Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ανακατασκευή Pickup

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή Ανακατασκευή Pickup

    Καλημέρα παιδιά. έχω στο υπόγειο ενα πικάπ kenwood δεκαετίας 80 αν θυμάμαι καλά. σκευτηκα να κάτσω να ασχοληθώ να το φτιάξω απο θέμα πλατώ, βελόνας κλπ να μην παίζει ευκολα η βελόνα οταν το κουνάς, να μην μικροφωνιζει οταν ακούς δυνατά, και να βγάλω τον ιμάντα που έχει και να τοποθετήσω γρανάζια να κανει πιο εύκολα scratch και εδώ ειναι το δύσκολο της περίπτωσης... τί γρανάζια να βάλω? απο ποιές συσκευές (πχ βίντεο κλπ) να πάρω? καποιο κύκλωμα για pitch? θα μου πείς ρε φίλε πήγαινε να πάρεις ενα έτοιμο να τελειώνεις.. αλλά θέλω να ασχοληθώ περισσότερο να το φτιάξω..

    κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ωρωπος / Αττικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή Re: Ανακατασκευή Pickup

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Danza
    Καλημέρα παιδιά. έχω στο υπόγειο ενα πικάπ kenwood δεκαετίας 80 αν θυμάμαι καλά. σκευτηκα να κάτσω να ασχοληθώ να το φτιάξω απο θέμα πλατώ, βελόνας κλπ να μην παίζει ευκολα η βελόνα οταν το κουνάς, να μην μικροφωνιζει οταν ακούς δυνατά, και να βγάλω τον ιμάντα που έχει και να τοποθετήσω γρανάζια να κανει πιο εύκολα scratch και εδώ ειναι το δύσκολο της περίπτωσης... τί γρανάζια να βάλω? απο ποιές συσκευές (πχ βίντεο κλπ) να πάρω? καποιο κύκλωμα για pitch? θα μου πείς ρε φίλε πήγαινε να πάρεις ενα έτοιμο να τελειώνεις.. αλλά θέλω να ασχοληθώ περισσότερο να το φτιάξω..

    κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

    Φιλε μου δε θελω να σου κοψω τα φτερα αλλα επειδη ειμαι 15 χρονια επαγγελματιας dj και εχουν περασει απο τα χερια ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο Professional μηχανηματα θα σου πω το εξης. Μπορει την πατεντα με τα γραναζι να την κανεις αλλα το πικ-απ σου δε θα δουλεψει πανω απο μιση ωρα και ξερεις το γιατι ? Το μοτερακι που ηδη υπαρχει μεσα για να δινει την κινηση στον ιμαντα, εχει καποια ροπη, πολυ χαμηλη αλλα την εχει. Ο ιμαντας εχει την ικανοτητα να "κοντρολαρει" κατα καποιο τροπο το μοτερακι και να το "κοβει" λιγακι οταν εσυ θα βαλεις το δακτυλακι σου για Scratching. Το γραναζι που θα βαλεις ομως δεν εχει καμια ευελιξια και αν εσυ κανεις Scratch ,αυτοματα θα κομπλαρεις παρα πολυ το μοτερ, αρα θα το καψεις παρα πολυ γρηγορα. Για μενα 2 τροποι υπαρχουν για να κανεις το "ψωνιο σου". Η να τοποθετησεις μια καλη τσοχα στο πλατω π.χ. Vestax Pro η ψαξου για μεταχειρα Technics 1200/1210 MK2. Οσο για το θεμα βελονας, υπαρχουν πολλες μαρκες καλων βελονων για το συγκεκριμενο μοντελο σου. Την κεφαλη, ξεχνα την γιατι για να "κουμπωσεις" σ'αυτον τον βραχιονα αλλη επαγγελματικη κεφαλη, θες πατεντα βαρβατη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Έχω δύο κομμάτια πικαπ κένγουντ, από την παλιά καλή εποχή της 10ετίας του '70('75-'80). Δεν είναι σε πλήρη καλή λειτουργική κατάσταση αλλά είναι επισκευάσιμα. Λείπουν τα λάστιχα των πλατώ, από το ένα είναι λίγο σπασμένο το ποδαράκι στήριξης του βραχίονα, οι βραχίονες απ' ότι θυμάμαι δεν έχουν τίποτε, κελύφη και οι κεφαλές οκ, αντισκέϊτινγκ οκ, πλατώ, κινητήρες εντάξει. Αυτά. Αν ενδιαφέρεται κανείς ας κάνει μια προσφορά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ωρωπος / Αττικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από itta-vitta
    Έχω δύο κομμάτια πικαπ κένγουντ, από την παλιά καλή εποχή της 10ετίας του '70('75-'80). Δεν είναι σε πλήρη καλή λειτουργική κατάσταση αλλά είναι επισκευάσιμα. Λείπουν τα λάστιχα των πλατώ, από το ένα είναι λίγο σπασμένο το ποδαράκι στήριξης του βραχίονα, οι βραχίονες απ' ότι θυμάμαι δεν έχουν τίποτε, κελύφη και οι κεφαλές οκ, αντισκέϊτινγκ οκ, πλατώ, κινητήρες εντάξει. Αυτά. Αν ενδιαφέρεται κανείς ας κάνει μια προσφορά.


    Πιστευω οτι ειναι καλη περιπτωση να τα παρει καποιος και τα δυο ,καθως οι μικροβλαβες που μας λες "itta-vitta" δεν κοστιζουν πανω απο 5 ευρω ! καλοπουλητα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Πόσο τα δίνεις στο περίπου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Θα "ανεβάσω" φωτογραφίες να τα δείτε και για την τιμή το συζητάμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    sunnymtx δεν το χα σκευτεί με τα γρανάζια αλλά τώρα όπως το βλέπω έχεις δίκιο. με την τσοχα ειναι να γλυστράει το βυνίλιο πάνω στο πλατώ σωστά? αμα βάλω απλή τσόχα και όχι συγκεκριμένη δεν θα γλυστράει ο δίσκος? ή υπάρχει περίπτωση να γεμίσει με γρατζουνιές? οσο για την κεφαλη όλο και κάποιον τρόπο θα βρώ να το προσαρμόσω στον βραχίονα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ωρωπος / Αττικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Danza
    sunnymtx δεν το χα σκευτεί με τα γρανάζια αλλά τώρα όπως το βλέπω έχεις δίκιο. με την τσοχα ειναι να γλυστράει το βυνίλιο πάνω στο πλατώ σωστά? αμα βάλω απλή τσόχα και όχι συγκεκριμένη δεν θα γλυστράει ο δίσκος? ή υπάρχει περίπτωση να γεμίσει με γρατζουνιές? οσο για την κεφαλη όλο και κάποιον τρόπο θα βρώ να το προσαρμόσω στον βραχίονα...

    Danza καλυτερα να χρησιμοποιησεις την επαγγελματικη τσοχα την οποια μπορεις να βρεις σε οποιοδηποτε μεγαλο δισκοπωλειο γιατι με μια απλη, οι δισκοι σου θα χαραχτουν και ειναι κριμα πιστευω... Απο 5 ευρω βρισκεις ανετα μια Technics - Vestax - Stanton τσοχα και εισαι οκ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από itta-vitta
    Θα "ανεβάσω" φωτογραφίες να τα δείτε και για την τιμή το συζητάμε.

    Στις αγγελίες παρακαλώ....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

Παρόμοια Θέματα

  1. smt pickup machine
    By mtzag in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-13, 04:11
  2. Επισκευή- Ανακατασκευή Grundig TK 6
    By perithess in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-12, 00:18
  3. Technics ηχεια ανακατασκευή
    By Danza in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-10, 00:19
  4. Ανακατασκευή Ραδιοφώνου Hallicrafters
    By Τρελός Επιστήμονας in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-09, 18:16
  5. Sansui Ανακατασκευή
    By Danza in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-07, 17:25

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας