Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΠΟΜΠΟΥ FM ME EL84 & 829B

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    george
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    ΤΡΙΚΑΛΑ
    Μηνύματα
    423

    Προεπιλογή ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΠΟΜΠΟΥ FM ME EL84 & 829B

    το μηχανημα ειναι στο τελειωμα.θελει μονο να τοποθετηθει ενας διπλος μεταβλητος(που ξεχασε να στειλει ο μανιατης)και το τροφοδοτικο των 600 βολτ.
    επισης θελω να ρωτησω το εξης.η 829β θελει οπως'δηποτε αρνητικη ταση στο οδηγο πλεγμα???
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  img_1206_371.jpg Εμφανίσεις:  1556 Μέγεθος:  78,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  img_1203_193.jpg Εμφανίσεις:  2062 Μέγεθος:  86,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  img_1204_552.jpg Εμφανίσεις:  1770 Μέγεθος:  87,2 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη CrazyWater
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή 829B

    Φίλε μου αν αυτό το μηχάνημα το φτιάχνεις για puss-pull λυπάμαι που θα σου το πω αλλά δεν θα σου βγει μην παιδεύεσαι άδικα…

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    george
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    ΤΡΙΚΑΛΑ
    Μηνύματα
    423

    Προεπιλογή ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΠΟΜΠΟΥ FM ME EL84 & 829B

    για ποιον λογο δεν θα βγει??τι δεν φτανει η ελ84 να οδηγηση την 829?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Απλα μερικες παρατηρησεις βλεποντας τις φωτογραφιες...
    Γιατι εχεις βαλει τα συντονιστικα της EL84 πανω αφου ουτως η αλλως η ανοδος της βγαινει σε ποδι της βασης στο κατω μερος του σασσι και οχι σε καπελλο πανω στην λυχνια Λαβε υποψην σου οτι σε κατασκευες τετοιου τυπου οι αποστασεις ειναι ιδιαιτερα κρισιμες για την σωστη λειτουργεια τους
    Η 829 θα ηταν σιγουρα καλυτερα να ειναι τοποθετημενη γυρισμενη κατα 90 μοιρες στον καθετο αξονα της (δεν εννοω οριζοντια δηλαδη) ωστε οι ανοδοι της να ειναι οσο το δυνατον πιο ισομετρικα απο το μπατερφλαι εξοδου που θα συνδεθουν...
    Βλεπω οτι μαλλον εχεις επικαλυψει το σασσι στην πανω πλευρα του με ενα φυλλο, πιθανον τεφλον... Ειλικρινα δεν καταλαβαινω το σκοπο του. Τι εξυπηρετει
    Αφου εχεις αρκετο ελευθερο χωρο πισω απο την EL84 γιατι δεν την οδηγεις με μια 6C4 (EC90) Ταλαντωτρια?
    Οσο για τα αρνητικα προσωπικα ναι θεωρω οτι το σωστο ειναι να τροφοδοτησεις τα οδηγα της 829 με αρνητικα στα -65 με -70 μεγιστο. Τυπικα και στα -50 θα δουλευει μια χαρα...
    Παντως απο οτι βλεπω δεν τελειωνει μονο με αυτα που ειπες... Εχεις δουλεια μπροστα σου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Γιώργο η ταλάντωση σου βγήκε τελικά; Πρόσεξε τα μεταβλητάκια. Βλέπω ότι δεν είναι όπως τα παλιά. Μη σου βγεί το σήμα έξω από τη μπάντα. 'Ισως χρειαστεί να βγάλεις κανένα φυλλο. Τον διπλό δεν τον βλέπω να έχει πολύ αραιά φύλλα. Δεν υπάρχουν τώρα και οι παλιοί μπάτερ φλάι. Τελικά πως θα κάνεις τη σύζευξη των βαθμίδων. Όλες οι λυχνίες πολώνονται είτε με σταθερή αρνητική τάση είτε με αντίσταση (αυτοπόλωση). Το σχέδιο του "Βετεράνου" πρέπει να βγαίνει. Στο σημείο που δεν συμφωνώ με το σχέδιό του είναι οι μεταβλητοί του, που έχει μονούς αντί για διπλούς. Βλέπω και ερ-σε-α 829. Διέκρινα τα κόκκινα γράμματα. Με τη βάση της δεν υπήρχε το αλουμινένιο δακτυλίδι; Καλό είναι να μπεί γιατί είναι απαγωγός θερμότητας. Δεν ξέρω αν έχεις δει το δικό μου το μηχάνημα των μεσαίων με την 829, στη συζήτηση "το νεο μηχάνημα ενός παλιού", για να καταλάβεις γιατί δαχτυλίδι λέω. "Τραβάει" αρκετή θερμότητα από τη λυχνία. Όλο το σασί είναι χλιαρό από τη θερμότητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή Re: 829B

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CrazyWater
    Φίλε μου αν αυτό το μηχάνημα το φτιάχνεις για puss-pull λυπάμαι που θα σου το πω αλλά δεν θα σου βγει μην παιδεύεσαι άδικα…
    Συγγνωμη αλλα ελικρινα δεν καταλαβαινω το σχολιο σου... Δηλαδη ας πουμε για παραλληλα θα του εβγαινε Αδυνατω να καταννοησω τι εννοεις και πως τεκμηριωνεται αυτο που θες να πεις. Πραγματικα διεγειρεις την περιεργεια μου... Ειδα τις εικονες και οντως εγω θα το εφτιαχνα πολυ διαφορετικα κατασκευαστικα... αλλα δεν μπορω να ξερω το σχεδιο που βασιζεται αφου ουτε καν τα νηματα δεν ειναι συνδεδεμενα στις λυχνιες
    Αρα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Φίλε Σωτήρη ο Γιώργος ο FM-Τρίκαλλα, απ' ότι έχουμε συζητήσει, αυτό το σχέδιο http://www.neazoi.com/page/RADIOPART/fm120.JPG θέλει να κατασκευάσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Γιώργο στις ανόδους της 829 μη βάλεις καπελάκια, δεν κάνουν καλή επαφή. Βάλε ηλεκτρολογικές κλέμες αφού βγάλεις το μονωτικό τους γιατί θα λιώσει ή τουλάχιστον θα μαλακώσει αρκετά από τη θερμότητα και θα παραμορφωθεί. Επίσης πρόσεξε τη συνδεσμολογία της λυχνίας. Σε άλλα σχέδια το μέτρημα αρχίζει από το στρόγγυλο σημάδι που έχει η λυχνία και σε άλλα από το χοντρό ηλεκτρόδιο της λυχνίας. Έκαψα κάποτε μια 829 και ξέρω. Εντόπισε τα νήματα με το πολύμετρο για σιγουριά.
    Παρέλειψα να πω ότι η κατασκευή σου εμφανησιακά είναι πολύ ωραία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με τον Σωτήρη. Δε νομίζω ότι έκανες καλά που έβαλες το πλεξ γκλας στο σασί.
    Πάντως την 829 στα μεσαία τη δουλεύω με -35 πόλωση (αυτοπόλωση) με αντίσταση 5ΚΩ (2Χ10ΚΩ/2W παράλληλα). Αν θυμάμαι καλά τα βιβλία λένε ότι λειτουργεί από -35 έως -60 βολτ. Επίσης ο διπλός της 829 δεν είναι σε καλή θέση. Καλύτερα θα ήταν δίπλα και κάτω από το μιλλιαμπερόμετρο προς την 829, πιο κοντά στις ανόδους.
    Γιώργο το μηχάνημα θα βγει, θα σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη CrazyWater
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή 829B

    Βλέποντας το σχέδιο θέλω να ζητήσω ένα μεγάλο ΣΥΓΝΩΜΗ γιατί άλλο κατάλαβα ότι έφτιαχνε.Παντος το σχέδιο που δημοσιεύεται την δουλεύει παράλληλα τη 829Β
    Αλλά επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τον διπλό μεταβλητό που χρειάζεται το σχέδιο αυτό έχει απλούς μεταβλητούς και όσο γ’ αυτόν το διπλό δεν είναι μπατερφλαι.
    Τέλος αυτό που θέλω να ρωτήσω έχει επιχείρηση κάποιος να φτιάξη το συγκεκριμένο σχέδιο ;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ WOBBULATOR & RF PROBE
    By jdm in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-23, 18:27
  2. ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 50W ΜΕ ΚΤ-88
    By ΖΑΧΟΣ in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-12, 01:04
  3. λαμπατος πομπος σχεδιο κατασκευης
    By -nikos- in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-11, 18:57
  4. Iσχυς πομπου C&A!!
    By tsakmaki in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-08, 18:31
  5. πομπος fm με τις el504 & el36
    By FMTRIKALA in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-06, 15:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας