Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: Τι Windows Vista και πράσινα άλογα...

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή


    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη ALAMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    2.525

    Προεπιλογή

    Να ρωτήσω κάτι.
    Αυτό που έδειξε στο video είναι απλά αναβάθμηση των windows σε κάτι τέτοιο
    ή είναι πραγματικά τα νέα windos vista.
    Δηλαδή αν αγοράσω τα windows vista έτσι θα έιναι;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το μέλλον είναι πλέον παρόν, ας το κατακτήσουμε.
    Τα microchip είναι απο τα πιο περίπλοκα κυκλώματα που φτιάχτηκαν ποτέ στον κόσμο.

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Αυτό που έδειξε το Video είναι το Linux και έτρεχε στην διανομή Ubuntu. Λογικά μπορείς να το βάλεις και στις άλλες διανομές.

    Τα Windows Vista με το περιβάλλον aero αν και έχουν πολύ παραπάνω δυνατότητες στο desktop τους σε σχέση με τα XP σε καμία περίπτωση δεν έχουν τις δυνατότητες που είδες στο video.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Κύπρος
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Παιδιά, εγώ δοκίμασα τα Ubuntu για περιπου 3 μήνες τώρα και το Beryl που είναι κάτι παρόμοιο με αυτο στο video. Είναι πολύ ωραίο να το βλέπεις την πρώτη φορά ιδίως τα elastic windows (τα παράθυρα του desktop σου ειναι ελαστικά!). Είναι fully customisable αφού ρυθμίζεις ΟΤΙ θες, χρώματα και παραμέτρους κίνησης. Γινετε συχνά update και εχει διάφορα plugins. Αξίζει να το δοκιμάσετε!

    Μετά απο λιγες μερες που είχα κάνει Install to Beryl έκανα και format και ετσι δεν μπορώ να σας πώ αν με κούρασε. Αλλα σίγουρα αξίζει να το δοκιμάσεις αν έχεις Linux!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη ALAMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    2.525

    Προεπιλογή

    Πώς μπορώ να κάνω τον υπολογιστή μου έτσι;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το μέλλον είναι πλέον παρόν, ας το κατακτήσουμε.
    Τα microchip είναι απο τα πιο περίπλοκα κυκλώματα που φτιάχτηκαν ποτέ στον κόσμο.

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Κύπρος
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ALAMAN
    Πώς μπορώ να κάνω τον υπολογιστή μου έτσι;
    1. Μπορείς να βάλεις τα linux πάνω σε VMWARE και να παίξεις λιγάκι
    2. Το καλύτερο είναι να πάρεις ένα καινούργιο σκληρό (ή να κάνεις partition στον παλιό σου) και να κάνεις εκει install ta linux. Μετα μέσω bootloader όποτε ξεκινάς τον υπολογιστή σου θα διαλέγεις ποιο λειτουργικό θες. Κάνεις ότι τρελό θες με τα linux και έχεις και τα παλιά σου XP άθικτα!
    3. Το παίρνεις απόφαση και το γυρίζεις ολοκληρωτικά σε Linux
    4. Κάποια παρόμοια κανει και το Aero του Vista αλλά δεν έχω δει κάτι για να σου πω περισσότερα... αλλα οπως είπε και ο Lykos1986 :

    Τα Windows Vista με το περιβάλλον aero αν και έχουν πολύ παραπάνω δυνατότητες στο desktop τους σε σχέση με τα XP σε καμία περίπτωση δεν έχουν τις δυνατότητες που είδες στο video.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    εγω πιστευω οτι το linux ειναι μακραν ανωτερο απο windows
    δηλ.:το aero των vista ναι μεν ειναι εφετζίδικο αλλά τι να το κάνεις να έχεις 3d περιβάλλον και να κάνει 2 λεπτά να ανοίξει το office με dual core και 2gb μνήμη?!!!
    αντιθέτως στο linux το περιβάλλον αυτό τρέχει και με 512 μνήμη και χωρίς κάρτες γραφικών με 400+ευρώ.Επίσης είναι δοκιμασμένο και δουλεύει άψογα με τις περισσότερες καρτές γραφικών,με ορισμένες μόνο εξαιρέσεις.
    Αντιθέτως στα vista είμαι σίγουρος ότι την σταθερότητα των xp δεν θα την έχουν σε καμία περίπτωση,ειδικά των πρώτο χρόνο λειτουργίας τους.
    οπότε να πάω να τα σκάσω για έναν "τρελό" υπολογιστή να βάλω vista για να έχω εφέ που υπάρχουν εδώ και χρόνια λίγο δύσκολο...αξιόλογο θεωρώ και το περιβάλλον του mac os x
    παρτε εδω μια γευση

    http://www.abadiadigital.com/noticia1778.html


    υ.γ.αυτό που με στεναχωρεί πάντως εμένα(είμαι χρήστης των xp) είναι ότι το linux παρά το γεγονός οτι είναι δωρεάν,ελεύθερο,γρηγορότερο,ασφαλέστερο κτλ. δεν έχει απήχηση στον πολυ κόσμο μιας και προτιμούνε όλοι windows μόνο επειδή αυτά ξέρουν ή επειδή τα είχε ο υπολογιστής τους.Ισως φταίει και το γεγονός ότι οι περοσσότεροι θέλουν ένα λειτουργικό που να λειτουργεί,θέλοντας να πω πως μια διανομή linux είναι ωραία όταν αναγνωρίζει όλο το hardware του υπολογιστή,γιατί αν αρχίσει τα προβλήματα με το να μην αναγνωρίζει modem,κάρτες γραφικών κτλ... τότε άστα να πάνε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Tι άλλο αγόρασαν οι ευτυχείς πλέον κάτοχοι Windows Vista μετά την αγορά αυτή σαν απαραίτητο συμπλήρωμα του λειτουργικού συστήματος??????


    Μα τι άλλο; Ρεβύθια Φαρσάλων :P :P

    Και για να μην μου λέτε πως το έκανα στο Photoshop ορίστε και η σελίδα:

    http://www.shop21.gr//product/produc...910&prid=26476
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Το καλύτερο: ετοιμάζονται τα νέα Windows for Warships

    http://www.theregister.co.uk/2007/02..._boxes_at_sea/

    θα ήθελα να δω τι θα κάνουν οι καπεταναίοι αν δουν τα παλικάρια τους μπλε οθόνη σε ένα πχ σύστημα επικοινωνιών στα χειρότερα πχ κάποια νέα Ιμια κτλ Η τα υποβρύχια θα βαράνε τορπίλες στον γάμο του ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη staaronis3
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vergis
    εγω πιστευω οτι το linux ειναι μακραν ανωτερο απο windows
    δηλ.:το aero των vista ναι μεν ειναι εφετζίδικο αλλά τι να το κάνεις να έχεις 3d περιβάλλον και να κάνει 2 λεπτά να ανοίξει το office με dual core και 2gb μνήμη?!!!
    αντιθέτως στο linux το περιβάλλον αυτό τρέχει και με 512 μνήμη και χωρίς κάρτες γραφικών με 400+ευρώ.Επίσης είναι δοκιμασμένο και δουλεύει άψογα με τις περισσότερες καρτές γραφικών,με ορισμένες μόνο εξαιρέσεις.
    Αντιθέτως στα vista είμαι σίγουρος ότι την σταθερότητα των xp δεν θα την έχουν σε καμία περίπτωση,ειδικά των πρώτο χρόνο λειτουργίας τους.
    [...]
    Αυτό για το linux μην το πιστέβεις απλά, έτσι είναι. Αυτο συμβένει γενικότερα σε λειτουργικα που έχουν ως βάση τους τον πυρίνα του Unix (βλ. BSD, Solaris, Mac OS X κλπ)
    Εκτως απο το ότι αργεί στο office δεν μπορείς να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμα της προκοπής (πχ nero και δεν θυμάμε τι άλλο)
    Δεν είναι το περιβάλον αυτό! Είναι το καινούριο Gnome και αν δεν κάνω λάθως έτσι θα είναι και το KDE.
    Τα Vista πάντως μου φένοντε ποιο σταθερά απο τα xp, έχω πολύ λιγότερα reboot και λιγότερα κολήματα σε σχέση με τα xp. Βέβεα την σταθερότητα των 2k δεν την έχει καμία έκδοση! Επιβίωσα με αυτά χωρίς κανένα reboot!

    Δοκιμάστε και το Tiger του Mac OS X! Πολύ καλύτερο του Aero!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-15, 19:27
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-14, 08:56
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-09, 17:01
  4. Windows Vista
    By ALAMAN in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-07, 13:11
  5. windows vista
    By hlektrologos000 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-06, 13:50

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας