Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 86

Θέμα: 1431 AM ΠΟΜΠΟΣ (813 ΕΞΟΔΟΣ - 2x811 ΤΕΛΙΚΟΣ) ΦΩΤΟΣ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Αν μου επιτρέπετε κάποια σχόλια χωρίς παρεξήγηση, σαν παλιός, όπως έχω ξαναπεί (ασχολούμαι από το 1972).
    Το μηχάνημα του Τζίτζικα δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε από πλευράς κατασκευής. Η ουσία είναι να βγαίνει καλά.
    Του Κράουν μου άρεσε κάπως περισσότερο. Δεν μου άρεσε ο πυκνωτής της εξόδου (κενού) που είναι χύμα και δεν είναι στερεωμένος κάπου. Δεν είδα φίλτρα για παρεμβολές στην τι-βι, στις ανόδους των 813. Δεν παρεμβάλεις τηλεοράσεις; Θα ήθελα να μου πεις πού βρήκες παλιά τσοκ. Επίσης απορία έχω για τους διακόπτες που χρησιμοποιείτε στην υψηλή. Δεν σας καίγονται; Όταν δούλευα κάποτε (πριν από 25 χρόνια) την 250ΤΗ στα 3000, είχα ρελέ ισχύος που όπλιζε με 220 εναλλ. Κρίμα που δεν έχω φωτογραφία να ανεβάσω.
    Πέρα απ' αυτά που είπα, η ουσία είναι να βγαίνουν καλά τα μηχανήματα. Έχω δει και μηχανήματα πολύ καλά κατασκευασμένα, να μην ακούγονται τόσο καλά και το αντίθετο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas30
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    2000 radio
    Μηνύματα
    887

    Προεπιλογή

    η ουσία είναι να βγαίνουν καλά τα κεραιοσυστήματα και τα μηχανηματα η ετσι η αλλιως ακουγονται.


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραίο το μηχάνημα του Crown!! Ωραία και τα εξαρτήματα και μάλιστα καινούργια και όχι μεταχειρισμένα. Τοποθετημένα με τάξη. Δυστυχώς, ο πυκνωτής κενού απ'ό,τι κατάλαβα δεν χωράει στο σασσί?? Γι'αυτό στη δική μου κατασκευή χρησιμοποίησα dexion με ορόφους για να αποφύγω προβλήματα χώρου σασσί. Το τσοκ κάτω δεξιά (κολλητά με την πρόσοψη) είναι του Αντρέα555??? Ηλία, για τις υψηλές τάσεις, δεν βάζουν τους διακόπτες κατευθείαν στα kV αλλά στα 220V AC του αντίστοιχου μ/σ. Ίσως γι'αυτό έχει και τρεις (?) αν πρόσεξα καλά, μ/σ τροφοδοσίας και όχι έναν με πολλά τυλίγματα. Εναλλακτικά, μπορεί κανείς να βάλει διακόπτες στις καθόδους και στα σκρην των λυχνιών και να έχει την ανοδική υψηλή μονίμως συνδεδεμένη. Αυτο κάνω εγώ και οι διακόπτες σταμάτησαν να "τουφεκάνε".
    Άντε, Crown, με μια καλή κεραία και βλέπω 700W να τα βγάζεις χαλαρά. Καλές εκπομπές!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη crown
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή 813

    ΤΟΝ ΜΕΤΑΒΛΗΤΟ ΕΞΟΔΟΥ ΤΟΝ ΕΧΩ ΕΚΤΟΣ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΩ ΠΟΛΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΟΥ.ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ ΜΕ ΒΑΤΟΜΕΤΡΟ ΣΤΑ 2.250VOLT KΑΘΑΡΑ 720 WATT.ΜΕ 2 813 ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ.ANTIΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΑΝΟΔΟΥΣ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΠΟΤΕ ΔΙΟΤΙ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΠΑΡΕΜΒΑΛΩ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ,ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΑΣΗ,ΑΛΛΑ η ΣΤΑ 220 ΤΟΥ ΜΕΤΣ/ΤΙΣΤΗ ΕΦ,ΟΣΟΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ η ΠΡIN THN ΓΕΙΩΣΗ ΣΤΑ ΔΙΟΔΑΚΙΑ ΤΗΣ ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΑ ΤΣΟΚ ΤΑ ΕΧΩ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΤΑ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟ 1977-78 ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΜΟΥ.
    ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΠΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ΜΕ ΚΕΡΑΙΑ ΣΥΡΜΑ ΔΙΑΤΟΜΗΣ 2mm. ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 70 ΜΕΤΡΑ ΜΗΚΟΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΕΟΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ΔΙΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΣΩΣΤΑ.ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΜΙΑ ΚΑΛΛΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΛΩΔΙΩΣΕΙΣ,ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΛΛΑ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ.ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΛΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΘΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΛΛΑ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΒΕΒΑΙΟ. e-mail ganask@otenet.gr ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη savnik
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    844

    Προεπιλογή Re: 813

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crown
    ΤΟΝ ΜΕΤΑΒΛΗΤΟ ΕΞΟΔΟΥ ΤΟΝ ΕΧΩ ΕΚΤΟΣ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΩ ΠΟΛΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΟΥ.ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ ΜΕ ΒΑΤΟΜΕΤΡΟ ΣΤΑ 2.250VOLT KΑΘΑΡΑ 720 WATT.ΜΕ 2 813 ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ.ANTIΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΑΝΟΔΟΥΣ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΠΟΤΕ ΔΙΟΤΙ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΠΑΡΕΜΒΑΛΩ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ,ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΑΣΗ,ΑΛΛΑ η ΣΤΑ 220 ΤΟΥ ΜΕΤΣ/ΤΙΣΤΗ ΕΦ,ΟΣΟΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ η ΠΡIN THN ΓΕΙΩΣΗ ΣΤΑ ΔΙΟΔΑΚΙΑ ΤΗΣ ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΑ ΤΣΟΚ ΤΑ ΕΧΩ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΤΑ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟ 1977-78 ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΜΟΥ.
    ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΠΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ΜΕ ΚΕΡΑΙΑ ΣΥΡΜΑ ΔΙΑΤΟΜΗΣ 2mm. ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 70 ΜΕΤΡΑ ΜΗΚΟΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΕΟΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ΔΙΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΣΩΣΤΑ.ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΜΙΑ ΚΑΛΛΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΛΩΔΙΩΣΕΙΣ,ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΛΛΑ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ.ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΛΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΘΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΛΛΑ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΒΕΒΑΙΟ. e-mail ganask@otenet.gr ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.
    Τον μεταβλητό από που τον πήρες και πόσα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή Re: 813

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crown
    ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ ΜΕ ΒΑΤΟΜΕΤΡΟ ΣΤΑ 2.250VOLT KΑΘΑΡΑ 720 WATT.ΜΕ 2 813 ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ.ANTIΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΑΝΟΔΟΥΣ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΠΟΤΕ ΔΙΟΤΙ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΠΑΡΕΜΒΑΛΩ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ.
    Χωρις να θελω να προκαλεσω κανεναν, θα σημειωσω απλα οτι ναι μεν ο σωστος συντονισμος ειναι απαραιτητος για την δυνατη καλυτερη λειτουργεια τετοιων μηχανηματων (αυτης τις ισχυος), αλλα σε καμμια περιπτωση μεσω μονο αυτου δεν επιτυγχανουμε την αποφυγη προκλησεως παρεμβολλων σε αλλες υπηρεσιες τηλεπικοινωνιων... Πιο συγκεκριμενα, απο την στιγμη που διακρινεται καθαρα στις φωτογραφιες η απουσια ΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ φιλτρου απορριψεως αρμονικων που ειναι σημαντικοτερο κατα πολυ των RFI Choke των Ανοδων, ειναι βεβαιο οτι τουλαχιστον η δευτερη αρμονικη συνιστωσα (αν οχι και πολλες αλλες ακομα) ειναι σε επιπεδα οχι αποδεκτα και σιγουρα οχι καλυτερα απο το πολυ -15dbc. Και τουτο δεν δυναται να μετρηθη η επιβεβαιωθει μονο με μια γεφυρα μετρησεως ισχυος και στασιμων. Ως εκ τουτου το μονο βεβαιο ειναι οτι δεν μπορουμε να διατυμπανιζουμε και να ειμαστε ετσι απολυτοι στο αν, που και ποτε παρεμβαλλουμε ΠΙΘΑΝΩΣ κατι... Βεβαιως μπορει και λογω τυχης η προσεγμενης επιλογης συχνοτητας λειτουργειας (μη υπαρξης σε 2f,3f, xf αλλης υπηρεσιας) να μη γιναμε τελικως γνωστες των αποτελεσματων τις απουσιας οιασδηποτε διαταξεως απορριψεως αρμονικων και αλλων σχετικων μη επιθυμητων προϊοντων του μηχανηματος μας... Αλλα αυτο δεν ειναι αιτιο βεβαιοτητος οτι δεν "παρεμβαλλουμε ποτε και τιποτα"

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crown
    ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΠΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ΜΕ ΚΕΡΑΙΑ ΣΥΡΜΑ ΔΙΑΤΟΜΗΣ 2mm. ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 70 ΜΕΤΡΑ ΜΗΚΟΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΕΟΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ΔΙΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΣΩΣΤΑ.ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΜΙΑ ΚΑΛΛΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΛΩΔΙΩΣΕΙΣ,ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΛΛΑ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ.ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΛΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΘΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΛΛΑ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΒΕΒΑΙΟ.
    Εδω συμφωνω απολυτως, οτι η προσεγμενη κατασκευη τετοιων (και οχι μονο) μηχανηματων, ειναι σημαντικοτατος παραγων καλης αποδοσεως, και αποφυγης πολλων "προβληματων". Αλλα αν φτιαχνεις κατι πραγματικα τοσο προσεγμενο οσο αυτο των φωτογραφιων, δεν θα ειναι καλυτερα να το φτιαξεις και με την καλυτερη δυνατη τεχνικη απορριψης μη επιθυμητων προϊοντων και υποπροϊοντων του παραγομενου σηματος
    Κατα τα αλλα, σαφως και το συγκεκριμενο μηχανημα κατασκευαστικα φαινεται τουλαχιστον αξιολογο

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή Re: 813

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από savnik

    Τον μεταβλητό από που τον πήρες και πόσα;
    Τετοιοι μεταβλητοι κενου υπαρχουν με το κιλο στο Ebay σε τιμες αστειες... και σου ερχονται και στην οικια σου

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Όταν βάζεις τους διακόπτες στα 220, έχεις κάθε φορά, φόρτιση και εκφόρτιση των ηλεκτρολυτικών. Αυτό δεν είναι καλό για τους ηλεκτρολυτικούς ειδικά στις συνομιλίες. Μπορείς βέβαια να βάλεις και διακότη στην κάθοδο, αν έχει η λυχνία. Όπως είπα εγώ έβαζα ρελέ ισχύος. Τα πηνία σας ρε παιδιά λίγο κακοτυλιγμένα. Πάντως αυτό υποστήριξα σε άλλες συζητήσεις, ότι μεγάλο ρόλο παίζει το καιρεοσύστημα, όπως είπε και ο Κ-30 και η καλή κατασκευή με κοντές καλωδιώσεις και όχι τόσο το μεγάλο μηχάνημα. Τα δικά μου μηχανήματα χωρίς φίλτρα παρέμβαλαν τηλεοράσεις.
    Παιδιά, παρακαλώ να λάβετε τις παρατηρήσεις μου ως καλοπροαίρετες. Αν και παλιός, έμαθα κάποια πράγματα εδώ στο σάιτ από νεώτερους. Υπ' όψιν ότι δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με τα ηλεκτρονικά.
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος. [μετάφραση για τους Νεοέλληνες : γηράσκω(γερνάω) και μαθαίνω]. Και το κακό δεν είναι το ότι μαθαίνω, αλλά το ότι γηράσκω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Μία ερώτηση γιατί ξανακοιτώντας τη φωτό του πάνω μερους του μηχανήματος του Crown μου δημιουργήθηκε μία απορία: Υπάρχουν δύο πηνία με λήψεις. Καλά το ένα είναι της μπάφερ (που αν διακρίνω καλά πρέπει να είναι η EL519), το άλλο όμως πηνίο με λήψεις (που έχει το κόκκινο κροκοδειλάκι) τί ρόλο παίζει? Ή μήπως είναι αυτό της μπάφερ? Αλλά τότε το άλλο πηνίο με λήψεις που είναι μαζί με τον μεταβλητό της μπάφερ, τί είναι???

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Το κροκοδειλάκι είναι κάτι πρόχειρο. Η σύνδεσή του είναι χαλαρή. Αν βρούμε τη λήψη που συντονίζει, καλό είναι να κάνουμε μια πιο δυνατή σύνδεση πχ με κλέμα ή ακόμη με κόλληση. Κράουν δεν ξέρω αν έχεις ανεβάσει σχέδια των μηχανημάτων σου. Θα μ' ενδειέφερε να τα δώ. Πάντως τα μηχανήματά σας (Κράουν και Τζίτζικα) είναι αξιόλογα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΞΟΔΟΣ ΠΟΜΠΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝ ΜΕ 4 -813
    By dvretos in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-13, 01:44
  2. Εξοδος ηχείων & εξοδος ακουστικών
    By Diaman in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-13, 10:42
  3. CONTROL 1431 AM ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    By tzitzikas in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-12, 20:39
  4. ΠΟΜΠΟΣ ΜΕΣΑΙΩΝ 6Χ813
    By crown in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-11, 21:37
  5. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-08, 19:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας