Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 71

Θέμα: Κοπη πλακετας

  1. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Και σε μέγεθος και σε πάχος. Εγώ τις κόβω σε 5 δευτερόλεπτα και ταυτοχρόνως τις λειαίνω και τις άκρες. Όσο για το εργαλείο είναι τροχάκι, ο τροχός είναι πιο μεγάλος.
    Κανένα εργαλείο δεν είναι ακίνδυνο Γιάννη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη kopla
    Όνομα
    Κλεομένης
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.064

    Προεπιλογή

    Κοιτάχτε ΑΥΤΟ
    Και μόνο που το βλέπω... ανατριχιάζω. Υπάρχει εδώ Ελλάδα ένα τέτοιο.... με διάμετρο άντε 3cm ???

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kopla
    Κοιτάχτε ΑΥΤΟ
    Και μόνο που το βλέπω... ανατριχιάζω. Υπάρχει εδώ Ελλάδα ένα τέτοιο.... με διάμετρο άντε 3cm ???
    Ένα παρόμοιο έχω περασμένο σε ένα μικρό δισκοπρίονο που είνα για κοπή ξύλου. Δεν νομόζω να μπορεί να κόψει πλακέτες ένας τέτοιος δίσκος με τόσο μεγάλο δόντι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Υπαρχουν τετοια μικρα δισκακια της DREMEL τα οποια ειναι με διαμαντι και φυσικα ειναι πανακριβα (νομιζω γυρω στα 20 Ε το ενα ) οπως και τα υπολοιπα προιοντα της παραπανω μαρκας. Λογικα θα υπαρχουν και φθηνοτερα στην αγορα ομως προσωπικα δεν εχω δει κατι . Ισως να υπαρχει κατι σε μαγαζια με ειδη μηχανουργειου,Αθηνας,Σπυρου Πατση κτλ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.963

    Προεπιλογή

    Πολύ βολικό το τροχάκι αλλά να τηρεί κανείς και τους κανόνες ασφαλείας....
    Δηλάδη να φοράει προστατευτικά γυαλία γιατί μπορεί να σπάσει και γυρνόντας με 3000-30000 στροφές το λεπτό κανείς δεν ξέρει που θα βρεθούν τα κομάτια του..
    και ...
    να θυμάται οτι ΔΕΝ πρέπει να αναπνέει την σκόνη που βγένει όταν κόβεται η εποξική πλακέτα.... γιατί είναι ίνες γυαλιού. Κάποιος με μεγάλη εμπειρία στα ηλεκτρονικά μου είχε πει (και τον πιστεύω) οτι αν την αναπνέει κανείς πάνε στον πνεύμονα και από εκεί μπορεί να περάσουν στην κυκλοφορία του αίματος. Αυτό έχει αποτέλεσμα να διατρέχει τον ιδιο κίνδυνο με αυτους που δουλεύουν υαλοβάμβακα δηλαδή εφνήδιος θάνατος από εγκεφαλικό (απόφραξη αγγείων στον εγγέφαλο)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη kopla
    Όνομα
    Κλεομένης
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.064

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ggr
    Υπαρχουν τετοια μικρα δισκακια της DREMEL τα οποια ειναι με διαμαντι και φυσικα ειναι πανακριβα (νομιζω γυρω στα 20 Ε το ενα ) οπως και τα υπολοιπα προιοντα της παραπανω μαρκας. Λογικα θα υπαρχουν και φθηνοτερα στην αγορα ομως προσωπικα δεν εχω δει κατι . Ισως να υπαρχει κατι σε μαγαζια με ειδη μηχανουργειου,Αθηνας,Σπυρου Πατση κτλ.
    Υπάρχουν τόσο μικρά ??? YEEEEESSS
    Σπύρου Πάτση... νομίζω είναι το megamarket.gr

    EDIT
    Ναι εκεί είναι (διασταύρωση με Σερρών... αλλά δεν βρήκα κάτι στο site )

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Για τρύπες χρησιμοποιώ σταθερό τρυπάνι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ggr
    Υπαρχουν τετοια μικρα δισκακια της DREMEL τα οποια ειναι με διαμαντι και φυσικα ειναι πανακριβα (νομιζω γυρω στα 20 Ε το ενα ) οπως και τα υπολοιπα προιοντα της παραπανω μαρκας. Λογικα θα υπαρχουν και φθηνοτερα στην αγορα ομως προσωπικα δεν εχω δει κατι . Ισως να υπαρχει κατι σε μαγαζια με ειδη μηχανουργειου,Αθηνας,Σπυρου Πατση κτλ.

    Χρησιμοποιώ ένα τέτοιο τροχάκι της Dremel και το είχα πάρει κάπου 10Euros. Είναι αυθεντικό Dremel (άρα και καλό) και το χρησιμοποιώ εδώ και πάρα πολύ καιρό για να κόβω κυρίως πλακέτες. Η συσκευασία είχε δύο δισκάκια μέσα αλλά φυσικά χρησιμοποιώ ακόμα το πρώτο αφού δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα σε αντίθεση με κάτι no name που το κάθε δισκάκι κρατούσε το πολύ για δύο πλακέτες. Στην αρχή μπορώ να πω πως δίστασα να δώσω ~10Euros για δύο δισκάκια τα οποία θα χρησιμοποιούσα για πρώτη φορά χωρίς να ξέρω καν αν θα κάνουν για την δουλειά μου, αλλά τελικός με άφησαν 100% ικανοποιημένο. Αξίζουν πραγματικά τα λεφτά τους!!!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη kopla
    Όνομα
    Κλεομένης
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.064

    Προεπιλογή

    Και εγω έχω τέτοια δισκάκια (μάλλον όχι dremel) και για την ακρίβεια.. έχω 14. Με ένα (το μοναδικό που χρησιμοποώ ακόμα) κόβει άνετα πλακέτες ..και τώρα τελευταία εκοψα και κάτι πλαστικές antistatic θήκες... αυτές που βάζουν τα ολοκληρωμένα. Δεν έχει πάθει τπτ.
    Έχει μια δισκολία μιας και η διάμετρός τους είναι γύρω στα 2cm .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    Χρησιμοποιώ ένα τέτοιο τροχάκι της Dremel και το είχα πάρει κάπου 10Euros. Είναι αυθεντικό Dremel (άρα και καλό) και το χρησιμοποιώ εδώ και πάρα πολύ καιρό για να κόβω κυρίως πλακέτες. Η συσκευασία είχε δύο δισκάκια μέσα αλλά φυσικά χρησιμοποιώ ακόμα το πρώτο αφού δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα σε αντίθεση με κάτι no name που το κάθε δισκάκι κρατούσε το πολύ για δύο πλακέτες. Στην αρχή μπορώ να πω πως δίστασα να δώσω ~10Euros για δύο δισκάκια τα οποία θα χρησιμοποιούσα για πρώτη φορά χωρίς να ξέρω καν αν θα κάνουν για την δουλειά μου, αλλά τελικός με άφησαν 100% ικανοποιημένο. Αξίζουν πραγματικά τα λεφτά τους!!!
    Από που μπορώ να αγοράσω τέτοια τροχάκια και πως χρησιμοποιούνται μπαίνουν μπροστά σε τριπάνι

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα ηλεκτρονικά μπορούμε να πετύχουμε ότι θέλουμε.

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επισκευη πλακετας
    By Marge in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-14, 18:55
  2. ΔΙΣΚΟΠΡΙΟΝΟ ΓΙΑ ΚΟΠΗ PCB
    By Hulk in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-12, 11:29
  3. Τροφοδοσία πλακετας
    By Nihilus in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-10, 13:31
  4. ΖΗΜΙΑ ΠΛΑΚΕΤΑΣ
    By lamoyo in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-04, 07:54

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας