Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: μαθηματα στο τει

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή μαθηματα στο τει

    παιδια επι ευκαιρια τωρα στο τει κρητης που ξεκινησαν τα μαθηματα παρατηρισα οτι μαθηματα και ιδιαιτερα τα μαθηματικα η φυσικη αλλα και τα ηλεκτρονικα κυκλωματα ειναι παλουκια και μας ειπαν οτι αυτα θα μας χρειαστουν για ποιο μετα ειναι δυσκολα πολυ μιας και επειδη ειμαι απο το τεε ποτε στην ζωη μου δεν εκανα τετοια μαθηματικα μαλλον θα χρωσταω! και ρε γαμωτο μας λεγαν στο λυκειο εαν περασετε τις πανεληνιες ολα τα υπολοιπα ειναι ευκολα και δεν θα δυσκολευτουμε στο τει οκ σε μερικα μαθηματα δεν δυσκολευομαι παλευονται τα αλλα ομως? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΠΛΑ??? και ειμαι α εξαμηνο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Γιάννη δεν σου λέω πως τα ολοκληρώματα και οι παράγωγοι θα σου χρειαστούν κάθε μέρα αλλά όλα στα μαθήματα αυτά είναι θέμα πεποιθήσεων και προσωπικής προοπτικής .

    Αν σε κάτι που δυσκολεύεσαι να μάθεις του αλλάξεις την ταμπέλα και από "δύσκολο" το ονομάσεις "εύκολο" ή σταματήσεις να του κολλάς ταμπέλα τελείως συνήθως γίνεται πιο εύκολο ! Απλά θέλει διάβασμα.Φίλε μου στο κάτω κάτω τόσα άτομα πριν που κατάφεραν και πήραν πτυχίο δεν ήταν πιο εφυή από εσένα σε καμιά περίπτωση !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    johny16 τα ηλεκτρονικα κυκλωματα αλλα κυριως τα μεταβατικα φαινομενα στα ηλεκτρικα κυκλωματα (π.χ ανοιγμα, κλεισιμο διακοπτη σε κυκλωματα με πηνια-πυκνωτες), ηλεκτρικοι κινητηρες και γεννητριες, τηλεποικοινωνιακα κυκλωματα, ηλεκτρομαγνητικα κυματα και συστηματα αυτοματου ελεγχου χρησιμοποιουν σαν εργαλιο τα μαθηματικα. Και η φυσικη εχει σαν βαση τα μαθηματικα. Καλο ειναι μιας και εισαι στην αρχη να δωσεις βαση στα μαθηματικα ωστε να μην συναντησεις δυσκολια στην κατανοηση των αλλων μαθηματων. αν τα αφησεις σιγουρα θα εχεις προβλημα σε αρκετα μαθηματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Για το μόνο που είμαι σίγουρος είναι οτι θα μπορέσεις να περάσεις τα μαθήματα, αργά ή γρήγορα,... εσένα όμως που σε ενδιαφέρουν πραγματικά τα ηλεκτρονικά δεν πρέπει να είναι αυτός ο σκοπός σου!

    Δώσε βάση στα μαθηματικά, αν χρειαστεί διαβασέ τα από την αρχή ....! Αν το κάνεις τώρα που είναι η αρχή όλα θα σου φαίνονται παιχνίδι! και θα έχεις προοπτικές για κάτι καλύτερο.. διαφορετικά θα μείνεις κολημένος στο να γράφεις 1000 γραμμές κώδικα για μικροελεγκτή...κάτι που το κάνουν και παιδία του λυκείου ..μπορεί και μικρότερα...
    Αυτό που δεν μπορούν να κάνουν ειναι τα μαθήματα με μαθηματικό υπόβαθρο.....!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    βασικα μην απογοητευεσαι.πολυ ειμαστε φοιτητες κ περναμε τα ιδια.
    καλα λενε τα παιδια πιο πανω,ενα κουραγιο να τα μαθεις και στα αλλα εξαμηνα τα μαθηματα θα ειναι πιο ενδιαφερονται 100%

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν ειναι οτι ειμαι τοσο εξυπνος.Ειναι οτι ασχολουμαι με τα προβληματα λιγο περισσοτερο απο εσας.

    Αλμπερτ Αϊνσταιν

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    σωστα αυτο λεω και γω στον εαυτο μου εαν καταφερω αυτο το εξαμηνο να παρω τις βασεις των μαθηματικω πιθανον να μην εχω προβλημα μετα αλλα ο προγραμματισμος που κολαει με τα μαθηματικα συνηθως απο αυτα που εχω κανει δεν εχουν σχεση με τα μαθηματικα τοσο πολυ ηλεκτρομαγνητισμος ναι απο τι ξερω ειναι με μαθηματικα αλλα τα συστηματα αυτοματου ελεγχου πιστευω οτι εχουν να κανουν με αυτοματισμους τεσπα εγω χαρηκα οταν ειδα τα εργαστηρια που κανουμε πρακτικα καποια πραματακια αλλα ξαφνιαστικα με τον βαθμο δυσκολιας στα μαθηματικα γιατι ειδα πραματα που δεν τα εχω ξαναδει στην ζωη μου δεν βαριεσαι θα τα καταφερω θελω να πιστευω αλλωστε 4 βδομαδες ημουν εκει και τωρα γυρισα για πασχα.ωστοσο υπαρχουν ρε γαμωτο ατομα που πανε για να παρουν ενα "χαρτι" και διαβαζουν μονο τις εξεταστικες και εχω ακουσει οτι αρκεται χρωστανε μαθηματα και εχω χασει λιγο το μονοπατι. συγνωμη εαν σας επριξα αλλα καταλαβενεται το αγχος του πρωταρη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    σωστα αυτο λεω και γω στον εαυτο μου εαν καταφερω αυτο το εξαμηνο να παρω τις βασεις των μαθηματικω πιθανον να μην εχω προβλημα μετα αλλα ο προγραμματισμος που κολαει με τα μαθηματικα συνηθως απο αυτα που εχω κανει δεν εχουν σχεση με τα μαθηματικα τοσο πολυ ηλεκτρομαγνητισμος ναι απο τι ξερω ειναι με μαθηματικα αλλα τα συστηματα αυτοματου ελεγχου πιστευω οτι εχουν να κανουν με αυτοματισμους τεσπα εγω χαρηκα οταν ειδα τα εργαστηρια που κανουμε πρακτικα καποια πραματακια αλλα ξαφνιαστικα με τον βαθμο δυσκολιας στα μαθηματικα γιατι ειδα πραματα που δεν τα εχω ξαναδει στην ζωη μου δεν βαριεσαι θα τα καταφερω θελω να πιστευω αλλωστε 4 βδομαδες ημουν εκει και τωρα γυρισα για πασχα.ωστοσο υπαρχουν ρε γαμωτο ατομα που πανε για να παρουν ενα "χαρτι" και διαβαζουν μονο τις εξεταστικες και εχω ακουσει οτι αρκεται χρωστανε μαθηματα και εχω χασει λιγο το μονοπατι. συγνωμη εαν σας επριξα αλλα καταλαβενεται το αγχος του πρωταρη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    O προγραμματισμός ίσως δεν έχει μεγαλη σχέση με τα μαθηματικά...
    γι αυτό σε λίγο ολοι θα ξέρουν λίγο πολυ να προγραμματίζουν και κανείς δεν θα σου δίνει σημασία ακόμα και αν ξέρεις να προγρμματίζεις καλύτερα.
    Πριν 15-20 χρόνια το να προγραμματίζεις μικροελεγκτές ήταν συμαντικό, πριν 5 χρόνια το να δουλεύεις με FPGA ηταν εξαιρετικο εφόδιο...σήμερα είναι και τα δύο απλά σταντερ γνώση...

    Μαθηματικά θα βρείς σίγουρα σε αυτόματο έλεγχο, κερεες, γραμμές μεταφοράς, φιλτρα και πολλά άλλα ενδιαφέροντα μαθήματα που σε κάνουν να ξεχωρίζεις από έναν ερασιτέχνη ή από εναν απόφητο ΤΕΕ ή ΙΕΚ. Διαφορετικά θα πηγένεις σε δουλειά και θα σου λένε....600 ευρώ γιατί αυτά που κάνεις τα κάνει και ένας απο ΤΕΕ (και ας μην τα κάνει στην πραγματικότητα)

    Πάντως επειδή έχει φανεί εδω μέσα οτι αγαπάς τα ηλεκτρονικά είμαι σίγουρος οτι θα ξεχωρήσεις τελικά στη σχολή σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιάννη, κάποτε ήμουν και εγώ στην θέση σου και σε καταλαβαίνω. Όταν πήγα στην σχολή, υπήρχαν φήμες ότι τα μαθηματικά Ι (π.χ.) είναι πολύ δύσκολα, ότι ο Χ καθηγητής είναι πολύ αυστηρός και δεν μπορείς να περάσεις το μάθημά του, οτι όλοι χρωστάνε το τάδε μάθημα, κ.λ.π. Το αποτέλεσμα ήταν να να μην περάσω τα μαθηματικά Ι, αφού το είχα προεξοφλήσει ότι ήταν αδύνατο να τα περάσω. Όταν όμως "πάλιωσα" λίγο και εγώ και κατάλαβα τι γίνεται, τότε και με λίγο διάβασμα περισσότερο, τα θέματα των εξετάσεων μου φάνηκαν πολύ βατά, αστεία θα έλεγα. Να μην πιστεύεις όλα όσα λένε οι παλαιότεροι στις σχολές. Ο καθένας λέει τα δικά του, εσύ όμως μην απογοητεύεσαι. Σίγουρα θέλει διάβασμα, δεν γίνεται να περάσεις μαθήματα χωρίς διάβασμα (εκτός και αν χρησιμοποιήσεις τις γνωστές μεθόδους - σκονάκια, αλλά πόσα σκονάκια θα κάνεις; ) Η ζωή όλη είναι ένας αγώνας. Κανείς δεν μπορεί να πει ότι πρέπει να διαβάζεις μέχρι το λύκειο, ή μέχρι το πρώτο ή το χ εξάμηνο. Στην σχολή που διάλεξες πρέπει να ενημερώνεσαι συνεχώς, αν θέλεις να είσαι πετυχημένς. Τώρα στην αρχή βέβαια σίγουρα θα σου φαίνονται βουνό και ίσως ακατόρθωτο το να γράψεις καλά σε κάποια μαθήματα. Όταν αποκτήσεις κάποιες βάσεις και αυτό πρέπει να γίνει τώρα, στην αρχή των σπουδών σου, θα μπεις και στην λογική, την φιλοσοφία και τον τρόπο σκέψης των τεχνικών - ηλεκτρονικών, τότε θα δεις ότι θα ξεπερνάς εύκολα (και με λίγο διάβασμα, ίσως και λίγο περισσότερο πολλές φορές σε κάποια μαθήματα) τα όποια προβλήματα σου παρουσιάζονται στις σπουδές σου. Γνωρίζω ανθρώπους που από τα πρώτα εξάμηνα απογοητεύτηκαν σε τέτοιο σημείο, που σκέφτονταν την διακοπή των σπουδών τους και μάλιστα χρωστούσαν αρκετά μαθήματα. Αργότερα όμως όλα πήγαν μια χαρά (και ποιός τους "πιάνει" τώρα). Αυτό που θέλω να σου πω, είναι το εξής σημαντικό:

    ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ.

    Φιλικά
    Μπάμπης

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    να ειστε καλα βρε παιδια! οντως τα ηλεκτρονικα μου δημιουργουν μια μεγαλη ελξη και θα προσπαθησω για το καλυτερο

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-15, 22:29
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-10, 20:55
  3. ερώτηση για μάθημα στο ΤΕΙ ηλεκτρονικής στην Αθήνα
    By Κρεμμύδας Δημήτρης in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-08, 20:23
  4. ΤΕΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
    By johny16 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-07, 03:00
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-04, 15:31

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας