM, μετρημένα πάντοτε με γέφυρα στασίμων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

Παρόμοια Θέματα

  1. Πομπός Μεσαίων κυμάτων dds.
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 22:04
  2. Τυχαία έξοδος
    By her in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-14, 21:31
  3. Σειριακή έξοδος
    By d_nikolaos in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-08, 02:03
  4. Πομπός μεσαίων κυμάτων 70 watt
    By drPanos in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-08, 16:15
  5. Πομπός μεσαίων κυμάτων 70 watt
    By drPanos in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-08, 23:38

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας