Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 43

Θέμα: βοηθεια για την κατασκευη τροφοδοτικου.

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Vegeta
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    λοιπον, το εκανα αλλα πηγα να μετρησω την ταση στην εξοδο με ενα πολυμετρο και μου βγαζει κατι ασχετες τιμες. αρχιζει περιπου απο τα 35V και κατεβαινει μεχρι το 0, μετα μου τα βγαζει αρνητικα.
    καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει; θα ξανακοιταξω την συνδεσμολογια ξανα αργοτερα μηπως εκανα κανενα λαθος αλλα αν καταλαβαινει κανεις τι μπορει να φταιει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Vegeta
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    στο LM723 αχιζουμε να μετραμε τα pin του απο το pin με την κουκιδα και συνεχιζουμε δεξιοστροφα ετσι δεν ειναι;
    οπως εχω στην εικονα...
    εχει σχεση οταν το βαλουμε στην βαση (αυτη με τα 14 pin που λεει στο σχημα), πως θα το βαλουμε;
    εννοω απο ποια μερια της βασης θα ειναι τα pin 1-7 και απο ποια μερια της βασης θα ειναι τα pin 8-14;
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Vegeta
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    μαγεια!!! πετυχε με την δευτερη φορα!!!
    την πρωτη φορα πρεπει να ειχα γδαρει πολυ τα καλωδιακια και να εκαναν καπου επαφη χωρις να το ειχα αντιληφθει. την δευτερα φορα τα εκοψα λιγακι στις ακρες ισα-ισα να μπαινουν στο breadboard. (δεν εξηγειται αλλιως αφου εκανα τα ιδια βημα... νομιζω).
    επομενο σταδιο διατρητη (και ο θεος βοηθος)
    να σε ρωτησω κατι babisko; γιατι επεμενες για τυχον βραχυκυκλωματα αναμεσα στο τρανζιστορ 2Ν3055 και την ψυκτρα; η ψυκτρα δεν ειναι μονωμενη;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vegeta
    μαγεια!!! πετυχε με την δευτερη φορα!!!



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vegeta
    να σε ρωτησω κατι babisko; γιατι επεμενες για τυχον βραχυκυκλωματα αναμεσα στο τρανζιστορ 2Ν3055 και την ψυκτρα; η ψυκτρα δεν ειναι μονωμενη;
    Αν ο συλλέκτης του 2Ν3055 (δηλαδή το κέλυφος) έρχεται σε επαφή με την ψύκτρα, τότε όταν βιδώσεις την ψύκτρα στο κουτί που θα βάλεις την κατασκευή σου, τότε το κουτί θα έχει το δυναμικό του συλλέκτη του τρανζίστορ. Ακόμη και να την βιδώσεις με πλαστικές ροδέλες, είναι πολύ εύκολο να ακουμπίσει κάτι επάνω στην ψύκτρα, π.χ. κατσαβίδι, καλώδιο, ακροδέκτης κ.λ.π. και σύμφωνα με τον νόμο του Μέρφυ, αυτό το κάτι θα είναι αυτό που θα προκαλέσει βραχυκύκλωμα. Ενώ αν το τρανζίστορ είναι μονωμένο από την ψύκτρα δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνο, παρά μόνο αν κάτι ακουμπίσει πάνω στο τρανζίστορ, πράγμα αρκετά δύσκολο. Ξέχασα να σου πω, να προσέξεις στις τρύπες που θα κάνεις στην ψύκτρα για το τρανζίστορ να μην υπάρχουν γρεζάκια, γιατί μπορεί να τρυπήσουν την μίκα και να κάνουν βραχυκύκλωμα. Λίγο τρίψιμο με μια λίμα ή ένα γυαλόχαρτο κάνει καλή δουλειά. Επίσης, αν υπάρχει κίνδυνος να ακουμπίσει κάτι στο τρανζίστορ που είναι βιδωμένο στην ψύκτρα, υπάρχουν πλαστικά καπάκια σαν καπελάκια για αυτόν τον σκοπό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη Vegeta
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    η ψυκτρα ειχε απο μονη της ετοιμες τις τρυπες (2 για τις βιδες που κρατουν την θηκη, 1 για τον εκπομπο και 1 για την βαση). εγω δεν εκανα καμια τρυπα. την ψυκτρα την μετραω με το ωμομετρο και μου δειχνει μηδεν ωμ. αυτο δεν παει να πει οτι ειναι απο μονωτικο υλικο; αφου δεν εχει καθολου αντισταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη Vegeta
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    και κατι αλλο να μου πεις αν ξερεις: στο τρανζιστορ (2Ν3055) οπως εχω κολησει στα δυο του ποδαρακια (στην βαση και στον εκπομπο) τα καλωδιακια ειναι γδαρμενα 2 - 2,5 εκατοστα περιπου,μπορω να βαλω κατι σαν μονωτικο αναμεσα τους να μην ακουμπησει το ενα με το αλλο; εαν ναι, τι μπορει να ειναι αυτο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Αγ. Ανάργυροι, Αθήνα
    Μηνύματα
    401

    Προεπιλογή

    Όσο για την πρώτη σου ερώτηση Vegeta έχω και εγώ αυτήν την απορία πως γίνεται να γίνει βραχυκύκλωμα από τη στιγμή που η ψύχτρα είναι μονωτής, για την μόνωση των καλωδίων μία λύση είναι η μονωτική ταινία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Τι λέτε ρε παιδιά! Η ψύκτρα είναι μονωτής! Αλουμίνιο δεν είναι; Πως είναι δυνατόν να ειναι μονωτής; Η μόνη περίπτωση είναι το βαμμένο αλουμίνιο, αλλά εμπιστεύστε τέτοια μόνωση;
    Τα καλωδιάκια μπορείς να τα μονώσεις με πλαστικά μακαρονάκια, ή και με μονωτική ταινία.
    Όταν λες ότι μετράς μηδέν αντίσταση μεταξύ ψύκτρας και τρανζίστορ, μάλλον θα εννοείς άπειρη και όχι μηδέν, έτσι δεν είναι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη Vegeta
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babisko
    Όταν λες ότι μετράς μηδέν αντίσταση μεταξύ ψύκτρας και τρανζίστορ, μάλλον θα εννοείς άπειρη και όχι μηδέν, έτσι δεν είναι;
    ναι, απειρη ειναι. εγω εκανα λαθος. μετραω απειρη αντισταση μεταξυ ψυκτρας και τρανζιστορ, αλλα μετραω και απειρη αντισταση πανω στην ψυκτρα μονο (και οι 2 ακροδεκτες του ωμομετρου πανω στην ψυκτρα). ετσι συμπερανα οτι η ψυκτρα ειναι μονωτης. αλλα μαλλον θα ειναι οπως λες εσυ, βαμμενη, αφου σε μια απο της γωνιες της εχει γδαρθει λιγακι και φαινεται απο μεσα το αλουμινιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Vegeta
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    μια αλλη ερωτηση τωρα: το τροφοδοτικο λεει στο σχεδιο "τροφοδοτικο 3-30 V 2,5 Α με το LM723".
    η ταση που μου δινει στην εξοδο ειναι 3,42 - 30,82 οποτε ολα ο.κ. με την ταση.
    τα 2,5 Ampere που λεει που βρισκονται; εννοει οτι θα μου δινει 2,5 Α στην εξοδο; εννοει οτι τα παιρνει στην εισοδο;
    τι εννοει;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοηθεια για κατασκευη τροφοδοτικου 0-30v
    By mantzas in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-16, 09:32
  2. βοηθεια με κατασκευη τροφοδοτικου
    By dionisis92 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-12, 22:11
  3. βοηθεια με κατασκευη τροφοδοτικου
    By dionisis92 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-12, 20:21
  4. Βοηθεια για κατασκευη τροφοδοτικου
    By white_shark in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-11, 23:36
  5. την βοηθεια σας για κατασκευη ενισχυτη ηχου με την
    By IOANNIS in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-09, 18:24

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας