Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: ΗΧΟΔΙΑΚΟΠΤΗΣ SMART KIT

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιορδάνης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή ΗΧΟΔΙΑΚΟΠΤΗΣ SMART KIT

    Καλημέρα παιδιά, χρειάζομαι λίγη βοήθεια. Αγόρασα το κιτάκι του ηχοδιακόπτη σε μια προσπάθεια να ξαναθυμηθώ κάποια πράγματα. Το πρόβλημά μου είναι το μικροφωνάκι. Στην πλακέτα έχει τα ποδαράκια της τάσης και της γείωσης, αλλά στο μικρόφωνο κάτω από τα ποδαράκια έχει δύο ίδια σχεδον σημάδια, το ένα όμως έχει στο τέλος του κάτι σαν ουρά στριφογυριστή. Αυτό πάει στην τάση ή στην γείωση; Επίσης, θα προσπαθήσω να το τεστάρω πρώτα σε ένα μικρό φωτιστικό γραφείου και θα ήθελα κάποιος να μου πει για τη σύνδεση του ρελέ (ΝΟ, NC, κτλ). Πάντως, στο διακόπτη του φωτιστικού πάνε 2 καλώδια. Αυτά! Ευχαριστώ προκαταβολικά!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Δεν χρειάζεται να συνδέσεις κάποιο φωτιστικό πάνω για να τσεκάρεις ότι δουλεύει. Θα ακούς το ρελέ που θα οπλίζει και θα ξε-οπλίζει. Νομίζω έχει και ένα led που δείχνει την κατάσταση. Το μόνο που θα χρειαστείς ε΄ναι μια τάση 9V νομίζω, απο μπαταρία ή τροφοδοτικό.

    Το μικρόφωνο, έλεξε το με το πολύμετρο, ο ένας ακροδέκτης θα βραχυκυκλώνει με το κελυφος, αυτό είναι το (-).

    Το ΝΟ και το ΝC σημαίνει Normal Open και Normal Closed αντίστοιχα. Το φωτιστικό θα το βάλεις στο ΝΟ και στο κοινό (C)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιορδάνης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Το έχω τελειώσει το κύκλωμα, αλλά δυστυχώς κάτι δε πάει καλά. Όπως και να ρυθμίσω το τριμμεράκι, δεν αλλάζει κατάσταση το ρελέ. Πάνω στους ελέγχους πρόσεξα ότι όταν βραχυκυκλώσω με το πολύμετρο τη βάση και το συλλέκτη του τρανζίστορ, τότε αλλάζει κατάσταση το ρελέ. Το θέμα είναι γιατι δεν αλλάζει λόγω του μικροφώνου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα το είχα κατασκευάσει και εγώ αυτό το κύκλωμα, επάνω στην πλακέτα τοποθετείται και ένα led εκεί που γράφει D2 για να δείχνει την κατάσταση του κυκλώματος όπως είπε και ο gsmaster, μόλις χτυπάς παλαμάκια θα ανοιγοκλείνει το ρελέ και το led θα αναβοσβένει.

    Επίσης μπορείς αν θέλεις αφού το φτιάξεις και είσαι σίγουρος ότι δουλεύει, να το δουλέψεις και με 220V, δηλαδή εκεί που έχει κάτι αριθμούς 3,4 και 5 μπορείς στο 3 και 4 να συνδέσεις τα δύο άκρα από ένα διπλό καλώδιο και στα άλλα δύο να συνδέσεις ένα φίς, μετά να κόψεις το ένα καλώδιο στην μέση αν δεν κάνω λάθος, και να συνδέσεις ένα απλό ντουϊ να βάλεις και μια απλή λάμπα (γάλακτος), μετά να το βάλεις στην μπρίζα και με την ίδια λογική να χτυπάς παλαμάκια και να ανοιγοκλείνει και η λάμπα αλλά για να δουλεύει το κύκλωμα πρέπει να έχεις και την μπαταρία στο κύκλωμα θα ανοιγοκλείνει και το led δεν σε πειράζει αυτό, αλλιώς δεν δουλεύει δεν καταλαβαίνω το γιατί αλλά και εγώ που το δοκίμασα δεν δούλευε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα ηλεκτρονικά μπορούμε να πετύχουμε ότι θέλουμε.

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιορδάνης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ παιδιά για τις προτάσεις! Ακόμη δε κατάφερα να το κάνω να ανοιγοκλείνει με παλαμάκια. Υπάρχει περίπτωση να κάηκε το μικροφωνάκι; Ρωτάω γιατι κανονικά δε θά'πρεπε να αλλάζει η τάση του ανάλογα με τον ήχο που δέχεται; Εδώ δε βλέπω καμμιά διαφορά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    αυτος ο ηχοδιακοπτης ποσο κανει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν ειναι οτι ειμαι τοσο εξυπνος.Ειναι οτι ασχολουμαι με τα προβληματα λιγο περισσοτερο απο εσας.

    Αλμπερτ Αϊνσταιν

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιορδάνης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    14.5Ε, της smart kit είναι

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιορδάνης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    παιδιά, καμμιά ιδέα για το μικρόφωνο; Επίσης, τί τάξης πρέπει να είναι η τάση στο (-) του τελεστικού; Γιατι εδώ βλέπω οτι όσο και να χτυπήσω ή φωνάξω δεν υπάρχει καμμιά μεταβολή.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Smart Kit no 1077
    By nassosxlvbros in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-18, 19:17
  2. Smart kit 1021
    By dimi124 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-15, 01:28
  3. smart kit 1077
    By sakis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-14, 21:52
  4. smart kit
    By FERCHAT ILIAS in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 03:09
  5. smart kit πομπος 4w
    By johny16 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-07, 10:39

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας