Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 60

Θέμα: Προσοχή!!! Κατασκευή βόμβα

  1. #51
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΣΧΕΔΙΟΥ...

    RFXpert αυτό το σχέδιο με τις λυχνίες σε διάταξη push-pull είχες κατασκευάσει;Εμπεριέχεται στην παλαιό τεύχός Τ.Ε..Δεν το έχω κατασκευάσει δεν ξέρω εάν λειτουγεί.
    Ορισμένες ερωτήσεις:
    Παρατηρώντας το σχέδιο βλέπουμε πηνία εισόδου εξόδου,τσοκ κτλ.Ποιά στοιχεία των λυχνιών μας ενδιαφέρουν άμεσα για την κατασκευή του κάθε σταδίου;Φαντάζομαι ότι τυφλά δεν μπορούμε να κατασκευάζουμε οτιδήποτε.
    Στην περίπτωση δεκτών ραδιοφώνου με λυχνίες ισχύουν οι ίδιοι κανόνες;
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  __114.gif Εμφανίσεις:  441 Μέγεθος:  52,8 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  2. #52
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Για στοιχεια για λυχνιες μπορεις να δεις σε αυτο το σαιτ...

    http://datasheets.electron-tube.net/sheets6.html

    εχει σκαναρισμενα για πολλες λυχνιες..για την 61 ειναι της RCA ..εχει και για την σκετη και για Α και Β και W.
    Για την ισχυ που λες....για να παρεις 160 βαττ εξοδο θα πρεπει να δωσεις DC στην ανοδο 228 (υπολογιζοντας 70% βαθμο αποδοσης στην ανοδο, ενα νουμερο εφικτο στις χαμηλες συχνοτητες αλλα πολυ δυσκολο για την 61 στους 100Μhz)
    οποτε με 730-740 βολτ στην ανοδο θα πρεπει να τραβαγες 312-308 mA
    Επισης με αυτες τις συνθηκες θα ειχες καταναλωση στην ανοδο 34βαττ (228-160)/2
    Για αυτο σε ρωτησα ποσο ρευμα..με 260mA δε βγαινει
    Οσο για την ECG αποκλιεται να λεει κατι αλλο απο οτι της RCA ας πουμε..αν ειχε βγαλει μια τοσο βελτιωμενη εκδοση δεν θα την ελεγε 6146Β αλλα 6146D η C η οτιδηποτε μιας και θα ηταν μια αλλη λυχνια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #53
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Το τρεις και μια ή το δύο και μια ελέχθη κατ' οικονομία του λόγου. Ουδεμία σχέση με κρεοπωλεία και συκώτια.
    Αν μπορείτε να μου καλύψετε ένα κενό 27-30 ετών, να μου δώσετε ακριβή στοιχεία για την κατασκευή επαγωγικών πηνίων συζευξης σε πομπό εφ-εμ. Αυτό το μηχάνημα που έχω (ελ84 και 6146) να το αλλάξω στο σημείο της σύζευξης. Όχι πως θα το δουλέψω άλλα να το έχω κατασκευασμένο όπως ήθελα αρχικά. Πάντως όπως είπα΄υπήρχαν και άλλοι που δεν μπορούσαν να βγάλουν με επαγωγική σύζευξη τα μηχανήματα. Εσείς αφού μπορέσατε, μπράβο σας.
    Δείτε αυτό για τα τεχνικά χαρακτηριστικά της 6146. Ίσως βοηθήσει.
    Την 6146 τη δούλεψα στα αμ. Το καλύτερο μηχάνημα που είχα ποτέ(2Χ6146 στα 700, με 6ν6 ταλαντωση). Και από την 811 και από την 250ΤΗ, που είχα αργότερα.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  data_850_x_327_133.jpg Εμφανίσεις:  133 Μέγεθος:  93,1 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #54
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Ακούω κάποιους που εκπέμπουν στα μεσαία. Δεν ξέρουν ούτε control να δώσουν. Μόνο μονάδες σήματος δίνουν. Θυμάμαι εμείς είχαμε το κολητήρι στην πρίζα και κάναμε αλλάγες. Και στον επόμενο γύρο όταν ερχόταν η σειρά μας λέγαμε "έκανα αυτή την αλλαγή, έκανα την άλλη αλλαγή. πως μ' ακούς". Ανταλλάσαμε πληροφορίες τεχνικής φύσεως, καθόμασταν και μιλούσαμε με τις ώρες. Απ' ότι έχω καταλάβει πρόκειται για κάποιους λεφτάδες που δεν έχουν ιδέα από κατασκευή και λειτουργία πομπών και παριστάνουν τους ωραίους, επειδή είχαν λεφτά και κάποιοι τους πούλησαν μηχανήματα. Τέτοιοι υπήρχαν και παλιά και δυστυχώς υπάρχουν και σήμερα και χαλάνε τις συχνότητες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #55
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Αγαπητε Αλέκο τα λες καλά. Πάρα πολύ καλά. Πόσοι άραγε είναι αυτοί που εγώ αποκαλώ "χειριστές μικροφώνου" και σηκώθηκαν, εδώ μερικοί, να με "φάνε" γιατί εθίγησαν?? Τέλος πάντων. Η αλήθεια είναι οτι πολλοί δεν έχουν ιδέα από τεχνικά θέματα και το μόνο που ξέρουν είναι να ανοίγουν τους διακόπτες και να μιλάνε. Αν δεν πειραματισθείς, αν δεν κάνεις αλλαγές είτε στο μηχάνημα είτε στην κεραία σου, τι σόι ερασιτέχνης είσαι?? Αλλά προς Θεού!!! Μην τα λέμε αυτά, γιατί κάποιοι μπορεί να παρεξηγηθούν και να πουν ότι ο ραδιοερασιτεχνισμός δεν έχει σχέση με κατασκευές και βελτιώσεις γιατί δεν όρίζεται έτσι από τη διεθνή ένωση ραδιοερασιτεχνών ή και από την αντίστοιχη ελληνική Ε.Ε.Ρ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  6. #56
    Μέλος Το avatar του χρήστη CrazyWater
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Ειλικρινά βρε παιδία με συγκινείτε με αυτά που διαβάζω κάθε φορά στο post. Ήμουν ερασιτέχνης από το 1982 και σήμερα είμαι 40 χρόνων και νοσταλγώ εκείνα τα χρόνια. Ημουν γυμνάσιο και είχα για πρώτο μου μηχάνημα στα ΑΜ μια 6L6 με μια 6146W στα 600V με διπλασιασμό τάσης από δίκτυο και θα συμφωνήσω με τον itta-vitta ήταν το καλύτερο μηχάνημα φυσικά δεν το έφτιαξα μόνος μου τότε γιατί δεν είχα τις γνώσεις αλλά αργότερα έμαθα αρκετά και άλλαξα και μηχανήματα και τελείωσα το λύκειο ηλεκτρονικος. Ισως κάποια μέρα να ξαναβγώ στα μεσαία αν και έχω ξεχάσει αρκετά .Δεν ξανασχοληθικα από το 1989.Ευχωμε να είστε όλοι καλά και να βγαίνετε ακόμα στον αέρα…

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #57
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή Re: ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΣΧΕΔΙΟΥ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radioamateur
    RFXpert αυτό το σχέδιο με τις λυχνίες σε διάταξη push-pull είχες κατασκευάσει;Εμπεριέχεται στην παλαιό τεύχός Τ.Ε..Δεν το έχω κατασκευάσει δεν ξέρω εάν λειτουγεί.
    Ορισμένες ερωτήσεις:
    Παρατηρώντας το σχέδιο βλέπουμε πηνία εισόδου εξόδου,τσοκ κτλ.Ποιά στοιχεία των λυχνιών μας ενδιαφέρουν άμεσα για την κατασκευή του κάθε σταδίου;Φαντάζομαι ότι τυφλά δεν μπορούμε να κατασκευάζουμε οτιδήποτε.
    Στην περίπτωση δεκτών ραδιοφώνου με λυχνίες ισχύουν οι ίδιοι κανόνες;
    Οχι βεβαια... Αυτο το πραγμα αλλωστε δεν α δουλεψει ως εχει... Ξαναλεω οτι ποτε δεν δουλεψα κατι π δημοσιευμενο σε περιοδικο σχεδιο... Τα πιο πολλα απο αυτα ηταν για τα σκουπιδια. Μονο σε καποιον καποτε εκανα στα γρηγορα το σχεδιο ενος παλιου μου μηχανηματος και αυτος πηγε και το εβαλε σε ενα περιοδικο. Και το πιο ωραιο ειναι το εβαλε και εκανε και λαθος γιατι δεν του ειχα πει κατι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #58
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από itta-vitta
    Το τρεις και μια ή το δύο και μια ελέχθη κατ' οικονομία του λόγου. Ουδεμία σχέση με κρεοπωλεία και συκώτια.
    Αν μπορείτε να μου καλύψετε ένα κενό 27-30 ετών, να μου δώσετε ακριβή στοιχεία για την κατασκευή επαγωγικών πηνίων συζευξης σε πομπό εφ-εμ. Αυτό το μηχάνημα που έχω (ελ84 και 6146) να το αλλάξω στο σημείο της σύζευξης. Όχι πως θα το δουλέψω άλλα να το έχω κατασκευασμένο όπως ήθελα αρχικά. Πάντως όπως είπα΄υπήρχαν και άλλοι που δεν μπορούσαν να βγάλουν με επαγωγική σύζευξη τα μηχανήματα. Εσείς αφού μπορέσατε, μπράβο σας.
    Δείτε αυτό για τα τεχνικά χαρακτηριστικά της 6146. Ίσως βοηθήσει.
    Την 6146 τη δούλεψα στα αμ. Το καλύτερο μηχάνημα που είχα ποτέ(2Χ6146 στα 700, με 6ν6 ταλαντωση). Και από την 811 και από την 250ΤΗ, που είχα αργότερα.
    Τα συκωτακια ηταν γιατι πολλες φορες ακουω και εδω, "βαλε τρεις σπειρες και μια απ'εξω" οπως γινοταν και σε συνομιλιες παλια... Και λεω εγω τωρα, θα βαλει ο χ τρεις στροφες πηνιοσυρμα που θα τυλιξει πανω σε μια κοκα κολα κουτακι? μπουκαλι πλαστικο 500mL? μπατταρια ΑΑ?, μπαττασια ΑΑΑ?
    Και αντε το τυλιξε. τι μηκος πρεπει να εχει το πηνιο του? 5χιλ 10χιλ 15χιλ? γιατι ολ αυτα αλλαζουν την αυτεπαγωγη εντελει και βγαινει αλλο πραγμα... Θα σου στειλω εναν τροπο επαγωγικης συζευξης που δουλευα παλια με ΠΜ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #59
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Επίσης και στα μεταβλητάκια ήθελαν κάποια φύλλα βγάλσιμο. Με τρία και δύο φύλλα συντόνιζαν στο ταλαντούμενο κύκλωμα και τεσσερα και τρία για την κεραία. Λέω για τα μεταβλητάκια πορσελάνης τύπου J.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #60
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Βαγγέλη αυτοί που εθίγησαν μ' αυτά που τους είπες, ανήκουν σ΄αυτή την κατηγορία που είπε το ατατάς.
    Πράγματι έτσι γινόταν. Το κολλητήρι ήταν έτοιμο και ζεστό για αλλαγές και τα εξαρτήματα στον πάγκο. Μέχρι που διαλύαμε όλο το μηχάνημα και το ξαναφτιάχναμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6

Παρόμοια Θέματα

  1. Προσοχή σε ροοστάτη!
    By georgegr in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-15, 18:11
  2. Προσοχη Απατη
    By Samios60 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-13, 22:41
  3. Προσοχή κίνδυνος !!!
    By KOKAR in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-09, 17:07
  4. προσοχη μαζευουν!!
    By billos1989 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-07, 05:44
  5. Απενεργοποιήστε την βόμβα...
    By gsmaster in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-06, 19:28

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας