Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 43

Θέμα: βοηθεια για την κατασκευη τροφοδοτικου.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Vegeta
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή βοηθεια για την κατασκευη τροφοδοτικου.

    κατ' αρχας μιλαμε για αυτο το τροφοδοτικο που εχει και το site:
    http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=403

    παιδια ειναι η πρωτη μου κατασκευη και θα σας παρακαλουσα εξ' αρχης να ειστε λιγο υπομονετικοι μαζι μου και να τα λετε λιγακι απλα αν γινετε. αρχισα να κανω το κυκλωμα στο breadboard για να μην αρχισω τα κολλα-ξεκολλα στην διατρητη και μπερδευτω πιο πολυ. το τροφοδοτικο στο breadboard μου βγαινει δυσκολα. χρειαζονται αρκετα καλοδιακια για συνδεσεις και βραχυκυκλωματα.
    ερωτηση 1η: το τρανζιστορ 2Ν3055 εχει μονο 2 ακροδεκτες. στο σχημα ομως το συμβολιζει κανονικα με τρεις οπως τα τρανζιστορ με B,C,E. σε αυτο εδω ποια τα ειναι τα B,C,E; ποιο λειπει;

    ολες οι ιδεες στο τραπεζι παρακαλω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    To τρανζίστορ 2Ν3055 έχει θήκη ΤΟ3 και σ' αυτήν την θήκη το περίβλημά του είναι ο συλλέκτης (C).
    Τα δυο άλλα ποδαράκια είναι η βάση και ο εκπομπός. Όταν τοποθετήσεις το 2Ν3055 στην ψύκτρα, πρέπει να βάλεις ένα σετ μονωτικών υλικών (μίκα, ροδέλες, θερμαγώγιμη πάστα κ.λ.π.), ώστε να μην πηγαίνει η τάση του συλλέκτη στην ψύκτρα. Άλλος τρόπος είναι να μην βάλεις κανένα μονωτικό, αλλά να προσέχεις να μην ακουμπήσει τίποτε στην ψύκτρα. Ο δεύτερος τρόπος δεν συνιστάται για προφανείς λόγους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Αγ. Ανάργυροι, Αθήνα
    Μηνύματα
    401

    Προεπιλογή

    Λοιπόν Βαγγέλη, πήγαινε να αγοράσεις μονωτικά για το συγκεκριμένο τρανζίστορ και βίδες με μόνωση έτσι ώστε να μην κάνουν επαφή με το ψυγείο λογικά πρέπει να υπάρχουν και σε καταστήματα ηλεκτρονικών πες τους γιατί τις θες . Το τρανζίστορ, όπως το βλέπεις από κάτω, είναι σαν την φωτογραφία (σόρι για την απλότητα του σχήματος), η διαχωριστική γραμμή είναι το κέντρο του τρανζίστορ, οι μαυρες βούλες είναι τα δύο ποδαράκια (το αριστερό είναι η βάση και το δεξί ο εκπομπός). Ο συλλέκτης είναι ο σκελετός του τρανζίστορ όπως σου είπε και ο Μπάμπης, τον συλλέκτη θα τον ενώσεις με το υπόλοιπο κύκλωμα με την βίδα αυτή που θα βάλεις στο κάτω μέρος. Το κεφάλι της βίδας θα ακουμπάει στο τρανζίστορ και έτσι θα είναι σαν να έχεις ένα επιπλέον πόδι. Πιστεύω να κατάλαβες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Vegeta
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    δηλαδη αν καταλαβα καλα οι ακροδεκτες του τρανζιστορ ειναι οπως δειχνω στο παρακατω σχημα;;;...
    θα χρειαστει να παω να παρω μικα, ροδελες και μονωτικες βιδες για το συγκεκριμενο τρανζιστορ.
    το θεμα ειναι αφου ο συλλεκτης ειναι η θηκη του τρανζιστορ πως θα τον κανω να εχει επαφη με το υπολοιπο κυκλωμα;
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Vegeta
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    λοιπον πηγα στο καταστημα αγορασα μικα,ροδελες και βιδες. τα εφτιαξα στο σπιτι μου. μετρησα με ενα ωμομετρο (με το ενα ακροδεκτη πανω στο τρανζιστορ και τον αλλο στην ψυτρα) και δεν υπαρχει επαφη. θερμαγωγικη παστα δεν ξερω τι ειναι αλλα δεν μου εδωσε (εκτος και ειναι τα δυο μονωτικα που μου εβαλε στις βιδες). ρωτησα τον πωλητη για το πως θα συνδεσω το συλλεκτη του 2Ν3055 με τον συλλεκτη του BD137 (οπως δειχνει και το σχημα) και μου ειπε να σταξω λιγη κοληση στο 2Ν3055 και απο εκει με ενα καλωδιακι.
    ερωτηση 2η: το BD137 χρειαζεται και αυτο ψυτρα; (νομιζω πως οχι)
    ερωτηση 3η: αφου το 2Ν3055 το εχω τωρα βιδωμενο πανω στην ψυχτρα πως γινετε να το συνδεσω με το breadboard (την βαση και τον εκπομπο, αφου απο τον συλλεκτη θα ξεκιναει ενα καλωδιακι που θα μπορει να συνδεθει με το breadboard);

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Vegeta
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    και μια αλλη ερωτηση: τον μετασχηματιστη οπως τον εχω ορθιο εχει 2 ακροδεκτες κατω και 3 ακροδεκτες πανω.
    τους 2 κατω ακροδεκτες θα τους συνδεσω με το καλωδιο της μπριζας (220 V) και τους 2 πανω ακριανους θα τους συνδεσω με το με το κυκλωμα. ετσι δεν ειναι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    ΌΧΙ κόλληση πάνω στο τρανζίστορ, δεν θα πιάσεις καλά, άσε που μπορείς να το κάψεις με τόση θέρμανση. Απλά σε μια βίδα από αυτές που θα το στερεώσεις στην ψύκτρα, θα βάλεις μια ροδελίτσα με ουρά για κόλληση (πως στο καλό λέγονται αυτές ρε παιδιά) και σε αυτήν θα κολλήσεις ένα καλωδιάκι κατάληλου μήκους (και πάχους εννοείτε) και έγινε ο συλλέκτης σου.
    Θερμοαγώγιμη πάστα είναι μια αλοιφή η οποία βοηθάει την θερμοκρασία να περάσει από τον ημιαγωγό στην ψύκτρα με μεγαλύτερη ευκολία. Είναι μια άσπρη αλοιφή και πολλοί την αναφέρουν ώς "γράσο σιλικόνης".
    Στην βάση και τον εκπομπό θα κολήσεις μικρά καλωδιάκια,τα οποία θα τα οδηγήσεις εκεί που θέλεις.
    Στον Μ/Σ, αν δεν γράφει τι είναι τα ποδαράκαι του, τα λεπτότερα σύρματα είναι το πρωτεύον και θα μπουν τα 220V και τα χοντρότερα είναι η χαμηλή τάση και θα συνδεθούν στο κύκλωμα (στην γέφυρα ανόρθωσης). Αλλά εσύ αναφέρεις ότι υπάρχουν στην μια πλευρά 3 ακροδέκτες. Μπορείς να μετρήσεις αυτούς τους 3 ακροδέκτες μεταξύ τους με το πολύμετρο και να μας πεις περίπου πόσα Ωμ είναι μεταξύ τους; Εννοείτε ΧΩΡΙΣ να είναι ο Μ/Σ στο ρεύμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vegeta
    δηλαδη αν καταλαβα καλα οι ακροδεκτες του τρανζιστορ ειναι οπως δειχνω στο παρακατω σχημα;;;...
    θα χρειαστει να παω να παρω μικα, ροδελες και μονωτικες βιδες για το συγκεκριμενο τρανζιστορ.
    το θεμα ειναι αφου ο συλλεκτης ειναι η θηκη του τρανζιστορ πως θα τον κανω να εχει επαφη με το υπολοιπο κυκλωμα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Vegeta
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babisko
    Αλλά εσύ αναφέρεις ότι υπάρχουν στην μια πλευρά 3 ακροδέκτες. Μπορείς να μετρήσεις αυτούς τους 3 ακροδέκτες μεταξύ τους με το πολύμετρο και να μας πεις περίπου πόσα Ωμ είναι μεταξύ τους; Εννοείτε ΧΩΡΙΣ να είναι ο Μ/Σ στο ρεύμα.
    οι 3 ακροδεκτες ειναι απο την μερια με τα χοντρα καλωδια (μερια της γεφυρας).
    απο τον 1 στον 2 εχω 0,8 ωμ.
    απο τον 2 στον 3 εχω 0,8 ωμ παλι.
    απο τον 1 στον 3 εχω 1,1 ωμ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Vegeta
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babisko
    Απλά σε μια βίδα από αυτές που θα το στερεώσεις στην ψύκτρα, θα βάλεις μια ροδελίτσα με ουρά για κόλληση (πως στο καλό λέγονται αυτές ρε παιδιά) και σε αυτήν θα κολλήσεις ένα καλωδιάκι κατάληλου μήκους (και πάχους εννοείτε) και έγινε ο συλλέκτης σου.
    οι βιδες απο την μεσα πλευρα (πλευρα με σπιρες) εχουν ενα μαυρο πλαστικο μονωτικο. αυτο κανει τις βιδες να μην ακουμπουν απευθειας το τρανζιστορ και την ψυτρα. αν κανω την κολληση πανω στην βιδα δεν θα ακουμπαει με το τρανζιστορ, θα περναει το ρευμα;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοηθεια για κατασκευη τροφοδοτικου 0-30v
    By mantzas in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-16, 10:32
  2. βοηθεια με κατασκευη τροφοδοτικου
    By dionisis92 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-12, 23:11
  3. βοηθεια με κατασκευη τροφοδοτικου
    By dionisis92 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-12, 21:21
  4. Βοηθεια για κατασκευη τροφοδοτικου
    By white_shark in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-11, 00:36
  5. την βοηθεια σας για κατασκευη ενισχυτη ηχου με την
    By IOANNIS in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-09, 19:24

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας