Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: Μα καλά, μας κοροϊδεύουν εντελώς ??? Παρακαλώ διαβάστε το!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη robotakias
    Όνομα
    Λάμπρος
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή Μα καλά, μας κοροϊδεύουν εντελώς ??? Παρακαλώ διαβάστε το!

    Λοιπόν, απ'ότι θα καταλάβατε και απο τον τίτλο είμαι αρκετά εκνευρισμένος.. Έχω το scanjet 3970 της ΗΡ..Η ιστορία μου αρχίζει πριν δύο χρόνια όπου και το αγόρασα.. Το πρώτο πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν στα ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί μετά απο κάνα τρίμηνο..Το πήγα στο κατάστημα που το αγόρασα και σε δύο βδομάδες το είχα αντικατεστημένο αφού είχα και την εγγύηση.. Μετά απο ένα χρόνο, δηλ. πέρυσι το 2006, άρχισε να μην εμφανίζει τα χρώματα όπως πρέπει και παρουσιίαζε πολλά κενά σε ότι σκάναρα..Το πήγα εγώ ο ίδιος στην αντιπροσωπεία στην Αγ. Παρασκευή στη Μεσογείων, μου το αντικατέστησαν και όλα εντάξει μέχρι πριν απο ένα μήνα. Είχα ξανά το ίδιο πρόβλημα, το πάω αντιπροσωπεία και μου έφεραν καινούριο (σύμφωνα με όσα λέγανε)..Και εδώ είναι που τα παίρνω στο κρανίο γιατί πάω σπίτι να το δοκιμάσω και το δήθεν αντικατεστημένο ολοκαίνουριο scanjet παρουσίαζε τα προβλήματα που είχε. Αύριο πρωι πρωι έχω πάει στην αντιπροσωπεία και τους έχω 3εxέsει..ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟ ΔΗΘΕΝ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ??? Μα καλά ρε παίδες, μας δουλεύουν κανονικά????????

    Παρακάλώ πείτε μου τις απόψεις σας για το θέμα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Πανταχού παρών και τα πάντα πλειρών
    Μηνύματα
    193

    Προεπιλογή

    Ελα ρε τώρα!
    απλή σύμπτωση!
    μα τι καχύποπτος που είσαι δηλαδή τι νομίζεις οτι είναι τόσο απατεώνες?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Προσοχή: η μακροχρόνια έκθεση σε ηλεκτρομαγνητικό πεδίο προκαλεί θερμικές και βιολογικές επιπτώσεις στον άνθρωπο!
    Με πλήρη επίγνωση των συνεπειών της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας
    HOMO MATHEMATICUS

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Vegeta
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    φιλε οσο ειναι μεσα στην εγγυηση κυνηγησε το, γιατι μετα.... ειναι να μην σου τυχει στραβο κομματι. παλι καλα που σου εδωσαν αλλο. οι περισσοτεροι καταναλωτες δεν ξερουν τα δικαιωματα τους και αν τυχει και παρουν κατι χαλασμενο ουτε που το γιριζουν στο καταστημα που το εχουν αγορασει. νομιζω οτι εαν τους το επιστρεψεις και σου δωσουν ενα καινουργιο τοτε αρχιζει να μετραει απο την αρχη η εγγυηση του (σαν καινουργιο κομματι). δεν ισχυει το ιδιο βεβαια εαν στο κανουν επισκευη. τι να σου πω; το μονο που μπορεις να κανεις εαν νομιζεις οτι δεν θα σου φερθουν καλα ειναι να μην ξαναγορασεις απο εκει ή την ιδια μαρκα και να πας να τους καταγγειλεις στον συνδεσμο καταναλωτων. (δεν ξερω τι μπορει να γινει με το δευτερο - αλλα απ' οτι εχω ακουσει θα αρπαξουν ενα γερο προστιμο).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη robotakias
    Όνομα
    Λάμπρος
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vegeta
    φιλε οσο ειναι μεσα στην εγγυηση κυνηγησε το, γιατι μετα.... ειναι να μην σου τυχει στραβο κομματι. παλι καλα που σου εδωσαν αλλο. οι περισσοτεροι καταναλωτες δεν ξερουν τα δικαιωματα τους και αν τυχει και παρουν κατι χαλασμενο ουτε που το γιριζουν στο καταστημα που το εχουν αγορασει. νομιζω οτι εαν τους το επιστρεψεις και σου δωσουν ενα καινουργιο τοτε αρχιζει να μετραει απο την αρχη η εγγυηση του (σαν καινουργιο κομματι). δεν ισχυει το ιδιο βεβαια εαν στο κανουν επισκευη. τι να σου πω; το μονο που μπορεις να κανεις εαν νομιζεις οτι δεν θα σου φερθουν καλα ειναι να μην ξαναγορασεις απο εκει ή την ιδια μαρκα και να πας να τους καταγγειλεις στον συνδεσμο καταναλωτων. (δεν ξερω τι μπορει να γινει με το δευτερο - αλλα απ' οτι εχω ακουσει θα αρπαξουν ενα γερο προστιμο).
    Όπως τα λες φίλε μου, θα το κυνηγήσω το θέμα..Και ναι, όταν έχεις την εγγύηση και σου κάνουν αντικατάσταση η εγγύηση αρχίζει απο την αρχή για έναν ακόμα χρόνο...Και επειδή έχω και ένα προβληματάκι με το ηχοσύστημα Philips, να προσθέσω οτι απ'οτι έχω καταλάβει τα ανταλλακτικά που σου βάζουν όταν το πάει κανείς για επισκευή έχουν πολύ μικρό χρόνο ζωής, γύρω στο εξάμηνο με ένα χρόνο για να σε τρέχουν συνέχεια και να σου τρώνε τα λεφτά... Απλά εκμεταλλέυονται αυτό που είπες και εσύ, οτι δηλαδή οι περισσότεροι δεν το κυνηγάνε το θέμα.. Τι να πει κανείς! Αλλά έχω τόσες ηλεκτρονικές συσκευές σπίτι, σιγά μην κάτσω με σταυρωμένα χέρια κάθε φορά που μυρίζει κοροιδία, θα χρεωκοπήσω στο τέλος!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    846

    Προεπιλογή

    περα απο το προστιμο υπαρχει περιπτωση και
    να κλεισει το καταστημα.
    Απλα αν δεν σε σεβονται αυτοι γιατι να τους
    σεβαστεις εσυ;
    σου την "εκαναν με την "αντικατασταση"
    καντην και εσυ σε αυτους, πρωτα ομως
    ξαναφορτωσε τους "οδηγους " του σκανερ
    απο την αρχη... μπας και το λειτουργικο
    σου εκανε την ιστορια.
    φιλικα Γιωργος.
    ΥΣ* και εγω με την απειλη της "προστασιας καταναλωτη"
    εκανα χρηση του δικαιωματος μου για αντικατασταση καποιου
    cd-rom που τα "εφτησε" και δεν μου το αλαζανε...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η ενεργεια πρεπει να ειναι δωρεαν για ολους.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GEWKWN
    και εγω με την απειλη της "προστασιας καταναλωτη"
    εκανα χρηση του δικαιωματος μου για αντικατασταση καποιου
    cd-rom που τα "εφτησε" και δεν μου το αλαζανε...
    τελικα στο αλλαξαν ε?
    robotakias ειναι σιγουρα καινουργιο?την επομενη φορα κανε ενα σημαδακι να το βλεπεις μονο εσυ πανω στο κουτι και δες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν ειναι οτι ειμαι τοσο εξυπνος.Ειναι οτι ασχολουμαι με τα προβληματα λιγο περισσοτερο απο εσας.

    Αλμπερτ Αϊνσταιν

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη electronic
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    327

    Προεπιλογή Scanner

    Λοιπόν καλησπέρα και απο εμένα.

    Αυτό το οποίο πρέπει να παρατηρήσεις είναι αν το S/N είναι το ίδιο ή αν έχει επάνω κάποιο αυτοκόλητο με το παλιό S/N αλλά γραμένο με το χέρι. Να ξέρεις γενικά τα scaner έχουν λίγο πολύ τα ίδια προβλήματα. Ή θα αφήνουν κενό κατά την σάρωση ή αν βάλεις λευκό χαρτί για scan αυτό στην οθόνη σου θα είναι συνήθως στην αριστερή πλευρά κίτρινο. Αυτό συμβαίνει από καπνίλα ή λόγο πτώσης της έντασης του φωτός της λάμπας.

    Αν μπορείς αφού στο αλλάξουν να ζητήσεις να κάνουν έλεγχο μπροστά σου εφόσων υπάρχει η δυνατότητα αυτή στο κατάστημα.

    Άντε και καλή τύχη..

    Γιώργος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Οικονομικός μετανάστης στην Γερμανία.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Μετά την επισκευή ή αντικατάσταση, η εγγύηση δεν επεκτείνεται παραμένει ο ίδιος χρόνος από την αγορά του προιόντος.
    Στην επισκευή δεν βάζουν ελατωματικά ανταλακτικά με σκοπό να να ξαναχαλάσει, γιατί εκτός οτι κάποια στιγμή θα αποκαλύπτονταν η απάτη, όυτε τους συμφέρει να ξαναχαλάσει πάλι ενδεχομένος μέσα στο χρόνο εγγύησης, ούτε θέλουν να χαλάσουν το όνομα της εταιρείας...οτι δηλαδή χαλάνε τα προιόντα τους. Πολύ περισσότερο μάλιστα όταν μιλάμε για προιόντα που αν χαλάσουν τα πετάει (συνήθως) ο καταναλωτής. Προβληματικά ανταλακτικά είτε για να ξαναχαλάσει είτε γιατί το έχει για πέταμα και θέλει να βγάλει περισσότερα χρήματα μπορεί να κάνει κανένας απατεωνάκος ...σαν αυτούς που βγάζει ο Ευαγγελάτος.
    Ωστόσο το οτι μπορεί να ξαναχαλάσει μπορεί να συμβεί γιατι όταν είναι σε εγγύηση έχουν κάθε δικαίωμα να βάλουν μεταχειρισμένο ανταλακτικό (που σημαίνει οτι αν είναι κάποιο γρανάζι ή λάμπα σκάνερ ισως να έχει κάποιες φθορές) ή (το πιθανότερο) το μηχάνημα έχει κάποιο άλλο πρόβλημα που δημιουργεί τις βλάβες (πχ ένα προβληματικό inverter σε scanner φθήρει τη λάμπα) ή μία κακή συναρμολόγηση - ελάτωμα του μηχανισμού ενός εκτυπωτή καταστρέφει ένα γρανάζι.
    Πάντως προσωπικά αποφεύγω τα HP (έχω την εντύπωση οτι οι inkjet εκτυπωτές χαλάνε ο ένας μετά τον άλλο και ρουφάνε το χαρτί δύο δύο τις σελίδες---αντίθετα με τους LASER που δουλεύουν OK.... υποθέτω οτι έχουν πάρει τεχνογνωσία από τους μηχανισμούς της CANON που χρησιμοποιούσαν παλαιότερα οι HP laser printers (δε γνωρίζω αν συνεχίζουν να βάζουν μηχανισμούς CANON)).

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Vegeta
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    παιδια εχω να κανω μια ερωτηση λιγακι ασχετη με το topic αλλα οποιος μπορει ας με βοηθησει....
    εχω ενα εκτυπωτη HP 610C (παλιο κομματι-πρεπει να τον ειχα παρει πριν απο 6 χρονια-σκοπευω να τον αλλαξω). δεν τον χρησιμοποιω ομως συνεχεια με αποτελεσμα να κολλανε τα μελανια του οταν ειναι να τον χρησιμοποιησω. μηπως ξερει κανεις κανενα κολπακι μπας και μπορω να το αποφυγω αυτο με τα μελανια;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vegeta
    παιδια εχω να κανω μια ερωτηση λιγακι ασχετη με το topic αλλα οποιος μπορει ας με βοηθησει....
    εχω ενα εκτυπωτη HP 610C (παλιο κομματι-πρεπει να τον ειχα παρει πριν απο 6 χρονια-σκοπευω να τον αλλαξω). δεν τον χρησιμοποιω ομως συνεχεια με αποτελεσμα να κολλανε τα μελανια του οταν ειναι να τον χρησιμοποιησω. μηπως ξερει κανεις κανενα κολπακι μπας και μπορω να το αποφυγω αυτο με τα μελανια;
    Όταν λες κολλάνε τα μελάνια του, εννοείς στεγνώνει το μελάνι και δεν τυπώνει σωστά;
    Αν είναι έτσι, μπορείς αφού βγάλεις τα μελανάκια και τα κρατήσεις ανάποδα, δηλαδή τα ακροφύσια που ψεκάζουν να είναι προς τα πάνω και με μια χαρτοπετσέτα υγρή με νερό μπορείς να σκουπίσεις καλά τα ακροφύσια, ακόμη και να ρίξεις λίγο νεράκι πάνω σ' αυτά, ώστε να διαλυθεί η στεγνή μελάνι. Τα ακροφύσια είναι το σημείο που φαίνεται σαν μια στενόμακρη λωρίδα χαλκού, όχι αυτή που φαίνεται σαν τυπωμένο και έχει σκοπό να παίρνει τα σήματα από τον εκτυπωτή, αλλά αυτή που όπως περνάει το χαρτί έρχεται σε επαφή μαζί του.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαβάστε το όλοι ! ! !
    By thodoris1975 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-16, 19:01
  2. Τι κάνει έναν συναγερμό καλό, μέτριο ή κακό;
    By john_b in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-15, 19:57
  3. Παρακαλώ, τη ψήφο σας για το σχολείο μας
    By ΠΕΤΡΟΣ Κ. in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-12, 11:44
  4. Εντελώς αρχάριος
    By Greek virtual world in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-11, 14:56
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-04, 04:35

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας