Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 29

Θέμα: κυκλωμα αυτοματου κλεισιματοs παραθυρων αυτοκινητου.

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Παιδια σε ένα daewoo που είχε χαλασει ο διακοπτης του οδηγου, το μοτερ έπαιρνε συνεχώς εντολη για "ανέβασμα" του παραθύρου επι ένα χρόνο καθ' όλη τη διάρκεια λειτουργείας της μηχανής[ΠΑΡΑ πολλες ώρες] και το μοτερ του λειτουργει ακόμα κανονικά. Οπότε δεν πιστεύω πως μπορεί να καει ένα μοτέρ για ένα δευτερόλεπτο ζορίσματος.
    Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη πάντα και την αναφέρω μόνο και μόνο για να μη πεδεύεστε άδικα για κάτι που πιθανόν να μην είναι απαραίτητο..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη ice25
    Όνομα
    Γιατί το θέλει?
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    194

    Προεπιλογή

    Αγαπητε συναδελφε και καλλε μου φιλε Radiometer.Θυμασαι τα solenoid που βαζαμε στης πορτες των auto που ειχαν καποια καγκουρο(φιλαρακια μας).ξερεις σε αυτα που με λαμαρινο δουλεια ευφευγε το χερουλι της πορτας?

    Σε αυτα ανοιγαμε της πορτες με ενα καναλι του συναγερμου.λοιπων αυτα σε σειρα με την τροφοδοσια τους ειχαν για προστασια ενα ptc

    Τα μοτερακια οταν κολανε ανεβαζουν amper?οποτε ανεβαζοντας τα αμπερ ζεστενετε η αντιστασουλα και κοβει τα amper

    αντιστοιχα και τα solenoid.

    Τωρα αν θελετε κατι πιο εξεζητημενο κατι θα σκευτουμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη G.POL
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Τριπολη
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    αυτο ειναι το ζητουμενο.χρειαζομαστε ενα κυκλωμα δοκιμασμενο κ αξιοπιστο.οι ψαγμενοι του φορουμ αs μαs postαρουν κανενα special κυκλωματακι

    0 Not allowed! Not allowed!
    g.pol

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη alexandrosp910i
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dal_kos
    Παιδια σε ένα daewoo που είχε χαλασει ο διακοπτης του οδηγου, το μοτερ έπαιρνε συνεχώς εντολη για "ανέβασμα" του παραθύρου επι ένα χρόνο καθ' όλη τη διάρκεια λειτουργείας της μηχανής[ΠΑΡΑ πολλες ώρες] και το μοτερ του λειτουργει ακόμα κανονικά. Οπότε δεν πιστεύω πως μπορεί να καει ένα μοτέρ για ένα δευτερόλεπτο ζορίσματος.
    Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη πάντα και την αναφέρω μόνο και μόνο για να μη πεδεύεστε άδικα για κάτι που πιθανόν να μην είναι απαραίτητο..
    Φαντάσου να μην δουλεύει η μηχανή και να ζορίζεται το μοτέρ να κλείσει το κλειστό παράθυρο πόσο θα αντέξει η μπαταρία;
    Πρέπει να δεις τι εντολές παίρνουν τα παράθυρα σου, βασικά υπάρχουν 3 τύποι ηλεκτρικών παραθύρων 1 είναι αυτά που είναι με + και –, 2 είναι αυτά με αρνητικές εντολές, και 3 είναι αυτά με θετικές εντολές. Με αυτή την λογική έχουν και διάφορα σχεδιαγράμματα οι πλακέτες παραθύρων που υπάρχουν στο εμπόριο.
    Και εγώ είχα ξεκινήσει να κάνω ένα τέτοιο πείραμα δεν στέφτηκε με επιτυχία και κάποια στιγμή έπεσε μια πλακέτα χαλασμένη στα χέρια μου, την επισκεύασα και την έκανα όπως ακριβώς ήθελα εγώ με μερικές μετατροπές

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή

    Παιδια αυτο το κυκλωμα το εχει φτιαξει ενα φιλαρακι μου με μερικα ολοκληρωμενα . Δεν θυμαμαι πια ειναι παντως αυτο που κανει ειναι να συγκρινει την ταση του του μοτερ και οταν τραβαει παραπανω να κλινει το κυκλωμα. Αν τον βρω θα ρωτησω για τα ολοκληρωμενα που εχει βαλει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη G.POL
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Τριπολη
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    γεια χαρα κ παλι.
    τελικα βρηκα απο ενα φιλο μια πλακετα παραθυρων τηs cobra mod.1980ststa.εντελωs αχρησιμοποιητη.το προβλημα ειναι οτι εχει χασει το σχεδιαγραμμα κ δεν ξερω να το συνδεσω.
    μηπωs εχει πεσει σε κανεναν το συγκεκριμενο σχεδιαγραμμα?
    κ κατι αλλο:
    θα συνεργαστει με
    το υπαρχον συναγερμο μου (meta m63)?
    ευχαριστω πολυ

    0 Not allowed! Not allowed!
    g.pol

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη ice25
    Όνομα
    Γιατί το θέλει?
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    194

    Προεπιλογή

    το πιθανότερο να παίρνει τριγκερ κατά την όπλιση από κάποια έξοδο του συναγερμού(αν έχει) ή από κάποιο κανάλι(outpout) παλι αν έχει.

    και όσο για το πως θα το συνδέσεις πρέπει να μελετήσεις τα παράθυρα.κάποια θέλουν την πλακέτα σε σειρά.κάποια παραληλα.και πρέπει να τραβήξεις χοντρά(σχετικά καλώδια στην πόρτα του οδηγού.(όχι πάντα εύκολο)

    Ή αν είσαι τυχερός και τα διακοπτακια είναι στο ταμπλό τότε είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη G.POL
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Τριπολη
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    tο θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν αυτη η πλακετα ειναι συμβατη με τον υπαρχων συναγερμο(meta m63) μιαs και εχω χασει το manual.
    ψαχνω στο ιντερνετ να το βρω,αλλα τιποτα.
    μαλλον θα παω σε καινουργιο να ξεμπερδευω και να μην παιδευτω στην τελικη.
    να εχει ολα τα κομφορ!
    παντωs thanks για ολα φιλε μου

    0 Not allowed! Not allowed!
    g.pol

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη ice25
    Όνομα
    Γιατί το θέλει?
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    194

    Προεπιλογή

    αν ήταν αμερικανικός συναγερμός θα ήξερα να σου πω.

    για τον meta όχι.δεν τους έχω δουλέψει.

    μπρορεις με πολυμετρο να ψάξεις τα καλώδια για κάποιο παλμό την ώρα που οπλίζεις το σύστημα.(θετικο η αρνιτικο).

    αν βρεις θα το δώσεις στην πλακέτα παραθύρων.συνήθως γραφούν από πίσω πιο καλώδιο τι κάνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη G.POL
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Τριπολη
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    ακομα και αν ειχα το σχεδιαγραμμα του συναγερμου,δεν εχω τηs πλακεταs των παραθυρων, το μονο που φαινεται στην πλατετα (combra)δηλαδη στο κουτακι, ειναι 7 pin's που κουμπωνουν κοσσακια πλακε.
    ξερειs που μπορω να κατεβασω το manual tou meta και τηs πλακεταs του κομπρα?
    σορυ αν σε ζαλισα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    g.pol

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κυκλωμα αυτοματου ψεκασμου ανα μια ωρα
    By DJman in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-14, 01:43
  2. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟΥ ΔΔΕ
    By marder in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-14, 18:49
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-14, 19:48
  4. κυκλωμα εκκινητη αυτοκινητου
    By Κώστας87 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-10, 14:43
  5. ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
    By chris_x in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-07, 10:04

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας