Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29

Θέμα: κυκλωμα αυτοματου κλεισιματοs παραθυρων αυτοκινητου.

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    καλησπέρα έχω ένα αυτοκίνητο στο οποίο έχω βάλει ηλεκτρικά παράθυρα και θα ήθελα να ρωτήσω αν τελικά ξέρει κανείς να μου δώσει ένα κυκλωματάκι στο οποίο όταν πατάω τον διακόπτη για να ανέβει το παράθυρο και αυτό τερματίσει να σταματάει το μοτέρ του ενώς (ασχέτως αν εγώ εξακολουθώ να το πατάω). Αυτή η δουλειά βέβαια να γίνεται και για τισ 2 πόρτες του αυτοκινήτου ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη gourtz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Δραπετσώνα
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    ρε παιδια υπαρχουν ετοιμα Module Που με 30 ευρω κανετε την δουλεια σας μια χαρα εχω βαλει παραπ ολλους συναγερμους μςε τετοια πλακετακια τα οποια υποστιριζουν μεχρι τεσσερα παραθυρα και : εχουν τροφοδοσια και μετα οπος εινα ιτο μοτερακι του παραθυρου την ορασ πυο κλεινει βρισκετε το + κ το περνατε σε σειρα με τα δυο καλωδια που βγαζει το πλακετακι αυτο γινετε κ στα υπολοιπα παραθυρα πυο θελουμε να κανουμε και εχει δυο καλωδια ενα που ειναι η εντολη για να κλεινει σημα διλαδι αλλα με (-) και αλλο ενα ιδιο καλωδιο που κανει ακριβως την ιδια δουλεια αλλα θελει (+) κ στην ουσια εει μεσα ενα θερμικο που κανιε ολη αυτη την δουλεια πιστευω δεν αξιζει καποιος νασ το φτιαξει τζμαπα ο χρονος ειναι ετοιμο κ αξιοπιστω εκτοσ κ αν κπαοις θελει να πειραματιστει............

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    σε μερικα παραθυρα εχω δει το κουμπι να εχει 2 θεσεις.τι θελω να πω.μια θεση που οσο το πατας ανεβαινει (η κατεβαινει) κ μια αλλη θεση που πατας πιο πολυ τον διακοπτη (νιωθεις ενα κλακ) κ μετα το αφηνεις,το παραθυρο θα ανεβει μεχρι να κλεισει (η θα κατεβει μεχρι να ανοιξει τελειως).

    αν αυτες οι θεσεις του διακοπτη βγαινουν σε ξεχωριστα καλωδια,με το ρελε που ειπε ενας πιο πανω μπορει ευκολα να γινει η δουλεια,(βαζοντας το να ανοιγοκλεινει τις επαφες που θελουμε) μιας κ το ποσο θα δουλευει το μοτερ το κανονιζει αλλο κυκλωμα (υποθετω αν ειναι ετσι).τι λετε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.461

    Προεπιλογή

    Μιας που το ξέθαψε το θέμα ο Κώστας
    Σχετικό βατό κύκλωμα για ενδιαφερομένους
    http://www.discovercircuits.com/Andy/Windowcloser.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    αντωνης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ραφηνα
    Μηνύματα
    42

    Angry

    ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ 2 555 ΕΧΕΙ ΞΕΜΠΕΡΔΕΞΗ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.
    ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΜΟΤΕΡ ΤΟΝ ΠΑΡΑΘΥΡΩΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΝΟΥΝ ΤΠΤ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΕΡΜΑΤΙΖΕΙ ΠΑΝΩ Η ΚΑΤΩ ΚΛΕΙΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ Ο ΡΕΛΕΣ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ.
    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΤΕ ΑΠΟ ΤΟ LED KAI ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΣΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΥΚΝΩΤΗ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΤΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΚΑΙ ΜΙΣΟ SEC ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
    ΚΑΙ ΤΑ 2 555 ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΑΝ MOΝΟΣΤΑΘΟΙ.
    ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΓΩ.
    ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΙΔΕΕΣ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη GSR600
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    344

    Προεπιλογή

    Ξεθαβω το post γιατι αντιμετωπιζω ενα προβλημα με μια πλακετα παραθυρων που εγκατεστησα στο αυτοκινη μου.
    Η πλακετα ειναι universal δηλαδη ειναι συμβατη με ολους τους τυπους αυτοκινητων και συναγερμων αρκει να του δωσεις ενα positive ή negative trigger.
    Το προβλημα μου ειναι το εξης:
    Το εχω συνδεσει σωστα σε ολα τα 4 παραθυρα και λειτουργει μια χαρα εκτος του παραθυρου του οδηγου που το ανεβαζει μονο για 2 δευτερολεπτα και μετα σταματαει.
    Απο οτι καταλαβα καποιο προβλημα δημιουργειται επειδη το παραθυρο του οδηγου εχει αυτοματισμο να ανεβαινει μεχρι επανω μονο με ενα στιγμιαιο πατημα και αντιστροφα να κατεβαινει μεχρι κατω με ενα στιγμιαιο πατημα.Εκει κατι παιζετε και δεν μπορω να βρω πως μπορω να το παρακαμψω.Εχω ηδη ξηλωσει την πορτα του οδηγου και απο οτι ειδα λειτουργει με ρελε και με καποιου ειδους χρονικο.Αυτοι που τοποθετουν πλακετες κλεισιματος παραθυρων πως παρακαμπτουνε αυτο το προβλημα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    παιδια εγω απο οτι ξερω ειναι προσθετη πλακετα σε συναγερμο αυτη. πρεπει να την υποστηριζει ο συναγερμος. σε kia picanto του 2006 μπορει να μπει αυτος ο αυτοματισμος απο αυτους που λενε οτι τον εχουν βαλει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSR600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεθαβω το post γιατι αντιμετωπιζω ενα προβλημα με μια πλακετα παραθυρων που εγκατεστησα στο αυτοκινη μου.
    Η πλακετα ειναι universal δηλαδη ειναι συμβατη με ολους τους τυπους αυτοκινητων και συναγερμων αρκει να του δωσεις ενα positive ή negative trigger.
    Το προβλημα μου ειναι το εξης:
    Το εχω συνδεσει σωστα σε ολα τα 4 παραθυρα και λειτουργει μια χαρα εκτος του παραθυρου του οδηγου που το ανεβαζει μονο για 2 δευτερολεπτα και μετα σταματαει.
    Απο οτι καταλαβα καποιο προβλημα δημιουργειται επειδη το παραθυρο του οδηγου εχει αυτοματισμο να ανεβαινει μεχρι επανω μονο με ενα στιγμιαιο πατημα και αντιστροφα να κατεβαινει μεχρι κατω με ενα στιγμιαιο πατημα.Εκει κατι παιζετε και δεν μπορω να βρω πως μπορω να το παρακαμψω.Εχω ηδη ξηλωσει την πορτα του οδηγου και απο οτι ειδα λειτουργει με ρελε και με καποιου ειδους χρονικο.Αυτοι που τοποθετουν πλακετες κλεισιματος παραθυρων πως παρακαμπτουνε αυτο το προβλημα?
    Πρεπει να καταργησεις τον εργοστασιακο αυτοματισμο και να βαλεις πλακετα που εκτος οτι κλεινει τα παραθυρα με το συναγερμο προσθετει και αυτοματισμο και κατα τη χρηση των παραθυρων απο τους διακοπτες.Ειχε παλια η εταιρεια ELECTRIC LIFE, δεν ξερω αν διαθετει ακομα τη συγκεκριμενη πλακετα.http://www.phonocar.gr/ProductList.aspx?catID=007004000

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια εγω απο οτι ξερω ειναι προσθετη πλακετα σε συναγερμο αυτη. πρεπει να την υποστηριζει ο συναγερμος. σε kia picanto του 2006 μπορει να μπει αυτος ο αυτοματισμος απο αυτους που λενε οτι τον εχουν βαλει?
    Ολοι οι συναγερμοι βγαζουν εξοδους για αξεσουαρ, απλα βαζεις ή της ιδιας εταιρειας πλακετα ή βρισκεις αν η εντολη ειναι θετικη ή αρνητικη και αντιστοιχα βαζεις πλακετα που ενεργοποιηται με ιδια εντολη.Κανουμε βεβαια και την καλωδιωση του αυτοκινητου κοψε ραψε και αν γινει απο τσαπατσουλη μαστορα γινεται μπ@υρδελ@.Καλο ειναι να αποφευγονται πλακετες που στηριζεται η λειτουργια τους σε θερμικα γιατι καποια στιγμη βγαινουν off.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον george Mp για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xsterg (25-03-14)

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Κυκλωμα αυτοματου ψεκασμου ανα μια ωρα
    By DJman in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-14, 01:43
  2. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟΥ ΔΔΕ
    By marder in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-14, 18:49
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-14, 19:48
  4. κυκλωμα εκκινητη αυτοκινητου
    By Κώστας87 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-10, 14:43
  5. ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
    By chris_x in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-07, 10:04

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας