Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Τροφοδοτικό για λάμπες αλογόνου ...

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή Τροφοδοτικό για λάμπες αλογόνου ...

    Γεια και χαρά σε όλο το φόρουμ!

    Λοιπόν, θέλω να χρησιμοποιήσω ένα σποτ με λάμπα αλογόνου. Η συγκεκριμένη είναι 12V DC στα 50W. Οι μετασχηματιστές που δίνουν στα καταστήματα για αυτές τις λάμπες (άσπροι μικροί πλακέ) ξέρει κανείς πόσο κοστίζουν και τι χαρακτηριστικά έχουν ? Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να ανάψω στο μέλλον πάνω από μία τέτοια λάμπα και υπολογίζω ότι θέλει γύρω στα 4Α η κάθε μία ... αξίζει να έχει η κάθε μία τον μετασχηματιστή της όπως γίνεται σε σπίτια πχ και βιτρίνες καταστημάτων ή μπορώ με ένα τροφοδοτικό να έχω πάνω από μία ? Η πρώτη λύση που μου ήρθε στο μυαλό για πρόχειρη κατασκευή είναι να βρώ ένα παλιό τροφοδοτικό απο pc και να χρησιμοποιήσω τα +12V του ... Στο περίπου τι Αμπερ δίνουν τα τροφοδοτικά υπολογιστή στα +12 ? Το όλο ερώτημα το θέτω στη διάθεσή σας γιατί με ενδιαφέρει το κόστος της όλης κατασκευής μιας και ο προβολέας έπεσε στα χέρια μου τυχαία και θέλω με μικρό κόστος να τον δουλέψω ...

    kingor
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Βόλος/Τρίπολη
    Μηνύματα
    493

    Προεπιλογή

    Με τροφοδοτικό από PC πιστεύω μπορείς να την δουλέψεις.. Πχ. Αυτό που έχω στον Desktop μου είναι 550Watt και δίνει 16A στα 12V στην μια έξοδο και 18A πάλι στα 12V στην άλλη έξοδο... Ενώ άλλο που έχει που είναι 250άρι δίνει μόνο 10Α στα 12Volt στην μοναδική έξοδο που έχει. Μια 50Watt λάμπα αν δεν κάνω λάθος θέλει 50/12 = 4.17A. Οπότε σε καλύπτει ένα τυπικό τροφοδοτικό για PC. Αν είναι ATX τύπου τότε βρες ένα πράσινο καλώδιο που έχει στην φίσα που πηγαίνει στην μητρική και συνέδεσέ το με ένα μαύρο(γείωση).

    edit: Μπορείς να την δουλέψεις και με παλιότερα τροφοδοτικά από PC (AT τύπου) τα οποία αν και δίνουν λιγότερα Αμπέρ στα 12 (γύρω στα 8-10) μπορείς να τα βρεις τζάμπα από παλιούς υπολογιστές...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Για να εργασθεί σωστά το τροφοδοτικό θα πρέπει να έχει φορτίο και στις εξόδους 5V και 3,3V και για αυτό θα πρέπει να τοποθετήσει κάποια κατάλληλη αντίσταση στις εξόδους αυτούς. (έχει δημοσιεύσει το ελεκτορ ανάλογο άρθρο)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή thanks

    thanks σε όλους ... της βρήκα και την θέση της και όλα δουλεύουν ρολόι ... με τροφοδοτικό από παλαιό pc ... (thanks picburner1 το ήξερα πως να δουλέψω το τροφοδοτικό εκτός pc). Βέβαια επειδή είναι η πρώτη μου φορά που ασχολούμαι με αυτού του είδους τις λάμπες (αλογόνου) διαπίστωσα ότι έχουν και "διάρκεια ζωής" μαζί με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους οπότε ίσως τελικά να μην συμφέρει σε σχέση με τις κοινές ... Πάντως επειδή ήταν καλή η κατασκευή του προβολέα και στεγανή για εξωτερικό χώρο κρατώ αυτή τη μία .... thanks

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. ερώτηση για λάμπα αλογόνου και μετασχηματιστή.
    By kostas stathopoulos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-13, 15:38
  2. pwm φούρνος/λάμπες αλογόνου/τηγάνι
    By mtzag in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 12:17
  3. Λάμπες Αλογόνου 400Watt
    By agis68 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-13, 23:11
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-12, 12:48
  5. να κάνω ένα τροφοδοτικό υπολογιστή τροφοδοτικό για ηλεκτρονικό εργαστήρι ;
    By Κρεμμύδας Δημήτρης in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-09, 20:57

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας