Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Εγκατασταση αμπερομετρου σε μοτο

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Εγκατασταση αμπερομετρου σε μοτο

    Σας ικετευω να μου δωσετε πληρεις οδηγιες για την εγκατασταση αμπερομετρου στην μοτο μου (SUZUKI GSX 750E).Θελω να παρακολουθω την ηλεκτρολογικη της κατασταση περαν της μιζας.
    Εχω παρει ενα της VDO και ο πωλητης μου εδωσε και καλωδιο 6αρι,αυτος ξερει...
    Ξερω οτι συνδεεται εν σειρα.
    Η γενικη ασφαλεια ειναι 15A και οι υπολοιιπες 10Α.
    Πειτε μου πως και που να το συνδεσω,με λεπτομερειες παρακαλω.
    Κανει το 6αρι καλωδιο ή θελει πιο μεγαλο?
    Τι προβληματα θα μου δημιουργησει η υπαρξη αμπερομετρου?Εχω ακουσει πολλα αρνητικα.
    Επειδη ειμαι ασχετος αλλα πιανουν τα χερια μου,παρακαλω να μου δωσετε πολυ καλες πληροφοριες γιατι δεν θελω να δωσω 50 ευρω στον ηλεκτρολογο να μου το εγκαταστησει...(τοσα ζητησε).
    Ευχαριστω αδερφια για τη βοηθεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    δεν χρειαζεται να ικετευεις.....
    προφανως το θελεις για να βλεπεις την μπαταρια, αν φορτωνει κλπ, σωστα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    το αμπερομετρο σου μεχρι ποσο ρευμα μπορει να μετρησει μπαινει σε σειρα το καλωδιο σου πιστευω κανει για το ρευμα που το θες προσοχη ομωσ στη πολικοτητα κοψε το καλωδιο απο την ασφαλεια και συνδεσε εκει το + λογικα κοκκινο καλωδιο του αμπερομετρου και το αλλο - δηλαδη μαυρο καλωδιο σε εκεινο που εκοψες απο την ασφαλεια αν το βαλεισ αναποδα πολυ πιθανο να το καψεις αν το αμπερομετρο σου αποτελειται απο οργανο κινητου πηνιου καλο ειναι να βαλεισ και δυο διοδουσ αντιπαραλληλα στα ακρα του στο νοργανο πανω οχι στο συνολικο οργανο το λεω αυτο γιατι λογικα θα εχει καποια αντισταση παραλληλα μεσα απο την οποια θα περναει ενα μεγαλο ρευμα και το υπολοιπο συνηθως μΑ μεσα απο το οργανο και ετσι το πηνιο του διαρεεται απο ρευμα και μετατοπιζεται η βελονα του καλη επιτυχια και αν χρειαστεισ κατι αλλο πες το μας

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Φιλε SCavanos καλως ηρθες και στο foroum , ποια θα ειναι η χρησιμοτητα του αμπερομετρου στην μηχανη σου ?

    Αν θες να παρακολουθεις το ρευμα φορτισης θα πρεπει να παρεμβαλεις το αμπερομετρο στο + που ερχετε απο τον ανωρθωτη .

    Αν θες να παρακολουθεις την καταναλωση την μηχανης θα κανεις οτι σου ειπε ο xampos. Αλλα ενδεχετε επειδη η μηχανη σου ειναι λιγο παλια (λιγο....τεσπα, προσεχε την αρχαιολογικη υπηρεσια μη σε κατηγορησουν για αρχαιοκαπηλια) τα φωτα(πορειας και μεγαλα) να μην περνουν απο την μπαταρια αλλα κατευθειαν απο τον ανωρθωτη οπως συμβενει και σε ποιο καινουργια μηχανακια απο το δικο σου . Αρα τι θα παρακολουθεις......?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Να ξεκινήσουμε από τα βασικά?
    Που θα το βάλεις το αμπερόμετρο? Κάπου κοντά στα καντράν? Πράγμα που σημαίνει μακριά καλώδια άρα απώλειες. Θα μειώσεις την ικανότητα της μηχανής να σου δώσει το maximun ρευμα. Είσαι σίγουρος ότι θες να γίνει κάτι τέτοιο?
    Επίσης αν το βάλεις κοντά στην μπαταρία δε θα μπορείς να το βλέπεις όταν οδηγείς.
    Αν παρόλα αυτά επιμένεις θα πρέπει να το βάλεις σε σειρά με την κεντρική ασφάλεια που βρίσκεται αν δεν απότομε στα πλάγια της μηχανής κοντά στην μπαταρία.
    Μιας ώμος και από ότι γνωρίζουμε το αμπερόμετρο είναι στην ουσία ένα βολτόμετρο που μετράει την πτώση τάσεως σε ένα σύρμα / αντίσταση θα σου πρότεινα το εξής:
    Βάζεις ένα βολτόμετρο παράλληλα στη κεντρική ασφάλεια της μηχανής.
    Και κάνεις μία βαθμονόμηση / αντιστοίχηση της κλίμακας του βολτομέτρου με αμπέρ.
    Με αυτό τον τόπο δεν θα κάνεις κάποια παρέμβαση που να σου δημιουργήσει πρόβλημα στην λειτουργία της μηχανής.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνδεση Αμπερομετρου
    By exanimo in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-16, 14:57
  2. Συνδεση βολτομετρου / αμπερομετρου
    By αλπινιστης in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-14, 23:42
  3. Κατασκευή αμπερομετρου
    By Michelakis_em in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-13, 15:40
  4. Συνδεση αμπερομετρου
    By teo_GR in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-11, 17:18
  5. τροφοδοσια πλακετασ και αμπερομετρου
    By STAYROSG in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-09, 18:59

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας