Βρετανός "χάκερ" δημιουργεί υπερβολική ένταση 12/3/2007 6:05:00 μμ

Συντάκτης: Ανδρέας Ροδίτης




Mε ανακούφιση αλλά και καχυποψία, δέχθηκαν στην Τουρκία τον εντοπισμό ενός Βρετανού "χάκερ" που "ανέβασε" στο Διαδίκτυο τα βίντεο που πλήττουν τη μνήμη του Ατατούρκ. Ο "χάκερ", με το παρατσούκλι "stavraetos 212007", είχε υποκλέψει την ηλεκτρονική ταυτότητα του 18χρονου Έλληνα φοιτητή του Κώστα Παπαφλωράτου από τη Θεσσαλονίκη και τη χρησιμοποίησε για να "ανεβάσει" το προσβλητικό για τον Ατατούρκ υλικό.

Το υλικό αυτό, που παρουσιαζόταν στο διαδικτυακό τόπο "YouTube", αποδόθηκε στους Έλληνες και κινδύνευσε να οδηγήσει σε ελληνοτουρκικό διπλωματικό "πόλεμο". Η ενόχληση από την προσβολή της μνήμης του Ατατούρκ έγινε τόσο μεγάλη που δικαστήριο της Κωνσταντινούπολης διέταξε την TurkTelecom να εμποδίσει την πρόσβαση στο διαδικτυακό αυτό τόπο. Η εντολή αυτή αποσύρθηκε την Παρασκευή, λένε οι τουρκικές εφημερίδες που παρακολουθούν από κοντά την παραλίγο "μάχη" στο Διαδίκτυο.


http://news.ert.gr/3/299274.asp



ΙΝΤΕΡΠΟΛ και ΕΛ.ΑΣ. προσπαθούν να βρουν άκρη στον ελληνοτουρκικό πόλεμο στο Ιντερνετ


«Πόλεμος» θερμοκέφαλων ή προβοκάτσια με φερετζέ;


Της ΝΤΑΝΙ ΒΕΡΓΟΥ


Απειλή διπλωματικής κρίσης από θερμοκέφαλους εθνικιστές μέσω Ιντερνετ ή προβοκάτσια με φερετζέ; Ιντερπόλ και Σώμα Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της ΕΛ.ΑΣ. προσπαθούν να δώσουν μια απάντηση στο παραπάνω ερώτημα, ύστερα από τη διαμάχη που έχει ξεσπάσει με δημοσίευση βίντεο υβριστικού περιεχομένου από Ελληνες ( ; ) και Τούρκους.


Η «Ε» μίλησε με τον φερόμενο ως «Σταυραετό», τον Ελληνα δηλαδή, ο οποίος, όπως αναγράφεται στις σχετικές ιστοσελίδες (youTube.com), δημιούργησε πριν από δύο εβδομάδες βίντεο που εμφανίζει τον ιδρυτή του σύγχρονου τουρκικού κράτους Κεμάλ Ατατούρκ ομοφυλόφιλο. Ακολούθησε ανάρτηση στις ίδιες ιστοσελίδες πολλών βίντεο από Τούρκους που ανταποδίδουν τις ύβρεις σε διάφορα επίπεδα. Ο 18χρονος φοιτητής Κ.Π. (δεν δημοσιεύουμε το πλήρες όνομά του, αν και είναι δημοσιευμένο κατά παράβαση των κανόνων του Διαδικτύου) μας περιέγραψε την περιπέτεια που ζει τους τελευταίους 5 μήνες, δηλαδή από τον περασμένο Νοέμβριο που «εμφανίζεται» σε διάφορα πολιτικά φόρουμ να βρίζει τους Τούρκους.


Το βίντεο που εμφανίζει τον Κεμάλ Ατατούρκ ομοφυλόφιλο, το οποίο υπογράφει ο «Σταυραετός» και ξεκίνησε την ελληνο( ; )τουρκική διαμάχη στο Ιντερνετ
«Με απειλούν»

«Δέχομαι καθημερινά απειλές τηλεφωνικώς. Λένε ότι θα μου κάψουν το σπίτι. Βρίζουν την οικογένειά μου». Τα λόγια του 18χρονου φορτίζονται από φόβο και αγανάκτηση ταυτόχρονα. Τον ηρεμεί κάπως το γεγονός ότι λείπει για λόγους σπουδών στο εξωτερικό, αλλά στο τηλέφωνο του σπιτιού του στην Ελλάδα είναι υποχρεωμένη να απαντά η μητέρα του και να ακούει τα μύρια όσα κακά χαμπέρια.

«Εχουμε τρομοκρατηθεί. Το τηλέφωνο χτυπάει ασταμάτητα. Δύο μεγαλόσωμοι Τούρκοι, μου λένε, θα βρουν τον γιο μου και θα τον τελειώσουν. Είναι εθνικιστής και ρατσιστής το παιδί μου, μαθαίνω από ανθρώπους που, όπως βλέπω από την αναγνώριση κλήσης, καλούν από την Τουρκία και μιλούν σπαστά αγγλικά», μας λέει η μητέρα του 18χρονου.

Στέλεχος του Σώματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της ΕΛ.ΑΣ. που χειρίζεται την υπόθεση είπε στην «Ε» ότι ο 18χρονος όντως έκανε καταγγελία τον Δεκέμβριο. «Μας κατήγγειλε ότι με το ψευδώνυμο "Σταυραετός" εμφανίζεται στο youTube και άλλους δικτυακούς τόπους πολιτικών φόρουμ βρίζοντας Τούρκους, Αλβανούς κ.ο.κ. και ότι αναγράφονται τα πλήρη στοιχεία -ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, ταχυδρομικός κώδικας και τηλέφωνο σπιτιού - που ανήκουν στον 18χρονο. Η υπόθεση ερευνάται απο την ελληνική υπηρεσία και την Interpol, γι' αυτό δεν μπορώ να σας πω περισσότερα», πρόσθεσε.


Η τουρκική σημαία, που σηκώνει στα χέρια ένα πλήθος που παρελαύνει κάτω από την Ακρόπολη, είναι η απάντηση Τούρκου χρήστη στο βίντεο με τον Κεμάλ του «Σταυραετού» στο YouTube
Οι υπαίτιοι

Ποιος όμως μπορεί να έχει στήσει ένα τέτοιο σκηνικό;

«Ο άνθρωπος που με το ψευδώνυμο "Mr Seanie" από τον Νοέμβριο δημοσιεύει τα στοιχεία μου στο Διαδίκτυο για να ξεσκεπάσει, όπως γράφει, τον "Σταυραετό", θεωρώ ότι είναι ο ίδιος που στις αρχές Νοεμβρίου είχε επικοινωνήσει μαζί μου στο eBay.com (σ.σ. ηλεκτρονικός τόπος δημοπρασιών) για να αγοράσει ένα DVD που πουλούσα», λέει ο 18χρονος. «Ισχυριζόμενος ότι είναι μεγάλης ηλικίας και δεν γνωρίζει καλά την τεχνολογία, μου ζήτησε τα πλήρη στοιχεία μου, προκειμένου η ανταλλαγή να γίνει εκτός Ιντερνετ. Εμπιστεύτηκα τον ηλικιωμένο, όπως δήλωνε, άνδρα που ανέφερε ως χώρα κατοικίας τη Βρετανία και έδωσα τα στοιχεία μου περιμένοντας να μου στείλει ταχυδρομικώς τα χρήματα για το DVD. Από τότε δεν επικοινώνησε ξανά μαζί μου. Λίγες ημέρες αργότερα πληκτρολογώντας το επώνυμό μου στη μηχανή αναζήτησης google.com διάβασα ότι ο Mr. Seanie αποκαλύπτει ότι ο χρήστης με το ψευδώνυμο "Σταυραετός", που βρίζει Τούρκους, Αλβανούς, Αρμένιους κ.ά. είμαι εγώ. Ο μόνος που είχε τα πλήρη στοιχεία μου όμως ήταν ο ηλικιωμένος άνδρας από τη Βρετανία, που είναι και η χώρα όπου διαμένει και ο Mr. Seanie όπως αναφέρει στο προφίλ του».

Ο 18χρονος επικοινώνησε ηλεκτρονικά και με τον «Σταυραετό», ο οποιος ποτέ δεν έχει γράψει στα ελληνικά, και με τον «Mr. Seanie», ο οποίος έχει δημιουργήσει τα περισσότερα βίντεο ως απάντηση σ' αυτό του Κεμάλ που υπογράφει ο «Σταυραετός». Ο «Mr. Seanie» συμμετέχει επίσης ενεργά στα πολιτικά φόρουμ, γράφοντας εναντίον των Ελλήνων στα αγγλικά, τα τουρκικά και ελάχιστες βρισιές στα ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες. Ο 18χρονος τους ρώτησε γιατί αφού γνωρίζουν ότι δεν είναι ο ίδιος ο «Σταυραετός» χρησιμοποιούν τα στοιχεία του.

«Ο χρήστης πίσω από τον "Σταυραετό" μου είπε ότι γνωρίζει ότι δεν είμαι εγώ, ενώ ο "Mr. Seanie" μου απαντά με βρισιές και ειρωνείες», λέει ο Κ.Π.

«Σταματήστε»

Πριν από πέντε ημέρες ο 18χρονος Ελληνας με e-mail του ζήτησε από το youTube να αποσύρει τα πλήρη στοιχεία του, καθώς είναι παράνομο, ωστόσο όπως λέει ο ίδιος δεν έχει λάβει απάντηση.

«Μπορεί να είναι μια πλάκα για κάποιον όλο αυτό -λέει στην «Ε» ο 18χρονος- αλλά σ' εμένα και την οικογένειά μου δημιουργεί πρόβλημα. Οπουδήποτε μπω στο Διαδίκτυο για να επικοινωνήσω, με συνδέουν με τον "Σταυραετό", με βρίζουν, με απειλούν».




ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 13/03/2007


Κοίτα να δεις πως έμπλεξε το παλικάρι !!!!!!