Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: ΑΣΕΠ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREG
    Όνομα
    gr
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΖΑΠΕΙΟ
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή Οχι.......

    [quote="babisko"]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sgoum
    Παιδια δε θελω να σας απογοητευσω θα πω απλα και μονο την εμπειρια μου.
    Ο ΑΣΕΠ ειναι απλα μια βιτρινα που απο πισω γινεται η χαρα του ρουσφετιου.
    Ετυχε να γνωριζω ενα πρωτοκλασατο κοματικο στελεγχος, παραλιγο θα γινομασταν και συγγενοις.
    Δεν παιζει ρολο το κομμα, πολυ περισσοτερο για αυτους τους υψηλοβαθμους.
    Για καποιο λογο του ζητησανε αν μπορει να κανει κατι για ενα διαγωνισμο του ΑΣΕΠ.
    Αυτος το εψαξε και ειπε οτι οι θεσεις ειχανε μοιραστει.Μαλιστα ειπε και σε ποιους και ποσες
    θεσεις ο καθενας.Η μοιρασια μαλιστα εγινε μεταξυ των κομματων με ποσοστα.
    Επαθα ενα μικρο σοκ οταν το ακουσα γιατι σκεφτηκα ολους οσους ιδρωνουν και ελπιζουν.

    Δε λεω οτι δεν μπορει καποιος να περασει με την αξια του αλλα τα ποσοστα ειναι πολυ μικρα.
    :

    οχι δεν ειναι ετσι τα πραγματα ας μη τα ισοπεδονουμε ολα τοσο απλα ...εαν εχεις στοιχεια να
    κανεις καταγελια........αλλιως ΔΗΜΟΣΙΑ μη δημιουργεις εντυπωσεις , εαν σε εναν διαγονισμο
    καποιος θεωρησει οτι αδικηθει....(για οποιο λογο και ΑΣΕΠ και προκυρηξη.. παει αμεσως δικαστηριο
    νομος Πεπονη) και τοτε Θα δεις και τον αλεξιπτοτιστη και αυτον που τον εβαλε
    Ασ μην απογοητευουμαι τοσο ευκολα τα παιδια που προσπαθουν.....Ευχαριστ ω

    0 Not allowed! Not allowed!
    .??????

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Όταν κάνεις μία αίτηση και η αίτηση παραποιείται (σου προσθέτουν και άλλες επιθυμητές πόλεις για διορισμό) με αποτέλεσμα να παραβιάζονται οι όροι του διαγωνισμού και να κρίνεται άκυρη η αίτηση...(και αυτό γίνεται σε πολλά άτομα) τελικά είναι εύκολο να επιλεγούν αυτοί που έχουν το μέσω (πολιτικό ή μή)

    Όταν τα μόρια σου πολλαπλασιάζονται μέτά από συνέντευξη με συντελεστή 0,5 έως 1 να δείτε πόσο εύκολα ένας με καλή βαθμολογία καταντά τελευταίος και τελικά περνάει μπροστά ο επιθυμητός....
    Και σκέφτομαι.. πριν χρόνια όταν ήμουν φοιτητης η γραμματεία είχε 3 άτομα.. Τη διευθύντρια, μία μόνιμη και μία που άλλαζε συνέχεια. Η διευθύντρια ομορφούλα εξυπηρετούσε μόνο όταν είχε όρεξη και με προτίμηση σε οραίους δήμετρους φοιτητες (5-6 δηλαδή) και σε ελεύθερους καθηγητές.. Η άλλη κοπέλα η οποία ήταν κάπως χαλια εμφανησιακά... σκοτονόταν να εξυπηρετήσει τον κόσμο...
    Και αναροτιέμε αν δύο τέτοια ατομα πήγεναν σε έναν διαγωνισμό..και περνούσαν από την προφορική εξέταση...ποιος μου λέει οτι ο εξεταστής και χωρίς να του έχει μηλισει κανένας δεν θα έβαζε μεγάλο βαθμό στην ομορφούλα...ας και μην ήταν οτι καλύτερο βεβαια για την δουλειά αυτή..?


    ¨Οταν βάζουν κάποιον με σύμβαση (πράγμα εξαιρετικά εύκολο με μέσο) και μετά όταν γίνεται η προκύρηξη της θέσης έχεις μαζέψει μόρια σαν προυπηρασία.... μετά μην μιλάμε για αξιοκρατία...

    Καλά δεν λεώ δεν είναι σαν το 1970-80 η κατάσταση αλλά μην μιλάμε για αξιοκρατεία....

    Όποιος θέλει δουλειά καλό είναι να κάνει λίγο δημόσιες σχέσεις και μάλιστα με τα "κατάλληλα άτομα..."

    Φυσικά πάντα θεωρώ οτι κανείς πρέπει να κοιτάζει να έχει όσα περισσότερα προσόντα γίνεται...
    Αλλά ας μην ξεχνάμε και στα πανεπιστήμια οι φοιτητές που ασχολούνται με συνδικαλισμό τις περισσότερες φορές φαίνεται να έχουν μία ευνοια...ανεξάρτητα του χώρου στον οποίο κινούνται...
    Αλλά και στον επαγγαλματικό τομέα έχουν άλλη εξέλιξη...
    'Ενας καθηγητής δοιήκησης επιχειρήσεων μας έλεγε οτι αυτό δεν οφείλετε ακριβώς στο οτι έχουν γνωριμίες, αλλά στο οτι
    έχωντας ασχοληθεί με τον χώρο του συνδικαλισμού έχουν μάθει το μέσο που λέγεται ανθρωπινος παράγωντας και ξέρουν να το χειρίζονται κατάλληλα ...αναλογα την περίσταση....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    GREG
    Δεν εχω καμια διαθεση να δημιουργησω εντυπωσεις.
    Αν ηθελα να δημιουργησω εντυπωσεις θα ονοματιζα προσωπα κ χωρους(οπως κανουν στη τηλεόραση).
    Εγω απλα την εμπειρια μου κατεθεσα. Αν θελετε το πιστευεται.
    Καταγγελία χωρίς αποδειξεις δεν γινεται.Ουτε θα αλλαζε κατι αν εκανα,γιατι αυτοι που
    τα κανουν αυτα ειναι και αυτοι που ελεγχουν το κρατικο μηχανισμο.

    Το μονο που μπορω να κανω ειναι να σας δώσω το λόγο μου ότι όσα λεω είναι αληθεια.
    Ουτε εγω θελω να απογοητευσω κανενα, αλλα καλο ειναι να γνωρίζεις οσο γινεται καλυτερα την
    κατασταση που πας να αντιμετωπισεις, εστω και αν φαινεται δυσκολη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pvol
    οι απαντησεις ηταν διαφωτιστηκες !!
    πιστευω παντως τα παιδαγωγικα να ειναι πιο ευκολα
    ως προς τον ηλεκτρομαγνητισμο.
    οπως και να εχει το πραγμα πρεπει να πεσει τρελο διαβασμα!!!
    Φιλε τα παιδαγωγικα μονο ευκολα δεν ειναι!!!Το βιβλιο παιδαγωγικων οπου ζητητε να διαβασουν οι εξεταζομενοι αποτελειται απο 2 τομους 600 σελιδων σχεδον το καθενα!!!Αλλα η μλκ ειναι οτι στον διαγωνισμο σου βαζουν και ασχετα θεματα απο αλλα βιβλια!!Και οι ερωτησεις ειναι παγιδες!
    Οσο για τα ειδικοτητας επικεντρωνται στον ηλεκτρομαγνητισμο,οπως εγραψε και ενας φιλος παραπανω αλλα και στην ηλεκτροτεχνια!

    0 Not allowed! Not allowed!
    sv6jif

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Vegeta
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    φιλε η γνωμη μου ειναι (αν πας για εκπαιδευτικος) οτι δυσκολα θα βρεις θεση χωρις χαρτι σελετε (ειναι αρκετοι αυτοι που εχουν πτυχιο απο αυτη την σχολη και οπως παραθετει και ο φιλος aeonios προηγουνται.
    η γνωμη μου λοιπον ειναι αν εισαι πτυχιουχος τει ηλεκτρονικης και θελεις να μπεις ως εκπαιδευτικος πηγαινε στην σελετε κανε ενα προγραμμα 1 χρονου που λεγεται "Ετήσιο Πρόγραμμα Παιδαγωγικής Κατάρτισης (Ε.Π.ΠΑΙ.Κ.)" για να εχεις βασιμες ελπιδες για τον διορισμο σου.
    εδω ειναι το site της σχολης εαν σε ενδιαφερει http://www.aspete.gr/
    καλη σου επιτυχια οταν δωσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    παντελης
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    βασικα ακομα ειμαι φοιτητης και κανω διαφορες σκεψεις σχετικα με την δουλεια.
    αν θελει παντως επιπλεον 1 χρονο εκπαιδευσης για καθηγητης και παλι να μην
    ειμαι σιγουρος οτι θα πετυχω , προσωπικα θα προτιμουσα ενα δυνατο μεταπτυχιακο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pvol
    βασικα ακομα ειμαι φοιτητης και κανω διαφορες σκεψεις σχετικα με την δουλεια.
    αν θελει παντως επιπλεον 1 χρονο εκπαιδευσης για καθηγητης και παλι να μην
    ειμαι σιγουρος οτι θα πετυχω , προσωπικα θα προτιμουσα ενα δυνατο μεταπτυχιακο.
    Φίλε Pvol εξαρτάται τι στόχους έχεις πάντα!Οπως και να έχει ψάξε αν το μεταπτυχιακό που θα κάνεις αναγνωρίζεται στο δημόσιο, κ σκέψου αν έχει "ψωμί" γιατί οι καιροί είναι....περίεργοι στον ιδιωτικό τομέα και τα πράγματα μόνο χειρότερα γίνονται! Ενας φίλος έκανε master στη "διαστημική τεχνολογία" και όταν γύρισε στην Ελλάδα δεν του το αναγνωρίσανε και του είπανε από το αρμόδιο γραφείο (αυτό που εξελίχτηκε από το ΔΙΚΑΤΣΑ) πως δεν ξέρανε και σε τι κλάδο να το αντιστοιχίσουν. Το χαρτί της ΑΣΠΑΙΤΕ πάντως ΔΕΝ είναι μεταπτυχιακό με την έννοια του master στο δημόσιο απλά σου κατωχυρώνει την επάρκεια σε παιδαγωγικά θέματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Vegeta
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    ο aeonios εχει δικιο, αυτο το χαρτι της ασπαιτε δεν ειναι μεταπτυχιακο αλλα σου ειναι απολυτα χρησιμο για το διορισμο σου σαν καθηγητης. αφου και το πολυτεχνειο να εχεις τελειωσει σαν ηλεκτρολογος μηχανικος για να μπεις σαν καθηγητης σου χρειαζεται αυτο το χαρτι (το οποιο απλα σου δινει την παιδαγωγικη επαρκεια). αν παντως επιλεξεις να ασχοληθεις με τον τομεα της εκπαιδευσης πιστευω οτι ειναι καλυτερο 1 χρονος στην ασπαιτε απο καποιο μεταπτυχιακο (για θεμα μοριων). παντως τιποτα δεν ειναι σιγουρο σε αυτη την ζωη, οπως και εσυ λες, απλα εχεις αυξημενες πιθανοτητες να πετυχεις.
    1 χρονος + το χαρτι της ασπαιτε σου χρειαζεται εσενα για να γινεις απο ηλεκτρονικος --> εκπαιδευτικος
    1 χρονος επιπλεον χρειαζονται και οι σπουδαστες της ασπαιτε για να γινουν απο εκπαιδευτικοι --> ηλεκτρονικοι
    το θεμα ειναι ποιο απο τα δυο διαλεγεις για να κανεις και την σωστη επιλογη (για ηλεκτονικος το τει, για καθηγητης την ασπαιτε) και να μην χρειαζεται να σπαταλησεις 1 ακομα χρονο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΣΕΠ Ηλεκτρονικων εκπαιδευτικων
    By dalai in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-10, 22:08

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας