Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Ερωτηση για καλυτερη ληψη TV

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ωρωπος / Αττικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή Ερωτηση για καλυτερη ληψη TV

    Γεια και χαρα στην παρεα. Θελω να κανω μια ερωτηση πανω σ'ενα θεμα το οποιο μ'εχει απασχολησει πολλαααααααα χρονια τωρα. Εχω τεραστιο προβλημα με τα σηματα της TV γιατι εχω κοντα μου 1 βουνο και μου κοβει κατα το μεγαλυτερο ποσοστο την Παρνηθα, με αποτελεσμα να στραφω σε αλλο σημειο μηπως και πιανω καλυτερα. Ο λογος για το Αλιβερι μεσω του οποιου πιανω σχετικα καλα 4 καναλια ολα-ολα, ενω απο Παρνηθα επιανα μονο 2 κρατικα ,χαλια κατασταση δηλαδη μιλαμε. Εχω κανει τοσα χρονια ΟΤΙ ειναι δυνατον για να το βελτιωσω και να πιανω 15-20 καναλια που πιανουν οι περισσοτεροι χριστιανοι σ'αυτη τη χωρα αλλα τζιφος... Τι μεγαλυτεροι ιστοι, τι ενισχυτες σηματος ,τι ποιοτικες κεραιες, ολα τζιφος μιλαμε. Περιμενω να μου δωσετε τα φωτα σας πανω στο θεμα γιατι ενταξει, δεν ειμαι και σε μια τηλεοραση μπροστα ολη τη μερα αλλα τουλαχιστον να λεω οτι πιανω και 10 καναλια σωστα και δεν κανω το σταυρο μου οταν βρεχει η εχει αερα η χιονιζει ... γιατι εχω και αυτο το προβλημα, δεν ξερω τι γινεται με τις καιρικες συνθηκες αλλα οταν αλλαζουν, μου αλλαζουν τα φωτα !

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη amiga
    Όνομα
    Τόλης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    **
    Μηνύματα
    694

    Προεπιλογή

    'Ετσι όπως τα λές δεν υπάρχει καθόλου "πέρασμα" και με τα βίας πιάνεις απο αντανακλάεις
    αν σκευτείς ότι στην Αθήνα παίζουν και με τρελή ισχύ το ότι δεν πιάνεις είναι πολύ κακό σημάδι και μάλλον μιας και δοκίμασες και ενισχυτές και άλλες κεραίες δεν σε σώζει τίποτα :(


    Οι γείτονές σου δεν παραπονοιούνται(γιατί αν όλοι πιανουν εκτώς απο σένα τότε ότι σου έγραψα παραπάνω δεν ισχύει!!! και κάτι θα κάνεις λάθος); αν μαζευτείται πολοί ίσος τοποθετηθούν κάπιοι δημοτοί αναμεταδότες μικρής ισχύος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ωρωπος / Αττικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από amiga
    'Ετσι όπως τα λές δεν υπάρχει καθόλου "πέρασμα" και με τα βίας πιάνεις απο αντανακλάεις
    αν σκευτείς ότι στην Αθήνα παίζουν και με τρελή ισχύ το ότι δεν πιάνεις είναι πολύ κακό σημάδι και μάλλον μιας και δοκίμασες και ενισχυτές και άλλες κεραίες δεν σε σώζει τίποτα


    Οι γείτονές σου δεν παραπονοιούνται(γιατί αν όλοι πιανουν εκτώς απο σένα τότε ότι σου έγραψα παραπάνω δεν ισχύει!!! και κάτι θα κάνεις λάθος); αν μαζευτείται πολοί ίσος τοποθετηθούν κάπιοι δημοτοί αναμεταδότες μικρής ισχύος.


    Το κακο ειναι γενικο καθως το 90% των κατοικων εδω δεν πιανει τιποτα ,οπως κι εγω. Το θεμα των αναμεταδοτων ειναι πονεμενο. Εχουν τοποθετηθει αγαρμπα καποιοι αναμεταδοτες απο καποιον ηλεκτρονικο της περιοχης ο οποιος ειναι προφανως πολυ "χυμα" στη δουλεια του και μπορω να πω οτι αντι να φτιαξει τα πραγματα ,τα χαλασε περισσοτερο... Αν δεις πως εχει τοποθετησει κεραιες και τα συναφη ,θα καταλαβεις ! Μαυρο χαλι ... Εγω απλα θελω να ξερω αν μπορω να βελτιωσω στο μεγιστο ,το αποτελεσμα των ληψεων μου με καποιο τεχνικο τροπο και δεν το χω κανει τοσα χρονια. Αν υπαρχει καποιο μηχανημα πιο απλα το οποιο να με βοηθησει / ενισχυσει τα σηματα που φτανουν σπιτι μου. Και παλι ευχαριστω πολυ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Πανταχού παρών και τα πάντα πλειρών
    Μηνύματα
    193

    Προεπιλογή

    Δόξα το Θεό internet έχεις δες tv από εκεί.
    Στο κάτω κάτω υπάρχουν και τα δορυφορικά με 100€ το πολυ θα πιάνεις του κόσμου τα κανάλια με κρυστάλινο διαυγή και ψηφιακό ήχο/εικόνα.

    tn sto net: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/vie...t=4082&start=0

    0 Not allowed! Not allowed!
    Προσοχή: η μακροχρόνια έκθεση σε ηλεκτρομαγνητικό πεδίο προκαλεί θερμικές και βιολογικές επιπτώσεις στον άνθρωπο!
    Με πλήρη επίγνωση των συνεπειών της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας
    HOMO MATHEMATICUS

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ωρωπος / Αττικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από homo mathematicus
    Δόξα το Θεό internet έχεις δες tv από εκεί.
    Στο κάτω κάτω υπάρχουν και τα δορυφορικά με 100€ το πολυ θα πιάνεις του κόσμου τα κανάλια με κρυστάλινο διαυγή και ψηφιακό ήχο/εικόνα.

    tn sto net: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/vie...t=4082&start=0

    Ναι ! σωστα ! θα παρω απο το Carrefour ενα δορυφορικο πιατο και θα αρχιζουμε να μαθαινουμε ολοι στην οικογενοια ιταλικα και αραβικα στο μελλον για να καταλαβαινουμε τι λενε εκει μεσα ... Ελα ρε παιδια ,να σοβαρευτουμε λιγο. Μιλαω για το αν υπαρχει λυση (με λιγα λεφτα) ,χαιρω πολυ το ξερω οτι υπαρχει και Nova. Δεν ειμαι διατεθιμενος να χωνω για νταβατζιλικια ομως 60 ευρω το μηνα, προτιμω να αγοραζω πανες στο παιδακι μου με αυτα τα λεφτα η για αλλλον πρωτευοντα ρολο. Φιλικα παντα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Μηπως για το θεμα των αναμεταδωτων θα επρεπε να απευθηνθειτε σε καποιον τοπικο φορεα και οχι σε καποιον αλλον?Οπως εσυ διαπιστωσες ο ηλεκτρονικος που εσεις βαλατε δεν εκανε και τοσο καλη δουλεια.Φανταζομαι τη λυση να πιασεις με ανακλασεις καποια σηματα την επιχειρησες αλλιως δοκιμασε αυτο.
    Αν τα εχεις κανει ολα οπως λες και δε θες να μαθεις και αραβικα κλπ τοτε παρε δυναμιτιδα και γκρεμισε το βουνο που βρισκεται μπροστα...

    ΥΓ. Μην αρνησε την λυση του δορυφορικου που ειπε ο φιλος Μιχαλης.Αλλωστε πολλα ελληνικα καναλια εκπεμπουν και δορυφορικα.

    Φιλικα

    0 Not allowed! Not allowed!
    sv6jif

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ωρωπος / Αττικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vayeros
    Μηπως για το θεμα των αναμεταδωτων θα επρεπε να απευθηνθειτε σε καποιον τοπικο φορεα και οχι σε καποιον αλλον?Οπως εσυ διαπιστωσες ο ηλεκτρονικος που εσεις βαλατε δεν εκανε και τοσο καλη δουλεια.Φανταζομαι τη λυση να πιασεις με ανακλασεις καποια σηματα την επιχειρησες αλλιως δοκιμασε αυτο.
    Αν τα εχεις κανει ολα οπως λες και δε θες να μαθεις και αραβικα κλπ τοτε παρε δυναμιτιδα και γκρεμισε το βουνο που βρισκεται μπροστα...

    ΥΓ. Μην αρνησε την λυση του δορυφορικου που ειπε ο φιλος Μιχαλης.Αλλωστε πολλα ελληνικα καναλια εκπεμπουν και δορυφορικα.

    Φιλικα

    Δεν αρνουμαι τη λυση της δορυφορικης ,απλα ειναι ενα εξοδο το οποιο αυτη την περιοδο τουλαχιστον δεν εχω τη δυναμη να το σηκωσω. Και δε μιλαω για την αγορα ,αλλα για το ¨μηνιατικο" των 60 ευρω περιπου.Στο μελλον (πρωτα ο θεος) θα βαλω αναγκαστικα Nova και το θεμα ειναι απλο μετα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Μα δορυφορικο δεν ειναι μονο η NOVA...

    0 Not allowed! Not allowed!
    sv6jif

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ωρωπος / Αττικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vayeros
    Μα δορυφορικο δεν ειναι μονο η NOVA...

    Μιλας για τα "free to air" καναλια μηπως ? Αν μου λες γι'αυτα δεν ειναι πανω απο 5 ελληνικα και δεν ειναι κανενα αξιολογο. Τα εχω πιασει με καποιο δορ. δεκτη και ειναι ,το καναλι της βουλης ας πουμε ,η ερτ και τετοια... mega - ant1 και διαφορα τετοια δεν ειναι free αλλα κλειδωμενα. Τωρα αν μου λες οτι υπαρχει αλλο καναλι συνδρομητικο η οχι που πιανει τα ελληνικα στην πλειοψηφια τους, δεν το γνωριζω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    ποια ειναι η περιοχη σου;

    το nova ειναι απλα ενα συνδρομητικο "μπουκετο", που θεωρω οτι εξυπηρετει μονο καφενεια
    και ποδοσφαιροφιλους, οι φιλοι της δορυφορικης δεν βλεπουν NOVA!
    μπορεις στους ευκολους δορυφορους να δεις καποια απο τα ελληνικα μεγαλα καναλια
    που πιθανον σε ενδιαφερουν,

    ευκολα και χωρις γνωσεις μπορεις να δεις τον hellas sat και κανεναν ακομα
    και ολο και κατι θα δεις, δηστυχως απο οτι ειδα εχουν φυγει ολα τα FTA απο τον hotbird.

    Αφου εκανες τοση υπομονη, κανε λιγη ακομα, σε λιγο ολα θα παιζουν στο internet.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-13, 21:37
  2. Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ
    By Papas00zas in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-12, 08:22
  3. Θεση 'πιατου' για ελευθερη δορυφορικη ληψη
    By Galileo in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-10, 23:44
  4. Κεραια CB για ληψη στα FM
    By jeik in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-08, 23:02
  5. Κεραια για ληψη FM & AM
    By barkaris in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-07, 15:28

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας