Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: παρακολούθηση απο απόσταση

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή παρακολούθηση απο απόσταση

    Γειά σας,θα ήθελα να μου πεί κάποιος πως μπορω να δημιουργησω ενα συστημα παρακολούθησης 4 χώρων (καταστήματα) οι οποιοι βρίσκονται σε μεγάλη απόσταση μεταξύ τους.Συγκεκριμένα 3 απο αυτους είναι στη Θεσ/νικη και ένας στη Καβάλα,ο έλεγχος θα γίνεται από ένα άλλο σημείο στη Θεσ/νίκη.ο κάθε χώρος θα έχει τουλάχιστον 2 κάμερες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Πρόσφατα έβαλε ο κουμπάρος μου. Τοποθετήθηκε ένας υπολογιστής με κάρτα για 15 κάμερες, ο οποίος είναι συνδεδεμένος σε γραμμή adsl. Φυσικά υπάρχει το κατάλληλο πρόγραμμα καταγραφής στο PC (οπου μπορείς να δείς για κάθε κάμερα τι έχει καταγράψει τις προηγούμενες πχ 10 ημέρες). Οταν θελήσει να δεί τι γίνεται στο μαγαζί από απόσταση, μπαίνει απο οποιονδήποτε υπολογιστή μέσω internet και "βλέπει" τις κάμερες. Εάν θέλεις σου στέλνω τηλέφωνο από την εταιρία που το εγκατέστησε στη Θεσσαλονίκη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ.
    Πρόσφατα έβαλε ο κουμπάρος μου. Τοποθετήθηκε ένας υπολογιστής με κάρτα για 15 κάμερες, ο οποίος είναι συνδεδεμένος σε γραμμή adsl. Φυσικά υπάρχει το κατάλληλο πρόγραμμα καταγραφής στο PC (οπου μπορείς να δείς για κάθε κάμερα τι έχει καταγράψει τις προηγούμενες πχ 10 ημέρες). Οταν θελήσει να δεί τι γίνεται στο μαγαζί από απόσταση, μπαίνει απο οποιονδήποτε υπολογιστή μέσω internet και "βλέπει" τις κάμερες. Εάν θέλεις σου στέλνω τηλέφωνο από την εταιρία που το εγκατέστησε στη Θεσσαλονίκη.
    Μέσω adsl και pc γνωρίζω πως γινεται,αλλα επειδη αυτος που θα κάνει την διαχείριση δεν έχει καλή επαφή με υπολογιστες θέλω να μάθω αν υπαρχει τρόπος ανεξάρτητος από pc.Δηλαδή η εικόνα που θα έρχεται στο τελικό σημείο να βγαίνει σε καποιο monitor και να γίνεται η καταγραφή.Φυσικά μαλλον θα χρησιμοποιηθει το δύκτιο του ΟΤΕ αλλα ίσως με άλλο τρόπο,κατι έίχα ακούσει ότι γίνεται με μισθωμένες γραμμές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasvit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ.
    Πρόσφατα έβαλε ο κουμπάρος μου. Τοποθετήθηκε ένας υπολογιστής με κάρτα για 15 κάμερες, ο οποίος είναι συνδεδεμένος σε γραμμή adsl. Φυσικά υπάρχει το κατάλληλο πρόγραμμα καταγραφής στο PC (οπου μπορείς να δείς για κάθε κάμερα τι έχει καταγράψει τις προηγούμενες πχ 10 ημέρες). Οταν θελήσει να δεί τι γίνεται στο μαγαζί από απόσταση, μπαίνει απο οποιονδήποτε υπολογιστή μέσω internet και "βλέπει" τις κάμερες. Εάν θέλεις σου στέλνω τηλέφωνο από την εταιρία που το εγκατέστησε στη Θεσσαλονίκη.
    Μέσω adsl και pc γνωρίζω πως γινεται,αλλα επειδη αυτος που θα κάνει την διαχείριση δεν έχει καλή επαφή με υπολογιστες θέλω να μάθω αν υπαρχει τρόπος ανεξάρτητος από pc.Δηλαδή η εικόνα που θα έρχεται στο τελικό σημείο να βγαίνει σε καποιο monitor και να γίνεται η καταγραφή.Φυσικά μαλλον θα χρησιμοποιηθει το δύκτιο του ΟΤΕ αλλα ίσως με άλλο τρόπο,κατι έίχα ακούσει ότι γίνεται με μισθωμένες γραμμές.
    Μπορεί να γίνεται. Πάντως το πρόγραμμα διαχείρησης μέχω Η/Υ δεν είναι κάτι το τρομερό και πιστεύω είναι η πιο απλή διαδικασία. Και μάλιστα όπως προανέφερα μπορείς να έχεις πρόσβαση απο παντού αρκεί να έχεις Η/Υ με internet στην διαθεσή σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ice25
    Όνομα
    Γιατί το θέλει?
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    194

    Προεπιλογή

    παιδιά γίνετε!αν βάλει dvr η κάποιο pc based σύστημα.η διαχείριση από απόσταση είναι παιχνιδάκι.με απλά κουμπιά πάνω στην οθόνη.απλά κάνεις κλικ στο κουμπί της κάμερας που θες να δεις και την βλέπεις,ητε όλες μαζί(λίγα frames και μικρή ποιότητα).η κάθε χορό ξεχωριστά.πάντως το pc και το web interface δεν το γλυτώνεις.απλός είναι απλά στην χρίση(το λειτουργικό δεν εμφανίζετε καν).έχουμε εκπαίδευση αρκετό κοσμο που δεν είχε σχέση με το αντικείμενο και τα πάνε πολύ καλά,στην αρχή περνούν τηλ και μας ρωτάνε αν κάτι δεν πολυκαταλαβαίνουν.2-3 μέρες το πολύ.(μέχρι να προσαρμοστούν)και μετά όλα οκ.για περισσότερες πληροφορίες πείτε μου και θα σας πω αναλυτικά.πάντως μισθωμένες γραμμές και έτσι δεν νομίζω να συμφέρει.απλή dsl το άλλο κοστίζει και οι γραμμές και τα μηχανήματα.και ειλικρινά δεν το έχω δει σε καμιά επιχείρηση η ιδιώτη για cctv.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    [Μηπως γνωριζετε να μου πειτε καποιο προγραμμα που θα βρω στο ιντερνετ να το κατεβασω δωρεαν; θα συνεργαζεται με παλιο υπολογιστη; στα ελληνικα με απλη χρηση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.r soutras
    Όνομα
    D.r Soutras
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Αθήνα-Μεθώνη
    Μηνύματα
    209

    Προεπιλογή

    Nα πω κ εγω την κουταμάρα μου;
    Aν μπορώ να δώ εγώ τις IP καμερες μου ποιός μου εγγυάται οτι δεν μπορεί να τις δει κ κάποιος άλλος (για υποκλοπή μιλάω) ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό!
    Θεωρία είναι όταν τα ξέρεις όλα κ δεν λειτουργεί τίποτα, πράξη είναι όταν λειτουργούν όλα κ δεν ξέρεις το γιατί!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από d.r soutras
    Nα πω κ εγω την κουταμάρα μου;
    Aν μπορώ να δώ εγώ τις IP καμερες μου ποιός μου εγγυάται οτι δεν μπορεί να τις δει κ κάποιος άλλος (για υποκλοπή μιλάω) ;
    Δεν γνωρίζω την απάντηση, αλλά τότε ποιός μου εγγυάται ότι δεν μπορεί να μπεί στο ασύρματο δίκτυό μου κάποιος που βρίσκεται εντός της εμβέλιάς του; Δεν θα υπάρχουν κάποιου είδους "κλειδώματα", όπως στα ασύρματα δίκτυα (SSID, WEP, WPA);
    Τώρα βέβαια, ότι κλειδώνει, ξεκλειδώνει , αλλά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από d.r soutras
    Nα πω κ εγω την κουταμάρα μου;
    Aν μπορώ να δώ εγώ τις IP καμερες μου ποιός μου εγγυάται οτι δεν μπορεί να τις δει κ κάποιος άλλος (για υποκλοπή μιλάω) ;
    Και να δει τις κάμερες σου, τι θα καταλάβει? Αντε να δει πότε θα μπεί ο κλέφτης, απο την άλλη αν έχεις συστήματα που πληκτρολογείς κωδικό κτλ, τότε μην βάζεις κάμερες, η βάλε ενσύρματες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.r soutras
    Όνομα
    D.r Soutras
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Αθήνα-Μεθώνη
    Μηνύματα
    209

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babisko
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από d.r soutras
    Nα πω κ εγω την κουταμάρα μου;
    Aν μπορώ να δώ εγώ τις IP καμερες μου ποιός μου εγγυάται οτι δεν μπορεί να τις δει κ κάποιος άλλος (για υποκλοπή μιλάω) ;
    Δεν γνωρίζω την απάντηση, αλλά τότε ποιός μου εγγυάται ότι δεν μπορεί να μπεί στο ασύρματο δίκτυό μου κάποιος που βρίσκεται εντός της εμβέλιάς του; Δεν θα υπάρχουν κάποιου είδους "κλειδώματα", όπως στα ασύρματα δίκτυα (SSID, WEP, WPA);
    Τώρα βέβαια, ότι κλειδώνει, ξεκλειδώνει , αλλά...
    Στο ασύρματο σου δίκτυο όποιος γνωρίζει μπαίνει (εντός εμβέλειας πάντα), το WEP σπάει για πλάκα, το WPA είναι πιο βαρβάτο αλλά κ αυτό σπάει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό!
    Θεωρία είναι όταν τα ξέρεις όλα κ δεν λειτουργεί τίποτα, πράξη είναι όταν λειτουργούν όλα κ δεν ξέρεις το γιατί!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Led και button σε απόσταση απο μΕ
    By nkarama in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-17, 20:21
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-13, 10:19
  3. Ελεγχος τελετή απο απόσταση
    By haf in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-13, 12:49
  4. χειρισμος laptop On/off απο απόσταση
    By BMXakias in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-06, 22:55
  5. χειρισμος Pc On/off απο απόσταση
    By KarlBarks in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-06, 17:33

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας