Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 48

Θέμα: Τυλιγμα μετασχηματιστη παλμοτροφοδοτικου

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    φιλε hlektrologos000 ενα μπραβο απο μενα διοτι
    1. η κατασκευη μετασχηματιστη παλμοτροφοδοτικου ειχε απασχολησει πολους συναδελφους μιας και οταν προτοξεκινησα κανεις δεν μου εδεινε απαντησεις λογο του οτι τα παλμοτροφοδοτικα ειναι πολυ ανωτερα απο αποψη τροφοδοσιας απο τους μετασχηματιστες οχι μονο σε κατασκευες για το αυτοκινητο που πρεπει να ανεβασουμε τα βολτ αλλα και σε πολες απο αυτες που ειτε θα θελαμε να χαρατηρισουμε high end ειτε να μας ΄λυσουν τα χερια΄
    2. επισημανες καποια λαθακια στην πλακετα του παλμοτροφοδοτικου που ειχα ανεβασει.
    3. ικανοποιεις τους σκοπους του hlektronika δηλαδη μεταφερεις τις γνωσεις σου στους αλλους οταν οι υπολοιποι λενε δεν ξερω αλλα γνωριζω καποιον που μπορει να το κανει με το αντιστοιχο τιμημα και το κακο ειναι οτι εκμεταλευονται την αναγκη ή την κα..α του καθένα και ζητανε τα δεκαπλασια απο οτι κοστιζει.

    μια μικρη διορθωση: η διατομη των συρματων εξαρταται απο τα αμπερ και οχι απο τα βολτ επισης αν για την κατασκευη μας η διατομη πρεπει π.χ. να ειναι 4mm τοτε δεν χρησιμοποιουμε 4χ1mm αλλα 4χ2mm. αν δειτε την εικονα παρακατω θα καταλαβετε γιατι.[/b]
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Φιλε Αντώνη σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια .

    Αλλα ξερεις καλα πως αν δεν ειχες ανεβασει το post με το παλμοτροφοδοτικο και να προσφερεις τις γνωσεις σου
    και να με βοηθησεις στην κατασκευη του, δεν θα υπηρχε και αυτος ο οδηγος εδω σημερα.
    Αρα μεγαλο μεριδιο απο το μπραβο ανηκει και σε σενα.

    Οσα για τα "υπολοιπα" πολλα θα μπορουσαμε να πουμε αλλα δεν θα ηθελα να αναλωθει αυτο το ομορφο post σε συμπεριφορες μεμονομενων μελων.


    Για το λαθακι που ειπες, δεν μιλησα για amper αφου οπως θα καταλαβες οι συγκεκριμενες διατομες ταιριαζουν γαντι για το παλμοτροφοδοτικο που εχεις ανεβασει ,και εμεσως πλην σαφως για εκει προοριζετε και αυτος ο οδηγος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Και εγώ με την σειρά μου να σας ευχαριστήσω και τους 2 γιατί καταρχάς ο Αντώνης ξεκίνησε και ο Μπάμπης το κατασκεύασε και με αυτόν τον οδηγό μου λύσατε τις απορίες (όπως και αρκετών άλλων ατόμων) για την ''καρδιά'' του τροφοδοτικού που δεν ήξερα πως και τι να κάνω για να τον φτιάξω όπως και μας γλυτώσατε απο αρκετά έξοδα γιατί ενας μετασχηματιστής πλέον δεν κοστίζει λιγότερο απο 40 ευρώ.. keep going

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή

    Πολυ καλος οδηγος για Μ/Τ.

    Μια παρατηρηση εχω να κανω: Δε βαζουμε παντα 4 σπειρες στο πρωτευον. Εξαρταται απο τη συχνοτητα λειτουργιας, απο τη διατομη του πυρηνα και απο την ταση πρωτευοντος. Με μικρο πυρηνα ή μικρη συχνοτητα με μονο 4 σπειρες θα φτασει σε κορεσμο ο πυρηνας. Για 12 volt και πυρηνα διατομης 1cm^2 (τοσο ειναι περιπου αυτος που εχει εξωτερικη διαμετρο 4cm) θες περιππου 100kHz, με λιγοτερα ειναι πολυ πιθανος ο κορεσμος του πυρηνα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραίος οδηγός. Μπραβο και ευχαριστούμε.
    Υπάρχει κάτι παρόμοιο για μετασχηματιστές π.χ. Ε-Ι, Ε-Ε ;
    Κυρίως τέτοιους βρίσκουμε σε τροφοδοτικά Η/Υ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoskourtis
    Πολυ καλος οδηγος για Μ/Τ.

    Μια παρατηρηση εχω να κανω: Δε βαζουμε παντα 4 σπειρες στο πρωτευον. Εξαρταται απο τη συχνοτητα λειτουργιας, απο τη διατομη του πυρηνα και απο την ταση πρωτευοντος. Με μικρο πυρηνα ή μικρη συχνοτητα με μονο 4 σπειρες θα φτασει σε κορεσμο ο πυρηνας. Για 12 volt και πυρηνα διατομης 1cm^2 (τοσο ειναι περιπου αυτος που εχει εξωτερικη διαμετρο 4cm) θες περιππου 100kHz, με λιγοτερα ειναι πολυ πιθανος ο κορεσμος του πυρηνα.
    Δεν τιθετε θεμα κορεσμου του πηρηνα .Τα παλμοτροφοδοτικα ενισχυτων αυτοκινητου ολα εχουν 4-5 σπειρες πρωτευων και δουλευουν απο 35ΚΗz -55kHz.
    Εξαλου την συχνοτητα λειτουργειας που θα δουλευει ο μετασχηματιστης την καθοριζει το pwm (PULSE WIDTH MODULATOR)
    σε συνεργασια με εναν πυκνωτη και μια αντισταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    μπραβο παιδια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Ανεβαζω το πρωτευων για να μην κανω καμοια βλακεια.Πειτε μου αν εχει λαθος.
    Οταν λεμε 5 σπειρες ο που μεταρμε?Δηλαδη τωρα εγω του εω κανει 5 σπειρες η θελει λιγο ακομα?
    Πρεπει τα 8 καλωδια να ειναι πολυ κολημενα μαζι τους η δεν πειραζει αν ειναι και λιγο πιο περα?Με τι να τα κολησω κολλητα?
    Αν με δυσκολεψαν οι 5 σπειρες, τις 25 πως θα τις κανω????????????????????????????

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    πολύ καλά είσαι Χάρη... εμ αμα δεν βρέξεις πισινό δεν τρώς ψάρι λένε.. θα σε παιδέψει αλλά θα σε αποζημιώσει το αποτέλεσμα!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUKE
    Ανεβαζω το πρωτευων για να μην κανω καμοια βλακεια.Πειτε μου αν εχει λαθος.
    Οταν λεμε 5 σπειρες ο που μεταρμε?Δηλαδη τωρα εγω του εω κανει 5 σπειρες η θελει λιγο ακομα?
    Πρεπει τα 8 καλωδια να ειναι πολυ κολημενα μαζι τους η δεν πειραζει αν ειναι και λιγο πιο περα?Με τι να τα κολησω κολλητα?
    Ενταχει ειναι το πρωτευων απο σπειρες . τωρα θα κανεις την συνδεσμολογια ,και θα σφιξεις τις σπειρες να εφαρμοσουν πιο καλα πανω στον φεριτη . και αφου εχεις φτιαξεις τις 3 αποληξεις θα αραιωσεις τις σπειρες ομοιομορφα πανω στον φεριτη.(αν τις αραιωσουμε χανουμε σε εφαρμογη πανω στον φεριτη αλλα αεριζετε καλυτερα ο μετασχηματιστης για να μην ζεστενετε ) .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUKE
    Αν με δυσκολεψαν οι 5 σπειρες, τις 25 πως θα τις κανω????????????????????????????
    ρε συ Χαρη ...24 σπειρες ειναι στο συνολο.... περνωντας μεσαια ληψη ...

    Με τον τροπο που τυλιγουμε εμεις τον μετασχηματιστη θα βαλεις 12 σπειρες και με την καταλληλη συνδεσμολογια που κανουμε γινοντε 24 με μεσαια ληψη .

    Υ.Γ Θα κατσω σημερα να τυλίξω εναν εναν φεριτη και θα ανεβασω φωτο.

    [/b]

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-15, 17:45
  2. ισχυς μετασχηματιστη
    By steliosAa in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-15, 21:24
  3. μετασχηματιστης σε μετασχηματιστη?
    By Spark in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 13:15
  4. Μετασχηματιστη
    By thanospr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 22:55

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας