Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Κατασκευη τροφοδοτικου 0-30v 0.002-3 A

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Alex/poli
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή Κατασκευη τροφοδοτικου 0-30v 0.002-3 A

    Σκεφτομαι να κατασκευασω το τροφοδοτικο που υπαρχει στη σελιδα του electronic-lab και θα ηθελα να ρωτησω κατι.Η πλακετα που δειχνει λεει οτι ειναι ρυθμιζομενο 0-30ν και 0.002-3Α,εγω εχω στη διαθεση μου ενα μετασχηματιστη 32ν 6Α.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα δουλεψει με αυτο το μετασχηματιστη ή θα υπαρχει προβλημα?

    το τροφοδοτικο ειναι αυτο: http://www.electronics-lab.com/proje.../index_gr.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή Re: Κατασκευη τροφοδοτικου 0-30v 0.002-3 A

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xtreme84
    Σκεφτομαι να κατασκευασω το τροφοδοτικο που υπαρχει στη σελιδα του electronic-lab και θα ηθελα να ρωτησω κατι.Η πλακετα που δειχνει λεει οτι ειναι ρυθμιζομενο 0-30ν και 0.002-3Α,εγω εχω στη διαθεση μου ενα μετασχηματιστη 32ν 6Α.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα δουλεψει με αυτο το μετασχηματιστη ή θα υπαρχει προβλημα?

    το τροφοδοτικο ειναι αυτο: http://www.electronics-lab.com/proje.../index_gr.html

    Η συνεχής τάση που παίρνει το τροφοδοτικό αυτό μετά την γέφυρα ανόρθωσης είναι 24VAC * 1,41 = 34 VDC περίπου.
    Αν χρησιμοποιήσεις τον μετασχηματιστή σου θα είναι 32VAC * 1.41 = 45 VDC περίπου. Άραγε οι τελεστικοί ενισχυτές και ίσως και κάποια άλλα εξαρτήματα στο κύκλωμα αντέχουν αυτήν την τάση;

    Για το συγκεκριμένο τροφοδοτικό έχουν γίνει συζητήσεις επί συζητήσεων και βελτιώσεις στο συγκεκριμένο forum.
    Για περισσότερα μπορείς να διαβάσεις εδώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Alex/poli
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Δυστιχως ομως τα αγγλικα μου δεν ειναι και τοσο καλα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tintin
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    επειδη έχω φτιάξει και εγώ αυτό το τροφοδοτικό θα σου προτεινα καλύτερα να μην το φτιαξεις. Ειναι πολύ αναξιόπιστο... καλύτερα να βρεις ένα τροφοδοτικό με σταθεροποιητές (όπως αυτό στο φορουμ)παρά με τελεστικούς.Ασε που αν βραχυκυκλώσεις την έξοδο έχεις 95% πιθανότητες να κάψεις τους τελεστικούς, επίσης καίγονται με το παραμικρό.Είναι γενικά πολυ αναξιόπιστο ... θα το μετανιώσεις πιστεύω όπως και εγώ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Παλληνη
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Εγω σκεφτομαι να παρω αυτο εδω
    Ποια η γνωμη σας?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris14
    Εγω σκεφτομαι να παρω αυτο εδω
    Ποια η γνωμη σας?
    Αν προσέξεις λιγάκι, θα δεις ότι το τροφοδοτικό που αναφέρεται πιο πάνω και αυτό που ρωτάς είναι ακριβώς τα ίδια. Εξάλλου στην αρχή της σελίδας, αναφέρει ότι είναι της smartkit. Πρόσεξε και τις φωτογραφίες των δυο πλακετών. Θα δεις ότι είναι πανομοιότυπες, με μόνη διαφορά την ποιότητα βέβαια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tintin Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη έχω φτιάξει και εγώ αυτό το τροφοδοτικό θα σου προτεινα καλύτερα να μην το φτιαξεις. Ειναι πολύ αναξιόπιστο... καλύτερα να βρεις ένα τροφοδοτικό με σταθεροποιητές (όπως αυτό στο φορουμ)παρά με τελεστικούς.Ασε που αν βραχυκυκλώσεις την έξοδο έχεις 95% πιθανότητες να κάψεις τους τελεστικούς, επίσης καίγονται με το παραμικρό.Είναι γενικά πολυ αναξιόπιστο ... θα το μετανιώσεις πιστεύω όπως και εγώ..
    Ένα τέτοιο τροφοδοτικό είναι πολύ χρήσιμο -έως απαραίτητο!- για το ερασιτεχνικό εργαστήριο. Είχα φτιάξει κι εγώ πριν αρκετά χρόνια ένα τέτοιο, αλλά με διαφορετικό κύκλωμα, δικό μου (με τρανζίστορς). Εύκολα επισκευάσιμο, διότι κατανοούσα πλήρως τη λειτουργία του. Έλα όμως που στην προσπάθειά μου να το βελτιώσω του έβαλα την πλακέτα από το γνωστό κιτ. Στην αρχή με ενθουσίασε, αλλά δεν άργησε να πάψει να λειτουργεί. Το επισκεύασα κανα δυό φορές, αλλά με προσωρινά αποτελέσματα. Τελικά το παράτησα και το έχω εδώ και χρόνια στα υπ'όψιν για επισκευή ή αγορά καινούργιου. Θα συμφωνήσω λοιπόν ότι θα ήταν προτιμότερο κάτι άλλο, απλούστερο και πιό κατανοητής λειτουργίας, ώστε να μπορείς εύκολα να το επισκευάζεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και 25 χρόνια (από 17 χρονών, τώρα κοντεύω τα 43) ένα τροφοδοτικό σαν αυτό της ιστοσελίδας με το LM317 με κάποια μετατροπή με αρνητική τάση ώστε να ξεκινάει από τα 0 βολτ. Το έχω ανακατασκευάσει εδώ και 3 χρόνια περίπου σε καινούριο κουτί και με 10-στροφο ποτενσιόμετρο για ακρίβεια στη ρύθμιση. Είναι πολύ αξιόπιστο αν χρησιμοποιηθεί ολοκληρωμένο καλής ποιότητας και δίνει άντεα 0-27 βολτ με μετασχηματιστή 24VAC. . Όταν μπορέσω, θα το φωτογραφήσω και θα το ανεβάσω. Επίσης θέλω να ολοκληρώσω ένα παλιό τροφοδοτικό του Ελέκτορ από το οποίο έχω όλα τα υλικά και την πλακέτα και δίνει 0-30 (ή περισσότερα) βολτ και ρεύμα όσο θέλεις και έχει τελεστικούς και 723. Αν βρω χρόνο και όρεξη, θα τα ανεβάσω και αυτά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Μηπως θυμασαι απο ποιο τευχος του ελεκτορ ειναι το τροφοδοτικο με το 723 και τους τελεστικους?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Αν εννοείτε το Τροφοδοτικό ακριβείας του Ελέκτορ με το 723 και 2 τελεστικούς 741, υπάρχει στο ελληνικό τεύχος 8, Απρίλιος του 1983.
    Το έχω κατασκευάσει, αν θυμάμαι καλά, το 1984 και λειτουργεί μέχρι και σήμερα άψογα. Πολύ αξιόπιστο τροφοδοτικό.
    Είχα χάσει το τεύχος και προσπαθούσα να σηκώσω το σχέδιο από την πλακέτα του τροφοδοτικού, αλλά πρόσφατα το ξαναβρήκα και όλα καλά.
    Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Πρόσθεσα και ένα επιπλέον 2Ν3055 στην έξοδο και έφτασα άνετα τα 5Α.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοηθεια για κατασκευη τροφοδοτικου 0-30v
    By mantzas in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-16, 10:32
  2. Κατασκευη τροφοδοτικου
    By thanospr in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-15, 21:57
  3. Βοηθεια στο σχημα του τοφοδοτικου (0-30V 0,002-3Α)
    By Steveo0o182o0o in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-13, 00:46
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-13, 02:32
  5. ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 0-30V-0.002-3A
    By frogman in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-08, 22:26

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας