Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 54

Θέμα: Τρύπημα πλακέτας

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή Τρύπημα πλακέτας

    Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω με ποιόν τρόπο μπορώ να κάνω τρύπες σε πλακέτα έτσι ώστε να γίνονται καλές και με ακρίβεια.

    Μέχρι τώρα τις κάνω με ένα δράπανο αλλά επειδή αυτό δεν είναι σταθερό σκέφτομαι να αγοράσω ένα τρυπανάκι μικρό που είναι για πλακέτες και για μοντελισμό και επίσης να πάρω και μια βάση ώστε να στηρίζεται επάνω και να το κατεβάζω από τον μηχανισμό που έχει και να τρυπάω, αλλά το πρόβλημα είναι ότι στο τρυπανάκι αυτό δεν γίνεται να βάλεις ότι μέγεθος τρυπανάκι θέλεις μόνο με το μέγεθος που έχουν κάτι στρόγγυλα χρυσά διαφόρων μεγεθών που υπάρχουν στην συσκευασία τα οποία μπαίνουν μπροστά στο τρυπάνι αλλά και πάλι δεν γίνεται πχ, να βάλω τρυπανάκι 0,8 η 1 χιλιοστά, παίρνει μόνο μεγάλα τρυπανάκια.

    Υπάρχει καμία λύση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα ηλεκτρονικά μπορούμε να πετύχουμε ότι θέλουμε.

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον frogman για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mpekanto (02-11-14)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν μικροδράπανα, τα οποία είναι με ή χωρίς βάση, παίρνουν τρυπανάκια κανονικά (έχουν τσοκ, όπως τα κανονικά, αλλά εννοείται μικρότερου μεγέθους), νομίζω από 0,8 ίσως και μικρότερα και μέχρι και 2-3 χιλιοστά). Ένας τύπος είναι τα dremmel (ακριβά αλλά ΤΟ δράπανο με πολλά αξεσουάρ) και τα "τύπου Dremmel", που είναι αρκετά φθηνότερα. Εγώ έχω ένα από το ΜΑΚΡΟ, περίπου 20-22 Ευρώ το είχα πάρει, δεν έχει βάση, αλλά δέχεται πολύ μικρά τρυπανάκια και μικρά δισκάκια κοπής, μπορεί να προσαρμοστεί σε βάση και ρυθμίζονται οι στροφές του από πολύ χαμηλά, ως περίπου 25000 - 30000 στροφές το λεπτό. Υπάρχουν βέβαια και πολλά άλλα μοντέλα, φθηνότερα, αλλά και ακριβότερα. Άλλη λύση είναι η χρήση κάποιου μικρού μοτέρ το οποίο με την προσαρμογή ενός μικρού τσοκ στον άξονά του να γίνει δράπανο και φυσικά να μπει σε βάση (εδώ μπλέκουμε με μηχανολογικά θέματα).

    Ότι δράπανο και να πάρεις, θα πρέπει να προσέξεις να είναι πολύστροφο (τουλάχιστον 15.000-20.000 στροφές/λεπτό), γιατί το σωστό και άνετο τρύπημα των πλακετών απαιτεί πολλές στροφές και καλά τρυπανάκια. Πολύ καλά τρυπανάκια είναι αυτά που χρησιμοποιούν οι οδοντίατροι και οι οδοντοτεχνίτες, είναι πολύ ακριβά, αλλά για μια ζωή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Να προσθεσω κι εγω πως αρκετα καλα τρυπανακια ειναι και τα κοβαλτιου τα οποια τρυπανε μεταλλο σαν να ειναι χαρτι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Βάση δεν θα χρειαστείς κατά τη γνώμη μου.. (προσωπικά δεν με βολεύει κι όλας) αλλά αυτό που είναι βασικό για να πετύχεις κεντραρισμένες τρυπες είναι όταν θα τυπώνεις στον εκτυπωτή το τυπωμένο να πείς στο πρόγραμμα να αφήσει τις οπές ανοικτές (δηλαδή στο σημείο που θα γίνει η τρύπα να μην έχει χαλκό οπότε παγιδεύεται το τρυπανάκι και δεν γλυστράει).
    Πιστεύω οτι εξαιρετικές επιλογές για δράπανο (αλλά ακριβές) είναι dremel, proxxon και minicraft.
    Γενικά τα τρυπανάκια φθίρονται γρήγορά γιατί το τυπωμένο περιέχει ίνες γυαλιού που είναι εξαιρρετικά σκληρό υλικό και έτσι τα φθήρει πολύ γρήγορα.
    Στις βιομηχανίες χρησιμοποιούνται ειδικά τρυπάνια (απ οτι θυμάμαι) από κράματα βολφραμίου τα οποία είναι πανάκριβα αλλά κάνουν χιλιάδες τρύπες. Είναι ακριβά και μάλλον δύσκολο να τα βρείς στη λιανική γιατί δεν είναι φτιαγμένα για δραπανάκια (σπάνε πολύ εύκολα επειδή είναι πολύ σκληρά και δεν έχουν ευκαμψία)
    Φιλε Dal_Kos δεν έχω δοκιμάσει κοβαλτίου τρυπανάκια σε μικρές διατομές, όμως και τα κοβαλτίου πρέπει να σπάνε εύκολα... ενώ ταυτόχρονα δεν είναι φτιαγμένα για υψηλές στροφές γιατί αν ζεσταθούν "΄Καίγονται".

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Αρκαδία / Αθήνα
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Όσο πιο σκληρό είναι το υλικό τόσο πιο λίγες στροφές εφαρμόζουμε.
    Κατά συνέπεια δεν χρειάζεται πολύστροφο δράπανο. Θα κάψει πολύ γρήγορα τα τρυπάνια.
    Και μια παράκληση. Αν είναι δυνατόν να φτιάνουμε και καμιά παράγραφο στα κείμενά μας.
    Ξεκουράζεται το μάτι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, τα τρυπανάκια κοβαλτίου και τα ειδικά τρυπάνια βολφραμίου πως είναι

    Βασικά εγώ θέλω ένα δράπανο ειδικό για πλακέτες απο εκείνα τα μικρά σε βάση για να είναι σταθερό αλλά θέλω όπως είπα να παίρνει και μικρά τρυπανάκια, babisko, για το δράπανο που είπες της dremmel εκτός από το ΜΑΚΡΟ πολούνται πουθενά αλού Σε καταστήματα με ηλεκτρονικά η σιδηρικά

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα ηλεκτρονικά μπορούμε να πετύχουμε ότι θέλουμε.

  8. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    Παιδιά πιστεύω πως αυτό είναι το κατάληλο, της dremmel είναι αλλά δεν ξέρω εάν το συγκεκριμένο παίρνει μικρά τρυπανάκια.

    http://www.hardwarecentre.co.za/webp...rill-press.jpg

    Υπάρχει βάση στην οποία να μπορείς να σφίξεις το pcb για να είναι σταθερό και να γίνει πιο άνετα η δουλειά

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα ηλεκτρονικά μπορούμε να πετύχουμε ότι θέλουμε.

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Νίκο, από το ΜΑΚΡΟ πήρα ένα "τύπου Dremmel", δηλαδή μούφα, αλλά την δουλειά του την κάνει και καλά μάλιστα. Δεν έχω βάση, αλλά το τρύπημα γίνεται άνετα. Με το που ακουμπάς το τρυπανάκι στην πλακέτα έχει περάσει απέναντι κιόλας. Αυτό οφείλεται στις πολλές στροφές. Τα Dremmel είναι αρκετά ακριβότερα (περίπου 70-80 Ευρώ), αλλά είναι ΕΡΓΑΛΕΙΑ και έχουν μια μεγάλη γκάμα αξεσουάρ. Dremmel είχα δει στο Practiker παλιότερα και μάλιστα είχε πολλά αξεσουάρ. Τέτοια μικροδράπανα μπορείς να βρεις και σε καταστήματα που πουλάνε είδη μοντελισμού. Ίσως και τα καταστήματα ηλεκτρονικών ειδών να έχουν. Τρυπανάκια μπορείς να βρεις στα γνωστά καταστήματα ηλεκτρονικών ειδών, αλλά και σε μερικά καταστήματα που πουλάνε σιδηρικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frogman
    Παιδιά πιστεύω πως αυτό είναι το κατάληλο, της dremmel είναι αλλά δεν ξέρω εάν το συγκεκριμένο παίρνει μικρά τρυπανάκια.

    http://www.hardwarecentre.co.za/webp...rill-press.jpg

    Υπάρχει βάση στην οποία να μπορείς να σφίξεις το pcb για να είναι σταθερό και να γίνει πιο άνετα η δουλειά
    Αυτά τα μικροδράπανα, συνήθως αλλάζουν το τσοκ και παίρνουν μικρά ή μεγαλύτερα τρυπανάκια. Μια ερώτηση στο κατάστημα που θα το βρεις θα λύσει την απορία μας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Μπάμπη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα ηλεκτρονικά μπορούμε να πετύχουμε ότι θέλουμε.

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τρύπημα pcb
    By tesla005 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-17, 23:31
  2. Τύπωση πλακέτας
    By Βασιλάκης in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-16, 19:20
  3. Τρύπημα ηλεκτρολογικού πίνακα
    By XALOULIS90 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-15, 21:00
  4. Άλλη μια βάση για τρύπημα πλακετών
    By Thansavv in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-11, 02:03
  5. CNC για τρύπημα πλακετών
    By El_Kei in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-09, 21:31

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας