Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 54

Θέμα: Τρύπημα πλακέτας

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτα ειναι δοκιμασμενα απο ολους μας αλλα καποια στιγμη δεν ειναι πλεον αρκετα για τις δουλειες μας... το καλητερο που θα βρεις ειναι οι αριδες των οδοντογιατρων... εχει οτι διασταση θελεις... απο 0,4 νομιζω... ειναι με χοντρο στελεχος στο πισω μερος για να πιανεις σε οτι τρυπανι θελεις και αντεχουν και πολες RPM ειναι φτιαγμενες για εργαλεια χεριου αρα δεν σπανε σαν τα ακριβα που ειναι για cnc... επισης τρυπανε καλητερα τις εποξικες λογος του διαφορετικου τροπου τρυπιμανος απο τις κοινες αριδες... οσο για τα 70λεπτα την αριδα δεστε ebay... με 10δολλαρια εχεις 100σταδες 0,8 κοβαλτιου...
    για την εποξικες πλακετες εγω προτειμω τις μεγαλες στροφες γιατι οι τρυπες βγαινουν ποιο ωραιες!

    καλημερα
    αγαπητε Παναγιωτη μπορεις να μας δωσεις καποια keywords για αναζητηση στο ebay γιατι εμενα μου βγαζει 2-3 ευρο το ενα τρυπανακι

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    ναι ναι , αν και απο τότε που έκανα βάση , και δεν βάζω στραβά το στέλεχος, ούτε το κουνάω πέρα δώθε κατα το τρύπημα , σταμάτησαν να σπάνε
    (ναι ναι καλά καταλάβατε, το χέρι μου είναι τραγικά ασταθές !)

    πάντως ενδιαφέρομαι για καλά τρυπανάκια !

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    dremel με βάση, ρύθμιση στροφών στα 2/6, τρυπανάκι για μέταλλο black n decker. τρυπάει ότι πλακέτα θες σαν βούτυρο, η αρίδα παγιδεύεται στην τρύπα που άφησες απο το σχέδιο και δεν χαλάει ποτέ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που καταλαβαίνουν τον δυαδικό κώδικα και αυτοί που δεν τον καταλαβαίνουν

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    μία βάση για τρυπάνι 25ε απο πράκτικερ,(τη λάδωσα καλά πρώτα)
    ένα οποιοδίποτε τρυπάνι
    και ένα δεύτερο τσοκ αξίας 5ε για να παίρνει λεπτές μύτες.
    Αν έχουν εμφανιστεί σωστά οι τρύπες τότε το τρυπανάκι κεντράρει μόνο του στο κέντρο της τρύπας γιατί γλιστράει πάνω στο χαλκλο. Για τρυπανάκι παίρνω ένα καλό κράμα απο το μαγαζί (με εργαλείας) της γειτονιά,
    κάνει περίπου 80λεπτά το ένα και είναι 0.8mm

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη orck
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    Που μπορουμε να βρουμε μικρα τρυπανακια στην Αθηνα; Εχω βρει ενα καταστημα στην Θεσσαλονικη που εχει μεγαλη ποικιλια απο τρυπανακια με 0,2¤ και για λιγο μεγαλυτερες διαστασεις 0,12¤. Τι ακριβως σημαινει το τρυπανι αερος που λεει;
    Εχω το μικρο δραπανακι της TELE αλλα και το γνησιο της Dremel με την καθετη βαση του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που μπορουμε να βρουμε μικρα τρυπανακια στην Αθηνα; Εχω βρει ενα καταστημα στην Θεσσαλονικη που εχει μεγαλη ποικιλια απο τρυπανακια με 0,2¤ και για λιγο μεγαλυτερες διαστασεις 0,12¤. Τι ακριβως σημαινει το τρυπανι αερος που λεει;
    Εχω το μικρο δραπανακι της TELE αλλα και το γνησιο της Dremel με την καθετη βαση του.
    Με μια φτηνή κάθετη βάση απο το Praktiker όπως λέει ο picdev και με ένα δραπανάκι Dremmel κάνεις αρκετά σοβαρή δουλειά. Εγώ χρησιμοποιώ τρυπάνια με στέλεχος 1/8 της ίντσας σε διάφορες διαστάσεις, απο 0.8 έως 1.3 χιλιοστά. Αυτά μπορείς να τα βρείς στην SKT TESTING,
    http://www.skt-testing.gr/ και ρώτησε για αναλώσιμα τρυπάνια της LPKF.
    Είναι καρβιδίου, πολύ ανθεκτικά, για 3000 τρύπες (αλλά μπορείς να τα πάς και 6000 τρύπες), είναι όμως πολύ εύθραυστα και λίγο τσουχτερά στην τιμή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Παιδια ψαχνω ενα δραπανακι για τρυπημα πλακετας. Κορυφη τα dremel αλλα μιας και δε θα ασχοληθω επαγγελματικα ελεγα να κοιταξω για κατι πιο οικονομικο. Ειχα διαβασει οτι πολυ καλα ειναι αυτα που βγαζει κατα καιρους το lidl αλλα περιμενω εδω και πανω απο ενα μηνα και δεν το εχει βγαλει ακομα. Ειδα λοιπον τυχαια αυτο http://www.krausmann.gr/products/product/?product=77
    Το εχει χρησιμοποιησει κανεις? Αξιζει στα 23 ευρω που το εχω βρει? Παιρνει τρυπανακι 0,8mm? Και κατι τελευταιο. Το τσοκ του ειναι σαν του dremel? Δηλ τα ανταλλακτικα του dremel θα κανουν?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Κανονικά δεν κάνει, γιατί απ'οτι βλέπω έχει πολλές στροφές (8000-35000/min). Για τρύπημα
    θες άντε 2000-3000/min. Αν βάλεις το ελάχιστο που έχει (8000 στροφές), και τα καλύτερα
    τρυπανάκια να βάλεις, πχ κοβαλτίου, θα τα "ανάψει" και δεν θα κάνουν δουλειά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  9. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Απ'οτι βλεπω ομως και τα dremel δεν πεφτουν κατω απο τις 5000
    http://www.dremeleurope.com/dremeloc...9/dremel®-4000

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bpel86 : 21-01-12 στις 09:56

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Εγώ βάζω ένα ανταπτορα (μικρό τσοκ) που είναι για τρυπανακια μέχρι 5χιλ. στο δράπανο πάγκου και στις μέγιστες στροφές (2750). Αν είναι με κέντρο οι τρύπες αντί για τρυπάνι βάζω κοπτικό φρέζας (στέλεχος 3χιλ με μύτη 0,8 ή 1) αν δεν έχει κέντρα με τρυπάνι κοβαλτίου.
    Αν δεν είναι κάθετα το τρυπάνι στην επιφάνεια θα "περπατήσει" και το πιο πιθανό είναι αν το ζορίσεις να σπάσει.
    Τις λύσεις με το dremmel δεν τις αντέχω λόγο φασαρίας του μοτέρ ενώ με το δράπανο πάγκου το μοτέρ είναι ασύγχρονο μονοφασικό και μπορείς να δουλέψεις οτι ώρα και να είναι.

    ΥΓ. Όσο μικραίνει η διάμετρος του τρυπανιού τόσο ανεβάζεις στροφές

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τρύπημα pcb
    By tesla005 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-17, 23:31
  2. Τύπωση πλακέτας
    By Βασιλάκης in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-16, 19:20
  3. Τρύπημα ηλεκτρολογικού πίνακα
    By XALOULIS90 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-15, 21:00
  4. ¶λλη μια βάση για τρύπημα πλακετών
    By Thansavv in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-11, 02:03
  5. CNC για τρύπημα πλακετών
    By El_Kei in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-09, 21:31

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας