Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: μαθηματα στο τει

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johny16
    να ειστε καλα βρε παιδια! οντως τα ηλεκτρονικα μου δημιουργουν μια μεγαλη ελξη και θα προσπαθησω για το καλυτερο



    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Μπάμπη τα είπες καλύτερα από όλους μας!!!!!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    jake
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Εδεσσα
    Μηνύματα
    616

    Προεπιλογή

    η βλακεια γινεται σχεδον σε ολες τις περιπτωσεις στα πρωτα 2 εξαμηνα¨επιτελους φοιτητης - ελευθερος - καφεδες σε καθημερινη βαση- σχολη μονο για εργαστηρια! αν δωσεις λιγη βαση τωρα, υστερα θα σου ειναι ευκολα τα υπολοιπα μαθηματα, γιατι θα δεις ολη τη θεωρια πχ των μαθηματικων , στην πραξη --> κεραιες κτλ. Εγω πρωτα περασα τις κεραιες , που ειναι στο 6ο εξαμηνο νομιζω, και ακομα χρωσταω μαθηματικα 2 , μαθημα 2ου εξαμηνου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    May 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή Καλή τύχη Γιάννη!!!

    Παιδιά θα ήθελα να καταθέσω και τη δική μου άποψη στο θέμα. Ήμουν στο Παν. Αθηνών γύρω στη μία 10ετία (1995-2005). Περίπου 4,5χρόνια ως προπτυχιακός φοιτητής και αλλά 5 χρόνια ως μεταπτυχιακός φοιτητής (M.Sc. & Ph.D.). Υπήρχαν μαθήματα εύκολα και δύσκολα από αντικειμενική άποψη και κρίση. Βέβαια, δεν ήταν και τόσο δύσκολα, όπως τα παρουσίαζαν διάφοροι "παλαιότεροι", οι οποίοι "χρωστούσαν" τα μαλλιοκέφαλά τους (ειδικά σε προπτυχιακό επίπεδο). Στην αρχή όταν είσαι "νέωπας" (για να θυμηθώ και μία εκφραση του Στρατού), σου φαίνονται όλα βουνό. Αν όμως συγκεντρωθείς και παρακολουθείς τις παραδόσεις, κρατάς τις σημειώσεις σου, ΔΕΝ έχεις να φοβηθείς τίποτε. Ακόμα και ο πιο στριφνός καθηγητής δεν μπορεί παρά να βάλει θέματα που λίγο-πολύ τα έχει αναφέρει στην παράδοση (ή έστω τα πιο πολλά από αυτά). Αλλά πόσοι θα'ναι οι στριφνοί τέλος πάντων?? Άντε να'ναι δυο-τρεις. Οι υπόλοιποι θα είναι συνενοήσιμοι και προβλέψιμοι. Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να υπάρχουν πολλά κενά από πλευράς του φοιτητή. Εντάξει, τότε θα δυσκολέψουν τα πράγματα αλλά και πάλι με υπομονή και επιμονή σιγά-σιγά θα τα καλύψει κανείς. Εν πάσει περιπτώσει, και αν κοπεί κανείς σε κάποιο μάθημα, ούτε ο πρωτος είναι ούτε και ο τελευταίος. Υπάρχει και κάτι άλλο πολύ σημαντικό. Όταν ξεκινήσεις στο πρώτο κιόλας εξάμηνο να είσαι συγκεντρωμένος και να μην φορτωθείς μαθήματα. Αυτό είναι δύσκολο, γιατί όταν κανείς είναι φοιτητής, πλέον ξεφεύγει από τα στένα πλαίσια το σχολείου και δεδομένης και της κούρασης των πανελληνίων που αρχίζει να βγαίνει ειδικά στο πρώτο έτος, υπάρχει περίπτωση να κάνει κανείς "κοιλιά" και να αρχίσει να φορτώνεται μαθήματα. Τότε όμως η κατάσταση ξεφεύγει και δεν ελέγχεται εύκολα, καθώς τα μαθήματα συσσωρεύονται και δεν προλαβαίνεις να τα διαβάσεις και να πας να τα δώσεις. Επίσης, Γιάννη έχε υπόψη σου πως πράγματα που μαθαίνεις σε προπτυχιακό επίπεδο δεν ξέρεις που και πότε θα σου χρειαστούν. Και ό,τι μαθαίνεις ακόμα και αν το ξεχάσεις, σε δεδομένη στιγμή θα το επαναφέρεις πολύ γρήγορα και θα μπεις στο νόημα εκ νέου.
    Σου εύχομαι καλή αρχή στη φοιτητική σου ζωή και να θυμάσαι ότι δεν πρέπει να κάνεις "κοιλιά" τώρα στην αρχή.
    Βαγγέλης

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη baladofatsas
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή

    Το ζουμι της υποθεσης ειναι να μην απογοητευεσαι και να μην επηρεαζεσαι απο τους "παλιους".Αυτο το καταλαβα απο το δευτερο κιολας εξαμηνο στο ΤΕΙ ηλεκτρονικης Αθηνας οτα πηγα και εγραψα Ηλεκτρομαγνητισμο 6,5 τη στιγμη που ειχα παρακολουθησει μονο τα 4 πρωτα μαθηματα και μετα το παρατησα γιατι δεν καταλαβαινα πολλα πραγματακαι ακουγα και τις φημες...
    Να φανταστεις οτι εριξα μια ματια στο βιβλιο και πηγα και εγραψα εγω και 15 παιδια ακομα (γιατι οι υπολοιποι δεν ηρθαν καν) και περασαμε οι 11!!Συμβουλη μου:<<2>>

    **ρε παιδια τον ηλεκτρομαγνητισμο τον περναγε ευκολα με (7) ενας διαβασμενος μαθητης λυκειου!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johny16
    σωστα αυτο λεω και γω στον εαυτο μου εαν καταφερω αυτο το εξαμηνο να παρω τις βασεις των μαθηματικω πιθανον να μην εχω προβλημα μετα αλλα ο προγραμματισμος που κολαει με τα μαθηματικα συνηθως απο αυτα που εχω κανει δεν εχουν σχεση με τα μαθηματικα τοσο πολυ ηλεκτρομαγνητισμος ναι απο τι ξερω ειναι με μαθηματικα αλλα τα συστηματα αυτοματου ελεγχου πιστευω οτι εχουν να κανουν με αυτοματισμους τεσπα εγω χαρηκα οταν ειδα τα εργαστηρια που κανουμε πρακτικα καποια πραματακια αλλα ξαφνιαστικα με τον βαθμο δυσκολιας στα μαθηματικα γιατι ειδα πραματα που δεν τα εχω ξαναδει στην ζωη μου δεν βαριεσαι θα τα καταφερω θελω να πιστευω αλλωστε 4 βδομαδες ημουν εκει και τωρα γυρισα για πασχα.ωστοσο υπαρχουν ρε γαμωτο ατομα που πανε για να παρουν ενα "χαρτι" και διαβαζουν μονο τις εξεταστικες και εχω ακουσει οτι αρκεται χρωστανε μαθηματα και εχω χασει λιγο το μονοπατι. συγνωμη εαν σας επριξα αλλα καταλαβενεται το αγχος του πρωταρη.
    johny16 τα συστηματα αυτοματου ελεγχου και αν εχουν σχεση με μαθηματικα. χρησιμοποιούν σε μεγαλο βαθμο τα μαθηματικα και κυρίως τον μετασχηματισμο Laplace τον οποιο σιγουρα θα τον συναντησεις και στις διαφορικες εξισωσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    καλησπέρα παιδιά εγώ θα ήθελα με την σειρά μου να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος γιατί έψαξα στα σαιτ αλλά δεν βρήκα κάτι αν έχει κάποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα στο ΤΕΙ χανιω σχετικό με τα Ηλεκτρονικά η κάτι παρεμφερές?? Ευχαριστώ!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη michaelcom
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Στο κοσμο μου
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Γιαννη ηλεκτρολογος εισαι; Στο Ηρακλειο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η απόδοση του software αντιτίθεται στον νόμο του Moore...

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Ουπς είναι παλιό θέμα xD
    Ρε παιδιά μην κολατε ερωτήσεις σε ψιλοασχετα παλια άσχετα θεματα :P
    Για το μεταπτυχιακό μπορείς να κολλήσεις σε παρα πολλά, το θέμα είναι θα σε δεχτούν? Είναι ......
    Ενα νεο θέμα σχετικά με το μεταπτυχιακο ίσως να βοηθούσε περισσότερο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fire Doger : 20-02-15 στις 22:50

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-15, 22:29
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-10, 20:55
  3. ερώτηση για μάθημα στο ΤΕΙ ηλεκτρονικής στην Αθήνα
    By Κρεμμύδας Δημήτρης in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-08, 20:23
  4. ΤΕΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
    By johny16 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-07, 03:00
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-04, 15:31

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας