Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: παρασητα σε ενισχυτη αυτοκινητου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη gourtz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Δραπετσώνα
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή παρασητα σε ενισχυτη αυτοκινητου

    καλυσπερα εχω φτιαξει καποιο ειχοσυστημα και μολις το αυτοκινητο τεθει σε λειτουργια και ανοιξω το ραδιο σιντι ακουγονται παρασιτα απο τα ηχεια που παιζουν μεσω του ενισχυτη. δοκιμασα και κατα την λιτουργια τους εβγαλα τα βισματα interconnect τα rca 4 ειναι και σταματησετη να κανω για να κοψω τα πρασητα δοιμασσα φιλτρα ετοιμα αλλα δεν κανουν τιποτα που μπαινουν στην τροφοδοσια του ραδιο σιντι


    κατα την γνωμη μου τα παρασητα πρεπει να παραγονται απο το ραδιο μεχρι τον ενισχυτη στα δυο διπλα καλωδιο που εχω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Δοκίμασε με καλύτερης ποιότητας καλώδια.

    Ο θόρυβος τι περίπου μορφής είναι? επηρρεάζεται απο κάτι? (πχ στροφές κινητήρα, κινητό κτλ)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη gourtz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Δραπετσώνα
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    ναι ακουγεται ενα zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz και οταν παταω γκαζι κανει ζζζζζζζζζζζζζζζζζσσσσσσσσσσσ δυναμονει και ψιλενει ο ηχος
    των παρασητων.... και οταν κλεινω εντελος τον ηχο δηλαδι 3 2 1 0 και μολις παει στο μηδεν κανει ενα τσακ απο τα ηχεια που παιζουν παλι απο το ενισχυτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή Parasita

    Κατ'αρχήν νόμισα ότι είναι "μπούκωμα" από υπερενίσχυση των ήδη δυνατών ραδιοφωνικών σταθμών. Φίλε το πρόβλημά σου νομίζω ότι είναι από την γείωση. Συχνά ο θόρυβος αυτός προέρχεται και από κακής ποιότητας καλωδίωσης. Σίγουρα τα καλώδια που μεταφέρεις το "σήμα" από και προς τον ενισχυτή είναι θωρακισμένα έτσι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    βαλε αντιπαρασιτικο στην τροφοδοσια του ενισχυτη και εισαι ενταξει αν βρεις να αντεχει 100 αμπερ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή Polla den einai?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis
    βαλε αντιπαρασιτικο στην τροφοδοσια του ενισχυτη και εισαι ενταξει αν βρεις να αντεχει 100 αμπερ.
    Μήπως το παρακάνεις; Δεν σου φαίνονται λίγο υπερβολή τα 100 Amber?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή APOMONOSH

    Επειδή πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι "απομόνωσης", πιστεύω ότι αν μπορέσεις να απομονώσεις την γείωση του ήχου του Ράδιο-cd με την γείωση των εισόδων του ενισχυτή, θα λυθεί το πρόβλημα. Για να πετύχεις αυτό, θα χρειαστείς κάτι "βαρελάκια" που είναι μετασχηματιστές απομόνωσης και πουλιούνται στα καταστήματα ηλεκτρονικών. Αν μένεις στην Αθήνα, ξέρω ότι εισαγωγέας είναι η ΕΛΑΣΥΝ (210 9578150). Θέλω να πιστεύω ότι με αυτά τα βαρελάκια θα κάνεις δουλειά. Κόστος νομίζω για ένα τέτοιο βαρελάκι (στερεοφωνικό φυσικά) είναι γύρω στα 12 ευρώ. Εγώ έχω βάλει τέτοιο πράγμα στο αμάξι, γιατί και εγώ αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα.
    Τέτοιους μετασχηματιστές τους είχα βάλει επίσης και για να συνδέσω κονσόλα με κομπιούτερ (αφού η γείωση του κομπιούτερ μου δημιουργούσε βόμβο).
    Αν θέλεις να πειστείς ότι θα σου διορθωθεί... κάνε το εξής... Καθώς ο ενισχυτής σου είναι ανοιχτός, ΜΗΝ ακουμπήσεις το (+) της εξόδου του ραδιο-CD αλλά ακούμπησε ΜΟΝΟ το (-) δηλαδή το "απέξω"... την γείωση. Αν ακουμπόντας ΜΟΝΟ τη γείωση, σου εμφανίζεται το πρόβλημα, η λύση είναι αυτά τα μετασχηματιστάκια που σου περιγράφω παραπάνω.
    ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΑΣΥΝ ούτε προμήθεια παίρνω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη MHTSOS
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Αγ. Ανάργυροι Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ και εγώ με τον προλαλήσαντα. Φαίνεται ότι περνάει ρεύμα (ανεπιθύμιτο εννοείται) από την θωράκιση των καλωδίων ήχου και ο βόμβος έχει την ίδια συχνότητα με την κυμάτωση στην τάση τροφοδοσίας. Μια πιο περίπλοκη λύση θα ήταν να φτιάξεις Balanced Lines για τα καλώδια του ήχου αλλά δεν νομίζω οτι αξίζει την φασαρία. Με τα μετασχηματιστάκια θα κάνεις δουλειά. Όσο για το "τσακ" που κάνει όταν τον κλείνεις είναι λόγο κακής ποιότητας του ενυσχητή. Απλά όταν τον κλείνεις σβήνει μόνο ο μετατροπέας DC και ο ενισχυτής μένει αναμένος. Η τάση τροφοδοσίας πέφτει και όταν φτάσει σε ένα αρκετά χαμηλό σημείο χάνουν την πόλωση τα τρανζίστορ και σβήνει και ο ενισχυτής κάπως βίαια. Αν το τσακ είναι αρκετά δυνατό μπορεί να σου κάνει ζημιά στα ηχεία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ.... ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!!!!!!!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2004
    Περιοχή
    ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    όλα σωστά τα παραπάνω. συμπληρώνω οτι για τον θόρυβο που προέρχεται απο το altenator του αυτοκινήτου, τοποθέτησε ένα αντιπαρασιτικό πυκνωτή μεταξύ B+ του altenator και γής και εάν χρησιμοποιείς λεπτά καλώδια για την τροφοδοσία του ενισχυτή αντικατέστησέ τα με μεγαλύτερης διατομής. Σε πολλές περιπτώσεις, και μόνο η αντικατάσταση των καλωδίων τροφοδοσίας έχει φέρει αποτελέσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    kalamata
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή παρασητα σε ενισχυτη αυτοκινητου

    file ta parasita mpori na ta kani an exis perasi ke to sima ke to rebma tou enisxiti apo tin idia meria tou aftokini tou.an ine mazi kani parasita tote.ala afou ipes oti otan to pas sto miden sou kani to tik mpori na ine ke apo to rad/cd an ine kapia ftini marka to exo antimetopisi poles fores na to kanoun giati den exoun afta ta cd kala filtra.dokimase ena alo cd na dis an to kani pali giati an ine apo eki to cd mono tou an to sindesis den akougete ala an tou balis anisxiti exi megali enisxisi ke mgalono to parasito.an ine apo to cd 8a sou po ti 8a kanis alios an ine to kalodio tou simatos (rca) mazi me to rebma peraseta amo diaforetiko simio.ke kati telefteo bale giosi sta8eri epano sta fis ton rca kane mia dokimi.pistebo na boi8isa

    *Θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με greeklish και να διορθώσεις αυτό το μήνυμα (gRooV)*

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. συνδεση ενισχυτη αυτοκινητου
    By kapazo in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-14, 22:49
  2. τροφοδοσια ενισχυτη αυτοκινητου
    By stelios_a in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-13, 12:04
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-12, 19:41
  4. Προβλημα ενισχυτη αυτοκινητου
    By ssp in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-12, 22:53
  5. Κατασκευη Ενισχυτη Αυτοκινητου
    By genaris in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-12, 21:21

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας