Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Σχεδιο προενισχυτη λυχνιας audio

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Αριστειδης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή Σχεδιο προενισχυτη λυχνιας audio

    Γεια σας παιδες,ζητω τα φωτα σας (παλι).Εχω βαλει σκοπο να κατασκευασω εναν προ λαμπατο,εφαγα το τοπο(internet) αλλα τιποτα ,συγκεκριμενα εψαχνα σχεδιο για εναν προενισχυτη ονοματι croft vitale.Εχω δει φωτο το εσωτερικο του ειναι οπως τον θελω χωρις πλακετα(hard wired) και πολυ απλος.Εγω εχω ολοκληρωμενο τρατζιστορατο στα1000 ευρα ,και δεν θα ηθελα να του βαλω ζευγαρι, που θα ειναι χαμηλης ποιοτητας.Μπορει να βοηθησει κανεις?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τι εγινε ρε φιλε?

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giannis511
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Aθήναι
    Μηνύματα
    704

    Προεπιλογή

    Φίλε καλημέρα.

    http://www.jogis-roehrenbude.de/Verstaerker.htm είναι πολύ έμπιστα σχέδια.Ο Γερμανός δεν είναι απατεώνας άλωστε. Ότι έχω κατασκευάσει από αυτές τις σελίδες λειτούργησε άψογα. Αν δεν ξέρεις γερμανικά τα βασικά είναι Verstarker=Ενισχυτής, Vorverstarker=προενισχυτής, Stufe=βαθμίδα, για προενισχυτές πικαπ θα τους βρεις σαν RIAA ή Phono ή TA Vorstufe ή RIAA Εntzerrer. Αλλά η χρήση ενός μεταγλωττιστή μάλλον επιβάλλεται.

    Δες και www.avclub.gr καθώς και στο θείο Sam: http://users.otenet.gr/%7Eathsam/

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Αριστειδης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Τhanks φιλε Γιαννη για της πληροφοριες,μαλλον θα παω στο av site η avclub να ρωτησω εκει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τι εγινε ρε φιλε?

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    690

    Προεπιλογή Re: Σχεδιο προενισχυτη λυχνιας audio

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nitse
    Γεια σας παιδες,ζητω τα φωτα σας (παλι).Εχω βαλει σκοπο να κατασκευασω εναν προ λαμπατο,εφαγα το τοπο(internet) αλλα τιποτα ,συγκεκριμενα εψαχνα σχεδιο για εναν προενισχυτη ονοματι croft vitale.Εχω δει φωτο το εσωτερικο του ειναι οπως τον θελω χωρις πλακετα(hard wired) και πολυ απλος.Εγω εχω ολοκληρωμενο τρατζιστορατο στα1000 ευρα ,και δεν θα ηθελα να του βαλω ζευγαρι, που θα ειναι χαμηλης ποιοτητας.Μπορει να βοηθησει κανεις?
    Τι τον θες τον προενισχυτη?? Εκτος απο πικαπ τι αλλο χρειαζεται προενισχυση σημερα???
    Εχει μεινει απο παλια που οι πηγες ηταν κασσετες και τιουνερ με 100mV εξοδο...
    Πολλα σιντι εχουν εξοδο 1-2 βολτ που φτανει να οδηγησει τελικους, το μονο που θελει ενα καλο ρυθμιστικο εντασης,
    και αντε βαρια μια βαθμιδα μικρης ενισχυσης στην εξοδο πιο πολυ για ψυχολογικους λογους.
    Το πικαπ μονο θελει σιγουρα μια καλη βαθμιδα.
    Στο νετ αν ψαξεις θα βρεις παλιοτερα κυκλωματα προ και τελικων απο γνωστες μαρκες, θυμαμαι σιγουρα της Conrad Johnson
    πολυ απλα κυκλωματα, με κοστος αγορας μεγαλο ομως πανω απο 1000 ευρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    http://dortoh.ca/TheOne/index.htm
    Πάρε μια ιδέα από εδώ από μια σύγχρονη λυχνία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Αριστειδης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για την σελιδα Σαρακηνε .Oσο για το ερωτημα σου Refa :πως θα παιξει ενα cd player χωρις προενισχυση????εγω εχω ολοκληρωμενο ενισχυτη με καλο τελικο σταδιο,και με μια λαμπατη προενισχυση θελω να γλυκανω τον ηχο.Η ποιοτητα υλικων και κατασκευης πρεπει να ειναι παραπλησια με αυτη του ενισχυτη (1000ε)μια μεση λυση δηλαδη .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τι εγινε ρε φιλε?

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nitse
    Ευχαριστω για την σελιδα Σαρακηνε .Oσο για το ερωτημα σου Refa :πως θα παιξει ενα cd player χωρις προενισχυση????εγω εχω ολοκληρωμενο ενισχυτη με καλο τελικο σταδιο,και με μια λαμπατη προενισχυση θελω να γλυκανω τον ηχο.Η ποιοτητα υλικων και κατασκευης πρεπει να ειναι παραπλησια με αυτη του ενισχυτη (1000ε)μια μεση λυση δηλαδη .
    Mαλλον θα χρειαστείς κανένα λαμπάτο buffer.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    690

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nitse
    Ευχαριστω για την σελιδα Σαρακηνε .Oσο για το ερωτημα σου Refa :πως θα παιξει ενα cd player χωρις προενισχυση????εγω εχω ολοκληρωμενο ενισχυτη με καλο τελικο σταδιο,και με μια λαμπατη προενισχυση θελω να γλυκανω τον ηχο.Η ποιοτητα υλικων και κατασκευης πρεπει να ειναι παραπλησια με αυτη του ενισχυτη (1000ε)μια μεση λυση δηλαδη .
    Τα περισσοτερα σιντι εχουν εξοδο κοντα 2βολτ και οι τελικοι θελουν εισοδο λιγοτερη ταση.
    Το μονο δηλαδη που χρειαζετε ειναι ενα καλο ρυθμιστικο εντασης, οχι ενα απλο ποτενσιομετρο αλλα ενα βηματικο κλικ κλικ κλικ.
    Αν μας ελεγες τι μαρκες και μοντελα εχεις μπορουμε να μιλησουμε με περισσοτερη ακριβεια.

    Υπαρχει το σχεδιο του Conrad Johnson Premier 10
    http://www.diyaudio.com/forums/showt...threadid=17225

    ο οποιος εκανε-κανει? 3500$ και μεταχειρισμενος στο ebay 650$
    http://www.audioreview.com/PRD_123683_1591crx.aspx
    http://cgi.ebay.com/Conrad-Johnson-P...ayphotohosting
    Πολυ απλο κυκλωμα το δυσκολο ειναι να βρεις αγορασεις τους πυκνωτες τους μεγαλους, μπορει να κανει 20$ και παραπανω ο καθενας, και το ρυθμιστικο εντασης, παντως ειναι σχετικα ευκολο να τον φτιαξεις.
    Θα βρεις πολλα σχεδια απο ακριβα μηχανηματα στο νετ αν ψαξεις, ορεξη να εχεις...

    Αν κατασκευασεις κατι πες μας τις εντυπωσεις σου, καλη τυχη!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Αριστειδης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Τhanks Refas για τα σχεδια,θα ψαξω ακομη λιγο για τον croft vitale διοτι θελω να ειναι πολυ απλος ο προενισχυτης..Ο ενισχυτης που εχω ειναι ο roksan mkiii 120w και θελω απλα το τελικο του σταδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τι εγινε ρε φιλε?

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Nitse,
    είναι όντως πολύ απλός προενισχυτής ως πάρα πολύ απλός. Το όλο κύκλωμα βασίζεται σε μια λυχνία ecc83 και περιλαμβάνει μερικούς πυκνωτές (στο σήμα δεν έχει ηλεκτρολητικούς ευτυχώς) και λιγοστές αντιστάσεις. Όλα hardwired.
    Δεν έχω βγάλει το σχηματικό γιατί απλώς δεν με ενθουσίασε ο ήχος του. Να σημειώσω είχα την βελτιωμένη έκδοση SC με καλύτερο μετασχηματιστή, πυκνωτές και καλωδίωση από ασήμι.
    Το μόνο δυνατό του σημείο θεωρώ τον ήχο από τα ντραμς. Οι υψηλές όμως και χαμηλές συχνότητες υπέφεραν.

    Επειδή θεωρώ τον ήχο του Roksan που έχεις προς το μαλακό δεν θα συνιστούσα την κατασκευή τέτοιου λαμπάτου που θα χαρακτήριζα λίγο 'θαμπό', χωρίς επαρκή ανάλυση. Μόνο κατόπιν δοκιμής : κι αν σου κάτσει ...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΛΥΧΝΙΑΣ (12ΑΧ7 - ECC83)
    By DARG326 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-09, 00:16
  2. σχεδιο για παθητικο προενισχυτη
    By thanos94 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-09, 18:14
  3. Προενισχυτης λυχνιας
    By tomhel in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-09, 22:44
  4. Σχεδιο προενισχυτη μπουζουκιου
    By Tsalapis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-09, 08:39

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας