Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 58 από 58

Θέμα: Βάσεις για λυχνίες και τσοκ

  1. #51
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Badsak, στο μηχάνημά σου φαίνεται ότι έχει πέσει πολυ δουλειά και μπράβο σου γι' αυτό. Και πάλι μπράβο σου γιατί βγαίνει πολυ καλά απ' ότι κατάλαβα. Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι τέτοια μηχανήματα δεν αποδίδουν γιατί χρειάζονται σωστή κεραία και σωστό συντονισμό. Τι να κάνουμε δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε τα βιβλία. Απ' ότι θυμάμαι είπες ότι είναι το πρώτο σου μηχάνημα στα αλφα μάικ. Το ότι ακούγεσαι σ' όλη την Ελλάδα δε σημαίνει τίποτε. Εγω είμαι παλιός και έχω κατασκευάσει πολλά μηχανήματα. Επειδη τα δούλευα με σωστή κεραία, έβγαιναν καμπάνα, όπως λέμε στη γλώσσα μας. Π.χ. δύο 509 ή μια 813, ακουγόταν σ' όλη την Ελλάδα, και έβγαιναν καλύτερα και από 4.1000. Αν έβγαζες από το μηχάνημα τις μισές 813, είμαι σίγουρος ότι δεν θα έβλεπες καμιά διαφορά. Το μόνο που καταφέρνεις με τέτοιες κατασκευές είναι να έχεις φουλ στάσιμα και να παρεμβάλεις τα πάντα. Από θυροτηλέφωνα μέχρι ηχεία στεροφωνικών, κυκλοφορητές καυστήρων και όχι μόνο. Ένας φίλος με δύο 807 ακουγόταν σ' όλη την Ελλάδα, γιατί έβγαινε με δίπολο. Στα χωριά ήταν πιο εύκολο να εγκαταστήσεις τέτοια κεραία.
    Αυτά τα λέω συμβουλευτικά και δεν θέλω να με παρεξηγήσεις. Αν συμβεί κάτι τέτοιο, ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη. Αλλά άκου έναν παλιό. Υποθέτω ότι "ξεσηκώθηκες" από κάποιον και πήρες την απόφαση να φτιάξεις τέτοιο μηχάνημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #52
    Μέλος Το avatar του χρήστη badsak
    Όνομα
    ΣΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    404

    Προεπιλογή

    Φιλε ατατα δεν παρεξηγω τιποτα και ουτε αποκλειω τιποτα.
    Αν ψαξεις λιγο στις δημοσιευσεις μου θαδεις οτι εχω δοκιμασει και διπολο.
    Οι λυχνιες μπηκαν σιγα σιγα ηταν 2 εγιναν 4 μετα 6 μετα 8 κτλπ.
    Και με καθε προσθηκη υπηρχε διαφορα στην αποδοση.
    Απλα παρατηρησα οτι με το διπολο επαιζα καλυτερα εξω.Οσο ποιο μακρυα τοσο καλυτερα.
    Μεσα στον νομο μου ομως ειχα πολυ μεγαλες διαληψεις.
    Ετσι δοκιμασα το κλασικο μονοπολο. Σε τοπικο επιπεδο το σημα αναστηθηκε.
    Εξω ειχα καπια πτωση αλλα οχι κατι συμαντικο.
    Ο χωρος μου δεν μου επιτρεπει το διπολο με τα δυο στοιχεια στην ευθεια.
    Αναγκαστηκα το στοιχεια ηταν σε μορφη (V) Οποτε Αν δεν μπορει να γινει σωστα ειναι δωρο
    αδωρο.
    Εχω ασχοληθει παρα πολλα χρονια με τα fm και γνωριζω ποσο σημαντικη ειναι η κεραια.
    Το ημιση του παντως.
    Εχω κανει ενα μηχανημα σε καποιο φιλαρακι με μια 519.Οσοι το ακουγαν δεν το πιστευαν οτι επαιζε μονο
    αυτην την λυχνια. Ξερεις γιατι ακουγοταν καλα? Το χωριο του ηταν 3 χιλιομετρα απο την λιμνη κερκινη.
    Αν σκαψεις 50 ποντους βρισκεις νερο. ξερεις τι σημαινει αυτο!!! Η τελεια γειωση και το τελειο υπεδαφος.
    Εχω δει την εγκατασταση ενος σταθμου στα AM στην βουλγαρια εχουν δημιουργησει κατω απο την κεραια μια τεχνιτη λιμνη
    για να εχουν τελειες συνθηκες εκπομπης.

    Αυτη ειναι η γνωμη μου. Και διορθωσε με αν νομιζεις οτι καπου κανω λαθος
    Ολες η γνωμες δεκτες. Εξαλου για αυτο βρισκομαστε εδω για να μαθαινουμε και να διδασκουμε ολοι μας.
    Κανεις δεν τα ξερει ολα. Ειδικα στα τρελα κ**ο RF.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #53
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή Re: Βάσεις για λυχνίες και τσοκ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FMTRIKALA
    φιλε RFXpert αν δεν κανω λαθος τις εχω δει τις κεραιες σου.πρεπει να μενεις λιγο πριν μπεις στην μητροπολη της καρδιτσας αριστερα...ετσι δεν ειναι?
    Δεν ειπα πουθενα οτι καποιο απο αυτα ειναι δικο μου! Ειπα απλα οτι "εδω θα τα δειτε ολα"
    Οχι δεν ειμαι ουτε καν στα 100χλμ κοντα εκει...

    Και ως εκ τουτου μην ανησυχεις συ και οι αλλοι, γιατι δεν "με εδωσε" κανενας... Αλλωστε για να με δωσει καποιος θα πρεπει να μπορεσει να γυρισει τον χρονο ΠΟΛΥ πισω... (περισσοτερο της νομιμου παραγραφης για οτιδηποτε)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #54
    Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή

    Αφου λοιπον δεν χρειαζεται η τεραστια ισχυ,γιατι οι σταθμοι που καμπανιαζουν στην χωρα παιζουν κιλοβατικες ντουλαπες, και οχι μια 509????

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #55
    Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή

    στειλε μου αν θες μυνημα π.μ να μου πεις το χαρακτηρηστικο σου,ολοι οι σεραιοι περνανε τζαμι αθηνα,σιγουρα θα τα εχουμε πει,με τον πασχαλη μιλαω,οπως με τον ατρομητο,με τον χρονη,προβλημα δημιουργουσε ο νικολας εκει απο τις σερρες...τα λεμε φιλε!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #56
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Τελικά νομίζω συμφωνούμε σε πολλά. Συζήτηση κάνουμε. Όσο για τους κρατικούς σταθμούς που καμπανίζουν, έχουν τη δυνατότητα να δουλέψουν ότι κεραία θέλουν, με οποιοδήποτε οικονομικό κόστος. Αν και κάποιοι ερασιτέχνες ακούγονται καλύτερα μακρυά από τοπικούς σταθμούς ΑΜ, όπως ο Νάσιοναλ από τη Θράκη ακούγεται καλύτερα από το σταθμό της Κομοτηνής (ΕΡΤ). Ακόμη και οι Σερραίοι, ακούγονται καλύτερα από τον κρατικό Κομοτηνής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #57
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω εν μέρει με τον ατατά. Κάποτε δούλευα μια 811 στα 1500 και μετά αποφάσισα να βγάλω μια 250ΤΗ, μηχάνημα κοντά στο κιλοβατ. Τελικά η 811 έβγαινε αν όχι καλυτερα, το ίδιο με την 250. Μετάνοιωσα που την είχα φτιάξει γιατί πήγαν τζάμπα τα λεφτά. Δυόροφα μηχανήματα, κόπος κατασκευής κλπ. Βγαίναν κάποια παιδιά με 2Χ519 και καμπάνιζαν. Τώρα βέβαια ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει. Είναι και μία ευχαρίστηση να βλέπεις μεγάλα μηχανήματα, λυχνίες αμέσου πυρακτώσεως (τύπου 811, 813 κλπ) να ανάβουν. Δεν θέλεις και επιπλέον φωτισμό στο δωμάτιο. Σε κοντινές αποστάσεις μπορεί να μη φαίνεται η διαφορά αλλά σε μακρυνές κάτι θα υπάρχει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #58
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badsak
    Φιλε ατατα δεν παρεξηγω τιποτα και ουτε αποκλειω τιποτα.
    Αν ψαξεις λιγο στις δημοσιευσεις μου θαδεις οτι εχω δοκιμασει και διπολο.
    Οι λυχνιες μπηκαν σιγα σιγα ηταν 2 εγιναν 4 μετα 6 μετα 8 κτλπ.
    Και με καθε προσθηκη υπηρχε διαφορα στην αποδοση.
    Απλα παρατηρησα οτι με το διπολο επαιζα καλυτερα εξω.Οσο ποιο μακρυα τοσο καλυτερα.
    Μεσα στον νομο μου ομως ειχα πολυ μεγαλες διαληψεις.
    Ετσι δοκιμασα το κλασικο μονοπολο. Σε τοπικο επιπεδο το σημα αναστηθηκε.
    Εξω ειχα καπια πτωση αλλα οχι κατι συμαντικο.
    Ο χωρος μου δεν μου επιτρεπει το διπολο με τα δυο στοιχεια στην ευθεια.
    Αναγκαστηκα το στοιχεια ηταν σε μορφη (V) Οποτε Αν δεν μπορει να γινει σωστα ειναι δωρο
    αδωρο.
    Εχω ασχοληθει παρα πολλα χρονια με τα fm και γνωριζω ποσο σημαντικη ειναι η κεραια.
    Το ημιση του παντως.
    Εχω κανει ενα μηχανημα σε καποιο φιλαρακι με μια 519.Οσοι το ακουγαν δεν το πιστευαν οτι επαιζε μονο
    αυτην την λυχνια. Ξερεις γιατι ακουγοταν καλα? Το χωριο του ηταν 3 χιλιομετρα απο την λιμνη κερκινη.
    Αν σκαψεις 50 ποντους βρισκεις νερο. ξερεις τι σημαινει αυτο!!! Η τελεια γειωση και το τελειο υπεδαφος.
    Εχω δει την εγκατασταση ενος σταθμου στα AM στην βουλγαρια εχουν δημιουργησει κατω απο την κεραια μια τεχνιτη λιμνη
    για να εχουν τελειες συνθηκες εκπομπης.

    Αυτη ειναι η γνωμη μου. Και διορθωσε με αν νομιζεις οτι καπου κανω λαθος
    Ολες η γνωμες δεκτες. Εξαλου για αυτο βρισκομαστε εδω για να μαθαινουμε και να διδασκουμε ολοι μας.
    Κανεις δεν τα ξερει ολα. Ειδικα στα τρελα κ**ο RF.
    Πάντως, φιλε badsak να σου πω ότι αν δεν μπορείς για λόγους χώρου να έχεις οριζόντιο ευθύγραμμο δίπολο (με χαρακτηριστική αντίσταση 72-75Ω), μπορείς άνετα να χρησιμοποιήσεις δίπολο inverted V (που έχει χαρακτηριστική αντίσταση 50Ω), το οποίο απ'ό,τι διάβασα το έχεις χρησιμοποιήσει και μάλλον δεν έμεινες ευχαριστημένος. Περίεργο γιατί είναι δοκιμασμένο και αποδίδει. Υπάρχουν πολλά σχέδια γι'αυτό το είδος στο διαδίκτυο. Ασφαλώς, θα χρειαστείς ομοαξονικό καλώδιο 50Ω και κάποιο είδος καπλερ για να ρυθμίσεις τα στάσιμά σου, με τη βοήθεια πάντοτε γέφυρας στασίμων. Εξυπακουεται, ότι τα δύο στοιχεία του διπόλου του τύπου inverted V θα'ναι πάνω από τρία μέτρα από το έδαφος σε ό,τι αφορά τα κατώτερα σημεία (άκρες) των στοιχείων.
    Αν έχω καταλάβει σωστά, τώρα χρησιμοποιείς μονόπολο σε σχήμα "Γ" (δηλαδή κεραία Hertz end fed). Υπάρχει και η κεραία Windom, η οποία είναι ένα επίσης μονόπολο, μόνο που δεν τροφοδοτείται στην άκρη του, όπως το μονόπολο Hertz, άλλα τροφοδοτείται στο 1/3 του μήκους του οριζοντίου σύρματος, το οποίο είναι ίσο προς λ/2. Η κεραία Windom δίνει τρελά γκαζια, ιονοσφαιρικά. Πληροφοριακά, να σου πω ότι το μήκος του απλού σύρματος τροφοδότησης είναι (ή πρέπει να'ναι) ίσο προς λ/4. Έτσι και φτιάξεις αυτήν την κεραία σε βλέπω να ακούγεσαι ... μπορεί και Μέση Ανατολή με το μηχάνημα που έχεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6

Παρόμοια Θέματα

  1. πλαστικές βάσεις για πλακέτα
    By thodoris1975 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-16, 01:34
  2. Element clamps ή πλαστικές βάσεις στοιχείου κεραίας
    By SeAfasia in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-16, 14:13
  3. βάσεις για τα κολλητήρια - ποιός τύπος
    By maevipaha in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-15, 18:58
  4. Βάσεις για μεγάλους ηλεκτρολυτικούς?
    By selectronic in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-11, 21:59
  5. Data και φωτό για λυχνίες.
    By sotron1 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-11, 19:59

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας