Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ανιχνευτής κίνησης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ALAMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    2.525

    Προεπιλογή Ανιχνευτής κίνησης

    Καλησπέρα κύριοι, θα έχετε δεί πιστέυω πως όταν περνάτε απο την εξόπορτα ενός
    σπιτιού ή πολυκατοικίας ανάβει μία λάμπα! ή όταν μπένετε στην είσοδο ενός
    πολυκαταστήματος οι πόρτες ανοίγουν αυτόματα όταν πλησιάζετε προς αυτές.
    Το έχω ακούσει ώς φωτοκύτταρο, αλλα το φωτοκύτταρο νομίζω οτι είναι ο φωτοδιακόπτης,
    (ίσως και όχι)
    Πώς λοιπόν μπορούμε να φτιάξουμε ένα τέτοι κύκλωμα , γιατί δεν έχετε κάτι τέτοιο στο σίτε
    είναι πολύ χρήσιμο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το μέλλον είναι πλέον παρόν, ας το κατακτήσουμε.
    Τα microchip είναι απο τα πιο περίπλοκα κυκλώματα που φτιάχτηκαν ποτέ στον κόσμο.

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ALAMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    dichronos (05-02-12)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    λοιπον εαν δεν κανω λαθος τα κυκλωματα αυτα ειναι τα γνωστα
    radar και τα χρησιμοποιουνε στους συναργεμους.στην ουσια αυτα εκπεμπουν μια υπερηθρη δεσμη η οποια οταν διακοπει στελνει σημα σε μια πλακετα η οποια εκτελει μια συγκεκριμενη εντολη πχ εαν διακοπει η δεσμη σε ενα συναργεμο αρχιζει να χτυπαει η εαν ειναι καποιο αλλο κυκλωμα μπορει να ανοιγει πορτες η να σου βγαζει μυνημα στον υπολογιστη οτι περασε ενα αντικειμενο απο το χ-ψ μερος
    ετσι λειτουργει περιπου και το μετρο για την εκτελεση των δρομολογιων (περιπου) ωστοσο γιατι δεν περνει ενα ετοιμο ρανταρ να το ανοιξεις και να κανεις αυτο που θελεις? μπορεις και να το φτιαξεις μονος σου με ενα led που να εκπεμπει υπερηθρη ακτινοβολια.το φωτοκυτταρο στην ουσια αυτο που κανει ειναι να διεγηρεται με το φως και οχι με την κινηση!

    υγ:εαν ειπα καμια πατατα διορθωστε

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Ποιο καλά η δουλειά θα γίνει με ανάκλαση της δέσμης υπερύθρων από το αντικειμενο που θα πλησιάσει κοντά στο κύκλωμα. Θα πάρεις ένα LED υπερύθρων θα το τυλίξεις με ένα μαύρο σώμα (π.χ. ταινία) ώστε να μην φεύγει η ακτινοβολία από δίπλα (εννοείτε ότι μπροστά θα μείνει ανοιχτό), και δίπλα του θα βάλεις ένα δέκτη υπερύθρων και από' κει και πέρα το κύκλωμα δικό σου. Μπορείς απλά με τρανζίστορ να οδηγήσεις το σήμα όπου το θέλεις. π.χ. να κλείνει ένα ρελε. Ακόμα καλύτερα θα ήταν να διαμορφώσεις με μία συγκεκριμένη συχνότητα την υπέρυθρη και ο δέκτης να λαμβάνει μόνο τη διαμορφωμένη υπέρυθρη και όχι από ΄πουδήποτε. Οπότε το καλύτερο θα ήταν μάλλον ένας μικροελεγκτής που θα βοηθήσει στη διαμόρφωση και στην εκτέλεση πολλών... άλλων λειτουργίών ταυτόχρονα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη dikos
    Όνομα
    Δήμος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    319

    Προεπιλογή

    Με δέκα ευρώ θα βρείς αυτό που θέλεις στα καταστήματα που πουλάνε ηλεκτρολογικό υλικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Θα μπορουσες ακομα ποιο απλα να προμηθευτεις εναν PIR (Pathetic InfraRed) σενσορα και να κανεις την δουλεια σου.
    Εχω βρει και εχω παρει τετοιο sensor με 15 ευρω απο τον Φανο. Το χρησιμοποιω για ενα μικρο project που φτιαχνω εδω και λιγο καιρο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ~stelios

  7. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Τις περισσότερες φορές δεν δουλεύουν με ανάκλαση ή με διακοπή υπέρηθρης δέσμης αλλά με PIR sensor όπως είπε ο steliosm. Δηλαδή ανιχνεύουν την υπέρυθρη ακτινοβολία που εκπέμπει ο άνθρωπος και τα ζώα (Η θερμότητα των αντικειμένων εκπέμπεται σαν υπέρυθρη ακτινοβολία).
    Επίσης σε κάποιες άλλες περιπτώσεις δουλεύουν με radar υπερήχων. Δηλαδή στέλνουν ένα υπερηχητικό σήμα και το λαμβάνει ένας δέκτης. Εαν κάποιο αντικείμενο ισέλθει στην περιοχή θα αλλάξει η συχνότητα των υπερήχων που λαμβάνει ο δέκτης λόγω φαινομένου doppler και με κάποιο κύκλωμα (πχ pll) θα το αντιληφθεί ο δέκτης. (παραδείγματα τέτοιων κυκλωμάτων έχουν δημοισιευθεί πολλές φορές από την τεχνική εκλογή και το ελέκτορ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    jake
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Εδεσσα
    Μηνύματα
    616

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω και εγώ , είναι στην ουσία ανιχνευτές θερμότητας, έτσι περνώντας κάποιος όγκος μπροστά απο τον ανιχνευτή
    αλλάζει η τιμή της θερμότητας.
    Με λεντ υπερύθρων δε νομίζω πως λειτουργεί έτσι απλά, διότι ένα λέντ δεν έχει την κατάλληλη ισχύ ώστε να εκπέμψει, και να ξαναεπιστρέψει το φως στο ίδιο σημείο,ώστε να ανιχνευθεί απο τον δέκτη υπερύθρων. Εκτός και εάν στη μια μεριά του τοίχου έχεις το λεντ(η τα λεντ) και στον απέναντι τοίχο έναν δέκτη υπερύθρων.


    | |
    | |
    | |
    | |
    ) (
    ) ----- ------->>> ---->> (
    ) λεντ υπερύθρων δέκτης (
    ) (
    ) ---- -------->> |
    | |
    | |
    | |


    Αλλα μάλλον δεν είναι κάτι τετοιο αυτο που θές.
    Επίσης μια λύση είναι οι υπέρηχοι,όπως αναφέρθηκε παραπάνω απο κάποιον άλλο συνάδελφο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Ο τρόπος που περιγράφω παραπάνω (με ανάκλαση διαμορφωμένης υπέρυθρης) δουλεύει μέχρι το 1m ή και περισσότερο (αναλόγος το αντικείμενο, τα ανοιχτόχρωμα αντανακλούν καλύτερα την ακτινοβολία), αν ως πομπό χρησιμοποιείσουμε ένα κανονικό LED υπερύθρων (το έχω δοκιμάσει). Ίσως με δυο LED πετύχουμε κάτι καλύτερο. Με PIR sensor δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Ανιχνεύει αντικείμενα ή μόνο ζωικούς οργανισμούς; Πάντως η ιδέα με υπέρηχους μου άρεσε... θα δοκιμάσω κάτι σχετικό!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

  10. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    O PIR ανιχνεύει οτιδήποτε έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία από τα γύρω σώματα (οπότε εκπέμπει περισσότερη υπέρυθρη ακτινοβολία)
    Στη motorola (freescale) αν δεν κάνω λάθος, μπορείς να βρείς (application note) για υπερηχητικό RADAR που με DSP επεξεργαστή κάνει 2-D χαρτογράφηση του χώρου!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη triton21
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eebabs2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο καλά η δουλειά θα γίνει με ανάκλαση της δέσμης υπερύθρων από το αντικειμενο που θα πλησιάσει κοντά στο κύκλωμα. Θα πάρεις ένα LED υπερύθρων θα το τυλίξεις με ένα μαύρο σώμα (π.χ. ταινία) ώστε να μην φεύγει η ακτινοβολία από δίπλα (εννοείτε ότι μπροστά θα μείνει ανοιχτό), και δίπλα του θα βάλεις ένα δέκτη υπερύθρων και από' κει και πέρα το κύκλωμα δικό σου. Μπορείς απλά με τρανζίστορ να οδηγήσεις το σήμα όπου το θέλεις. π.χ. να κλείνει ένα ρελε. Ακόμα καλύτερα θα ήταν να διαμορφώσεις με μία συγκεκριμένη συχνότητα την υπέρυθρη και ο δέκτης να λαμβάνει μόνο τη διαμορφωμένη υπέρυθρη και όχι από ΄πουδήποτε. Οπότε το καλύτερο θα ήταν μάλλον ένας μικροελεγκτής που θα βοηθήσει στη διαμόρφωση και στην εκτέλεση πολλών... άλλων λειτουργίών ταυτόχρονα!
    Φίλε eebabs2000 διαβάζοντας τη δική σου απόψη θέλω να σε ρωτήσω το εξής:
    Πήγα σε ένα κατάστημα και ζήτησα ένα led υπέρυθρων και ένα δέκτη υπέρυθρων .Με ρώτησαν αν θέλω τέτοιο που χρησιμοποιούν στα τηλεκοντρόλ κι εγώ απάντησα μάλλον όχι .Οπότε θέλω να μου επιβεβαιώσεις αν είναι τέτοιο (τηλεκοντρόλ) ή αν όχι πώς ακριβώς θα το ζητήσω.
    Και δεύτερον κάπου λες "...το κύκλωμα δικό σου..." Εγώ για παράδειγμα έχω φτιάξει ένα κύκλωμα Φωτοδιακόπτη .Μπορώ σ΄αυτό να αντικαταστήσω τη φωτοσντίσταση με το Led υπέρυθρων ;

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανιχνευτής κίνησης με φωτα LED
    By peiperakos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 18:50
  2. Ανιχνευτής κίνησης
    By cm11783 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-15, 21:33
  3. Ανιχνευτής κίνησης με χρονοκαθυστέρηση
    By kavouras5 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-12, 20:44
  4. Ανιχνευτής κίνησης 12v (νύχτα-μέρα)
    By GEORGE GANT in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-11, 19:34
  5. Ανιχνευτής κίνησης & άλλα
    By george1 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-10, 12:51

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας