Σελίδα 3 από 18 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 173

Θέμα: ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ

  1. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    λιγη βοηθεια με το breadboard παιδια δε ξερω πως να ξεκινησω πια ειναι βραχυκυκλωμενα?ειναι διαφορετικο απο αυτο που μου δειξατε

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Βάλε το πολύμετρο στο Beep και ξεκίνα να ελέγχεις. Δεν θα είναι και πολύ διαφορετικό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    Οι ακίδες του ράστερ έτσι όπως το κοιτάς από μπροστά βραχηκυκλώνονται κάθεται εσύ τα εξαρτήματα θα τα βάζεις οριζόντια, για δοκιμές βάλε το πολύμετρο στην μέτρηση διόδων στο beep όπως λέει και ο gsm και βάλε πχ μια αντίσταση κάθετα και μέτρα τα δύο άκρα της, θα δεις ότι βραχηκυκλώνουν ενώ εάν την βάλεις κάθετα θα δεις ότι δεν είναι κοινές με τις άλλες ακίδες, δηλ δεν βραχηκυκλώνουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα ηλεκτρονικά μπορούμε να πετύχουμε ότι θέλουμε.

  4. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    ευχαριστω παιδια το βρηκα με το πολυμετρο απλα δεν το ξερα γιατι τωρα το αγορασα.εχω καποιες αποριες σχετικα με το φωτοδιακοπτη
    1) το τριμερ εχει 3 ακροδεκτες.εγω τους 2 που ειναι απο τη μια μερια τους εβαλα σε σειρα στο κυκλωμα οπως φαινεται στο σχημα,και τον αλλο ακροδεκτη(απο την αλλη μερια) τον βραχυκυκλωσα με τον απο κατω ακροδεκτη απο τους αλλους 2.ειναι σωστο αυτο που εχω κανει?
    2)Η βαση στα npn τρανζιστορ ειναι αυτη που εχει τη μυτουλα στην ακρη?
    3)επισης στο pnp τρανζιστορ πως βρισκω τους ακροδεκτες?(το user manual του πολυμετρου δε τα λεει ολα
    4)Η R6 εχει 3 ακροδεκτες σε πιους τους συνδεω για να γινει ποτενσιομετρο?(ο αλλος ειναι για ροοστατη?)ρωταω δε τα ξερω και καλα
    5)για τον ηλεκτρολυτικο πυκνωτη απλα με το πολυμετρο μετραω με το πολυμετρο τη ταση του στο συνεχες για να βρω και το + του?επισης δεν καταλαβαινω αφου το κυκλωμα μου δουλευει με συνεχες ο πυκνωτης δε λειτουργει σαν ανοιχτοκυκλωμα,ξερω τωρα αυτα μπορει να σας φαινονται βλακειες αλλα τι να κανω κ εγω δε γινετε αλλιως
    6)στο ρελε δε πρεπει να περναει εναλλασομενο απο το πηνιο?αυτο που εχω εχει το συμβολο του πηνιου και γραφει διπλα 12 V συνεχες.επισης εχει ενα διακοπτη και λεει 12A 250V εναλασομενα,(αυτα ειναι ζωγραφισμενα)το πηνιο δε θα συνδεσω στο κυκλωμα?στο διακοπτη εχεις 3 ακροδεκτες εκει δε θα κανω τη δοκιμη στο μπιπερ και μετα σε καπιο φορτιο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη ALAMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    2.525

    Προεπιλογή

    3) Για να βρείς τα ποδοαράκια του τρανζίστορ, βάση εκπομπός, συλέκτης κτλ.
    συμβουλέψου τα παρακάτω datasheets
    BC557 PNP
    BC107 NPN
    Για να καταλάβεις στο PNP όπως το κοιτάς απο κάτω η καμπύλη θα είναι δεξιά σου. Πάνω πάνω είναι ο εκπομπός
    ακριβώς απο κάτω δηλ. στην μέση είναι η βάση και στο τέλος κάτω ο συλέκτης.
    Στο NPN ο εκπομπός είναι εκεί που βρήσκετε και το σιδεράκι στο καβούκι δίπλα η βάση και δίπλα ο συλέκτης.
    1) θα κολήσεις το μεσαίο με ένα απο τα δύο ακριανά, όποιο θέλεις, και έπειτα θα το κολήσεις σαν μία αντίσταση
    5) Στον πυκνωτή δεν λέει το + αλλα το - Το σύν είναι αυτό που έχει το μεγαλύτερο ποδαράκι. άν τα ποδαράκια είναι
    κομένα το πλίν το δείχνεί επάνω του.
    6) Για το ρελέ, θα μετρήσεις με το πολύμετρο στα ώμ, όπου σου βγάλει ωμική αντίσταση (όχι μηδενική, ούτε άπειρη)
    εκείνα τα δύο θα πάς και θα τα κολήσεις στις αντίστοιχες θέσεις του κυκλώματος.
    οι επαφές που λένε 12A 250V είναι διακόπτης. άν έχει 3 επαφές πχ το μεσαίο και το ένα ακριανό είναι κλειστός (normaly close) το μεσαίο και το άλλο ακριανό είναι ανοιστός (normaly open). Όταν δώσεις τάση στον φωτοδιακόπτη. και στοτεινιάσει
    θα διεγερθεί το ρελέ και η κατάσταση των επαφών θα αλάξει.
    πχ. ας υποθέσουμε οτι το μεσαίο και το αριστερό είναι ανοιχτή επαφή. εκεί συνδέεις μία λάμπα (είτε εναλασόμενη είτε συνεσές) και μία πηγή ικανή να τροφοδτήσει την λάμπα. όταν σκοτεινιάσει θα διεγερθεί το ρελέ θα κλείσει η επαφή και η λάμπα θα ανάψει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το μέλλον είναι πλέον παρόν, ας το κατακτήσουμε.
    Τα microchip είναι απο τα πιο περίπλοκα κυκλώματα που φτιάχτηκαν ποτέ στον κόσμο.

  6. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    ευχαριστω να σαι καλα με το τριμμερ και το ποτενσιομετρο τα χω κανει σωστα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    για το ποτενσιομετρο για το τριμμερ καταλαβα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    Αυτόν τον φωτοδιακόπτη δεν εννοείς αν έχεις ενώσει το μεσσαίο ποδαράκι από το τρίμμερ με το άλο που πάει στην γείωση δηλαδή το κάτω όπως φαίνεται στο σχέδιο και το επάνω με την αντίσταση R1 και με το 1 ποδαράκι της φωτοαντίστασης και με όποια άλλα εξαρτήματα συνδέεται τότε είναι σωστά.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα ηλεκτρονικά μπορούμε να πετύχουμε ότι θέλουμε.

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη ALAMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    2.525

    Προεπιλογή

    Μπορείς να το κάνεις και αλιώς. πάρε ένα ακριανό (όποιο θέλεις) και το μεσαίο και κόλατα
    στις αντοίστηχες θέσεις του κυκλώματος όπως θέλεις. το τρίμερ το ποτενσιόμετρο και η αντίσταση δεν
    έχει ποληκότητα.
    Ένα θα βάλεις. ή τρίμερ ή ποτενσιόμετρο. καλύτερα τρίμερ γιατί πιάνει και λίγο χώρο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το μέλλον είναι πλέον παρόν, ας το κατακτήσουμε.
    Τα microchip είναι απο τα πιο περίπλοκα κυκλώματα που φτιάχτηκαν ποτέ στον κόσμο.

  10. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    αυτο το κυκλωμα φτιαχνω λοιπον το τριμμερ το χω βαλει ετσι οπως λες και για R6 εχω παρει το ποτενσιομετρο τωρα αυτο θα βαλω δεν εχω αλλη αντισταση πιανει λιγο χωρο δε πειραζει,το προβλημα μου τωρα ειναι οτι εχει 3 ακροδεκτες στη σειρα αυτο(βραχυκυκλωνω τους 2 και το ενωνω σαν μια σντισταση οπως φαινεται στο σχημα?????αυτο το πραμα ειναι καθαρα ποτενσιομετρο η'γινετε και ροοστατης?επισης αυτο που γυριζει το γυρναω τερμα οπως πανε τα ρολογια η' απο την αλλη?στο διακοπτη του ρελε θα βαλω ενα απλο φωτιστικο. θα βγαλω τον διακοπτη του φωτιστικου και θα ενωσω τα καλωδια(τη μια φαση ας το πουμε ετσι,δηλαδη το ενα κομμενο καλωδιο) στις 2 επαφες του διακοπτη του ρελε που οταν δε λειτουργει το κυκλωμα,δεν βρισκονται σε αγωγιμοτητα σωστα δε τα λεω????????

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 18 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μικροελεγκτές για αρχαριους
    By tsakaritas in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-13, 16:33
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-13, 21:21
  3. Κατασκευες για καλοκαιρι
    By billtech in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-11, 20:24
  4. Ταλαντωτες για αρχαριους
    By picdev in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-07, 22:59

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας