Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: DIGIKEY help needed

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή DIGIKEY help needed

    Μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να μου πει πως παραγγέλνω απο digikey?

    1. Δεν είδα να έχει paypal. Αμολάω έτσι τα στοιχεία της πιστωτικής χωρίς φόβο;
    2. Απο που στέλνουνε τα πράγματα; Υπάρχει κίνδυνος να περάσουν απο τελωνείο;
    Αυτά που θέλω να αγοράσουν κάνουν 120 ευρώ χωρίς μεταφορικά
    3. Υπάρχει κάποιο 'κόλπο' πχ να επιλέξω συγκεκριμένη μεταφορική; (πχ είχα ακούσει US Postal Office ότι
    δεν περνάει απο τελωνείο!)


    ΥΓ. chip, η εμπειρία σου εδώ πολύτιμη!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    1) δεν εχει paypal
    2) αναλογος πως θα τα στειλουν μπορει να περασουν απο τελωνειο.
    3) παρτους τηλεφωνο και μπορει να σου τα στειλουν και με ταχυδρομειο
    μπες στο live chat και ζητα καποιον υπευθηνο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Ποιός είναι ο προτιμότερος τρόπος μεταφοράς για να μην πέσω σε τελωνείο


    επίσης είχα ακούσει ότι προιόντα όπως ηλεκτρονικά εξαρτήματα, όργανα μέτρησης
    κλπ δεν φορολογούνται στα τελωνεία..... αυτό ισχύει;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    μαλλον το ταχυδρομιο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    pet δεν ισχύει.
    Εμένα μια φορά μου περασανε free samples απο τελωνιο.ελεος.

    Η ευρωπη ειναι δεκαετιες πισω σε σχεση με ΗΠΑ.
    Αντι να αφησουν ελευθερα τα εξαρτηματα, που δεν παραγουν, να μη μενουμε πισω τεχνολογικα
    λειτουργουν στενα γραφειοκρατικα και βαζουν δασμους.

    Το εχω παραπονο αυτο.Θελω να παρω ενα σωρο πραματα απο Mouser, Digikey και δε μπορω εξαιτιας του τελωνιου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Συγγνωμη αλλα υπαρχουν εταιριες στην Αγγλια πχ που προσφερουν σχεδον τα ιδια με την Digikey. Λογικο είναι να περνούν τελωνείο. Το θέμα είναι ότι το όριο είναι μάλλον μικρο για το αφορολογητο και ακόμα χειρότερα, μας "αναγκαζουν" να πληρωνουμε τα τριπλασια απο τον κανονικο φόρο για... "εξοδα αποθήκης"
    Φιλικα,
    Κώστας

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Τα τελωνεία έχουν σκοπό να προστατέψουν κάποιες εσωτερικές αγορές και όχι μόνο τη βιομηχανία...οπότε καλά κάνουν και υπάρχουν όπως σε όλο τον κόσμο... Δε νομίζω οτι θα συνέφερε κανέναν αν με το παραμικρό συνέφερε να αγοράζουμε από αμερική. Νά είσαι σίγουρος οτι τότε θα έκλεινε και το κατάστημα της γειτονιάς και θα πρεπε να αγοράζεις και αντιστάσεις απο αμερική ...και τότε πάλι πανάκριβα θα μας κόστιζε λόγω εξόδων αποστολής.
    Βέβαια και εγώ έχω κάνει πολλές φορές τη σκέψη αυτή του πόσο ευνοημένα είναι τα αμερικανάκια που τα βρίσκουν όλα εύκολα και φθηνα....
    Όπως δίκιο έχει και ο φιλος Dal_kos αν και αυτο με την αποθήκη δεν το γνώριζα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954


    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη hardcode
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    "Τα τελωνεία έχουν σκοπό να προστατέψουν κάποιες εσωτερικές αγορές και όχι μόνο τη βιομηχανία...οπότε καλά κάνουν και υπάρχουν όπως σε όλο τον κόσμο... Δε νομίζω οτι θα συνέφερε κανέναν αν με το παραμικρό συνέφερε να αγοράζουμε από αμερική. Νά είσαι σίγουρος οτι τότε θα έκλεινε και το κατάστημα της γειτονιάς και θα πρεπε να αγοράζεις και αντιστάσεις απο αμερική ...και τότε πάλι πανάκριβα θα μας κόστιζε λόγω εξόδων αποστολής.
    Βέβαια και εγώ έχω κάνει πολλές φορές τη σκέψη αυτή του πόσο ευνοημένα είναι τα αμερικανάκια που τα βρίσκουν όλα εύκολα και φθηνα....
    Όπως δίκιο έχει και ο φιλος Dal_kos αν και αυτο με την αποθήκη δεν το γνώριζα."


    Ναι καλά, να προστατέψουν έχουν σκοπό....
    Ο μόνος σκοπός του τελωνείου είναι να τα αρπάζουν οι τελωνιακοί και οι εκτελωνιστές. Όλα τα άλλα είναι παραμύθια για αφελείς. Στην Αμερική έχουν αμερικανάκια όμως εδώ έχουμε τους σιχαμένους τους ελληναράδες. Είναι μια στημένη κομπίνα που διαρκεί χρόνια και δε πρόκειται να αλλάξει παρά μόνο αν βάλει χέρι καμιά Ευρωπαϊκή ένωση. Τα πράματα έχουν ως εξής:
    Όταν ένα προϊόν έρχεται από αμερική πρέπει να το εκτελωνίσεις. Όσο κάθεται στο τελωνείο σε χρεώνουν ογκομετρικά, δηλαδή όσο καθυστερείς να το εκτελωνίσεις, τόσο μεγαλώνει το νταβατζιλίκι. Αν πας με όλες τις αγνές προθέσεις να το εκτελωνίσεις μόνος σου, ο τελωνιακός θα σου πει ενα πραγματικά απίστευτο ποσό σε σχέση με αυτό που πλήρωσες για να το αγοράσεις, μπορεί και το 3πλάσιο και 4πλάσιο. Ο λόγος είναι ότι οι τελωνιακοί είναι συνενοημένοι με τους εκτελωνιστές ώστε μέσω του εκτελωνιστή να σου βγαίνει πάντα πιο φτηνά απο το να έκανες εσύ τον εκτελωνισμό, δηλαδή σε εξαναγκάζει να απευθυνθείς σε εκτελωνιστή. Και φυσικά παίρνουν και οι δυο νταβατζιλίκι. Δεν υπάρχουν κανόνες, ο κάθε τελωνιακός χρεώνει όσο θέλει και κάνει ότι θέλει χωρίς εσύ να μπορείς να κάνεις τίποτα. Εδώ εργαλείο είχα παραγγείλει απο Αμερική για να πρεσάρω καλώδια σε connectors και μου το χρέωσε ως ανταλλακτικό αυτοκινήτου!!! 200 ευρώ το είχα πάρει και μου βγήκε γύρω στα 600!!!! Τι θα κάνεις? Έχεις ήδη πληρώσει τα 200 ευρώ και το έχεις ανάγκη. Θα το αφήσεις στο τελωνείο?
    Τα καθίκια εκμεταλεύονται μια κατάσταση, αέρα δουλειά κάνουν και βγάζουν τόσα από τα εξαρτήματα που εσύ δε θα τα βγάλεις απο την κατασκευή σου....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    θάνατος στα ζώυφια και στον ρεγκούζα

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. DigiKey! ΠΡΟΣΟΧΗ... ΜΗΝ ΕΞΑΠΑΤΗΘΕΙΤΕ!!!
    By SRF in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-19, 14:26
  2. Digikey Greece
    By VirusX2 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-16, 17:30
  3. Βοηθεια με παραγγελεια απο digikey + τελωνειο.
    By bchris in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-12, 16:06
  4. Digikey
    By Dragonblades in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-10, 18:52
  5. MP3 Decoder Help Needed
    By nikjohn in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-05, 19:06

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας