Σελίδα 7 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 95

Θέμα: Ηλεκτρικος Φραχτης

  1. #61
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    πετρος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    1Hz ?
    Θα βάλεις σε πρωτεύον μετ/στη 1Hz τετράγωνο???

    Για ηλεκτρικό φράκτη δεν ξέρω, αλλά είχα φτιάξει κύκλωμα για οδήγηση πολλαπλασιαστή. Δεν θυμάμαι καθόλου σε τι KHz δούλευε το δικό μου ή σε ποια περιοχή συχνοτήτων πρέπει να δουλεύουν αυτά, αλλά έχω ακόμα την πλακέτα:

    Συνημμένο Αρχείο 44500Συνημμένο Αρχείο 44501

    Τρανζίστορ δεν ξέρω αν είχα βάλει 2Ν3055... Ο ηλεκτρολυτικός είναι 47μF/63V και ο άλλος 100nF.
    Τα δύο pot είναι γιατί με αυτό ρυθμίζεις και το duty cycle. Το κύκλωμα αυτό το έβαλα και σε βιντεάκι για να δείξω τον μίνι παλμογράφο:



    Νομίζω το κύκλωμα είναι από εδώ (δες κύκλωμα στο ποστ #554), άλλα έχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι πολλά...
    Συνημμένο Αρχείο 44502
    Γιατι σου φαινεται περιεργο το 1Hz;
    Το κυκλωμα που μου δειχνεις εχει ενδιαφερον για την δουλεια που θελω να κανω. Δουλευε σωστα; Αν μπορεις δωσε παραπανω λεπτομερειες για το πως ειναι οι συνδεσεις στο κυκλωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #62
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    πετρος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigiakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι το κύκλωμα με το ρελέ.Εγώ έβαλα πυκνωτή 100nF.
    Συνημμένο Αρχείο 44503
    Συγνωμη αλλα δεν καταλαβα και πολλα απο το σχεδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #63
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Πέτρο το κύκλωμα είναι πάρα πολύ απλό.Απλά πάρε ένα ρελέ αυτοκινήτου 12V και κοιτα τα νούμερα στις επαφές.αυτά τα νούμερα είναι στο σχέδιο.Τελικά το κύκλωμα με το 555 δούλεψε.έβαλα αντίσταση 15Κ ανάμεσα στο pin7 και στο + και 1Μ απο τα pin 2,6 στο 7.πυκνωτή έβαλα 100n.Πρέπει να έχει μια συχνότητα 8 Hz περίπου.Κοίτα λίγο το τρανζίστορ σου μήπως έχει πρόβλημα.εγω έχω δυο 2Ν3055 και το κύκλωμα δουλεύει μόνο με το ένα.Μάλλον το άλλο είναι καμένο.Παρατήρησα οτι ζεσταίνονται λίγο και το τρανζίστορ και η αντίσταση 100Ohm που μπαίνει στο πιν 3.Μήπως ξέρετε πόσα Watt πρέπει να είναι η αντίσταση αυτή;έχω βάλει 1/4.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #64
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    πετρος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigiakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτρο το κύκλωμα είναι πάρα πολύ απλό.Απλά πάρε ένα ρελέ αυτοκινήτου 12V και κοιτα τα νούμερα στις επαφές.αυτά τα νούμερα είναι στο σχέδιο.Τελικά το κύκλωμα με το 555 δούλεψε.έβαλα αντίσταση 15Κ ανάμεσα στο pin7 και στο + και 1Μ απο τα pin 2,6 στο 7.πυκνωτή έβαλα 100n.Πρέπει να έχει μια συχνότητα 8 Hz περίπου.Κοίτα λίγο το τρανζίστορ σου μήπως έχει πρόβλημα.εγω έχω δυο 2Ν3055 και το κύκλωμα δουλεύει μόνο με το ένα.Μάλλον το άλλο είναι καμένο.Παρατήρησα οτι ζεσταίνονται λίγο και το τρανζίστορ και η αντίσταση 100Ohm που μπαίνει στο πιν 3.Μήπως ξέρετε πόσα Watt πρέπει να είναι η αντίσταση αυτή;έχω βάλει 1/4.
    Μαλλον με προσπερασες...Και τωρα εγω θελω βοηθεια γιατι με εχει σκασει. Δηλαδη δεν σου χρειαστηκε το 555 για να δουλεψει; Τον παλμο τον δημιουργει το ιδιο το ρελε με την βοηθεια του πυκνωτη;
    Εκτος του να δουλευει θα ηθελα να εχει και μια αξιοπιστια γιατι πραγματικα θα το χρησιμοποιησω για ηλεκτρικο φραχτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #65
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    πετρος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petrosmixailidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον με προσπερασες...Και τωρα εγω θελω βοηθεια γιατι με εχει σκασει. Δηλαδη δεν σου χρειαστηκε το 555 για να δουλεψει; Τον παλμο τον δημιουργει το ιδιο το ρελε με την βοηθεια του πυκνωτη;
    Εκτος του να δουλευει θα ηθελα να εχει και μια αξιοπιστια γιατι πραγματικα θα το χρησιμοποιησω για ηλεκτρικο φραχτη.
    Μηπως εννοεις flasher αυτοκινητου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #66
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Πέτρο, είναι δύο διαφορετικά κυκλώματα.Και εγώ επειδή θα το φτιάξω για φράχτη θέλω αξιοπιστία και γι αυτό θέλω αυτο με το 555.επειδή έγινε μπέρδεμα τα ξαναλέω.Το ένα κύκλωμα είναι με ένα ρελέ και ένα πυκνωτή (χωρίς πιστεύω αξιοπιστία γιατί το ρελέ φθείρεται) και είναι αυτό εδω:
    1.jpg
    Το άλλο κύκλωμα είναι με το 555 και το τρναζίστορ 2Ν3055 και είναι αυτό:
    555coildriver1circuit.gif

    Μόνο που αντί για αντίσαση 220Ohm έβαλα 15Κ και αντί για τον ροοστάτη 10Κ με την αντίσταση 1κ έβαλα αντίσταση 1Μ.Για πυκνωτή αντί τον 0.22 έβαλα 100nF.το μόνο που βλέπω είναι οτι ζεσταινεται η αντίσταση 100 Ohm που οδηγεί το τρανζίστορ.Σε κάποια κυκλωματα έχω δεί να την βάζουν 2Watt.Αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο να οδηγεί 2 Watt αντίσταση το 555.Μπορεί και να κάνω λάθος.Πάντως εμένα δούλεψαν και τα δύο κυκλώματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #67
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    πετρος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigiakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτρο, είναι δύο διαφορετικά κυκλώματα.Και εγώ επειδή θα το φτιάξω για φράχτη θέλω αξιοπιστία και γι αυτό θέλω αυτο με το 555.επειδή έγινε μπέρδεμα τα ξαναλέω.Το ένα κύκλωμα είναι με ένα ρελέ και ένα πυκνωτή (χωρίς πιστεύω αξιοπιστία γιατί το ρελέ φθείρεται) και είναι αυτό εδω:
    1.jpg
    Το άλλο κύκλωμα είναι με το 555 και το τρναζίστορ 2Ν3055 και είναι αυτό:
    555coildriver1circuit.gif

    Μόνο που αντί για αντίσαση 220Ohm έβαλα 15Κ και αντί για τον ροοστάτη 10Κ με την αντίσταση 1κ έβαλα αντίσταση 1Μ.Για πυκνωτή αντί τον 0.22 έβαλα 100nF.το μόνο που βλέπω είναι οτι ζεσταινεται η αντίσταση 100 Ohm που οδηγεί το τρανζίστορ.Σε κάποια κυκλωματα έχω δεί να την βάζουν 2Watt.Αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο να οδηγεί 2 Watt αντίσταση το 555.Μπορεί και να κάνω λάθος.Πάντως εμένα δούλεψαν και τα δύο κυκλώματα.
    Χιλια συγνωμη αν σε κουρασα με ηλιθιες ερωτησεις αλλα αληθεια θελω να βγαλω ακρη μ αυτο.
    Για το κυκλωμα με το ρελε νομιζω το καταλαβα και μαλλον εννοεις κατι σαν αυτο http://www.autospark.gr/agora.html?p...ategory_id=271, που ειναι flasher αυτοκινητου με σταθερο κυκλο ( θα λειτουργει με τον ιδιο ρυθμο που αναβοσβηνουν τα φλας του αυτοκινητου). Οπως ειπες ειναι μια λυση αλλα μαλλον οχι και τοσο αξιοπιστη.
    Για το κυκλωμα με το 555 ολα ΟΚ εφοσον εχεις παλμο στο pin 3. Απο κει και περα απλα συνδεεις το 3055 με τον πολλαπλασιαστη. Και αν ειχες και σπινθηρα τοτε εχεις πολυ καλη αποδοση.
    Το δουλεψες αρκετη ωρα; Γιατι παρατηρησα οτι εχω αυξηση θερμοκρασιας και στον πολλαπλασιαστη και στο 3055. Ισως να χρειαζονται ψυκτρα και ανεμιστηρακι. Επισης θελω να σε ρωτησω αν δοκιμασες αν δουλευει με αναποδη πολικοτητα του πολλαπλασιαστη, δηλαδη στο 3055 να συνδεσεις το (-) του πολλ/σιαστη.
    Και μια ακομη ερωτηση...Μηπως εισαι μελισσοκομος;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #68
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Βασικα και αυτό που μου δείχνεις νομίζω οτι είναι απλο ρελέ και οχι φλασερ.Εγώ έβαλα απλό ρελέ σαν αυτό που βάζουν στα φώτα του αυτοκινήτου.Ουσιαστικά στο κύκλωμα φορτίζει και ξεφορτίζει ο πυκνωτής πάνω στο πηνίο του ρελέ με αποτέλεσμα αυτό να ανοιγοκλείνει.Η συχνότητα του εξαρτάται απο το μέγεθος του πυκνωτή.Δεν δοκίμασα να βάλω ανάποδα τον πολλαπλασιαστή.Έχω σπινθήρα και μάλιστα αρκετά μεγάλο.Το δούλεψα περίπου πέντε λεπτά.Ψύκτρα θα βάλω σίγουρα.Δεν ζεστάθηκε ο πολλαπλασιαστής.Η αντίσταση και το τρανζίστορ ζεστάθηκαν.Δεν ξέρω μήπως πρέπει να βάλω την αντίσταση των 100 Ohm μεγαλύτερη σε Watt.Όχι δεν είμαι μελισσοκόμμος.Αμπελουργός είμαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #69
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    πετρος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    ΟΚ. Θα το ψαξω παλι με το 3055 γιατι οπως ειπες ισως να εχει καει. Αλλα και το θεμα με την θερμοκρασια πρεπει να λυθει γιατι κι αυτο κανει το κυκλωμα αναξιοπιστο. Σκεφτομαι η συσκευη που θα φτιαξω να τροφοδοτειται απο μια μπαταρια αυτοκινητου, η οποια θα φορτιζει απο ενα μικρο φωτοβολταικο πανελ. Οποτε το αξιοπιστο κυκλωμα θα μας λυσει τα χερια ωστε να μην χρειαζονται συχνες επισκεψεις για να βλεπουμε αν δουλευει.
    Στο σχεδιαγραμμα σου μηπως εχεις σημειωμενη λαθος την πολικοτητα του πολλ/στη;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #70
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    πετρος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Δοκιμασα με καινουργιο 3055 αλλα παλι τα ιδια. Το ρευμα που βγαινει τελικα απο τον πολλαπλασιαστη ειναι λιγο (δεν εχω σπινθηρα και μπορω να το κρατησω ανετα με το χερι). Δεν μπορω να βγαλω ακρη...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 7 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΦΡΑΧΤΗΣ ΥΨΗΛΗΣ ΤΑΣΗΣ
    By σοκ in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 234
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-20, 02:38
  2. ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΧΩΡΟΥ/ΗΛΕΚΤΡΟΦΟΡΟΣ ΦΡΑΧΤΗΣ.
    By Alexandros_Kall in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-13, 00:57
  3. ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΦΡΑΧΤΗΣ
    By ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΟΙΝΙΑΔΕΣ in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-13, 07:48
  4. Ηλεκτρικος κινητηρας
    By Aenaos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 20:52
  5. ηλεκτροφορο φραχτη
    By Hatrick in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-11, 23:15

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας