Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΜΠΕΡ ΣΕ ΠΗΝΙΟ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΜΠΕΡ ΣΕ ΠΗΝΙΟ

    Καλησπέρα σε όλους.
    Έχω ένα πηνίο σε έναν κινητήρα αυτοκινήτου γύρω στο 1 Ω.
    Ο κατασκευαστής του συστήματος αναφέρει ότι τροφοδοτείτε με 70 Βολτ.
    Επίσης λέει ότι στην αρχή δίνει 20 Αμπέρ και μετά σταθεροποιείτε στα 16.
    Εννοείτε ότι είναι συνεχές το ρεύμα και ότι το πηνίο είναι συνέχεια ενωμένο με το + και ο εγκέφαλος ελέγχει το -.
    Η ερώτηση μου είναι αν δεν ισχύει ο νόμος του Οhm στο συνεχές ρεύμα;
    Σε πηνίο πως μπορούν να είναι ανεξάρτητα τα Βολτ από τα Αμπέρ την στιγμή που εγώ το τροφοδότησα με τροφοδοτικό πάγκου και τα βολτ ανέβαιναν ανάλογα με τα Αμπέρ.
    Ο χρόνος που τροφοδοτείτε το πηνίο είναι γύρω στα 5 msec.
    Επίσης ο κατασκευαστής αναφέρει ότι γίνετε με εκφόρτωση πυκνωτή όλη η δουλειά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Δεν έχω καταλάβει την απορία...(και το πρόβλημα) όμως στο όλο ζήτημα πέρα από τον νόμο του ohm που σίγουρα ισχύει πρέπει να συμπεριλάβεις το μεταβατικό φενόμενο λόγω της ύπαρξης της αυτεπαγωγής. Επίσης μετά από λίγο χρόνο το όλο σύστημα ενδεχεται αν επιρεάζεται και από την άνοδο της θερμοκρασίας...
    Εκτός αυτού μην ξεχνάμε οτι οι κιητήρες είναι μη γραμμικά συστήματα (ανάλογα τον τύπο περιέχουν γραμμικές ή μη γραμικές διαφοεικές εξισώσεις... στον dc χαρακτηρίζεται από γραμμικές διαφορικές εξισωσεις αλλά το αυτοκίνητο περιέχει επαγωγικό νομίζω) οπότε πρέπει να συμπεριλάβεις και την συμπεριφορά τους ώς που να φτάσουν τη σταθερή ταχύτητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή

    Ο νομος του ΩΜ μιλαει μονο για αντιστατες (ωμικες αντιστασεις). Ενα πηνιο το οποιο διαρεεται με συνεχες ρευμα ειναι απλα ενας αντιστατης (συρμα).
    Οταν βαζεις συνεχη ταση στα ακρα ενος πηνιο το ρευμα δεν ειναι συνεχες απο την αρχη. Συνεχες (σταθερο) γινεται οταν τελειωσει το μεταβατικο φαινομενο. Η συμπεριφορα των πηνιων γενικα εκφραζεται με διαφορικες εξισωσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο chip . Να το θέσω καλύτερα το πρόβλημα .
    Ο κατασκευαστής λέει 70 βολτ και 20 αμπέρ.
    Εγώ βάζω το τροφοδοτικό μου στα 12 βολτ. Με το που ενώνω το πηνίο η τάση πέφτει αμέσως . Και όσα είναι τα βολτ τόσα γίνονται και τα αμπέρ που το διαρρέουν.
    Η ερώτηση μου είναι, πως λέει ο κατασκευαστής ανεξάρτητα βολτ από αμπέρ και μένα είναι παράλληλα και τα δυο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    φιλε θελει περισοτερα αμπερ για αυτο σου γονατιζει το τροφοδοτικο αμα στα 70 βολτ ζηταει
    20αμπ σκεψου για να δουλεψει στα 12βολτ θα θελει τουλαχιστον 40 αμπ για να μην σου γονατιζει
    το τροφοδοτικο

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Μία σκέψη θα κάνω (ανάλογη με του jimq) αν του βάζεις 12V δεν θα περιστρέφεται ο κινητήρας...οπότε είναι σα να τροφοδωτείς ωμική αντίσταση και όχη πηνία και γι αυτό βλέπεις υπερβολικό ρεύμα...αν του βάλεις σωστή τάση θα περιστράφει και το ρεύμα θα πάει...στο κανονικό γιατί πλέον θα μπένει και η επαγωγική συμπεριφορά των πηνίων...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Εδώ είναι η διαφορά. Ο κατασκευαστής δεν λέει ότι το πηνίο του ζητάει τόσα.
    Λέει ότι του δίνει τόσα. Εγώ όταν του έδωσα 12 βολτ πάντως και τα αμπέρ ήταν χαμηλά τότε γονάτισε. Όταν τα ανέβασα και τα αμπέρ του έδινα 12 βολτ , 12 αμπέρ τραβούσε 20 βολτ , 20 αμερ τραβούσε. Αυτή είναι η ερώτηση , πως μπορεί ο κατασκευαστής να λέει ότι του δίνει όσα θέλει ενώ σε μένα να είναι ανάλογα.
    Το τροφοδοτικό μου είναι 0-30 βολτ και 40 αμπέρ. Η δουλειά του πηνίου που έχω είναι να κινεί ένα εξάρτημα κατά 0.5 mm περίπου. Και στα 12 βολτ το κινεί και στα 20 και στα 30. Απλά στα 70 βολτ το κινεί σε κάποια msec.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Νόμιζα οτι μιλάμε για πηνίο κινητήρα και όχι σωληνοειδές....
    Ενδεχομένος ο κατασκευαστής εννοεί άλλο πράγμα... ίσως να εννοεί οτι για να δουλέψει με τον τρόπο που επιθυμέι πρέπει να του δώσει 70V στα 20Α πράγμα που μπορεί να το κάνει δίνοντας παλμούς 70V διαμορφωμένους κατά Pwm με ανότατο ρέυμα τα 20Α και το 16Α να είναι το ρέυμα συγκράτισης...δηλαδή αφού ενεργοποιηθεί το σωληνοειδές τότε πρέπει να του μειώσει το ρεύμα στα 16A για να μην υπερθερμένεται (και να μην καταναλώνει άσκοπα ρεύμα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή Re: ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΜΠΕΡ ΣΕ ΠΗΝΙΟ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athalex
    Καλησπέρα σε όλους.
    Έχω ένα πηνίο σε έναν κινητήρα αυτοκινήτου γύρω στο 1 Ω.
    φιλε athalex για πιο εξαρτημα μιλας ..?
    thanks .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ chip αυτό είναι ακριβώς που είπες, απλά δεν μπορούσα να τα εξηγήσω έτσι. Κατάλαβες απόλυτα το τι ήθελα να πω. Το ερώτημα μου τώρα είναι αν μπορώ εγώ να κατασκευάσω μια συσκευή για να του δώσω αυτό ακριβώς που περιεγραψες

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πηνιο
    By Μιμης13 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-12, 20:50
  2. ΠΗΝΙΟ
    By NOZZON in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-12, 03:55
  3. smd πηνιο
    By pavlakis in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-11, 22:51
  4. Πηνιο
    By pas2007 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-10, 21:43
  5. πηνιο
    By akisssssssss in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-09, 01:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας