Σελίδα 1 από 18 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 173

Θέμα: ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ

    Καλησπερα.Ειμαι καινουριος εδω και μπορω να πω οτι εχω εντυπωσιαστει απο το site.Θα ηθελα καποιος να μου δωσει οδηγιες για το πως θα ξεκινησω να φτιαξω καποια κατασκευη (κατι απλο για αρχη).Δηλαδη μετα τα εργαλεια πως μπορω να προμηθευτω τα υλικα και να αρχισει το κολημα μεταξυ τους???

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ALAMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    2.525

    Προεπιλογή

    τα κυκλώματα τα είδες καθόλου, εγώ όταν πτωτομπήκα στο σίτε το πρώτο κύκλωμα που έκανα ήταν
    ο φωτοδιακόπτης, πολύ καλό κύκλωμα για αρχάριους, αμέσως μετά είχα κάνει τον πομπό της
    smart kit 1W το οποίο μεταβίας δούλεψε. αργότερα έκανα δικά μου κυκλώματα σε τυπωμένα και
    το ίδιο εξακολουθώ να κάνω και τώρα...

    Καταρχήν πρέπει να έχεις ένα κολυτίρι (έχεις; ) ένα απλό φτηνό με βάση και φυσικά καλάι
    κοφτάκι (ηλεκτρονικό, για εξαρτήματα και όχι ηλεκτρολογικό για καλώδια, και τα δύο χρειάζοντε βέβαια)
    μυτοτσίμπιδο, και φυσικά υλικά καθώς και πολύμετρο. Για αρχή πάρε ένα φτηνό πολύμετρο των 5ευρώ
    για να μην το κάψεις, έτσι έκανα και εγώ στην αρχή μόνο που ποτέ δεν το έκαψα, μετά πάρε ένα καλύτερο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Το μέλλον είναι πλέον παρόν, ας το κατακτήσουμε.
    Τα microchip είναι απο τα πιο περίπλοκα κυκλώματα που φτιάχτηκαν ποτέ στον κόσμο.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    σε ευχαριστω πολυ φιλε για τις πληροφοριες.ελπιζω να με βοηθησεις και λιγο αργοτερα γιατι σιγουρα καπου θα κολησω!κολητηρι κολληση και πολυμετρο εχω,τον κοφτη χρειαζομαι και τα εξαρτηματα.εχω κατεβασει και καποιες οδηγιες απο το smartkit πιστευω κατι θα κανω.προς το παρον δε μπορω να βρω το κυκλωμα του φωτοδιακοπτη γραφω στο search αλλα δε μου βγαζει τιποτα,βοηθησε με λιγο αν μπορεις!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ALAMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    2.525

    Προεπιλογή

    Πήρες smart kit
    Δεν χρειάζετε, καλύτερα να μάθεις απευθείας σε δικές σου πλακέτες (είτε διάτρητες είτε φωτοευαίσθητες το ίδιο είναι)
    ο φωτοδιακόπτης είναι στα κυκλώματα http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=452
    Άν μπορώ να σε βοηθάω θα σε βοηθάω άν όχι υπάρχουν και τα παιδιά που ξέρουν περισσότερα απο εμένα
    εξάλου γιαυτό είναι τέλειο το σίτε γιατί έχει και αρχάριους και έμπειρους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το μέλλον είναι πλέον παρόν, ας το κατακτήσουμε.
    Τα microchip είναι απο τα πιο περίπλοκα κυκλώματα που φτιάχτηκαν ποτέ στον κόσμο.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, και καλώς ήρθες στο forum.

    Εκτός από τα εργαλεία κοφτάκι, μιτοτσίμπιδο και άλλα, θα χρειαστείς σίγουρα και ένα raster ή αλλιώς breadboard είναι μια πλακέτα δοκιμαστική όπου εκεί θα κάνεις τα κυκλώματά σου δοκιμαστικά και μετά θα τα υλοποιείς σε διάτρητη η σε τυπωμένες πλακέτες. Εγώ σου συνιστώ για αρχή να χρησιμοποιείς διάτρητες πλακέτες για να μάθεις πρώτα πως να ξεκινάς μια κατασκευή δηλαδή πως να τοποθετείς τα εξαρτήματα έτσι ώστε να φτιάξεις ένα όμορφο κυκλωματάκι, και μετά να μάθεις πως φτιάχνουμε τυπωμένα σε φωτοευαίσθητες πλακέτες. Επίσης θα χρειαστείς και μονόκλωνα καλωδιάκια, και να ξέρεις ότι εάν με την πρώτη δεν σου δουλέψει μια κατασκευή μην απογοητευτείς εξάλλου γι` αυτό είμαστε και εμείς εδώ για να βοηθάμε. Ορίστε και μια εικόνα από breadboard, εκείνα τα τετραγωνάκια που βλέπεις μέσα έχει ακίδες και εκεί μπαίνουν ολοκληρωμένα, αντιστάσες κτλ, και με καλωδιάκια κάνεις τις απαραίτητες ενώσεις.

    http://www.ted-kyte.com/3D/Pictures/Breadboard.jpg

    Άντε καλή αρχή και ότι ερώτηση έχεις μην δυστάσεις να ρωτήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα ηλεκτρονικά μπορούμε να πετύχουμε ότι θέλουμε.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ALAMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    2.525

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον κ. συνάδερφο παραπάνω.
    Το ράστερ μου είχε διεφύγει αλλα εσένα δεν πρέπει να σου διεφύγει καθόλου.
    το ράστερ (bread board) το χρησιμοποιούνε συνήθως στα κυκλώματα που υπολογίζεις εσύ
    με τύπους πχ νόμος του ώμ κανένς κίρκοφ κτλ. κτλ. ένα έτοιμο κύκλωμα σαν αυτά που έχει
    στο σίτε τα κάνεις και απευθείας, αλλα για έναν αρχάριο είναι κάπως δύσκολο θα πρέπει να τα
    κάνει. άρα λοιπόν θα τα κάνεις πρώτα σε ράστερ, ουτώς ώστε να μπορείς να μετρήσεις ρεύματα,
    τάσεις και οτιδήοτε άλλο όταν το κύκλωμα τροφοδοτείτε για να μάθεις και λίγο θεωρία όχι όλο πράξη.
    Βγάλε καμία αντίσταση, βάλε πιό μεγάλη, πιό μικρή, βγάλε πυκνωτές άλλαξε τρανζίστορ δώσε παραπάνω τάση
    όλα αυτά είναι πειραματισμοί που συμπίπτουν με την θεωρεία.
    Σίγουρα θα πείς τί είναι αυτό με τις πολλές τρύπες. οι δύο πρώτες γραμές και οι δύο τελευταίες οίναι
    όλες βαχυκυκλωμένες οριζόντια ενώ οι υπόλοιπές είναι κάθετα. Στην μέση όμως χωρίζοντε πρόσεξε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το μέλλον είναι πλέον παρόν, ας το κατακτήσουμε.
    Τα microchip είναι απο τα πιο περίπλοκα κυκλώματα που φτιάχτηκαν ποτέ στον κόσμο.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια.Με βοηθησατε αρκετα για αρχη!Επομενο βημα καταστημα ηλεκτρονικων. να στε καλα τα λεμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    ξεχασα να ρωτησω τα υλικα αυτα για το φωτοδιακοπτη καθως και το raster περιπου ποσα euroπουλα θα κοστισουν?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ALAMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    2.525

    Προεπιλογή

    Το ράστερ πρέπει να έχει γύρω στα 7ευρώ το μικρό, το μεγάλο τα διπλα 14ευρώ
    ενώ τα υλικά του φωτοδιακόπτη δεν ξεπερνάν τα 3ευρώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το μέλλον είναι πλέον παρόν, ας το κατακτήσουμε.
    Τα microchip είναι απο τα πιο περίπλοκα κυκλώματα που φτιάχτηκαν ποτέ στον κόσμο.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    για τροφοδοσια τι θα χρειαστω?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 18 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μικροελεγκτές για αρχαριους
    By tsakaritas in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-13, 17:33
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-13, 22:21
  3. Κατασκευες για καλοκαιρι
    By billtech in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-11, 21:24
  4. Ταλαντωτες για αρχαριους
    By picdev in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-07, 23:59

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας