Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 53

Θέμα: smart kit πομπος 4w

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή smart kit πομπος 4w

    αγορασα αυτο τον πομπο μαζι με ενα διπολο ρωτησα και μου ειπανε οτι θα ακουγομαι 2 τετραγωνα ποιο κατω απο το σπιτι μου. η ερωτηση που εχω ειναι η εξης μπορω οπως ειναι η πλακετα ετοιμη να της βαλω ποιο ισχυρα υλικα οπως τρανζιστορ αντιστασεις πυκνωτες και να βγαλω γυρω στα 30-50 watts? Η περιοχη που θα γινει η εκπομπη ειναι ζωγραφου υπαρχει καποιο προβλημα σ αυτο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη amiga
    Όνομα
    Τόλης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    **
    Μηνύματα
    694

    Προεπιλογή

    Έτσι όπως είναι η πλακέτα δεν μπορείς! :) ίσος το μόνο που πετύχει (λεω ίσως) είναι να αλλάξεις το BFS22A με το 2SC1971 και να πάρεις 8W αλλά και πάλι με πατέντα μιας και δεν έχουν το ίδιο κέλυφος.
    Γιατί δεν φτιάχνεις μια δεύτερη πλακέτα για λινεαρ; έτσι θα έχεις πάρα πολές επιλογές ισχύος.


    ααααα γέφυρα έχεις;;;; ή παίζεις με άπειρα στάσημα και έτσι χάνεις όλη την ισχύ σου;;; στο λέω γιατί ίσος η μικρή σου εμβέλεια είναι λόγο κακού συντονισμού.
    αν και με 4W στην αθήνα τι να κάνεις.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    ARGOS
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή linear...

    φιλε μου το καλυτερο ειναι ενα linear.. περιπου στα 25 watt. θες κι αλλό: Κανενα προβλημα. οδηγησε ενα μεγαλυτερο.. αλλα αδικος κοποσ και πεταμενα λεφτα. με 300 ευρω περιπου εχεισ ενα exciter 40-50 watt και κανεισ την πλακα σου ευκολα και ομορφα. τα εχω περασει και εγω αυτα με μηχανηματα που ποτε δεν γβηκαν στον αερα.... καλη συνεχεια σε οτι κανεις... οποσδηποτε γεφυρα ομως και μια καλη κεραια. φιλικα Γιωργος junior (A.M band....._)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    214

    Προεπιλογή

    δες το παρακάτω θέμα http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=3237 είναι ενα linear με έξοδο 7W.Το 2SC1971 δεν ειναι και πολυ ακριβο και η υσχη του είναι καλή.Τωρα αμα θές παραπάνω φτιάξε ένα απο τα linear του site με 50 η με 80W,ομως το κοστος ειναι πολυ πιο μεγάλο.Βαίβεα υπάρχουν και οι λάμπες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    καλα παιδια προσπαθησα να μονταρω τα υλικα και μου εσπασε ενα πυκνωτικο τριμερ δεν εμπενε μες στις τρυπες ωστοσο ουτε το τριμερ της αντιστασης εμπενε + οτι στο manual μου ελεγε για μαυρο τριμερ αλλα εγω το μονο που εβλεπα ηταν ενα μωβ ελεος! ωστοσο εκανα τις κολησεις μου και σε μερικα σημεια η πλακετα ειναι σαν εχει λιγα λαδια ειναι μαλλον απο αυτα της κολησης ωστοσο εκανα με το πολυμετρο για να δω εαν εχω ψυχρη κοληση παρολο που βγαζει ηχο το βγαζει ψιλο παραμορφωμενο και καμια φορα εκει που βγαζει το ηχο οταν το ξαναβαζω στο ιδιο σημειο δεν βγαζει ηχο η θα αργει ελπιζω να μην υπαρχει κανα προβλημα με την κοληση αν και ειχα δει μερικα μαυρακια εκει που εβγαζε τον ηχο ωστοσο φοβηθηκα πολυ μηπως υπηρχε καποια ψυχρη κοληση.και κατι τελευταιο να ρωτησω εαν αφησω το κολητηρι χωρις να το βαλω σε υγρο και το αφησω στην θηκη που ειναι σαν ελατηριο θα υπαρχει καποιο προβλημα με την κοληση? αααα και κατι ακομα αν μπορειτε δωστε μου κανα σχεδιο με linear γυρω στα 30-50 watts. συγνωμη εαν σας επριξα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη amiga
    Όνομα
    Τόλης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    **
    Μηνύματα
    694

    Προεπιλογή

    Σχέδια linear έχουμε στα κυκλώματα!!!!
    εεε ας άνοιγες τις τρύπες λίγω με ένα τρυπανάκι!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    το εκανα αυτο με το τρυπανακι που λες! ωστασο εψαχνα για Pll η αλλιως γεφυρες στασιμων και εχω την εξης απορια ειναι απαραιτητηες επισης βλεποντας στο site μερικα pll παρατηρησα οτι εχουν και μετρητη για τα watts ξερετε καμια φτηνη κατασκευη? βασικα θα ηθελα ενα απλο κυκλωμα ουτε ενδειξεις watts ουτε τπτ απλα να μην εχω στασιμα και να μην αποσυντονιζεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Πανταχού παρών και τα πάντα πλειρών
    Μηνύματα
    193

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johny16
    το εκανα αυτο με το τρυπανακι που λες! ωστασο εψαχνα για Pll η αλλιως γεφυρες στασιμων και εχω την εξης απορια ειναι απαραιτητηες επισης βλεποντας στο site μερικα pll παρατηρησα οτι εχουν και μετρητη για τα watts ξερετε καμια φτηνη κατασκευη? βασικα θα ηθελα ενα απλο κυκλωμα ουτε ενδειξεις watts ουτε τπτ απλα να μην εχω στασιμα και να μην αποσυντονιζεται.
    Αν και πιστεύω οτι εχεις μπερδέψει pll και γέφυρα στασίμων, ένα απλό κυκλωματάκι για γέφυρα θα βρείς στο κιτ που αγόρασες (δε λέει και πολλά αλλα τι να κάνουμε?)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Προσοχή: η μακροχρόνια έκθεση σε ηλεκτρομαγνητικό πεδίο προκαλεί θερμικές και βιολογικές επιπτώσεις στον άνθρωπο!
    Με πλήρη επίγνωση των συνεπειών της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας
    HOMO MATHEMATICUS

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    βασικα ναι εχω βρει μια γεφυρα στο kit οπως λες αλλα αναρωτιεμαι ποια ειναι η διαφορα της γεφυρας απο το pll?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη amiga
    Όνομα
    Τόλης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    **
    Μηνύματα
    694

    Προεπιλογή

    Εγώ αναρωτιέμαι πια είναι η σχέση τους!!!!!!!
    Το pll κάνει τον ταλαντωτή σου σταθερό και σε βοηθάει να επιλέγεις την συχνότητα εκππομπής πολύ εύκολα(διακοπτάκια,BCD,LCD....)
    Η γέφυρα στασήμων σου μετράει την ισχύ στην έξοδο και τα επιστρεφόμενα W. (με λίγα λόγια ελέγχεις πόσα W παίζεις και πόσο καλή προσαρμογή κεραίας-πομπού έχεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΔΟΚΙΜΗ ΠΟΜΠΟΥ SMART KIT 1 WATT
    By MitsoulasFm in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-16, 01:16
  2. smart kit
    By FERCHAT ILIAS in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 03:09
  3. Smart Kit Fm 4W Πομπος
    By Antonisjr in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-04, 08:29
  4. Smart Kit Fm 15W Πομπος
    By NUKE in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-04, 05:14

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας