Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13

Θέμα: Σταθεροποίηση Τροφοδοτικού.

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.r soutras
    Όνομα
    D.r Soutras
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Αθήνα-Μεθώνη
    Μηνύματα
    209

    Προεπιλογή

    Φίλε Giannis511 είχες δίκιο. Τελικά εφτεγαι το ΑΤΧ μου. Έβαλα ένα παλιο χρέπι ΑΤΧ που έχω κ παίζει το VHF ρολόι, για να επιβεβαιώσω μίλησα με λιμενικό.

    Φίλε stom σύνδεσα στην έξοδο των 12V του ΑΤΧ μια λάμπα αυτοκινήτου νομίζω αυτές είναι 50W η μικρή κ 75W η μεγάλη σκάλα, παρατήρησα οτι η τάση απο 11.8V

    έπεφτε στα 10.9V αλλά νομίζω πως είναι λογικό ( ή όχι; ) γιατι το συγκεκριμένο ΑΤΧ στα 12V δίνει 8Α δηλαδή 11.8 * 8 = 94.4Watt.

    Θα μου πείς αφού βγάζει 95W γιατί είχες βύθιση;

    Τελικά ήντα να κάνω; Να το αφήσω έτσι με πιθανότητα ίσως να καταστρέψω κάποτε το VHF (αλλά αν δεν κάψεις δεν θα μάθεις) ή να παρατήσω τα ΑΤΧ κ να

    φτιάξω ένα σταθεροποιημένο τροφοδοτικό;

    Ακούω τις γνώμες σας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό!
    Θεωρία είναι όταν τα ξέρεις όλα κ δεν λειτουργεί τίποτα, πράξη είναι όταν λειτουργούν όλα κ δεν ξέρεις το γιατί!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Φίλε d.r soutras, οι λάμπες των αυτοκινήτων είναι 60/55w, δηλαδή η μεγάλη σκάλα 60W και η μικρή 55. Με τον νόμο του Ωμ βρίσκουμε ότι στα 12V, καταναλώνουν περίπου 5Α. Αφού το τροφοδοτικό σου δίνει 8Α στην γραμμή των 12V, τότε το να σπαταλάς και να φορτώνεις το τροφοδοτικό σου με πάνω από 60% της ισχύος του στην λάμπα, απλά και μόνο για να μην βρίσκεται χωρίς φορτίο, νομίζω ότι είναι υπερβολικό. Πιστεύω ότι θα έκανες το ίδιο καλά την δουλειά σου βάζοντας μια αντίσταση 10-15Ω στα 10-15W στην γραμμή των 12V. Για να μην ζεσταίνεται η αντίσταση, μπορείς να την τοποθετήσεις ακριβώς στις θυρίδες εξόδου του αέρα του τροφοδοτικού, δένοντάς την με 1-2 συρματάκια πάνω στις θυρίδες (δοκιμασμένα πράγματα αυτά).

    Πάντως, εγώ θα προτιμούσα να κατασκευάσω ένα απλό τροφοδοτικό 12V, με έναν Μ/Σ ανάλογης ισχύος, μια γέφυρα ανόρθωσης και έναν ηλεκτρολυτικό πυκνωτή (η χωρητικότητά του πρέπει να είναι περίπου 2200-2500 μF για κάθε αμπέρ που χρειάζεσαι, δηλαδή για 5Α θέλεις περίπου 10000-15000 μF).
    Η τάση με τοσο φορτίο λογικό είναι να πέφτει.
    Και κάτι άλλο, τα τροφοδοτικά των Η/Υ, ειδικά τα φθηνά, έχουν και ένα άλλο ελάτωμα: Αν δεν έχουν σωστή κατανομή των φορτίων τους, δηλαδή σε κάποιες γραμμές μηδενικό φορτίο και σε κάποιες άλλες μεγάλο φορτίο, όπως στην περίπτωσή σου, τότε μην περιμένεις σωστές τάσεις, δεν καταφέρνουν να σταθεροποιήσουν σωστά όλες τις τάσεις, με απρόβλεπτα αποτελέσματα.
    Επίσης όπως αναφέρει και ο stom, μπορεί να περάσει θόρυβος στην συσκευή που τροφοδοτείς (π.χ. δέκτης).

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Μα εσυ εβαλες προβολεις...
    Υπαρχουν και λαμπακια θεσεως που ειναι μολις 5 watt..
    Οπως και να χει τα λαμπακια ειναι μια προσωρινη λυση για να δημιουργησεις σταθερο φορτιο και να δεις τι γινεται.

    Απλο τροφοδοτικο ΧΩΡΙΣ σταθεροποιηση ειναι απαγορευτικο σε τετοια χρηση.
    Ειτε φτιαξε ενα σταθεροποιημενοτροφοδοτικο 20Α ειτε παρε μια μπαταρια αυτοκινητου και φτιαξε και ενα μικρο φορτιστη να την φορτιζει μονιμα και θα εισαι μια χαρά..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορία για σταθεροποίηση τροφοδοτικού υπολογιστή
    By XALOULIS90 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-15, 23:03
  2. Σταθεροποίηση σήματος
    By atroul in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-11, 13:50
  3. Ερώτηση για σταθεροποίηση του τροφοδοτικού
    By master3763 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-11, 21:28
  4. Σταθεροποίηση στα 0,2V
    By ALAMAN in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-09, 23:52
  5. Σταθεροποίηση στα 3V
    By ALAMAN in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-06, 19:24

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας